Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բովանդակային բանակցություններ սկսելու համար անհրաժեշտ է նվազեցնել սահմանային լարվածությունը։
Այս մասին նա հայտարարել է Մոսկվայում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքներով:
«Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ենթակա է կարգավորման։ Սրա մասին են խոսում բազմամյա շփումների արդյունքները, որոնք հանգեցրել են կարգավորման համար կարեւոր հարցերի փոխըմբռնման»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Ըստ նրա՝ խոսքն այնպիսի հարցերի մասին է, ինչպիսիք են «անվտանգությունը, մարդասիրությունը, ԼՂ որոշ շրջանների վերադարձը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը»։
«Այս հարցերի մեծ մասով մենք համաձայնություն ունենք,- նշել է Սերգեյ Լավրովը։ - Բայց երկու-երեք թեմաներ, որոնք վերջնական փաթեթի համար առանցքային են, դեռ քննարկվում են։ Չեմ թաքցնի, մենք դեռ հեռու ենք նրանից, որ տեսնենք մի իրավիճակ, երբ կողմերը մշակում են միասնական մոտեցում այս ասպեկտների շուրջ»:
Էլմար Մամեդյարովն էլ նշել է, որ Ռուսաստանը շատ լուրջ քայլեր է կատարում ԼՂ կարգավորման ուղղությամբ։
«Մենք այսօր մանրամասն քննարկել ենք, թե որ ուղղությամբ պետք է առաջ շարժվենք։ Քիչ թե շատ որոշ նախադրյալներ կան»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը։

Лавров: Вокруг Карабаха нет согласия по ключевым вопросам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров сказал сегодня, что для начала содержательных переговоров по Нагорному Карабаху необходимо снизить напряженность на линии соприкосновения.
Он заявил об этом в Москве по итогам переговоров с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
«Мы считаем, что карабахский конфликт поддается урегулированию. Об этом говорят результаты многолетних контактов, по итогам которых удалось выработать общее понимание ключевых вопросов, подлежащих урегулированию», - сказал Сергей Лавров.
По его словам, речь идет о вопросах безопасности, гуманитарных вопросах, возвращении некоторых районов НК и определении статуса Нагорного Карабаха.
«По большинству этих аспектов есть согласие, - отметил Сергей Лавров. – Но две-три конкретные темы, которые являются ключевыми для окончательного пакета, пока еще обсуждаются. И, не буду лукавить, мы пока еще далеки от того, чтобы увидеть ситуацию, когда стороны выработают единый подход к этим аспектам».
Эльмар Мамедъяров, в свою очередь, отметил, что Россия прилагает очень серьезные шаги для урегулирования карабахского конфликта.
«Мы обсуждали детально, в каком направлении мы должны двигаться, более или менее есть какие-то перспективы»,- сказал глава МИД Азербайджана.