Երեւան: Մեդիամաքս: Հակամարտության շուրջ ձեւավորված զինված դիմակայության թուլացման կարեւոր նախապայմանը հրադադարը իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրով ամրապնդելու հրամայականն է:
Այս մասին ապրիլի 8-ին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդիոյին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ներկայացնելով շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողություններն ու ձեւավորված իրավիճակինը՝ Սեյրան Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առանձնահատկությունների վրա, որոնց թվում էին հայկական կողմի զինծառայողների եւ քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները, զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները:
«Չնայած ճշգրիտ թիրախավորման եւ նոր բարենպաստ բնագծերի զբաղեցման միջոցով հակառակորդի սանձահարմանը ներգավվելու պատրաստականությանը, ՀՀ-ն դեռեւս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորմանը», - նշել է Սեյրան Օհանյանը:

Оганян посредникам: Армия обороны готова занять новые позиции - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Важным условием для ослабления вооруженного противостояния является закрепление перемирия юридически обязательным соглашением.
Об этом 8 апреля сказал министр обороны Армении Сейран Оганян на встрече с сопредседателями Минской группы Игорем Поповым, Джеймсом Уорликом и Пьером Андрие и Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком.
Представив произошедшие на линии соприкосновения боевые действия и сложившуюся ситуацию, Сейран Оганян обратил внимание сопредседателей на главные особенности откровенной агрессии Азербайджана, в числе которых военные преступления, осуществленные против армянских военнослужащих и гражданских лиц и другие грубые нарушения норм вооруженных конфликтов.
«Несмотря на готовность занять новые благоприятные позиции, Армения пока продолжает полагаться на переговорный процесс вокруг Нагорного Карабаха», - заметил Сейран Оганян.