Սերգեյ Բելոուսով. «Աշխարհը շատ ավելի փոխկապակցված է, քան մեզ թվում է»
Նախորդ շաբաթ Acronis-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն, Runa Capital-ի ավագ գործընկեր, Parallels-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Սերգեյ Բելոուսովը այցելել էր Երեւան: Մեդիամաքս-ը զրուցել է հայտնի գործարարի հետ:
- Դուք բավականին հագեցած օրեր անցկացրեցիք Երեւանում: Ի՞նչն է ամենաշատը տպավորվել:
- Հաճելիորեն զարմացած եմ` տեսածս գերազանցեց իմ ակնկալիքները: Գոյություն ունի կարծրատիպ, որ Հայաստանն աղքատ երկիր է: Միգուցե այն իսկապես աղքատ է, բայց շատ խնամքով է կազմակերպված:
Ստարտափներից մի քանիսը, որոնք ինձ ցուցադրվեցին, բավականին հետաքրքիր էին:
Ինձ տպավորեցին PicsArt ընկերությունը, ԹՈՒՄՈ կենտրոնը, «Այբ» դպրոցը: Պետք է հասկանալ, որ այնպիսի ծրագրերը, ինչպիսիք են «Այբ»-ը կամ PicsArt-ը, շոշափելի արդյունքների կհանգեցնեն, պայմանական ասած, 10 տարի անց: Անիմաստ է հուսալ, որ դպրոցը կարող է երկրում կատարվող փոփոխությունների վրա ազդել ավելի շուտ, քան 10 տարվա ընթացքում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի հնարավորությունները տեխնոլոգիական ոլորտում:
- 20, 30, 50 տարի անց նյութական այն աշխարհը, որում այսօր ապրում ենք, եւ որում գերիշխում են նավթը, գազը կամ ոսկին, անհամեմատ ավելի փոքր կլինի այն աշխարհի համեմատ, որը բաղկացած կլինի թվերից, տվյալներից, հավելվածներից:
Մեր կյանքի եւ մեր ակտիվների շատ մեծ մասը կվերածվի տեխնոլոգիաների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների: Տեխնոլոգիական աշխարհի կապիտալացումը եւ կարեւորությունն անընդհատ աճում են:
Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, շատ ռեսուրսներ ունեցող ազգերը մեծ ուշադրություն չեն դարձնում դպրոցներ, համալսարաններ, տեխնոպարկեր կառուցելու, մարդկանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, մաթեմատիկա կամ ֆիզիկա սովորեցնելու վրա: Իսկ երբ տեղի է ունենում պատմական բեկումը, արդեն ուշ է լինում:
Այդ տեսանկյունից նյութական մեծ ռեսուրսների չտիրապետող Հայաստանն, իհարկե, գիտելիքները զարգացնելու հեռանկարներ ունի: Եվ պարտադիր չէ առանձնացնել միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, հարկավոր է ուշադրություն դարձնել նաեւ նյութագիտության, էլեկտրատեխնիկայի եւ այլ ուղղությունների վրա:
-  Ինչպե՞ս վարվել կադրերի արտահոսքի խնդրի հետ: Հաջողակ ծրագրավորողը, ով Հայաստանի չափանիշներով մեծ գումարներ է վաստակում, ամենայն հավանականությամբ կմեկնի` հետաքրքիր հրավեր ստանալով Սիլիկոնե հովտից: Ինչպե՞ս պահել մարդկանց:
- Նախ, չպետք է թերագնահատենք ինքներս մեզ: Երկրորդ, չնայած այս կամ այն աշխատանքի գայթակղիչ լինելուն, մարդիկ գերադասում են ապրել այնտեղ, որտեղ հարմար են զգում իրենց, եւ ինձ թվում է, Հայաստանը դրանից այնքան էլ հեռու չէ: Մարդկանց հարկավոր են լավ դպրոցներ, լավ համալսարաններ, լավ բնություն, լավ ռեստորաններ եւ այլն: Բացի դրանից, մարդկանց անհրաժեշտ է շարժառիթ:
Էստոնիայում, օրինակ, կադրերի արտահոսքի խնդիրը նույնիսկ ավելի լուրջ էր, քան Հայաստանում, ընդ որում, ԵՄ գնալու համար նրանցից մուտքի արտոնագիր չէր պահանջվում, իսկ Ամերիկայի վիզա ստանալը շատ ավելի հեշտ էր: Բայց աստիճանաբար այնտեղ ձեւավորվեց որոշակի միջավայր, որում նրանց հարմարավետ ու հետաքրքիր է ապրել:
- Հարցազրույցներից մեկում Դուք հերքում էիք այն կարծրատիպը, որ ընկերությունն ու բիզնեսն անհամատեղելի են, եւ ասում էիք, որ շարունակում եք աշխատել բազմաթիվ դասընկերների հետ: Դուք հետաքրքիր փաստարկ էիք ներկայացնում այն մասին, որ բիզնեսի զարգացումը նպաստում է ընկերության պահպանմանը, իսկ անկումն, ընդհակառակը, հանգեցնում է վիճաբանության: Դա  մի փոքր հակադրվում է այն հայտնի ասույթին, որ «ընկերոջը ճանաչում ես դժվարության մեջ»:
- Ես իսկապես աշխատում եմ դասընկերներիս հետ, սակայն դա չի նշանակում, որ թիմը չի թարմացվում: Օրինակ, Դավիթ Յանը [ABBYY ընկերության հիմնադիրը] շատ հպարտ է, որ աշխատում է նույն մարդկանց հետ, որոնց հետ սկսել էր 1992 թվականին: Մեր թիմում, այնուամենայնիվ, կա մարդկանց ներհոսք եւ արտահոսք:
Եթե վերցնենք այն կորիզը, որն աշխատում է ինձ հետ տարբեր ընկերություններում, դա 50 հոգուց բաղկացած թիմ է: Նրանց թվում կան մարդիկ, ում հետ ես աշխատում են 22 տարի, սակայն կան նաեւ այնպիսիք, ում հետ ես աշխատում եմ ընդամենը մեկ տարի:
Ինչ վերաբերում է տարաձայնություններին, դրանք միշտ եղել են եւ միշտ կլինեն: Որքան մտերիմ են մարդիկ, այնքան ցավալի կերպով կարող են նեղացնել իրար: Հենց այդ պատճառով քաղաքացիական պատերազմներն ամենասարսափելի են: Ավելի հեշտ է ցավ պատճառել եղբորդ, քանի որ նրա մասին ավելի շատ բան գիտես: Նույնն է նաեւ այն մարդկանց դեպքում, որոնց հետ վաղուց աշխատում ես:
- Չնայած մեքենաների ու տեխնոլոգիաների զարգացմանը, բազմաթիվ գործընթացների ավտոմատացմանը, մարդու դերը XXI դարում ոչ միայն չի նվազում, այլ ընդհակառակը` աճում է: Խոսքն, իհարկե, ամենատաղանդավոր մարդկանց մասին է, ում «ձեռքից ձեռք են փախցնում»: Դուք ինչպե՞ս եք աշխատում այդպիսի մարդկանց հետ:
- Դա շատ ծավալուն հարց է: Ամենագլխավորը, ինչը ես կարողանում եմ անել, դա տաղանդավոր մարդկանց հավաքելն ու նրանց հետ աշխատելն է: Շատ դժվար է պատմել բոլոր գործիքների մասին: Մենք աշխատում ենք բուհերի հետ, սովորեցնում ենք մարդկանց, նրանց ազատություն ենք տալիս, օգնում: Փորձում եմ այնպես անել, որ մարդիկ բավականին մեծ գումար վաստակեն: Գոյություն ունեն բազմաթիվ նրբություններ. հաճախ շատ տաղանդավոր մարդկանց հետ բավականին բարդ է աշխատել:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերում սոցիալական ցանցերին եւ այն հանգամանքին, որ նրանք փոխում են մարդկային շփման ընդունված նորմերն ու հոգեբանությունը: Դուք օգտվու՞մ եք սոցցանցերից:
- Շուրջ 8000 բաժանորդներ ունեմ Թվիթերում, եւ գրեթե 5000 «ընկեր» Facebook-ում: Մարդիկ ներկայումս գտնվում են զարգացման արմատապես նոր փուլում: Սոցիոլոգիայի եւ հոգեբանության տեսանկյունից աշխարհը հաջորդ 100 տարիների ընթացքում ավելի շատ կփոխվի, քան փոխվել է վերջին հազարամյակների ընթացքում:
Մարդկային արժեքները մեծապես կախված են ձեր շփման շրջանակից: Եթե դուք ապրում եք քարանձավում, եւ ձեր ցեղը կազմված է տասը մարդուց, դա մեկ բան է, եթե ապրում եք երեք հարյուր հոգանոց գյուղում` ուրիշ: Սոցիալական ցանցերում մարդը սկսում է շփվել հարյուրավոր մարդկանց հետ: Դա սկզբունքորեն այլ չափում է: Դժվարանում եմ ասել` արդյո՞ք դա աշխարհն ավելի լավն է դարձնում: Միգուցե, դարձնում է ինչ-որ չափով ավելի արդյունավետ:
Իմ արժեքային համակարգը բաղկացած է բավականին պարզ սկզբունքներից, որոնցից մեկն այն է, որ գիտելիքը լավ բան է, եւ ցանկացած խնդիր կարելի է լուծել ճիշտ գիտելիքի առկայության պարագայում: Այդ պատճառով նոր տեխնոլոգիաները, որոնք իրենցից գիտելիք են ներկայացնում, միշտ դրական գործոն են: Ելնելով այդ դրույթից` լրացուցիչ գիտելիքը, լրացուցիչ շփումը ավելի շուտ լավ է, քան վատ:
- Կա նաեւ հակառակ տեսանկյունը, որի համաձայն, սոցիալական ցանցերը նման են «Մեծ Եղբոր», որը մեր մասին ամեն ինչ գիտի:
- Ինձ հուզող խնդիրներից մեկը քվանտային անվտանգ հաղորդակցություններն են: Երբ ինտերնետը նոր էր հայտնվել, ասում էին, որ այն աշխարհն ազատ կդարձնի, բայց դարձրեց առավելագույնս անազատ, քանի որ հիմա երկրները կամ ուրիշ ինչ-որ մեկը կարող է ձեր մասին իմանալ բացարձակ ամեն ինչ, եւ privacy հասկացությունը, որը նույնպիսի հիմնարար բնազդ է, ինչպիսին ազատությունը, գրեթե վերանում է: Դա մեծ խնդիր է, որն աշխարհը պետք է լուծի, բայց այն զուտ տեխնոլոգիական բնույթի է: Երբ մարդիկ սկսեն հասկանալ, թե որքան կարեւոր է մասնավորությունը, այն պահպանելու ավելի մեծ հնարավորություններ ի հայտ կգան:
- Մի քանի տարի առաջ անհնարին էր նույնիսկ պատկերացնել, որ հսկայական ինքնաթիռը կարող է անհայտ կորել: Անհնար էր պատկերացնել, որ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հարաբերություններում լարումը կհասնի «եռման կետին»: Ինչպե՞ս եք պլանավորում ձեր կյանքը, բիզնեսը, ցանկությունները այնպիսի պայմաններում, երբ «վստահությունը վաղվա օրվա նկատմամբ» դառնում է ոչ ավելին, քան երազանք:
- Մարդը ներկայումս Տիեզերքին հայտնի ամենազարմանալի էակն է, իսկ մարդկային ուղեղը` ամենազարմանալի օբյեկտը: Ուղեղի օգնությամբ կարելի է կատարել հսկայական քանակությամբ գործեր եւ լուծել ցանկացած խնդիրներ: Դա լավատեսության սկզբունքն է, դա նման է հավատքին առ Աստված: Կամ հավատում եք, կամ ոչ: Ես հավատում եմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Թեեւ, իհարկե, տարօրինակ իրադարձություններ տեղի են ունենում:
Մարդկային աշխարհը շատ ավելի փոխկապակցված է, քան մարդկանց թվում է: Մարդիկ կարծում են, որ նրանք այնքան էլ շատ կապված չեն միմյանց, եւ այն, ինչ իրենք անում են, առանձնապես չի ազդում մյուսների վրա: Աշխարհում գոյություն ունի մեծ, չարտահայտված լարվածություն մարդկանց, ազգերի, պետությունների միջեւ: Այդ լարվածությունը աղավաղում է տարածությունը, եւ առաջ են գալիս այնպիսի տարօրինակ իրադարձություններ, ինչպիսին է լարվածությունը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ, կամ էլ օդանավի անհետացումը: Սակայն, կարծում եմ, ամեն ինչ կկարգավորվի:

Serguei Beloussov: “The world is way more interdependent than people think”
Founder and Director-General at Acronis, Senior Partner at Runa Capital, Adviser and Venture Capitalist at Phystech Ventures and Chairman of the Board of Directors at Parallels Serguei Beloussov visited Yerevan last week and talked about his impression with Mediamax.
- You spent quite saturated days in Yerevan. What do you remember best?
- I am pleasantly surprised, and what I saw exceeded my expectations. There is a stereotype, which pictures Armenia as a poor country. Probably it really is a poor country, but it’s very well organized.
Some of the start-ups I was showed were quite interesting.
PicsArt, Tumo Center, Ayb School simply “hooked” me. People should understand that projects such as Ayb and PicsArt will bring tangible results, in, so to speak, 10 years. It would make one laugh to hope the school might bring in changes earlier than that.
- What chances does Armenia have in the technological sphere?
-20, 30 or 50 years down the road the material world in which we live today and in which oil, gas or gold dominate will become way smaller compared to the world, which will be comprised of data and apps.
A very big part of our life and our assets will be converted to technologies and information technologies. Capitalization and the significance of the technological world are constantly increasing.
The history shows that nations with huge resources don’t pay much attention to the construction of schools, universities and technology parks, neither they teach people IT, Math or physics. And when a historical “crack” occurs, it’s already too late.
In this regard, Armenia which lacks material resources, apparently, has prospects for enhancing its knowledge. The IT sphere does not necessarily need to be the primary focus of interest; attention should be paid to material sciences, electrical engineering  and other areas as well.
- How should the outflow of workers be dealt with? A successful programmer making good money in relevance to the standards of Armenia is likely to leave Armenia after getting an interesting invitation from the Silicon Valley. How to hold people back from it?
- First of all, you should not underestimate yourself. Secondly, irrespective of how attractive a certain job appears to people, they long for living where they feel comfortable, and I think Armenia is not too far behind it. People need good schools, good universities, good nature, good restaurants and so on. Besides, people need motivation.
For example, Estonia used to face an even graver issue with regard to the outflow of workers than Armenia does, at that, Estonian people didn’t need a visa to enter the EU territory and neither it was hard for them to get a U.S. visa. But gradually some environment emerged in the country, which made living there comfortable and interesting.
- In one of your interviews you confuted the stereotype, which had it that friendship and business are not compatible, and said that you keep on working with many of your messmates. In addition, you used to provide an interesting argument claiming that the business development contributes to the preservation of friendship, while the breakdown, on the contrary, results in squabbles. It somehow contradicts to the popular saying, which states that “a friend in need is a friend indeed”.
- I do work with messmates but it doesn’t mean the team is not being updated. For example, David Yan [ABBYY Founder] is very proud of working with the same people he used to work back in 1992, when he was just starting. In our team, we have both inflow and outflow of employees.
The backbone of my team engaged in various companies with me is comprised of 50 people. Among them there are people with whom I have been working for 22 years, but there are also people with whom I have been working for only a year.
As to the squabbles, they have always occurred, and they will keep on occurring. The closer people are, the more painfully they might hurt each other. It is exactly in this regard that civil wars are the most horrible ones. It’s easier to hurt your brother as you know much about him. The same is true about people with whom you have been working long since.
- With the development of machines and technologies as well as the growth of the automation of a number of processes, the role of the humans has not diminished; on the contrary, it keeps on increasing. It refers to the most talented people who are “going like hot cakes”. How do you work with such people?
- It’s a very extensive question. What I basically do is to recruit talented people and work with them. It’s very hard to tell about all the tools. We cooperate with universities, train people, grant them freedom and support. I do my best for people to earn much. There are great many niceties - very often it’s quite hard to work with talented people.
- How do you feel about social networks and about how they change the psychology of people and the accepted standards of human communication?
-I have around 8000 Twitter followers and roughly 5000 friends on Facebook. People have appeared at a radically new phase of development. From the point of sociology and psychology the world will change more rapidly within the coming 100 years than it did over the past millennia.
Human values greatly depend on your circle of communication. Living in a cave with a tribe comprised of ten people is one thing and living in a village with a population of 300 people is another thing. In social networks you engage with hundreds of people and it’s a fundamentally different dimension. It’s a bit hard to say if it changes the world for the better or not. Perhaps, it makes it more productive to some extent.
My system of values encompasses several simple principles, and one of them has it that knowledge is good and any problem can be resolved if you possess accurate knowledge. In this regard, modern technologies constituting knowledge are always a positive factor. Relying on this hypothesis, it can be concluded that additional knowledge and communication are positive in their nature rather than negative.
- There is also the opposite standpoint, which has it that the social networks are like a “Big Brother” aware of everything related to you.
- Quantum safe communications are what bother me. When Internet was just being introduced, people used to claim it would make the world free, while it made it restricted at the most and the concept of privacy, which is as basic instinct as freedom is, virtually disappears. It’s a huge issue the world should resolve but it bears a purely technological nature. As people start to realize the importance of privacy, there will be more room to abide by it.
-A few years ago people would never think a huge plane would utterly disappear. Nobody could imagine the relations between Russia and Ukraine would reach a “boiling point”. How do you see your life, your business and your wishes in conditions when the notorious “confidence in the future” becomes merely a dream?
- Humans are the most surprising creatures so far known in the Universe, and the human brain is the most surprising object in that Universe. A myriad of things can be done with the help of the human brain, and any problem can be settled. It’s a principle of optimism; it’s like faith in God. You either believe, or not. I believe everything will be okay. Even though, strange things happen.
The human world is way more interrelated than people think. People think they are not greatly interdependent and their actions do not considerably affect other people. There exists great and unspoken tension between people, nations and states in the world. These tensions distort space and weird situations such as the conflict between Russia and Ukraine and the disappearance of the liner occur. But I believe everything will be settled.