Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը լավ հիմք կլինի բանակցությունները շարունակելու համար:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք ուրախ կլինենք, եթե այսօր կարողանանք առաջ շարժվել՝ ի կատար ածելու այն պայմանավորվածությունները, որոնց մենք հասել ենք. այսինքն՝ ստեղծել հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը հայտնի է բոլորին:
«Մենք ցանկանում ենք, որ այս հարցը լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եւ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, այն ըմբռնման եւ ջանքերի համար, որոնք Դուք հատկացնում եք այս հարցին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ, այնուամենայնիվ, մեկ կողմի ցանկությամբ նման հակամարտությունները չեն լուծվում:
Կրեմլի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել է հայ-ռուսական առեւտրատնտեսական համագործակցությանը, ինտեգրացիոն ձեւաչափերում՝ մասնավորապես ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կողմերի փոխգործակցությանը:
«Պետք է նշել, որ ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում մեր հարաբերություններն ակտիվորեն զարգանում են, քան դա լինում էր առաջ՝ երկկողմ հիմքի վրա, ինչը մեզ ուրախացնում է: Հնարավորություն եւ անհրաժեշտություն կա զրուցելու այն մասին, թե մենք ինչ ենք անելու հետո: Այժմ Հայաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ-ում, եւ աշնանը կայանալու է բարձր մակարդակի հանդիպում: Այնպես որ այս ուղղությամբ եւս կզրուցենք»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ, որին կհաջորդի եռակողմ հանդիպումը:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել մայիսի 16-ին Վիեննայում:

Саргсян: Желанием одной из сторон такие конфликты не решаются - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Создание механизмов расследования нарушений режима прекращения огня заложит хорошую основу для переговоров по карабахскому урегулированию, заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян.
Он сказал об этом на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге.
«Мы были бы рады, если бы сегодня мы смогли продвинуться вперед по имплементации тех договоренностей, которых достигли, то есть, создать механизмы расследования нарушений режима перемирия», - цитирует президента Армении ТАСС.
По словам Саргсяна, всем известна позиция Армении по карабахскому конфликту.
«Мы хотим, чтобы этот вопрос был решен исключительно мирным путем. И хочу поблагодарить Вас в ряду стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ за то понимание и усилия, которые Вы уделяете этому вопросу», - заявил Серж Саргсян.
Он добавил что, тем не менее, желанием одной из сторон такие конфликты не решаются.
Согласно официальному сообщению Кремля, в ходе встречи Владимир Путин коснулся торгово-экономического сотрудничества Армении и России в интеграционных форматах, в частности, взаимодействия сторон в рамках ОДКБ.
«Можно отметить, что в рамках интеграционных процессов наши отношения развиваются интенсивнее, чем это было ранее на двусторонней основе, что нас тоже очень радует.
Есть возможность и необходимость поговорить о том, как мы будем действовать дальше. Сейчас Армения возглавляет ОДКБ, и осенью состоится встреча на высшем уровне. Так что по этой линии тоже поговорим»,- сказал президент РФ.
Медиамакс напоминает, что после встречи с Сержем Саргсяном президент России встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, после чего состоится трехсторонняя встреча.