Մակրոնը Արցախի իրավիճակը կքննարկի Պուտինի եւ Թրամփի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնը մտադիր է Արցախում ստեղծված իրավիճակը քննարկել Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահների հետ:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդման համաձայն, Մակրոնն այդ մասին ասել է այսօր Ռիգայում, որտեղ ժամանել է այցով:
Նա հիշեցրել է, որ ԼՂ կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի համանախագահներն են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն:
«Մենք մեր գործընկերների հետ կապի մեջ ենք իրավիճակի լարման առաջին ժամերից՝ ԱԳՆ եւ իմ մակարդակներում: Այսօր երեկոյան ես նախատեսում եմ կապվել նախագահ Պուտինի, վաղն ել, կարծում եմ, նախագահ Թրամփի հետ, որպեսզի կարծիքներ փոխանակենք ու հանգուցալուծման տարբերակներ առաջարկենք», - ասել է Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահը նաեւ մտահոգություն է հայտնել այն ռազմատենչ հայտարարությունների կապակցությամբ, որոնք անում է Թուրքիան:

Макрон планирует обсудить ситуацию в Арцахе с Путиным и Трампом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Франции Эммануэль Макрон намерен обсудить ситуацию в Арцахе с президентами России и США.
Согласно сообщению ТАСС, Макрон заявил об этом сегодня в Риге ходе своего визита в Латвию.
Он напомнил, что карабхским урегулированием занимается Минская группа ОБСЕ, сопредседателями которой являются Франция, Россия и США.
«Мы находимся в контакте с нашими партнерами с первых часов обострения конфликта в Нагорном Карабахе на уровне глав МИД и на моем уровне. Сегодня вечером я планирую связаться с президентом Путиным и, думаю, завтра - с президентом Трампом по этой теме, чтобы провести обмены мнением и предложить пути выхода из сложившейся ситуации»,- заявил он.