Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Այվազյանն ու ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության նորանշանակ ռազմական կցորդ գնդապետ Բահման Սադեղինին քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը։
ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ «Լեւոն Այվազյանը ներկայացրել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակն ու ռազմական գործողությունների ընթացքը»:
«Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հակամարտությունում երրորդ կողմի ու վարձկան ահաբեկիչների ներգրավվածության ազդեցությանը տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության տեսանկյունից»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

Iranian military Attaché briefed on the situation in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the General Department of Defense Policy and International Cooperation of the Armenian Ministry of Defense, Levon Ayvazyan, and the newly appointed military attaché of the Iranian Embassy in Armenia, Colonel Bahman Sadeghi, discussed the situation in Artsakh.
The press service of the Armenian Defense Ministry reports that during the meeting, Ayvazyan presented the situation created as a result of the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the course of hostilities, the Defense Ministry reported.
“The parties also discussed the impact of the involvement of a third party and mercenary terrorists in the conflict in terms of regional security and stability,” the press service of the Armenian Defense Ministry reports.