Ակնկալում ենք ԼՂ խնդրի փոխզիջումային կարգավորում, ասել է Պուտինը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների լարվածությունը թուլացնելու հարցում:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը, Վլադիմիր Պուտինն այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Մենք կշարունակենք հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել «Ղարաբաղյան թնջուկի» լուծման որոնմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ Բաքվի հետ անմիջական շփումների միջոցով: Հուսով ենք, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կկարողանան հասնել առկա հակասությունների փոխզիջումային կարգավորմանը, որտեղ ոչ հաղթողներ կլինեն, ոչ պարտվողներ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ ԼՂ խնդրի շուրջ այսօր կայացած քննարկման ընթացքում հաշվի են առնվել հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի եռակողմ գագաթաժողովի, ինչպես նաեւ ՌԴ եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ օրերս կայացած հանդիպման արդյունքները:
Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ ՀՀ նախագահի հետ քննարկվել են նաեւ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում համագործակցության հարցեր: ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ հոկտեբերին Երեւանում նախատեսված է կազմակերպության հերթական գագաթաժողովը, որին մասնակցելու է նաեւ Ռուսաստանը:

We expect a compromise on the NK issue, says Putin
Yerevan/Mediamax/. President of Russia Vladimir Putin stated on August 10 that Russia is interested in decreasing the tension in Armenia-Azerbaijan relations.
According to Russian presidential website, Vladimir Putin made this statement upon the meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan in Moscow.
“We will continue to take all possible measures to facilitate resolution of the “Karabakh conundrum” within the OSCE Minsk Group, as well as direct meetings with Yerevan and Baku. We hope that Armenia and Azerbaijan will be able to reach such a compromise on the current disagreements, which leaves no one a winner or a loser,” Russian President said.
He stressed that during the discussion on the NK issue, the parties took into consideration the results of the trilateral meeting of June 20, St. Petersburg, as well as the meeting between Presidents of Russia and Azerbaijan, which took place recently.
Vladimir Putin noted that he also discussed with Armenian President the issues of cooperation within CSTO. Russian President reminded that another CSTO session is to take place in Yerevan in October, which Russia will attend.