Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ասել է, որ «ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առումով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի սպասումները, տարբեր պատճառներով պայմանավորված, անիրական են»։
Ջոն Բոլթոնը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանում դեկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը, ամենայն հավանականությամբ, ուժեղ մանդատ կունենա, ինչը թույլ կտա վճռական քայլեր ձեռնարկել որոշ ուղղություններում, ներառյալ ղարաբաղյան խնդրի հանգուցալուծումը։
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունները տարիներ շարունակ հետեւողականորեն ընդգծել են բանակցությունների եռակողմ ձեւաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ դրանց բոլոր փուլերին Արցախի Հանրապետության ուղղակի եւ լիիրավ մասնակցությամբ, ինչն առանցքային է խաղաղ կարգավորումն առաջ մղելու եւ գործընթացում արդյունավետություն ապահովելու համար։ Կարգավորումն, իր հերթին, պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչման վրա։ Այս առումով հարկ եմ համարում վերահաստատել Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ դե յուրե ստանձնել տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ապահովման համար պատասխանատվության իրենց բաժինը»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը «Ազատ Արցախ» թերթին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Բոլթոնի հայտարարությունը:
Արցախի ԱԳ ղեկավարն ընդգծել է, որ բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձի անհրաժեշտության մասին հայտնել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչը նաեւ ամրագրված է ՀՀ կառավարության ծրագրում։

Bolton’s expectations are not realistic, Artsakh FM says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Artsakh Masis Mayilian said that "U.S. National Security Advisor John Bolton’s expectations for the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement are not realistic for various reasons.”
John Bolton stated in Yerevan that following the December parliamentary elections in Armenia, Nikol Pashinyan will, most likely, have a strong mandate, which will allow to take decisive steps in some areas, including the Karabakh conflict settlement.
“The positions of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia on the settlement are clear. For many years, the authorities of the Republic of Artsakh have consistently stressed the need to restore the trilateral format of the negotiations, with direct and full participation of the Republic of Artsakh in all the stages, which is crucial in facilitating a peaceful settlement and ensuring the effectiveness of the process. The settlement, in turn, must be based on the recognition of the fact that the people of Artsakh have exercised their right to self-determination. In this regard, I consider it necessary to confirm the willingness of the authorities of Artsakh to de jure assume their share responsibility for ensuring stability and peace in the region,” Masis Mayilian told in an interview to Azat Artsakh republican newspaper, commenting on Bolton’s statement.
Pashinyan comments on meeting with Bolton
Artsakh FM emphasized that acting Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan also stated the necessity to return Artsakh to the negotiation table, which is also enshrined in the Armenia’s Government program.