Ակնկալում ենք ԼՂ խնդրի փոխզիջումային կարգավորում, ասել է Պուտինը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների լարվածությունը թուլացնելու հարցում:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը, Վլադիմիր Պուտինն այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Մենք կշարունակենք հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել «Ղարաբաղյան թնջուկի» լուծման որոնմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ Բաքվի հետ անմիջական շփումների միջոցով: Հուսով ենք, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կկարողանան հասնել առկա հակասությունների փոխզիջումային կարգավորմանը, որտեղ ոչ հաղթողներ կլինեն, ոչ պարտվողներ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ ԼՂ խնդրի շուրջ այսօր կայացած քննարկման ընթացքում հաշվի են առնվել հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի եռակողմ գագաթաժողովի, ինչպես նաեւ ՌԴ եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ օրերս կայացած հանդիպման արդյունքները:
Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ ՀՀ նախագահի հետ քննարկվել են նաեւ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում համագործակցության հարցեր: ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ հոկտեբերին Երեւանում նախատեսված է կազմակերպության հերթական գագաթաժողովը, որին մասնակցելու է նաեւ Ռուսաստանը:

РФ надеется на компромиссное решение Карабахского конфликта, сказал Путин
Ереван/Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил вчера, что Россия заинтересована в снижении напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщается на официальном сайте президента РФ, Владимир Путин заявил об этом после встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном в Москве.
«Мы продолжим оказывать всяческое содействие поиску развязок «карабахского узла» в рамках Минской группы ОБСЕ, а также в ходе прямых контактов с Ереваном и Баку. Надеемся, что Армения и Азербайджан смогут выйти на компромиссное – без победителей и побежденных – урегулирование имеющихся противоречий», - сказал президент России.
Он подчеркнул, что в ходе состоявшихся вчера обсуждений учитывались результаты трехстороннего саммита, состоявшегося 20 июня в Санкт-Петербурге, и недавней встречи президентов России и Азербайджана в Баку.
Владимир Путин отметил, что на встрече с президентом Армении были затронуты некоторые вопросы сотрудничества в ОДКБ. Президент РФ напомнил, что на октябрь в Ереване намечен очередной саммит этой организации, в котором планирует принять участие Россия.