Ջոզեպ Բորել. Ադրբեջանը անիրագործելի պայման է դնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը այսօր «գրեթե անիիրագործելի» է անվանել Ադրբեջանի պահանջը հայկական ուժերը Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերելու ժամանակացույց տրամադրելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում, որտեղ լսումներ են անցկացվել Ղարաբաղի թեմայով, Բորելն ասել է.
«Իրավիճակը տարածաշրջանում վատթարանում է: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հեռախոսազրույցում ինձ բարձրաձայնեց իր պահանջները Հայաստանին՝ Ղարաբաղում հակամարտությունը վերջ տալու համար: Խոսքը տարածաշրջանից հայ զինվորականների դուրս բերման ժամանակացույցի տրամադրման մասին է, որը գրեթե անիիրագործելի է»:

Жозеп Боррель: Азербайджан выдвигает невыполнимое требование - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель назвал сегодня «едва ли выполнимым» требование Азербайджана по предоставлению графика вывода армянских сил из Нагорного Карабаха.
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня на сессии Европарламента, где прошли слушания по Карабаху, Боррель сказал:
«Ситуация в регионе ухудшается. В телефонном разговоре министр иностранных дел Азербайджана озвучил мне свои требования к Армении для прекращения конфликта в Карабахе. Речь идет о предоставлении графика вывода из региона армянских военных, что едва ли выполнимо».