Միշել Բաչելետ. Ոչնչացված ենթակառուցվածքի ճնշող մեծամասնությունը ԼՂ-ում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետը իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով շարունակվող եւ ընդլայնվող ռազմական գործողությունների հետեւանքով խաղաղ բնակիչների կրած տառապանքի առթիվ:
Հաղորդվում է, որ սեպտեմբերի 27-ից ի վեր հրետանային հարվածներ են հասցվել մի շարք քաղաքների եւ գյուղերի: Տարբեր աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, հոկտեմբերի 8-ի դրությամբ ռազմական գործողությունների արդյունքում սպանվել է շուրջ 53 քաղաքացիական անձ, ներառյալ երեխաներ:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «ավերվել են մեծ թվով շենքեր, ներառյալ տներ, դպրոցներ եւ քաղաքացիական այլ օբյեկտներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը գտնվում էր Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում»,
«Խորապես մտահոգիչ է, որ վերջին օրերին տեսնում ենք, թե ինչպես են քաղաքացիական բնակավայրերը թիրախավորվում եւ գնդակոծվում ծանր զենքով հակամարտության տարածքում եւ դրա շրջակայքում», - ասել է Բաչելետը:
Գերագույն հանձնակատարն ընդգծել է՝ խորապես մտահոգիչ են հաղորդագրություններն այն մասին, որ հակամարտության տարածքում կասետային զինամթերք է օգտագործվում:
«Նման զինամթերքի օգտագործումը պետք է անհապաղ դադարեցվի: Նաեւ կոչ եմ անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին միանալ ավելի քան 100 պետություններին, որոնք վավերացրել են «Կլաստերային զինամթերքի մասին» կոնվենցիան, որն իսպառ արգելում է դրանց օգտագործումը», - ասել է նա:

Michelle Bachelet: the vast majority of the destroyed facilities were located in NK - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet expressed her alarm at the suffering of civilians as hostilities continue to widen along the line of contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
Since the latest violence erupted on 27 September, artillery strikes have reportedly hit a number of cities, towns and villages. Information from different sources, which the UN Human Rights Office has not been able to independently verify, suggests that as of 8 October some 53 civilians had been killed, including children, as a result of the hostilities.
A large number of buildings, including houses, schools, and other civilian facilities are reported to have been destroyed – the vast majority were located in Nagorno-Karabakh.
"It is deeply worrying that in recent days we have seen populated areas reportedly targeted and shelled with heavy weaponry in and around the conflict area," said Bachelet.
The High Commissioner also highlighted deeply troubling reports that cluster munitions had been used in the conflict area.
"The use of such munitions should stop immediately. I also urge Armenia and Azerbaijan to join the more than 100 States that have ratified the Convention on Cluster Munitions which comprehensively bans their use", she said.