Կարող ենք ճանաչել Արցախի անկախությունը, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ:
Ներկայացնելով Արցախում ռազմական գործողությունների մեկնարկը՝ ՀՀ նախագահը նշել է, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը նախապես մշակված սցենարով դիմել է աննախադեպ սադրանքի Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով՝ իրականացնելով լայնածավալ մարտական գործողություններ, կիրառելով սպառազինությունների ողջ համալիրը, այդ թվում՝ զրահատեխնիկա, ծանր հրետանի եւ օդուժ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ գործողությունների առաջին իսկ ժամերից հակառակորդի թիրախ են դարձել նաեւ քաղաքացիական անձինք:
«Նման մասշտաբի գործողություններ չի գրանցվել 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից ի վեր: Հարձակողական սադրիչ գործողություններն ադրբեջանական կողմից վերսկսվել են հաջորդ օրն առավոտյան եւ շարունակվում են մինչեւ այս պահը: Ադրբեջանը շարունակում է թիրախավորել խաղաղ բնակչությանը` օգտագործելով հրթիռահրետանային կայանքներ եւ հրանոթներ: Այսպես կոչված «միակողմանի զինադադարի» հայտարարումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի ուղղությամբ աշխատել է Ադրբեջանի հրետանին:
Հայաստանի Հանրապետությունը` որպես 1994 թվականի Զինադադարի համաձայնագրի կողմ, շարունակելու է լիարժեքորեն կատարել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման իր պարտավորությունները: Ավելին, ես հրահանգել եմ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
Եթե, իրոք, ռազմական գործողությունները շարունակվեն եւ ստանան լայնածավալ մասշտաբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելու է Լեռնային Ղարաբաղի անկախություն»,- հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ մարտական գործողությունների հետագա սաստկացումը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի եւ անդառնալի հետեւանքների՝ ընդհուպ մինչեւ լայնածավալ պատերազմի:
«Սա, բնականաբար, կազդի ոչ միայն հարավկովկասյան, այլեւ եվրոպական տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության վրա: Ակնհայտ է, որ թե ռազմական գործողությունների դադարեցումը եւ առհասարակ, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը բխում են նաեւ եվրոպական երկրների շահերից: ԵԱՀԿ-ին՝ որպես Եվրոպայի անվտանգության ապահովման երաշխավորման գործում առանցքային դերակատարություն ունեցող կառույցի, այս հարցում առանձնակի դեր է վերապահված:
Ցավոք, հայկական կողմի բազմաթիվ կոչերն առ այն, որ Ադրբեջանը վաղ թե ուշ գերի է դառնալու հայատյացության իր իսկ հռետորաբանությանն ու նոր զինված արկածախնդրություն է սանձարձակելու, եւ պետք է հնարավոր միջոցներով զսպել ագրեսորին, չտվեցին ցանկալի արդյունք: Երբ Ադրբեջանը հպարտանում էր մեծաքանակ սպառազինությունների ձեռքբերումներով, միջազգային հանրությունը լուռ էր կամ գրեթե լուռ էր: Երբ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվում էր ռազմական ճանապարհով խնդիրը լուծելու մասին, միջազգային հանրությունը գրեթե լուռ էր: Երբ Ադրբեջանը վարկաբեկում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը եւ հրաժարվում վստահության ամրապնդման մեխանիզմներ ստեղծել, միջազգային հանրությունը կրկին լուռ էր, ու այսօր էլ լուռ է, երբ Ադրբեջանը կիրառում է ծանր հրետանի ու գնդակոծում խաղաղ բնակչությանը: Իսկ երբ Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը հակազդում է իրեն անգամներ գերազանցող Ադրբեջանի բանակին, նրան կոչ են անում «ցուցաբերել զսպվածություն»»,- հայտարարել է նախագահը:
«Ադրբեջանի լկտի պահվածքի վերջին դրսեւորումներից մեկն էլ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունն էր, որում ասվում էր, թե իբր մարդասիրական քաղաքականությունից ելնելով` Ադրբեջանը միակողմանիորեն դադարեցնում է պատասխան գործողությունները «թշնամու նկատմամբ» եւ սկսում կյանքի կոչել ազատագրված տարածքների պաշպանության ամրապնդման ծրագիրը: Ես ձեզ հավատացնում եմ, որ որեւէ տարածք ադրբեջանցիները չեն ազատագրել, այս պահին ողջ շփման գծի երկայնքով ընդամենը մի փոքրիկ հատված հարավում եւ մի փոքրիկ հատված հյուսիսում, որ հույս ունեմ՝ մինչեւ մեր շփումն ավարտենք, այլեւս այդ հատվածը հյուսիսում չի լինի, ընդամենը 200-300 մետր տարածք են գրավել ադրբեջանցիները՝ տալով ամեն մետրի համար մեկից ավելի զոհ: Պարզ է չէ՞, որ սրանով Ադրբեջանը կրկին մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը եւ փորձում ստեղծել նախադրյալներ իր կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները եւ դրանց հետագա շարունակությունը քողարկելու համար», -ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ որպես ԵԱՀԿ անդամ երկիր՝ Հայաստանն անհրաժեշտ է համարում կոչ անել ԵԱՀԿ բոլոր անդամ երկրներին՝ լինել սկզբունքային իրենց դիրքորոշումներում:

Мы можем признать независимость Арцаха, сказал президент Армении - Mediamax.am
Рассказывая о начале военных действий, президент Армении отметил, что в ночь с 1 на 2 апреля в районе 03:00 часов азербайджанская сторона по всей линии соприкосновения с Нагорным Карабахом прибегла к беспрецедентной провокации по заранее разработанному сценарию, начав широкомасштабные военные действия с применением всего комплекса вооружений, в том числе бронетехники, артиллерии и ВВС.
Серж Саргсян подчеркнул, что с первых же часов целью противника стали гражданские лица.
«Действий такого масштаба не было с момента установления перемирия в 1994 году. Провокационные наступательные действия Азербайджан возобновил и на следующее утро и продолжает до сих пор. Азербайджан продолжает выбирать в качестве цели мирное население, используя ракетно-артиллерийские установки и гаубицы. После объявления так называемого «одностороннего прекращения огня» азербайджанская артиллерия начала выпускать снаряды в направлении населенных пунктов Нагорного Карабаха.
Армения, будучи одной из сторон Договора о перемирии от 1994 года, продолжит полноценно выполнять свои обязательства по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха. Более того, я поручил министерству иностранных дел Армении проработать подписание договора о военной взаимопомощи с Нагорным Карабахом. Если военные действия продолжатся и приобретут полноценный масштаб, Республика Армения признает независимость Нагорного Карабаха»,- заявил президент.
По словам главы государства, дальнейшее продолжение военных действий может привести к непредсказуемым и необратимым последствиям, вплоть до начала полномасштабной войны.
«Это, безусловно, скажется на безопасности и стабильности не только Южного Кавказа, но и Европы. Очевидно, что и прекращение военных действий, и в целом мирное урегулирование конфликта исходит из интересов европейских стран. А ОБСЕ, как организации, имеющей центральное значение в обеспечении безопасности в Европе, в этом деле отведена особая роль.
К сожалению, многочисленные заявления армянской стороны о том, что рано или поздно Азербайджан станет пленником собственной антиармянской риторики и новой вооруженной авантюры и что необходимо всеми возможными способами усмирить агрессора, не дали желаемых результатов. Когда Азербайджан хвастался покупками большого количества вооружений, мировое сообщество молчало, или говорило вполголоса. Когда на высшем уровне заявлялось о военном решении конфликта, мировое сообщество молчало. Когда Азербайджан дискредитировал деятельность Минской группы ОБСЕ и отказывался от создания механизма повышения доверия, мировое сообщество снова молчало. Оно молчит и сегодня, когда Азербайджан применяет тяжелую артиллерию и обстреливает мирное население. Но когда Армия обороны Нагорного Карабаха противостоит в разы превышающей ее по количеству азербайджанской армии, ее призывают к «сдержанности»», - заявил президент.
«Одним из проявлений наглости Азербайджана стало заявление министерства обороны этой страны, в котором говорилось, что якобы Азербайджан, «исходя из политики гуманизма», в одностороннем порядке прекращает ответные действия «против врага» и запускает план укрепления обороны «освобожденных территорий». Я уверяю вас, что никаких территорий азербайджанцы не освобождали: на данный момент у них небольшой участок с севера, небольшой - с юга. Надеюсь, до конца нашей встречи этого участка на севере не будет, там азербайджанцы захватили 200-300 метров. Очевидно, что Азербайджан снова вводит в заблуждение мировое сообщество, пытаясь создать предпосылки для прикрытия развязанных им же военных действий и их дальнейшего продолжения», - сказал президент Армении.
Серж Саргсян подчеркнул, что, будучи членом ОБСЕ, Армения считает необходимым призвать все страны организации проявить принципиальность в своих позициях.