Կառավարությունը Արցախը ճանաչելու օրինագիծը ուղարկեց ԱԺ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանություն է տվել «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության նախագծին, որը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով:
Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի եւ Հրանտ Բագրատյանի՝ օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի փոխանցմամբ, պայմանավորված է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները:
Նախագծի ընդունման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Արցախի Հանրապետությունը, քանի որ` Արցախի Հանրապետությունը, իբրեւ ԽՍՀՄ ապագաղութացման սուբյեկտ, նախկին միութենական հանրապետությունների նման իր անկախությունը նվաճել է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին եւ ԽՍՀՄ իրավական նորմերին համահունչ, մասնավորապես՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա, իսկ այսօր Արցախի Հանրապետությունը` իբրեւ անկախ պետություն, կայացած իրողություն է»:
Ազգային ժողովի կողմից ընդունման դեպքում օրենքը հիմք կհանդիսանա Հայաստանի եւ Արցախի հանրապետությունների` Արցախի Հանրապետության պաշտոնական ճանաչումից ծագող հարաբերությունները կարգավորելու համար:
Նախագծում նշվում է, որ «Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմական հրապարակային ու այլեւս միջազգայնորեն վավերագրված ու անտեսվող վտանգին դիմակայելու, Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության անվտանգության ներկայիս մակարդակը բարձրացնելու շահախնդրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության հետ մեկտեղ երաշխավորում է Արցախի Հանրապետության բնակչության ապահովությունն ու նրա տարածքային ամբողջականությունը` Արցախի Հանրապետության նկատմամբ նախահարձակ որեւէ գործողության կամ բացահայտ սպառնալիքի դեպքում:
Սույն օրենքի ընդունմամբ, այնուամենայնիվ, Հայաստանի Հանրապետությունը չի բացառում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կամոք այլ կարգավիճակի սահմանումը` այն հանրաքվեով ամրագրելու պարագայում: Արցախի ազգաբնակչության կողմից նման որոշում ընդունելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը կնպաստի դրա կենսագործմանը»:

Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня заключение по проекту закона Армении «О признании Республики Арцах», который по установленному порядку будет передан в Национальное собрание.
По словам замглавы МИД Армении Шаварша Кочаряна, утверждение законопроекта «О признании Республики Арцах», предложенного депутатами Национального собрания Заруи Постанджян и Грантом Багратяном в качестве законодательной инициативы, обусловлено результатами прошедших между Арменией и Арцахом обсуждений, с учетом дальнейших событий, в том числе и внешних факторов.
В обосновании утверждения проекта отмечается, что «Республика Армения признает Республику Арцах, поскольку Республика Арцах как субъект деколонизации СССР в числе других бывших советских республик приобрела независимость в соответствии с принципами международного права и правовыми нормами СССР, в частности, на основании права народов на самоопределение. Сегодня Республика Арцах как независимое государство является состоявшимся фактом».
В случае одобрения Национальным Собранием, закон станет основой для регулирования отношений между Республиками Армения и Арцах, что будет исходить из официального признания Республики Арцах.
В проекте отмечается, что «для противодействия публичной военной угрозе со стороны Азербайджанской Республики, которая уже санкционирована и проигнорирована мировым сообществом, и в целях повышения уровня безопасности республик Армения и Арцах, Республика Армения наряду с Республикой Арцах гарантирует безопасность населения и территориальную целостность Республики Арцах в случае любых наступательных действий или открытых угроз в адрес Республики Арцах. Тем не менее, утверждением данного закона Республика Армения не исключает установление другого статуса по воле народа Республики Арцах, если такое решение будет принято в ходе референдума. В случае принятия подобного решения народонаселением Арцаха Республика Армения будет способствовать ее реализации».