Արցախում Բաքվի սադրանքներին անհամարժեք պատասխան են խոստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի զինված ուժերը հոկտեմբերի 22-ին խախտել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների վերջին հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը տեղեկացնում է, որ հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարեւելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը կիրառել է հրետանային զինատեսակներ՝ հայկական դիրքերի վրա արձակելով  ականանետի 5 արկ եւ «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ:
«Կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլեւ հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության եւ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք եւ բավականին ցավոտ»,- հայտարարել են Արցախի Պաշտպանության բանակում:

В Арцахе обещают несоразмерный ответ на провокации Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вооруженные силы Азербайджана 22 октября нарушили достигнутую на последней встрече президентов Армении и Азербайджана договоренность.
Армия обороны Арцаха сообщает, что в северо-восточном направлении линии соприкосновения противоборствующих сторон (Мартакерт-Матагис) азербайджанская сторона применила артиллерийские установки, выпустив в направлении армянских позиций 5 минометных снарядов и противотанковую ракету «СПАЙК».
«Произошедшее свидетельствует о том, что, как всегда, Баку не только не склонен направить достигнутую договоренность на мирное урегулирование конфликта и исключение неоправданных потерь, но, наоборот, идет на дестабилизацию ситуации посредством преднамеренных провокаций.
Учитывая необходимость эффективной реализации усилий международного сообщества и, в частности, Минской группы ОБСЕ,  направленных на мирное урегулирование азербайджано-арцахского конфликта, вооруженные силы Арцаха воздержались от ответных действий. Однако это вовсе не означает, что в случае развития событий в подобной логике наступательные действия противника останутся без ответа.
Министерство обороны Республики Арцах со всей ответственностью предупреждает военно-политическое руководство Баку, что в случае продолжения провокаций ответ будет несоразмерным и достаточно болезненным»,- заявили в Армии обороны Арцаха.