Ֆրանսիայի դեսպան. Հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումն ընթացքի մեջ է
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն այսօր հայտարարել է, որ ներկայում ԵԱՀԿ-ի շրջանակում աշխատանք է տարվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ:
Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը դեսպանն ասել է, որ իր ունեցած տեղեկություններով՝ այդ մեխանիզմի ստեղծման եւ ներդրման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
«Եթե այդ մասին չի նշվել նախօրեին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման արդյունքներով հրապարակված հայտարարության տեքստում, դա դեռ չի նշանակում, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ չեն տարվում»,- ասել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն:
Դիվանագետի խոսքով՝ հետաքննության մեխանիզմի եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման հարցը մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման գլխավոր եւ առանցքային թեման էր:
«Մեզ համար սա կենտրոնական, առանցքային նշանակության հարց է, որը թույլ կտա ամրապնդել վստահությունը: Դա ենթադրում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակի իրավասությունների ընդարձակում եւ շփման գծի ամբողջ երկայնքով հետաքննական մեխանիզմների ներդրում, ինչը թույլ կտա լույս սփռել քառօրյա պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած դեպքերի վրա: Ուստի, մենք մեծապես աջակցում ենք այս մեխանիզմի իրագործմանը»,- ասել է դեսպանը:
Մեկնաբանելով նախօրեին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Սարգսյան-Պուտին-Ալիեւը հանդիպումը՝ Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն այն որակել է որպես «լավ նախաձեռնություն եւ լավ նշան»:
Հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը, նախաձեռնելով այդ հանդիպումը, փորձել է ցույց տալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում իր բացարձակ գերիշխող դերը, դեսպանն ասել է.
«Մենք հարցը նման կերպ չենք ընկալում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն աշխատում է համակարգված եւ մշտական, համաձայնեցված երկխոսության մեջ է գտնվում: Երբեմն, ժամանակ առ ժամանակ, համանախագահող երկրներից մեկը ստանձնում է նախաձեռնությունը: Օրինակ, անցած ամիս Վիեննայում կայացած հանդիպման նախաձեռնությունը պատկանում էր ամերիկյան կողմին: Հարցի կարգավորմանւ միտված բարի կամքի բոլոր դրսեւորումները միայն ողջունելի են»:
Դեսպանը հավելել է, որ ֆրանսիական կողմը մշտապես հայտնել է պատրաստակամություն՝ ԼՂ կարգավորման շուրջ բանակցությունները Ֆրանսիայում հյուրընկալելու:

Посол Франции: Механизм расследований находится в процессе создания - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье заявил сегодня, что в настоящее время в рамках ОБСЕ ведется работа по внедрению механизмов расследования нарушений режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта.
На встрече с журналистами в Ереване посол сказал, что, по его данным, работа по созданию и внедрению данных механизмов находится в процессе осуществления.
«Если об этом не говорилось в тексте заявления, опубликованного по итогам вчерашней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Санкт-Петербурге, это еще не значит, что в данном направлении ничего не делается», - сказал Жан-Франсуа Шарпантье.
По словам дипломата, вопрос реализации механизмов расследования и мер по укреплению доверия был главным и ключевым в ходе встречи в Вене 16 мая.
«Для нас это центральный и ключевой вопрос, который позволит укрепить доверие. Это предполагает расширение полномочий офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика и внедрение механизмов расследования по всему периметру линии соприкосновения, что позволит пролить свет на события, произошедшие в ходе четырехдневной войны. Так что мы активно поддерживаем реализацию механизмов», - сказал посол.
Комментируя состоявшуюся накануне в Санкт-Петербурге встречу Саргсян-Путин-Алиев, Жан-Франсуа Шарпантье назвал ее «хорошей инициативой и знаком».
На вопрос о том, не попыталась ли Россия проведением подобной встречи показать свою доминирующую роль в урегулировании карабахского конфликта, посол сказал:
«Мы не воспринимаем этот вопрос подобным образом. Сопредседательство Минской группы ОБСЕ работает скоординировано и беспрерывно, находится в согласованном диалоге. Иногда, время от времени, одна из стран-сопредседателей берет на себя инициативу. Например, инициатива по встрече в Вене в прошлом месяце исходила от американской стороны. Любые проявления доброй воли, направленные на урегулирование вопроса, можно только приветствовать».
Посол добавил, что французская сторона всегда выражала готовность принять во Франции переговоры вокруг карабахского урегулирования.