Կարող ենք ճանաչել Արցախի անկախությունը, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ:
Ներկայացնելով Արցախում ռազմական գործողությունների մեկնարկը՝ ՀՀ նախագահը նշել է, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը նախապես մշակված սցենարով դիմել է աննախադեպ սադրանքի Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով՝ իրականացնելով լայնածավալ մարտական գործողություններ, կիրառելով սպառազինությունների ողջ համալիրը, այդ թվում՝ զրահատեխնիկա, ծանր հրետանի եւ օդուժ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ գործողությունների առաջին իսկ ժամերից հակառակորդի թիրախ են դարձել նաեւ քաղաքացիական անձինք:
«Նման մասշտաբի գործողություններ չի գրանցվել 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից ի վեր: Հարձակողական սադրիչ գործողություններն ադրբեջանական կողմից վերսկսվել են հաջորդ օրն առավոտյան եւ շարունակվում են մինչեւ այս պահը: Ադրբեջանը շարունակում է թիրախավորել խաղաղ բնակչությանը` օգտագործելով հրթիռահրետանային կայանքներ եւ հրանոթներ: Այսպես կոչված «միակողմանի զինադադարի» հայտարարումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի ուղղությամբ աշխատել է Ադրբեջանի հրետանին:
Հայաստանի Հանրապետությունը` որպես 1994 թվականի Զինադադարի համաձայնագրի կողմ, շարունակելու է լիարժեքորեն կատարել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման իր պարտավորությունները: Ավելին, ես հրահանգել եմ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
Եթե, իրոք, ռազմական գործողությունները շարունակվեն եւ ստանան լայնածավալ մասշտաբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելու է Լեռնային Ղարաբաղի անկախություն»,- հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ մարտական գործողությունների հետագա սաստկացումը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի եւ անդառնալի հետեւանքների՝ ընդհուպ մինչեւ լայնածավալ պատերազմի:
«Սա, բնականաբար, կազդի ոչ միայն հարավկովկասյան, այլեւ եվրոպական տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության վրա: Ակնհայտ է, որ թե ռազմական գործողությունների դադարեցումը եւ առհասարակ, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը բխում են նաեւ եվրոպական երկրների շահերից: ԵԱՀԿ-ին՝ որպես Եվրոպայի անվտանգության ապահովման երաշխավորման գործում առանցքային դերակատարություն ունեցող կառույցի, այս հարցում առանձնակի դեր է վերապահված:
Ցավոք, հայկական կողմի բազմաթիվ կոչերն առ այն, որ Ադրբեջանը վաղ թե ուշ գերի է դառնալու հայատյացության իր իսկ հռետորաբանությանն ու նոր զինված արկածախնդրություն է սանձարձակելու, եւ պետք է հնարավոր միջոցներով զսպել ագրեսորին, չտվեցին ցանկալի արդյունք: Երբ Ադրբեջանը հպարտանում էր մեծաքանակ սպառազինությունների ձեռքբերումներով, միջազգային հանրությունը լուռ էր կամ գրեթե լուռ էր: Երբ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվում էր ռազմական ճանապարհով խնդիրը լուծելու մասին, միջազգային հանրությունը գրեթե լուռ էր: Երբ Ադրբեջանը վարկաբեկում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը եւ հրաժարվում վստահության ամրապնդման մեխանիզմներ ստեղծել, միջազգային հանրությունը կրկին լուռ էր, ու այսօր էլ լուռ է, երբ Ադրբեջանը կիրառում է ծանր հրետանի ու գնդակոծում խաղաղ բնակչությանը: Իսկ երբ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը հակազդում է իրեն անգամներ գերազանցող Ադրբեջանի բանակին, նրան կոչ են անում «ցուցաբերել զսպվածություն»»,- հայտարարել է նախագահը:
«Ադրբեջանի լկտի պահվածքի վերջին դրսեւորումներից մեկն էլ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունն էր, որում ասվում էր, թե իբր մարդասիրական քաղաքականությունից ելնելով` Ադրբեջանը միակողմանիորեն դադարեցնում է պատասխան գործողությունները «թշնամու նկատմամբ» եւ սկսում կյանքի կոչել ազատագրված տարածքների պաշպանության ամրապնդման ծրագիրը: Ես ձեզ հավատացնում եմ, որ որեւէ տարածք ադրբեջանցիները չեն ազատագրել, այս պահին ողջ շփման գծի երկայնքով ընդամենը մի փոքրիկ հատված հարավում եւ մի փոքրիկ հատված հյուսիսում, որ հույս ունեմ՝ մինչեւ մեր շփումն ավարտենք, այլեւս այդ հատվածը հյուսիսում չի լինի, ընդամենը 200-300 մետր տարածք են գրավել ադրբեջանցիները՝ տալով ամեն մետրի համար մեկից ավելի զոհ: Պարզ է չէ՞, որ սրանով Ադրբեջանը կրկին մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը եւ փորձում ստեղծել նախադրյալներ իր կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները եւ դրանց հետագա շարունակությունը քողարկելու համար», -ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ որպես ԵԱՀԿ անդամ երկիր՝ Հայաստանն անհրաժեշտ է համարում կոչ անել ԵԱՀԿ բոլոր անդամ երկրներին՝ լինել սկզբունքային իրենց դիրքորոշումներում:

Upon presenting the launch of military operations in NKR, Armenian President noted that Azerbaijan made an unprecedented provocation at around 3 a.m. on April 2 on the entire length of NKR-Azerbaijan contact line, conducting large-scale military actions with use of the whole range of weaponry, including armored vehicles, heavy artillery and air forces.
Serzh Sargsyan stressed that the rival targeted civilians as well from the beginning of the operations.
“Such large-scale actions haven’t occurred since the ceasefire of 1994. Azerbaijan renewed provocations the next morning and continues till this moment, targeting peaceful civilians with missile systems and cannons. Azerbaijani artillery shot at NKR towns after the so-called “unilateral ceasefire”.
Being a part of Ceasefire Agreement of 1994, Armenia will continue to fully perform its defense obligations to NKR people. Moreover, I instructed Foreign Ministry to work with NKR to develop a mutual military assistance agreement. If the military actions continue and gain large scale, Armenia will recognize the independence of NKR,” stated Armenian President.
According to the President, intensification of military operations can lead to unpredictable consequences up to full-scale war.
“This will naturally affect safety and stability in both Southern Caucasus and Europe. Obviously, cessations of military actions and peaceful settlement of the conflict is in European countries’ interests too. OSCE plays a special part in this matter as an organization with axis role in ensuring peace in Europe.
Unfortunately, Armenia’s numerous statements that Azerbaijan will sooner or later become a hostage of its own anti-Armenian rhetoric and begin new military ventures, and calls to restrain the agressor didn’t give desireable results. International community was silent when Azerbaijan boasted about large weaponry purchases, when Azerbaijan announced on the highest level about resolving the conflict in military way, discredited OSCE Minsk Group’s work and refused to create mechanisms of trust. International community is silent today too, when Azerbaijan uses heavy artillery against civilians. But when outnumbered NKR Defense Army resists the Azerbaijani Army, they call to “show restraint,” said the President.
“One of recent displays of Azerbaijan’s impudence was the message spread by Azerbaijani Defense Ministry, which claimed that Azerbaijan unilaterally ceased return fire against “the enemy” and began the project of strengthening defense of “liberated territories”. I assure you that Azerbaijan didn’t liberate any territories, but only took small areas of 200-300 m in the South and North, giving a life for each meter. Isnt’ it clear that Azerbaijan misleads international community and tries to create conditions to disguise its military actions and their consequences?” said Armenian President.
Serzh Sargsyan stressed that as an OSCE particitating state, Armenian considers it necessary to call all OSCE participating states to be commited to principles in their positions.