Արցախում զորախաղեր են ընթանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 21-ին Արցախի Պաշտպանության բանակի «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում անց է կացվել մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական զորավարժություն:
Այն կայացել է Արցախի զինված ուժերում հուլիսի 18-ից մեկնարկած բազմաստիճան շտաբային զորավարժությունների շրջանակում:
ՊԲ հրամանատար Լեւոն Մնացականյանն ասել է, որ զորախաղերը անց են կացվում տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական արդի եւ հավանական իրողություններին համահունչ՝ հաշվի առնելով ապրիլյան պատերազմից արված հետեւությունները:
Մարտավարական զորավարժությունը մեկնարկել է պայմանական առաջնագծի վրա հակառակորդի հարձակմամբ, որն ուղեկցվել է հրետանու կրակով եւ դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններով: Ընդունելով առաջին հարվածը, ՊԲ ուժերը կատարել են վերախմբավորումներ, ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ եւ օգնության եկած ուժերի հետ միասին անցնելով հակագրոհի վերականգնել են կորցրած դիրքերը:

Ереван /Медиамакс/. На полигоне «Тигранакерт» Армии обороны Арцаха 21 июля прошли тактические батальонные учения с боевыми стрельбами.
Они прошли в рамках многоступенчатых штабных учений, стартовавших в вооруженных силах Арцаха с 18 июля.
Командующий Армией обороны Левон Мнацаканян сказал, что учения проходят в соответствии с современными и вероятными региональными и геополитическими вызовами, а также с учетом выводов, сделанных из апрельской войны.
Тактические учения стартовали с нападения противника на условной линии фронта, которое сопровождалось артиллерийским обстрелом и диверсионно-разведывательными операциями. Приняв первый удар, силы Армии обороны перегруппировались, создали необходимые условия и вместе с подопоспевшими на помощь силами перешли к контрнаступлению и вернули потерянные позиции.