Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիան, չհասնելով իր առջեւ դրված նպատակներին՝ հնարավոր բոլոր միջոցներով ձգտում է թույլ չտալ Ռուսաստանի միջնորդությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածության իրականացումը։
«Թուրքիան չի հրաժարվում Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների ձեռքերով Հարավային Կովկասում իր աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտական խնդիրները լուծելու փորձերից։
Այս պայմաններում, երբ մի կողմը՝ ի դեմս Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների, համառորեն ընդդիմանում է խաղաղության հաստատմանը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռական միջոցներ ձեռնարկի, այդ թվում՝ պարտադրող բնույթի՝ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման համար։ Այս ուղղությամբ կարեւոր քայլ է նաեւ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

«Турция всеми средствами стремится сорвать договоренности о перемирии» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Арцаха заявило сегодня, что «фактический отказ азербайджано-турецких сил прекратить огонь однозначно указывает на то, что Турция, которая не достигла поставленных целей, стремится всеми возможным средствами не допустить реализацию договоренности о гуманитарном перемирии, согласованного при посредничестве Российской Федерации».
«Турция не оставляет попыток руками Азербайджана и международных террористов  решить свои экспансионистские геополитические задачи на Южном Кавказе.
В условиях, когда одна сторона в лице Турции, Азербайджана и международных террористов упорно противится установлению мира, международное сообщество должно предпринять решительные меры, в том числе принудительного характера, для восстановления мира в регионе. Важным шагом в этом направлении также является международное признание независимости Республики Арцах». – говорится в заявлении МИД Арцаха.