Reuters. Մակրոնը բանակցությունների «նոր մեթոդ» է առաջարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնն ասել է, որ այսօր հաջողված հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
Reuters-ը վկայակոչում է Մակրոնի հայտարարությունն այն մասին, որ նա Հայաստանի վարչապետին եւ Ադրբեջանի նախագահին առաջարկել է «նոր մեթոդ»՝ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունները վերսկսելու համար:
Ֆրանսիայի նախագահն ասել է, որ այդ աշխատանքը կմեկնարկի այսօր երեկոյան:
Էմանյուէլ Մակրոնը նաեւ վերահաստատել է հրադադարի մասին իր կոչը:
Այսօր ավելի վաղ հայկական կողմը հաղորդել էր Մակրոնի եւ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին:
Հայաստանի վարչապետը շնորհակալություն էր հայտնել պատերազմը սանձազերծելու անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշման համար:
Կողմերն անթույլատրելի էին համարել օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը ռազմական գործողություններում:
Ֆրանսիայի նախագահը կարեւորել էր խաղաղ գործընթացի վերականգնումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:
Վարչապետ Փաշինյանն անընդունելի էր համարել Թուրքիայի եւ այդ երկրի կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ներթափանցումը տարածաշրջան՝ ընդգծելով, որ առանց այդ ապակայունացնող ուժերի դուրսմղման հնարավոր չէ վերականգնել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ նրանց երկրների սերտ համագործակցությունը:

Reuters: Макрон предложил новый переговорный «метод» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Франции Эммануэль Макрон сказал, что сегодня провел удачные телефонные беседы с руководителями Армении и Азербайджана.
Reuters приводит заявление Макрона о том, что он предложил премьер-министру Армении и президенту Азербайджана «новый метод» для возобновления переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.
Президент Франции сказал, что эта работа начнется сегодня вечером.
Эммануэль Макрон также подтвердил свой призыв к перемирию.
Пресс-служба правительства Армении сообщала ранее, что Никол Пашинян и Эмманюэль  Макрон провели очередную телефонную беседу, в ходе которой французский лидер заявил о важности скорейшего прекращения боевых действий.
Премьер-министр Армении выразил благодарность за принципиальную и конструктивную позицию Франции в вопросе недопустимости развязывания войны.
Стороны отметили недопустимость вовлечения иностранных террористов в военные действия.
Президент Франции отметил важность восстановления мирного процесса согласно заявлению президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября.
Никол Пашинян назвал недопустимым вовлечение в регион Турции и патронируемых ею террористов, отметив, что без исключения этих дестабилизирующих сил восстановление региональной безопасности невозможно.
В контексте установления мира Никол Пашинян отметил важность тесного сотрудничества стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.