Արցախի նախագահ. Գյանջայի օբյեկտի խոցումը «նախազգուշացնող կրակ էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ Գյանջայում Ադրբեջանի զինվորական մշտական տեղակայման վայրերին խփել են, որովհետեւ «հակառակորդն է պարտադրել»։
«Ուշքի եկեք, որովհետեւ շարունակելու ենք այլ քաղաքների եւ, եթե անհրաժեշտություն լինի, ավելի մեծ քաղաքների հրետակոծությունը։ Դա եղել է նախազգուշացման կրակ։ Հրամայել եմ որոշ ժամանակով դադարեցնել խոշոր քաղաքների հրթիռային հրետակոծությունը՝ ժամանակ տալով հակառակորդին։ Հեռու պահեք խաղաղ բնակչությունը»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նա շեշտել է, որ առաջինն Ադրբեջանն է խախտել մարդասիրական կանոնները՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը.
«Ժամանակ ունեք, մտածե՛ք։ Շարունակելու ենք մինչեւ վերջ, մինչեւ վերջին զինվորը պատրաստ են զոհվելու, ձեզ համար նման պարագայում հաղթանակն անհնարին է»։
Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ իրականում սա սրբազան, հայրենական պատերազմ է։
«Համախմբվենք իշխանությունների շուրջ, քանի որ այսօր քան երբեւէ Արցախի ու Հայաստանի իշխանության դերը բարձր է, մեծ է ու վճռորոշ: Ուզում եմ բոլորս միասին պայքարենք Ադրբեջանի դեմ, բայց ոչ ադրբեջանցիների: Ադրբեջանի ժողովուրդը բռնապետ իշխանության եւ Թուրքիայի ձեռքին գերի է, քանի որ նրանց կեղծ աշխարհաքաղաքական ձգտումների եւ իշխանությունը պահելու մոլուցքի պատճառով է տառապում  նրանց ժողովուրդը, եւ այս ամբողջի հետեւանքները խաղաղ ժողովուրդն է քաղելու»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха: удар по объекту в Гяндже был предупрежением - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян сказал сегодня, что противник вынудил Армию обороны нанести удары по местам постоянного базирования в азербайджанском городе Гянджа.
«Опомнитесь, потому что мы будем продолжать обстрел других, и, если будет необходимость, более крупных городов. Это был предупредительный огонь. Я дал указание приостановить на время ракетные обстрелы, чтобы дать время противнику. Обезопасьте мирное население», - сказал Араик Арутюнян.
Он отметил, что Азербайджан первым нарушил гуманитарные правила, таргетировав мирное население.
«У вас есть время, подумайте! Мы будем продолжать до конца, готовы погибнуть до последнего солдата: при таких обстоятельствах ваша победа невозможна».
Араик Арютюнян сказал, что это священная, отечественная война.
«Сплотимся вокруг властей, поскольку сегодня как никогда роль властей Арцаха и Армении важна и судьбоносна.
Хочу, чтобы мы все вместе сражались против Азербайджана, но не азербайджанцев. Азербайджанский народ является заложником своей авторитарной власти и Турции, из-за их лживых геополитических устремлений и мании удержания власти которых страдают  мирные люди», - сказал Араик Арутюнян.