Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մեկնաբանել է հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունները, որոնք ավարտվել են այսօր վաղ առավոտյան եռակողմ հայտարարության ստորագրմամբ:
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նա բանակցությունները «չափազանց բարդ» է որակել:
Նախարարն ասել է, որ հայկական կողմի համար կարեւոր էր «վերջ դնել այս ագրեսիային, որն առանձնահատուկ էր նրանով, որ Ադրբեջանը գործում էր Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ»:
«Իրավիճակը տարածաշրջանում մնում է բավականին փխրուն, մեզ անհրաժեշտ է հասնել կրակի դադարեցման եւ հաղթահարել այս լուրջ մարտահրավերը: Առանց այս իրավիճակին վերջ դնելու որեւէ առաջընթացի մասին խոսելն անիմաստ է», - շեշտել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա կարեւորել է այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը մնում է միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափը եւ «որեւէ այլ ուժ, մասնավորապես, Թուրքիան, չի կարող որեւէ դերակատարություն ունենալ կարգավորման գործընթացում»:
Նախարարն ասել է, որ այս ագրեսիան հերթական անգամ ապացուցեց հայկական կողմի մտահոգությունները Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության մասին:
«Մեզ համար եղել եւ մնում են առաջնային անվտանգության եւ Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ու իրացման հարցերը: Արցախի մեր հայրենակիցները պետք է ապրեն ազատ, տնօրինեն սեփական ճակատագիրը որպես մի միավոր, որը ճանաչված կլինի բոլորի կողմից որպես անկախ պետություն», - ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նախարարը շեշտել է, որ ագրեսիայի առաջին օրվանից կարեւոր դերակատարություն են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները: Նա հիշեցրել է, որ ընդունվել էին համատեղ հայտարարություններ ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների մակարդակով:
«Սակայն պետք է առանձնահատուկ նշեմ Ռուսաստանի եւ անձամբ նախագահ Պուտինի ջանքերը: Ըստ էության, մեր այսօրվա աշխատանքը կոչված էր ամրագրել այն պայմանավորվածությունները, որոնք Ռուսաստանի նախագահը ձեռք էր բերել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ շփումների ընթացքում», - ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Մոտ 11 ժամ տեւած բանակցություններից հետո այսօր վաղ առավոտյան Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3.Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։

Мнацаканян: «Арцах должен быть признан независимым государством» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян прокомментировал московские переговоры, завершившиеся подписанием трехстороннего заявления глав МИД России, Армении и Азербайджана.
В интервью Общественному ТВ он назвал переговоры «чрезвычайно сложными».
Министр сказал, что для армянской стороны «было важно положить конец этой агрессии, особенность которой заключалась в том, что Азербайджан действовал при поддержке Турции и международных террористических группировок».
«Ситуация в регионе остается довольно хрупкой. Нам необходимо добиться прекращения огня и преодолеть этот серьезный вызов. Бессмысленно говорить о каком-либо прогрессе без выхода из этой ситуации», - подчеркнул Зограб Мнацаканян.
Он подчеркнул, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ остается единственным международно признанным форматом и «никакая другая сила, в частности, Турция, не может играть роли в процессе урегулирования».
Министр сказал, что эта агрессия еще раз доказала правомерность обеспокоенности армянской стороны в вопросе физической безопасности народа Арцаха.
«Вопросы безопасности, признания и реализации права наших соотечественников на самоопределение были и остаются для нас первостепенными. Наши соотечественники в Арцахе должны жить свободно, распоряжаться своей судьбой как единица, которая будет признана всеми в качестве независимого государства», - сказал Зограб Мнацаканян.
Министр подчеркнул, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ играли важную роль с первого дня агрессии. Он напомнил, что были сделаны совместные заявления на уровне президентов и министров иностранных дел России, США и Франции.
«Но я должен особо выделить усилия России и лично президента Путина. Наша работа сегодня была призвана закрепить договоренности, достигнутые президентом России в ходе его контактов с руководителями Армении и Азербайджана», - сказал Зограб Мнацаканян.
После продлившихся почти 11 часов переговоров министры иностранных дел России, Армении и Азербайджана приняли совместное заявление, в котором говорится:
«В ответ на обращение Президента Российской Федерации В.В.Путина и в соответствии с договоренностями Президента Российской Федерации В.В.Путина, Президента Азербайджанской Республики А.Г.Алиева и Премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна стороны согласились о нижеследующих шагах:
1. Объявляется о прекращении огня с 12 часов 00 минут 10 октября 2020 г. в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших при посредничестве и в соответствии с критериями Международного Комитета Красного Креста.
2. Конкретные параметры режима прекращения огня будут согласованы дополнительно.
3. Азербайджанская Республика и Республика Армения при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования.