Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը լավ հիմք կլինի բանակցությունները շարունակելու համար:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք ուրախ կլինենք, եթե այսօր կարողանանք առաջ շարժվել՝ ի կատար ածելու այն պայմանավորվածությունները, որոնց մենք հասել ենք. այսինքն՝ ստեղծել հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը հայտնի է բոլորին:
«Մենք ցանկանում ենք, որ այս հարցը լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եւ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, այն ըմբռնման եւ ջանքերի համար, որոնք Դուք հատկացնում եք այս հարցին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ, այնուամենայնիվ, մեկ կողմի ցանկությամբ նման հակամարտությունները չեն լուծվում:
Կրեմլի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել է հայ-ռուսական առեւտրատնտեսական համագործակցությանը, ինտեգրացիոն ձեւաչափերում՝ մասնավորապես ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կողմերի փոխգործակցությանը:
«Պետք է նշել, որ ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում մեր հարաբերություններն ակտիվորեն զարգանում են, քան դա լինում էր առաջ՝ երկկողմ հիմքի վրա, ինչը մեզ ուրախացնում է: Հնարավորություն եւ անհրաժեշտություն կա զրուցելու այն մասին, թե մենք ինչ ենք անելու հետո: Այժմ Հայաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ-ում, եւ աշնանը կայանալու է բարձր մակարդակի հանդիպում: Այնպես որ այս ուղղությամբ եւս կզրուցենք»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ, որին կհաջորդի եռակողմ հանդիպումը:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել մայիսի 16-ին Վիեննայում:

Sargsyan: Such conflicts cannot be settled at will of one party - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan stated today that establishment of incident investigation mechanism at the NK-Azerbaijan Line of Contact will be a good basis for renewal of negotiations.
Serzh Sargsyan made this statement at the meeting with President of Russia Vladimir Putin in St. Petersburg.
“We will be happy to achieve progress today in implementation of the verbal agreements we reached before, that is, establishment of incident investigation mechanism,” said Serzh Sargsyan, TASS reports.
According to Armenian President, Armenia’s position on the NK conflict is well-known.
“We want this issue to be resolved in an exclusively peaceful way. I would also like to thank you for understanding and efforts you put into this matter, as a Co-Chair state of the OSCE Minsk Group,” said Serzh Sargsyan.
He noticed that nevertheless, such conflicts cannot be settled at will of one party.
According to the official notice of Kremlin, during the meeting Vladimir Putin touched upon Armenian-Russian cooperation in trade and economy, and partnership in integration format, CSTO in particular.
“I should note that our relations develop more actively within integration process than on the previous bilateral basis, which pleases us. There is an opportunity and a necessity now to discuss our next steps. Armenia holds CSTO chairmanship at present, and a meeting on the highest level will take place in autumn. We shall speak about this,” said Russian President.
Mediamax finds it worth reminding that after meeting Serzh Sargsyan, President of Russian will have a meeting Azerbaijani President Ilham Aliyev, followed by a trilateral meeting.
The first meeting between Presidents of Armenia and Azerbaijan after the four-day war in April took place on May 16, Vienna.