Reuters. Մակրոնը բանակցությունների «նոր մեթոդ» է առաջարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնն ասել է, որ այսօր հաջողված հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ:
Reuters-ը վկայակոչում է Մակրոնի հայտարարությունն այն մասին, որ նա Հայաստանի վարչապետին եւ Ադրբեջանի նախագահին առաջարկել է «նոր մեթոդ»՝ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունները վերսկսելու համար:
Ֆրանսիայի նախագահն ասել է, որ այդ աշխատանքը կմեկնարկի այսօր երեկոյան:
Էմանյուէլ Մակրոնը նաեւ վերահաստատել է հրադադարի մասին իր կոչը:
Այսօր ավելի վաղ հայկական կողմը հաղորդել էր Մակրոնի եւ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին:
Հայաստանի վարչապետը շնորհակալություն էր հայտնել պատերազմը սանձազերծելու անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշման համար:
Կողմերն անթույլատրելի էին համարել օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը ռազմական գործողություններում:
Ֆրանսիայի նախագահը կարեւորել էր խաղաղ գործընթացի վերականգնումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:
Վարչապետ Փաշինյանն անընդունելի էր համարել Թուրքիայի եւ այդ երկրի կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ներթափանցումը տարածաշրջան՝ ընդգծելով, որ առանց այդ ապակայունացնող ուժերի դուրսմղման հնարավոր չէ վերականգնել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ նրանց երկրների սերտ համագործակցությունը:

Yerevan /Mediamax/. French President Emmanuel Macron said in a statement he had spoken on the phone successively with the prime minister of Armenia and the president of Azerbaijan about the situation in Nagorno-Karabakh and had proposed a new method to restart talks within the Minsk group.
Macron said work would start from Friday evening, as he upped his efforts to broker mediation in his role as co-chair of the OSCE Minsk group, Reuters reported.
He also reiterated his call for a ceasefire.
Earlier today Armenian government informed that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had telephone conversation with French President Emmanuel Macron.
Nikol Pashinyan thanked the French President for the constructive position of France on the inadmissibility of unleashing the war.
The parties deemed the involvement of foreign terrorist militants in military operations inadmissible.
The French President highlighted the importance of resumption of the peace process in line with the October 1 statement by the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
Prime Minister Pashinyan considered unacceptable the infiltration of Turkish and Turkish-sponsored terrorists into the region, emphasizing that it is impossible to restore regional security without the ousting these destabilizing forces.
In the context of establishing peace, Nikol Pashinyan stressed the importance of close cooperation between the OSCE Minsk Group Co-Chairs and their countries.