Արցախում Բաքվի սադրանքներին անհամարժեք պատասխան են խոստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի զինված ուժերը հոկտեմբերի 22-ին խախտել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների վերջին հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը տեղեկացնում է, որ հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարեւելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը կիրառել է հրետանային զինատեսակներ՝ հայկական դիրքերի վրա արձակելով  ականանետի 5 արկ եւ «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ:
«Կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլեւ հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության եւ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք եւ բավականին ցավոտ»,- հայտարարել են Արցախի Պաշտպանության բանակում:

Yerevan /Mediamax/. On October 22, Azerbaijani Armed Forces violated the agreement that Presidents of Armenia and Azerbaijan reached at their latest meeting.
Artsakh Defense Army informed that Azerbaijani forces applied artillery in the northeastern direction (Martakert-Mataghis) of the Line of Contact, releasing 5 shells from mortar launchers and one Spike anti-tank missile in the direction of Armenian positions.
“These actions prove that as usual, Baku not only isn’t inclined to maintain the agreement to settle the conflict peacefully and avoid unjustified casualties, but on the contrary, is moving towards destabilization of the situation through prearranged provocations.
Given the need for successful implementation of the OSCE Minsk Group processes, aimed at peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, Artsakh Armed Forces refrained for return fire. However, that doesn’t mean Azerbaijan’s further attacks will always remain unanswered.
With all due responsibility, the Defense Ministry of Artsakh Republic warns the military leadership of Azerbaijan that further provocations will receive the necessary and rather painful response,” stated Artsakh Defense Ministry.