Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանն այսօր ասել է, որ հոկտեմբերի 9-ին մարտական գործողությունները սկսել են նոր թափով, ինչպես հարավում, այնպես էլ հյուսիսում:
Նա ասել է, որ այսօր հյուսիսում ավելի շատ մարտական գործողություններ են ընթացել, քան նախորդ օրը, բայց ավելի ծանր է եղել հարավային ուղղությամբ:
«Հայկական ԶՈՒ-ն շարունակում է դիմադրել հակառակորդի հարձակվողական նկրտումներին եւ անհրաժեշտ հակահարված տալով՝ ետ շպրտել ելման դիրքերը: Այսօր հակառակորդը որոշակի կորուստներ է կրել, միայն նախնական տվյալներով՝ 2 տասնյակ զրահատեխնիկա»,- ասել է նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանն ասել է, որ մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը, մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված, փոփոխվում է:
«Ադրբեջանական զինուժի «մեքենայի» ինտենսիվ թափը Պաշտպանության բանակը կոտրել եւ ջախջախել է: Ադրբեջանի բանակի ամենաէլիտար՝ 4-րդ բանակային կորպուսը, որ զինված է բացառապես Տ-90 տանկերով, պետք է 5 օրում կարողանար 30-40 կմ խորության հասներ: Եթե նման ուժ ես կիրառում եւ չես հասնում խորության, ուրեմն տապալել ես օպերացիան»,- ասել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Ջեբրայիլը, Հադրութը եւ հարակից գյուղերը գրավելու վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի հայտարարություններին եւ ասել.
«Դա, մեղմ ասած, ծիծաղելի էր, որովհետեւ հենց այդ ժամանակ ես Հադրութում էի: Ավելին ասեմ՝ կոնկրետ այդ ուղղությամբ ընդհանրապես մարտական գործողություններ չկային: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ալիեւի զինված ուժերում մեծ ազդեցություն ունի այլ պետության ռազմական ղեկավարությունը, այս պատերազմի ընթացքում առնվազն մի քանի անգամ տեսել ենք, որ Ալիեւը հայտարարում է բաներ, որ ընդհանրապես չեն համապատասխանում իրականությանը: Շատ մեծ կասկած եւ մտահոգություն կա, որ ռազմավարական առումով Ադրբեջանում կառավարման համակարգը խաթարված է: Շատ հնարավոր է, որ ինքը հայտնվել է այդ ծուղակում»:
ՊՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ այսօր ողջ ցերեկ շարունակվել է Ստեփանակերտ քաղաքի հրետակոծությունը, առնվազն մի քանի տասնյակ պայթյուններ են որոտացել տարբեր տրամաչափի զենքերից:

Арцрун Ованнисян: Алиев попал в ловушку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представитель минобороны Армении Арцрун Ованнисян сказал сегодня, что 9 октября боевые действия начались с новой силой как на юге, так и на севере.
Он сказал, что сегодня на северном направлении боев было больше, чем накануне, но на юге они были тяжелее.
«Армянские вооруженные силы продолжают противостоять атакам противника и, нанося необходимые контрудары, возвращают его к исходным позициям. По предварительным данным, сегодня противник потерял около 2 десятков единиц бронетехники», - сказал Ованнисян.
Он сообщил, что накал боевых действий меняется в силу ряда обстоятельств.
«Мощная «машина» Вооруженных сил Азербайджана была разгромлена Армией обороны. Самая элитная часть азербайджанской армии - 4-й армейский корпус, вооруженный исключительно танками Т-90, должен был за 5 дней продвинуться вглубь на 30-40 км. Применить такую силу и не достичь глубины - значит, провалить операцию», - сказал Арцрун Ованнисян.
Комментируя заявления официального Баку об «освобождении» Джебраила, Гадрута и других населенных пунктов, он сказал:
«Было, мягко говоря, забавно, потому как в это время я сам был в Гадруте. Учитывая тот факт, что в Вооруженных силах Алиева большое влияние имеет военное руководство другого государства, мы уже несколько раз на протяжении этой войны видели, что Алиев говорит вещи, совершенно не соответствующие действительности. Есть большие подозрения и опасения по поводу того, что система управления в Азербайджане стратегически нарушена. Вполне возможно, что он попал в эту ловушку».