Լավրով. Թուրքիան պատերազմի կոչ էր հնչեցրել
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջերս տեղի ունեցած զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական Անկարայի հայտարարությունները «բացարձակապես անընդունելի են»:
Այս մասին Սերգեյ Լավրովն ասել է Երեւանում՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով Մեդիամաքսի թղթակցի հարցին:
«Թուրքական ղեկավարության շուրթերից հնչած հայտարարությունները բացարձակապես անընդունելի են այն պարզ պատճառով, որ դրանք ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի կոչեր էին: Դրանք խնդրի ռազմական, ուժային լուծման կոչեր էին»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ նման հայտարարություններն արմատապես հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ միջազգային հանրության դիրքորոշումներին:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի մեկնարկից հետո, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, թե Թուրքիան Ադրբեջանի կողքին էր հակամարտության ամենասկզբից եւ կշարունակի այդպես վարվել:
«Մի օր Ղարաբաղն անպայման կվերադառնա իր իրական տիրոջ մոտ, կրկին ադրբեջանական կդառնա»,- ասել էր Թուրքիայի նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today in Yerevan that the statements official Ankara made regarding the recent events in NK conflict zone are "absolutely unacceptable”.
Sergey Lavrov said that at the press conference in Yerevan, answering the question from Mediamax.
“The statements we heard from Turkish leadership are absolutely unacceptable for the simple reason of being calls for war, not peace. They were calls to settle the conflict by war, by force,” stated Sergey Lavrov.
The Russian Minister reminded that such statements completely contradict the position of OSCE Minsk Group Co-Chairs and international community.
“Unfortunately, we’re quite used to such attitude from the current Turkish leadership,” said Lavrov.
It is worth reminding that after Azerbaijan began military aggression against Nagorno-Karabakh on April 4, Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that Turkey had always supported and will support Azerbaijan in this conflict.