Սերգեյ Բելոուսով. «Աշխարհը շատ ավելի փոխկապակցված է, քան մեզ թվում է»
Նախորդ շաբաթ Acronis-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն, Runa Capital-ի ավագ գործընկեր, Parallels-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Սերգեյ Բելոուսովը այցելել էր Երեւան: Մեդիամաքս-ը զրուցել է հայտնի գործարարի հետ:
- Դուք բավականին հագեցած օրեր անցկացրեցիք Երեւանում: Ի՞նչն է ամենաշատը տպավորվել:
- Հաճելիորեն զարմացած եմ` տեսածս գերազանցեց իմ ակնկալիքները: Գոյություն ունի կարծրատիպ, որ Հայաստանն աղքատ երկիր է: Միգուցե այն իսկապես աղքատ է, բայց շատ խնամքով է կազմակերպված:
Ստարտափներից մի քանիսը, որոնք ինձ ցուցադրվեցին, բավականին հետաքրքիր էին:
Ինձ տպավորեցին PicsArt ընկերությունը, ԹՈՒՄՈ կենտրոնը, «Այբ» դպրոցը: Պետք է հասկանալ, որ այնպիսի ծրագրերը, ինչպիսիք են «Այբ»-ը կամ PicsArt-ը, շոշափելի արդյունքների կհանգեցնեն, պայմանական ասած, 10 տարի անց: Անիմաստ է հուսալ, որ դպրոցը կարող է երկրում կատարվող փոփոխությունների վրա ազդել ավելի շուտ, քան 10 տարվա ընթացքում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի հնարավորությունները տեխնոլոգիական ոլորտում:
- 20, 30, 50 տարի անց նյութական այն աշխարհը, որում այսօր ապրում ենք, եւ որում գերիշխում են նավթը, գազը կամ ոսկին, անհամեմատ ավելի փոքր կլինի այն աշխարհի համեմատ, որը բաղկացած կլինի թվերից, տվյալներից, հավելվածներից:
Մեր կյանքի եւ մեր ակտիվների շատ մեծ մասը կվերածվի տեխնոլոգիաների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների: Տեխնոլոգիական աշխարհի կապիտալացումը եւ կարեւորությունն անընդհատ աճում են:
Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, շատ ռեսուրսներ ունեցող ազգերը մեծ ուշադրություն չեն դարձնում դպրոցներ, համալսարաններ, տեխնոպարկեր կառուցելու, մարդկանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, մաթեմատիկա կամ ֆիզիկա սովորեցնելու վրա: Իսկ երբ տեղի է ունենում պատմական բեկումը, արդեն ուշ է լինում:
Այդ տեսանկյունից նյութական մեծ ռեսուրսների չտիրապետող Հայաստանն, իհարկե, գիտելիքները զարգացնելու հեռանկարներ ունի: Եվ պարտադիր չէ առանձնացնել միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, հարկավոր է ուշադրություն դարձնել նաեւ նյութագիտության, էլեկտրատեխնիկայի եւ այլ ուղղությունների վրա:
-  Ինչպե՞ս վարվել կադրերի արտահոսքի խնդրի հետ: Հաջողակ ծրագրավորողը, ով Հայաստանի չափանիշներով մեծ գումարներ է վաստակում, ամենայն հավանականությամբ կմեկնի` հետաքրքիր հրավեր ստանալով Սիլիկոնե հովտից: Ինչպե՞ս պահել մարդկանց:
- Նախ, չպետք է թերագնահատենք ինքներս մեզ: Երկրորդ, չնայած այս կամ այն աշխատանքի գայթակղիչ լինելուն, մարդիկ գերադասում են ապրել այնտեղ, որտեղ հարմար են զգում իրենց, եւ ինձ թվում է, Հայաստանը դրանից այնքան էլ հեռու չէ: Մարդկանց հարկավոր են լավ դպրոցներ, լավ համալսարաններ, լավ բնություն, լավ ռեստորաններ եւ այլն: Բացի դրանից, մարդկանց անհրաժեշտ է շարժառիթ:
Էստոնիայում, օրինակ, կադրերի արտահոսքի խնդիրը նույնիսկ ավելի լուրջ էր, քան Հայաստանում, ընդ որում, ԵՄ գնալու համար նրանցից մուտքի արտոնագիր չէր պահանջվում, իսկ Ամերիկայի վիզա ստանալը շատ ավելի հեշտ էր: Բայց աստիճանաբար այնտեղ ձեւավորվեց որոշակի միջավայր, որում նրանց հարմարավետ ու հետաքրքիր է ապրել:
- Հարցազրույցներից մեկում Դուք հերքում էիք այն կարծրատիպը, որ ընկերությունն ու բիզնեսն անհամատեղելի են, եւ ասում էիք, որ շարունակում եք աշխատել բազմաթիվ դասընկերների հետ: Դուք հետաքրքիր փաստարկ էիք ներկայացնում այն մասին, որ բիզնեսի զարգացումը նպաստում է ընկերության պահպանմանը, իսկ անկումն, ընդհակառակը, հանգեցնում է վիճաբանության: Դա  մի փոքր հակադրվում է այն հայտնի ասույթին, որ «ընկերոջը ճանաչում ես դժվարության մեջ»:
- Ես իսկապես աշխատում եմ դասընկերներիս հետ, սակայն դա չի նշանակում, որ թիմը չի թարմացվում: Օրինակ, Դավիթ Յանը [ABBYY ընկերության հիմնադիրը] շատ հպարտ է, որ աշխատում է նույն մարդկանց հետ, որոնց հետ սկսել էր 1992 թվականին: Մեր թիմում, այնուամենայնիվ, կա մարդկանց ներհոսք եւ արտահոսք:
Եթե վերցնենք այն կորիզը, որն աշխատում է ինձ հետ տարբեր ընկերություններում, դա 50 հոգուց բաղկացած թիմ է: Նրանց թվում կան մարդիկ, ում հետ ես աշխատում են 22 տարի, սակայն կան նաեւ այնպիսիք, ում հետ ես աշխատում եմ ընդամենը մեկ տարի:
Ինչ վերաբերում է տարաձայնություններին, դրանք միշտ եղել են եւ միշտ կլինեն: Որքան մտերիմ են մարդիկ, այնքան ցավալի կերպով կարող են նեղացնել իրար: Հենց այդ պատճառով քաղաքացիական պատերազմներն ամենասարսափելի են: Ավելի հեշտ է ցավ պատճառել եղբորդ, քանի որ նրա մասին ավելի շատ բան գիտես: Նույնն է նաեւ այն մարդկանց դեպքում, որոնց հետ վաղուց աշխատում ես:
- Չնայած մեքենաների ու տեխնոլոգիաների զարգացմանը, բազմաթիվ գործընթացների ավտոմատացմանը, մարդու դերը XXI դարում ոչ միայն չի նվազում, այլ ընդհակառակը` աճում է: Խոսքն, իհարկե, ամենատաղանդավոր մարդկանց մասին է, ում «ձեռքից ձեռք են փախցնում»: Դուք ինչպե՞ս եք աշխատում այդպիսի մարդկանց հետ:
- Դա շատ ծավալուն հարց է: Ամենագլխավորը, ինչը ես կարողանում եմ անել, դա տաղանդավոր մարդկանց հավաքելն ու նրանց հետ աշխատելն է: Շատ դժվար է պատմել բոլոր գործիքների մասին: Մենք աշխատում ենք բուհերի հետ, սովորեցնում ենք մարդկանց, նրանց ազատություն ենք տալիս, օգնում: Փորձում եմ այնպես անել, որ մարդիկ բավականին մեծ գումար վաստակեն: Գոյություն ունեն բազմաթիվ նրբություններ. հաճախ շատ տաղանդավոր մարդկանց հետ բավականին բարդ է աշխատել:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերում սոցիալական ցանցերին եւ այն հանգամանքին, որ նրանք փոխում են մարդկային շփման ընդունված նորմերն ու հոգեբանությունը: Դուք օգտվու՞մ եք սոցցանցերից:
- Շուրջ 8000 բաժանորդներ ունեմ Թվիթերում, եւ գրեթե 5000 «ընկեր» Facebook-ում: Մարդիկ ներկայումս գտնվում են զարգացման արմատապես նոր փուլում: Սոցիոլոգիայի եւ հոգեբանության տեսանկյունից աշխարհը հաջորդ 100 տարիների ընթացքում ավելի շատ կփոխվի, քան փոխվել է վերջին հազարամյակների ընթացքում:
Մարդկային արժեքները մեծապես կախված են ձեր շփման շրջանակից: Եթե դուք ապրում եք քարանձավում, եւ ձեր ցեղը կազմված է տասը մարդուց, դա մեկ բան է, եթե ապրում եք երեք հարյուր հոգանոց գյուղում` ուրիշ: Սոցիալական ցանցերում մարդը սկսում է շփվել հարյուրավոր մարդկանց հետ: Դա սկզբունքորեն այլ չափում է: Դժվարանում եմ ասել` արդյո՞ք դա աշխարհն ավելի լավն է դարձնում: Միգուցե, դարձնում է ինչ-որ չափով ավելի արդյունավետ:
Իմ արժեքային համակարգը բաղկացած է բավականին պարզ սկզբունքներից, որոնցից մեկն այն է, որ գիտելիքը լավ բան է, եւ ցանկացած խնդիր կարելի է լուծել ճիշտ գիտելիքի առկայության պարագայում: Այդ պատճառով նոր տեխնոլոգիաները, որոնք իրենցից գիտելիք են ներկայացնում, միշտ դրական գործոն են: Ելնելով այդ դրույթից` լրացուցիչ գիտելիքը, լրացուցիչ շփումը ավելի շուտ լավ է, քան վատ:
- Կա նաեւ հակառակ տեսանկյունը, որի համաձայն, սոցիալական ցանցերը նման են «Մեծ Եղբոր», որը մեր մասին ամեն ինչ գիտի:
- Ինձ հուզող խնդիրներից մեկը քվանտային անվտանգ հաղորդակցություններն են: Երբ ինտերնետը նոր էր հայտնվել, ասում էին, որ այն աշխարհն ազատ կդարձնի, բայց դարձրեց առավելագույնս անազատ, քանի որ հիմա երկրները կամ ուրիշ ինչ-որ մեկը կարող է ձեր մասին իմանալ բացարձակ ամեն ինչ, եւ privacy հասկացությունը, որը նույնպիսի հիմնարար բնազդ է, ինչպիսին ազատությունը, գրեթե վերանում է: Դա մեծ խնդիր է, որն աշխարհը պետք է լուծի, բայց այն զուտ տեխնոլոգիական բնույթի է: Երբ մարդիկ սկսեն հասկանալ, թե որքան կարեւոր է մասնավորությունը, այն պահպանելու ավելի մեծ հնարավորություններ ի հայտ կգան:
- Մի քանի տարի առաջ անհնարին էր նույնիսկ պատկերացնել, որ հսկայական ինքնաթիռը կարող է անհայտ կորել: Անհնար էր պատկերացնել, որ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հարաբերություններում լարումը կհասնի «եռման կետին»: Ինչպե՞ս եք պլանավորում ձեր կյանքը, բիզնեսը, ցանկությունները այնպիսի պայմաններում, երբ «վստահությունը վաղվա օրվա նկատմամբ» դառնում է ոչ ավելին, քան երազանք:
- Մարդը ներկայումս Տիեզերքին հայտնի ամենազարմանալի էակն է, իսկ մարդկային ուղեղը` ամենազարմանալի օբյեկտը: Ուղեղի օգնությամբ կարելի է կատարել հսկայական քանակությամբ գործեր եւ լուծել ցանկացած խնդիրներ: Դա լավատեսության սկզբունքն է, դա նման է հավատքին առ Աստված: Կամ հավատում եք, կամ ոչ: Ես հավատում եմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Թեեւ, իհարկե, տարօրինակ իրադարձություններ տեղի են ունենում:
Մարդկային աշխարհը շատ ավելի փոխկապակցված է, քան մարդկանց թվում է: Մարդիկ կարծում են, որ նրանք այնքան էլ շատ կապված չեն միմյանց, եւ այն, ինչ իրենք անում են, առանձնապես չի ազդում մյուսների վրա: Աշխարհում գոյություն ունի մեծ, չարտահայտված լարվածություն մարդկանց, ազգերի, պետությունների միջեւ: Այդ լարվածությունը աղավաղում է տարածությունը, եւ առաջ են գալիս այնպիսի տարօրինակ իրադարձություններ, ինչպիսին է լարվածությունը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ, կամ էլ օդանավի անհետացումը: Սակայն, կարծում եմ, ամեն ինչ կկարգավորվի:

Сергей Белоусов: «Мир гораздо более взаимосвязан, чем нам кажется»
Основатель и гендиректор компании Acronis, старший партнер Runa Capital, председатель совета директоров Parallels Сергей Белоусов побывал на прошлой неделе в Ереване и пообщался по итогам поездки с корреспондентом Медиамакс.
- У Вас были довольно насыщенные дни в Ереване. Что Вам особенно запомнилось?
- Я приятно удивлен - увиденное превзошло мои ожидания. Существует стереотип, что Армения - бедная страна. Может, она и бедная, но организована очень аккуратно.
Некоторые из стартапов, которые мне показали, были весьма интересными. «Зацепили» компания PicsArt, центр ТУМО, школа «Айб». Следует понимать, что такие проекты, как «Айб» или PicsArt, принесут осязаемые результаты, условно говоря, лет через 10 лет. Нельзя рассчитывать, что школа сможет повлиять на изменения в стране быстрее, чем за 10 лет.
- Как Вы оцениваете шансы Армении в технологической сфере?
- Через 20, 30, 50 лет тот материальный мир, в котором мы живем сегодня и в котором главенствуют нефть, газ или золото, станет намного меньше по сравнению с миром, который будет состоять из цифр, данных, приложений.
Очень большая часть нашей жизни и наших активов превратятся в технологии и в информационные технологии. Капитализация и важность технологического мира непрерывно растут.
Как показывает история, народы, у которых много ресурсов, не уделяют много внимания на то, чтобы строить школы, университеты, технопарки, обучать людей информационным технологиям, математике или физике. А когда происходит исторический перелом, бывает уже поздно.
С этой точки зрения, у Армении, не обладающей большими материальными ресурсами, конечно, есть перспективы для развития знаний. И необязательно выделять только информационные технологии, надо обращать внимание и на материаловедение, электротехнику и другие направления.
-  Как быть с проблемой оттока кадров? Успешный программист, получающий большие по меркам Армении деньги, скорее всего, уедет, получив интересное приглашение из Силиконовой долины. Как удержать людей?
- Во-первых, не надо себя недооценивать. Во-вторых, несмотря на привлекательность той или иной работы, люди стремятся жить там, где им комфортно, и мне кажется, что Армения до этого не так уж и далеко. Людям
нужны хорошие школы, хорошие университеты, хорошая природа, хорошие рестораны и так далее. Кроме того, людям необходима мотивация.
В Эстонии, например, проблема оттока кадров была даже более острой, чем в Армении, причем эстонцам не нужна была виза для въезда в ЕС, а получить визу в Америку им было намного легче. Но постепенно там образовалась среда, в которой им комфортно и интересно жить.
- В одном из интервью Вы опровергали стереотип о том, что дружба и бизнес несовместимы и говорили, что продолжаете работать со многими однокашниками. При этом Вы приводили интересный аргумент о том, что развитие бизнеса способствует сохранению дружбы, а спад, наоборот, приводит к склокам. Это немного контрастирует с известным изречением о том, что «друг познается в беде».
- Я действительно работаю с однокашниками, но это не значит, что команда не обновляется. Например, Давид Ян [основатель компании ABBYY] очень гордится тем, что работает с теми же людьми, с которыми начинал в 1992 году. У нас же есть приток и отток людей.
Если брать костяк команды, которая работает со мной в разных компаниях - то это человек 50. Среди них есть люди, с которыми я работаю 22 года, но есть и такие, с кем я работаю всего год.
Что касается склок, то они всегда возникали и будут возникать. Чем ближе люди, тем больнее они могут обидеть друг друга. Именно поэтому гражданские войны наиболее ужасны. Проще всего сделать больно своему брату, поскольку вы много о нем знаете. То же самое с людьми, которые с вами давно работают.
- Сегодня мы наблюдаем парадоксальное явление - несмотря на развитие машин и технологий, на рост автоматизации многих процессов, роль человека в XXI веке не только не уменьшается, а, наоборот, растет. Речь идет, конечно, о самых талантливых людях, которые «идут нарасхват». Как Вы работаете с этими людьми?
- Это очень объемный вопрос. Основное, что я умею делать - это набирать талантливых людей и работать с ними. Очень сложно рассказать обо всех инструментах. Мы работаем с вузами, обучаем людей, даем им свободу, поддерживаем. Я стараюсь, чтобы люди достаточно много зарабатывали. Есть огромное количество тонкостей - зачастую с очень талантливыми людьми бывает очень сложно работать.
- Как Вы относитесь к социальным сетям и к тому, что они меняют психологию и принятые нормы человеческого общения? Вы пользуетесь соцсетями?
- Да, у меня почти 8000 фолловеров в Твиттер, и около 5000 друзей в Facebook. Люди сейчас находятся на радикально новом этапе развития. С точки зрения социологии и психологии мир за следующие 100 лет изменится больше, чем менялся за последние тысячелетия.
Человеческие ценности очень сильно зависят от вашего круга общения. Если вы живете в пещере и ваше племя состоит из десяти человек, это одно, если вы живете в деревне с населением в триста человек – это другое. В социальных сетях вы общаетесь с сотнями людей. Это принципиально другое измерение.
Затрудняюсь сказать - делает ли это делает мир лучше? Может быть, делает его в какой-то степени эффективнее.
Моя система ценностей состоит из нескольких достаточно простых принципов, один из которых заключается в том, что знания - это хорошо, и любые проблемы можно решить при наличии верных знаний. Поэтому новые технологии, которые представляют собой знания - всегда положительный фактор. Исходя из этого постулата, дополнительные знания, дополнительное общение - это скорее хорошо, чем плохо.
- Есть и противоположная точка зрения, согласно которой социальные сети, это такой «Большой брат», который знает о нас все.
- Одна из тем, которые меня волнует – это квантовые безопасные коммуникации. Когда интернет только появился, говорили, что это сделает мир свободным, но он сделал его максимально несвободным, поскольку теперь государства или кто-то иной может знать о вас абсолютно все, и понятие privacy, которое является таким же базовым инстинктом, как и свобода, практически исчезает. Это большая проблема, которую миру предстоит решить, но она чисто технологического характера. По мере того, как люди начнут понимать - насколько важна приватность, появится больше возможностей ее соблюдать.
- Пару лет назад нельзя было даже представить, что может бесследно потеряться огромный самолет. Нельзя было представить, что напряжение в отношениях России и Украины достигнет «точки кипения». Как Вы планируете свою жизнь, свой бизнес, свои желания в этих условиях, когда пресловутая «уверенность в завтрашнем дне» становится не более, чем мечтой?
- Человек - самое удивительное существо, известное на данный момент во Вселенной, а человеческий мозг - самый удивительный объект в этой Вселенной. С помощью мозга можно делать огромное количество вещей, и любые проблемы можно решить. Это принцип оптимизма, это как вера в бога. Либо вы верите, либо нет. Я верю, что все будет нормально. Хотя, конечно, события происходят странные.
Человеческий мир намного более взаимосвязан, чем людям кажется. Люди думают, что они не очень связаны между собой, и то, что они делают, не сильно влияет на других людей. В мире присутствует большое, невыраженное напряжение между людьми, народами, государствами. Это напряжение искажает пространство и возникают такие странные ситуации, как напряжение между Россией и Украиной или пропажа лайнера. Но я думаю, что все урегулируется.