Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ Թուրքիան, չհասնելով իր առջեւ դրված նպատակներին՝ հնարավոր բոլոր միջոցներով ձգտում է թույլ չտալ Ռուսաստանի միջնորդությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածության իրականացումը։
«Թուրքիան չի հրաժարվում Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների ձեռքերով Հարավային Կովկասում իր աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտական խնդիրները լուծելու փորձերից։
Այս պայմաններում, երբ մի կողմը՝ ի դեմս Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների, համառորեն ընդդիմանում է խաղաղության հաստատմանը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռական միջոցներ ձեռնարկի, այդ թվում՝ պարտադրող բնույթի՝ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման համար։ Այս ուղղությամբ կարեւոր քայլ է նաեւ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh stated today that the “actual refusal by the Azerbaijani-Turkish forces to cease fire clearly indicates that Turkey, which has not achieved its goals and therefore is not interested in establishing a lasting peace in the region, seeks by all means to prevent the realization of the agreement on humanitarian truce with the mediation of the Russian Federation”.
“Turkey does not leave attempts to achieve its expansionist geopolitical objectives in the South Caucasus through the hands of Azerbaijan and international terrorists.
At a time when one side, represented by Turkey, Azerbaijan and international terrorists, is strongly opposed to the establishment of peace, the international community must take decisive measures, including coercive measures, to restore peace in the region. An important step in this direction is also the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh”, the statement reads.