Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի ՊԲ-ն հայտնում է, որ գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում հարաբերական կայուն լարվածությունը մնացել է անփոփոխ:
Առավոտյան հարավային, հյուսիսային, հյուսիս-արեւելյան եւ արեւելյան ուղղություններով հակառակորդը վերսկսվել է հրթիռահրետանային ակտիվ կրակով ուղեկցվող գործողություններ: Թշնամին հատկապես ակտիվ է ճակատային գծի հյուսիս-արեւելյան հատվածում:
ՊԲ ստորաբաժանումները հակառակորդի կրակը լռեցնելու եւ վերջինիս պլանները ձախողելու համար բոլոր ուղղություններում ձեռնարկում են համարժեք գործողություններ՝ վերահսկողության տակ պահելով օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը:

Azerbaijan resumes active fighting on the frontline - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh Defense Army has stated that the relatively stable tension in the Artsakh-Azerbaijan conflict zone remained unchanged overnight.
In the morning, Azerbaijan has resumed operations in the southern, northern, northeastern and eastern sections of the frontline, actively using artillery fire. The Azerbaijan forces are particularly active in the northeastern part of the front line.
The Defense Army is taking proportionate actions in all sections of the frontline to silence the enemy fire and thwart Azerbaijan’s plans, keeping the operational and tactical situation under control.