Երեւան: Մեդիամաքս: Հակամարտության շուրջ ձեւավորված զինված դիմակայության թուլացման կարեւոր նախապայմանը հրադադարը իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրով ամրապնդելու հրամայականն է:
Այս մասին ապրիլի 8-ին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդիոյին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ներկայացնելով շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողություններն ու ձեւավորված իրավիճակինը՝ Սեյրան Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առանձնահատկությունների վրա, որոնց թվում էին հայկական կողմի զինծառայողների եւ քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները, զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները:
«Չնայած ճշգրիտ թիրախավորման եւ նոր բարենպաստ բնագծերի զբաղեցման միջոցով հակառակորդի սանձահարմանը ներգավվելու պատրաստականությանը, ՀՀ-ն դեռեւս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորմանը», - նշել է Սեյրան Օհանյանը:

Yerevan/Mediamax/. A legally binding treaty is an important prerequisite for easing the armed confrontation.
Seyran Ohanyan said this on April 8 during a meeting with Minsk Group co-chairs Igor Popov, James Warlick, Pierre Andieux and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Presenting the situation, Seyran Ohanyan drew the attention of the co-chairs towards main features of the Azerbaijani open aggression, including the war crimes committed against the Armenian military servicemen and civilians and gross violations of other norms of armed conflicts.
“ Despite the readiness to take up new favorable frontiers to restrain the rival, Armenia still continues to rely on the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict”, noted Seyran Ohanyan.