Փաշինյան. Թուրքիան չի կարող միջնորդ լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական Le Figaro թերթին տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանն Թուրքիային՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ ապացույցներ ունի:
«Միջազգային հանրությունը, մասնավորապես՝ ամերիկյան հանրությունը, պետք է իմանա, որ Միացյալ Նահանգներում արտադրված F-16-ներն այսօր օգտագործվում են հայերին թիրախավորելու նպատակով։
Փաստեր կան, որոնք վկայում են, որ թուրքական ռազմական ղեկավարությունն անմիջականորեն ներգրավված է գրոհներ իրականացնելու գործում։ Անկարան Բաքու է ուղարկել ռազմական փոխադրամիջոցներ, զինամթերք, ինչպես նաեւ ռազմական խորհրդատուներ։ Մեզ հայտնի է, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում իր գրավյալ տարածքներից հազարավոր վարձկանների է վարժեցրել եւ տեղափոխել: Այդ վարձկաններն ու ահաբեկիչներն այսօր կռվում են հայերի դեմ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ Թուրքիան միանշանակ պատասխանատու է այս ագրեսիայի համար:
«Ակնհայտ է, որ Անկարան է իրավիճակի բազմաթիվ կարեւորագույն հարցերում որոշում կայացնողը։ Նրանց նպատակը տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունն ի շահ իրենց խախտելն է: Թուրքիան երազում է սուլթանությանը նմանվող կայսրություն ստեղծել եւ բռնել է մի ճանապարհ, որը կարող է կրակի տալ տարածաշրջանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչպետը շեշտել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնեն ռազմական գործողությունները, քանի որ «նրանք են նախահարձակ կողմը եւ այս պահին էլ հայերի են սպանում»։
«Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող զինաթափվել, քանի որ դա կհանգեցնի ցեղասպանության։ Այնտեղի բնակչությունը կանգնած է էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ։ Այս փուլում հակառակորդ կողմը գրոհները դադարեցնելու ոչ մի նշույլ ցույց չի տալիս։ Նույնիսկ վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը վերահսկում է իր հետ կողք-կողքի կռվող ահաբեկիչներին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոսելով բանակցությունների մասին՝ Հայաստանի վարչապետը նկատել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը բանակցությունների միակ ձեւաչափն է, իսկ Թուրքիան իր կողմնակալ եւ ռազմատենչ վարքի համար չի կարող միջնորդ լինել։

Пашинян: «Турция не может быть посредником» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью французской Le Figaro заявил, что у Армении есть доказательства оказания Турцией военной помощи Азербайджану.
«Международное сообщество, в частности, американцы должны знать, что произведенные в Соединенных Штатах F-16 используются сегодня против армян.
Есть факты, свидетельствующие о том, что турецкое военное руководство непосредственно вовлечено в осуществление атак. Анкара отправила в Баку военные средства, боеприпасы, а также военных консультантов. Нам известно, что Турция обучила и отправила тысячи наемников с оккупированных ею территорий на севере Сирии. Эти наемники и террористы сегодня воюют против армян», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр сказал, что Турция однозначно несет ответственность за эту агрессию.
«Очевидно, что именно Анкара принимает решения в вашнейших вопросах в создавшейся ситуации. Их цель - нарушить баланс региональных сил в свою пользу. Турция мечтает создать напоминающую султанат империю»,- сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что Турция и Азербайджан должны прекратить военные действия, «так как они являются стороной, начавшей агрессию, и продолжают убивать армян и сейчас».
«Нагорный Карабах не может разоружиться, так как это приведет к геноциду. Его население стоит перед экзистенциальной угрозой. На этом этапе противник не демонстрирует никаких знаков прекращения атак. Я даже не уверен, что Азербайджан контролирует воюющих террористов»,- сказал Никол Пашинян.
Говоря о переговорах, премьер-министр Армении отметил, что единственным форматом является Минская группа ОБСЕ, а Турция не может быть посредником из-за своего предвзятого и воинственного поведения.