Փաշինյան. Թուրքիան չի կարող միջնորդ լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական Le Figaro թերթին տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանն Թուրքիային՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ ապացույցներ ունի:
«Միջազգային հանրությունը, մասնավորապես՝ ամերիկյան հանրությունը, պետք է իմանա, որ Միացյալ Նահանգներում արտադրված F-16-ներն այսօր օգտագործվում են հայերին թիրախավորելու նպատակով։
Փաստեր կան, որոնք վկայում են, որ թուրքական ռազմական ղեկավարությունն անմիջականորեն ներգրավված է գրոհներ իրականացնելու գործում։ Անկարան Բաքու է ուղարկել ռազմական փոխադրամիջոցներ, զինամթերք, ինչպես նաեւ ռազմական խորհրդատուներ։ Մեզ հայտնի է, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում իր գրավյալ տարածքներից հազարավոր վարձկանների է վարժեցրել եւ տեղափոխել: Այդ վարձկաններն ու ահաբեկիչներն այսօր կռվում են հայերի դեմ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ Թուրքիան միանշանակ պատասխանատու է այս ագրեսիայի համար:
«Ակնհայտ է, որ Անկարան է իրավիճակի բազմաթիվ կարեւորագույն հարցերում որոշում կայացնողը։ Նրանց նպատակը տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունն ի շահ իրենց խախտելն է: Թուրքիան երազում է սուլթանությանը նմանվող կայսրություն ստեղծել եւ բռնել է մի ճանապարհ, որը կարող է կրակի տալ տարածաշրջանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչպետը շեշտել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնեն ռազմական գործողությունները, քանի որ «նրանք են նախահարձակ կողմը եւ այս պահին էլ հայերի են սպանում»։
«Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող զինաթափվել, քանի որ դա կհանգեցնի ցեղասպանության։ Այնտեղի բնակչությունը կանգնած է էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ։ Այս փուլում հակառակորդ կողմը գրոհները դադարեցնելու ոչ մի նշույլ ցույց չի տալիս։ Նույնիսկ վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը վերահսկում է իր հետ կողք-կողքի կռվող ահաբեկիչներին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոսելով բանակցությունների մասին՝ Հայաստանի վարչապետը նկատել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը բանակցությունների միակ ձեւաչափն է, իսկ Թուրքիան իր կողմնակալ եւ ռազմատենչ վարքի համար չի կարող միջնորդ լինել։

Pashinyan: Turkey cannot be a mediator in Karabakh conflict - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated in an interview with French newspaper Le Figaro that Armenia has evidence of Turkey’s military assistance to Azerbaijan.
“The international community, particularly the United States, should know that the U.S-made F-16 fighters are used today to target Armenians.
There is evidence that the Turkish military leadership is directly involved in the attacks. Ankara has sent carriers, ammunition, and military advisers to Baku. We know that Turkey has trained and relocated thousands of mercenaries from the territories it occupies in northern Syria. These mercenaries and terrorists are fighting against the Armenians,” said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister has underlined that Turkey is undoubtedly responsible for the latest escalation.
“Ankara is obviously the decision maker in key matters of the situation. Turkey’s goal is to upset the balance of power in its favor, as it pursues the dream of creating a sultanate-like empire and embarks on a path that could set the region ablaze,” said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister has stressed that Turkey and Azerbaijan should be the ones to cease fire as “they are the attacking side and they are killing Armenians as we speak.”
“Nagorno-Karabakh cannot lay down the arms – that will lead to genocide. The population there is facing an existential threat. At this stage, there are no signs that the opposing side will stop attacking. I am not even sure that Azerbaijan controls the terrorists fighting side by side with its troops,” Pashinyan noted.
Touching on the negotiations, the Armenian Prime Minister noted that the OSCE Minsk Group is the only format for the peace talks and Turkey cannot be a mediator in the process because of its biased and hostile attitude.