Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին:
Հունվարի 17-ին առաջին այցով Հայաստան կժամանի Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: Այցից առաջ նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Պարոն վարչապետ, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա վիճակը: Ի՞նչը, Ձեր կարծիքով, բարելավման կարիք ունի:
- Հայաստանը ու Վրաստանը համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Մենք առաջին հերթին պետք է գնահատենք այդ հնարավորությունները եւ նոր բազմոլորտ ռազմավարություն մշակենք համագործակցության զարգացման համար: Վստահ չեմ, որ այդ ռեսուրսները բավարար կերպով հետազոտվել են: Նոր մոտեցումներ են անհրաժեշտ ինչպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ միջազգային ձեւաչափերում մեր համատեղ մասնակցության համար:
Լուսանկարը՝ http://i1.mail.com
- Հայաստանը մեկուսացված է տարածաշրջանային էներգետիկ եւ տրանսպորտային նախագծերից, որոնք իրականացվում են Վրաստանի եւ Ադրբեջանի մասնակցությամբ: Տեսնո՞ւմ եք արդյոք հնարավորություն այդ իրավիճակի փոփոխման եւ Հայաստանի ներգրավման համար:
- Հարավային Կովկասի համագործակցությունը պետք է զարգացնել բոլոր ոլորտներում: Մենք, անշուշտ, պետք է ձգտենք ողջ տարածաշրջանը ներառող միասնական տնտեսական տարածության ստեղծմանը: Կովկասյան տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ պետք է կենտրոնանալ նոր մոտեցումների վրա, ստեղծել նոր համատեղ նախագծեր՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ բնույթի:
Բնականաբար, մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ: Դա նախադրյալներ կստեղծի  տնտեսական համագործակցության զարգացման համար: Հատկապես կարեւոր է համագործակցության զարգացումը շրջակա միջավայրի, մեր ընդհանուր տարածքի պահպանման հարցում:
- Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում «Վրացական երազանքի»-ի հաղթանակից հետո խոսակցություններ սկսվեցին երկաթգծի աբխազական հատվածի վերականգնման հեռանկարների մասին, որոնք, սակայն, շուտով մարեցին: Դուք պատրա՞ստ եք քննարկել այդ հեռանկարը մինչեւ աբխազական խնդրի քաղաքական կարգավորումը:
- Մենք միշտ պատրաստ ենք քննարկել ինչպես խնդրահարույց, այնպես էլ հեռանկարային հարցերը: Կարեւորն այն է, որպեսզի դրան պատրաստ լինեն գործընթացի բոլոր մասնակից կողմերը: Մենք գտնվում ենք ոչ ստանդարտ պայմաններում, եւ անհրաժեշտ է նորարարական մոտեցումներ որոնել առկա խնդրահարույց հարցերի լուծման համար:
Լուսանկարը՝ http://gdb.rferl.org/
- Հասկանալի պատճառներով Հայաստանը պաշտպանում է ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը, իսկ Վրաստանը՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Արդյո՞ք դա խնդիրներ չի ստեղծում երկու երկրների հարաբերություններում:
- Ես հակասություններ չեմ տեսնում այդ երկու սկզբունքների միջեւ:
Վրացական կողմը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում առկա հակամարտությունների շուտափույթ կարգավորման եւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման մեջ: Վրաստանը պաշտպանում է տարածքային ամբողջականության եւ յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխանության ընդհանուր սկզբունքները:
Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա Վրաստանը հանդես է գալիս այդ հակամարտություն բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու օգտին` հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների վրա:
Հակամարտության հանգուցալուծման գործընթացում պարտադիր է միջազգային հանրության ավելի ակտիվ մասնակցությունը:
- 2011 թվականի գարնանը մեր գործակալության հետ հարցազրույցում այն ժամանակ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, իսկ այժմ՝ Ձեր թիմի անդամ, փոխվարչապետ եւ պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան ցանկություն հայտնեց, որպեսզի Վրաստանում ավելի շատ հայազգի քաղաքական գործիչներ լինեն: «Վրաստանի համար դա միայն օգուտ կլինի», - նշել էր նա: Պատրա՞ստ է արդյոք Ձեր կառավարությունը խրախուսել Վրաստանի հայերին ավելի ակտիվ մասնակցել քաղաքական գործընթացներին:
- Վրաստանի քաղաքացիները պետք է ակտիվ լինեն անկախ իրենց էթնիկ ծագումից: Մենք հանդես ենք գալիս ինտեգրացիոն գործընթացների ուժեղացման օգտին: Ընդ որում, անհրաժեշտ է հաղթահարել գոյություն ունեցող խոչընդոտները: Վիրահայերը պատմականորեն մասնակցել են երկրի կառավարմանը եւ բավականին լավ վրացի քաղաքական գործիչներ են եղել: Այսօր էլ կան հայկական ծագում ունեցող քաղաքական գործիչներ, որոնցից շատերը ներկայացված են Վրաստանի խորհրդարանում եւ կառավարությունում: Ես գիտեմ, որ Հայաստանում եւս կան հայ քաղաքական գործիչներ, որոնք ծագումով Վրաստանի տարբեր տարածաշրջաններից են:
Լուսանկարը՝ http://cdn.theatlantic.com/
- Հայաստանը եւ Վրաստանը վիճարկում են Թբիլիսիում մի շարք եկեղեցիների պատկանելիության հարցը: Եվ մինչ կողմերը վիճում են, եկեղեցիները փլուզվում են կամ գտնվում են փլուզման եզրին: Մասնավորապես, հունվարի սկզբին մենք այցելեցինք Թբիլիսի եւ տեսանք, որ Նորաշեն եկեղեցու ճակատային մասի ճաքերը զգալիորեն ավելացել են եւ եկեղեցին կարող է փլուզվել ցանկացած պահին: Ի՞նչ եք մտածում այդ խնդրի լուծման ուղիների վերաբերյալ:
- Վրաստանի տարածքում բոլոր հուշարձանները պաշտպանվում են պետության կողմից: Պետք է նշել, որ երկար տարիներ Վրաստանը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում մշակութային եւ ճարտարապետական ժառանգության պահպանմանը: Սակայն, մենք մտադիր ենք ավելացնել ներդրումներն այդ ուղղությամբ` ինչպես պետական, այնպես էլ արտաբյուջետային: Պետք է ոչ թե վիճել, այլ աշխատել մեր մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ, որն իրենից ընդհանուր հոգեւոր եւ տնտեսական ռեսուրս է ներկայացնում:
- Չնայած այն հանգամանքը, որ Երեւանից Թբիլիսի ընդամենը 5 ժամ է ավտոմեքենայով, երկու ժողովուրդները շատ բան չգիտեն միմյանց մասին, հատկապես երիտասարդները: Այդ իրավիճակը հող է ստեղծում փոխադարձ վախերի եւ կարծրատիպերի ամրապնդման համար: Ըստ Ձեզ, ի՞նչ միջոցներ կարող են ձեռնարկել Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքական գործիչները՝ սովորական մարդկանց միջեւ շփումները խրախուսելու համար:
- Ես լիովին կիսում եմ ձեր տեսակետը: Կարծում եմ, առաջին հերթին պետք է խթանել երիտասարդական տուրիզմի զարգացումը: Այդ գործընթացում մեծ է մեր համալսարանական հանրության դերը: Այդ ուղղությունն ավելի մեծ ուշադրություն է պահանջում, եւ համապատասխան նախարարությունները պետք է ստեղծեն մեր քաղաքացիների միջեւ համագործակցության զարգացման նոր տեսլականը: Միեւնույն ժամանակ, չեմ կարծում, որ պետք է սահմանափակվել տարիքային խմբերով: Մենք պետք է հատուկ հոգատարություն ցուցաբերենք նաեւ տարեց մարդկանց, թոշակառուների նկատմամբ, պայմաններ ստեղծենք տարածաշրջանային տուրիզմի զարգացման համար:

Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили.
17 января премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили прибудет с первым визитом в Армению. Накануне визита он дал интервью агентству Медиамакс.
- Господин премьер-министр, большое спасибо за готовность ответить на наши вопросы. Как Вы оцениваете нынешнее состояние армяно-грузинских отношений? Что, на Ваш взгляд, нуждается в улучшении?
- Спасибо и Вам за проявленный интерес. У Армении и Грузии существует огромный потенциал возможностей для развития сотрудничества. Мы, прежде всего, должны оценить эти возможности и выработать новую многоканальную стратегию для развития сотрудничества. Я не уверен в том, что эти ресурсы были в достаточной степени исследованы. Нужны новые подходы к развитию двухсторонних отношений, а также нашего совместного участия в международных форматах.
Фото: http://i1.mail.com
- Армения изолирована от региональных энергетических и транспортных проектов, которые реализуются с участием Грузии и Азербайджана. Видите ли Вы возможность для изменения этой ситуации и вовлечения Армении?
- Южно-Кавказское сотрудничество должно развиваться во всех сферах. Мы, безусловно, должны стремиться к построению общего экономического пространства, охватывающего весь регион. Необходимо ориентироваться на новые подходы в кавказской региональной политике, создавать новые совместные проекты как двухстороннего, так и многостороннего характера.
Естественно, мы должны создать условия для урегулирования конфликтов на территории нашего региона. Это создаст предпосылки для развития экономического сотрудничества. Особенно важным является развитие сотрудничество по защите окружающей среды, нашего общего пространства.
- Вскоре после победы «Грузинской мечты» на выборах в парламент Грузии, начались разговоры о перспективах реабилитации Абхазского участка железной дороги, которые, впрочем, вскоре затихли. Готовы ли Вы обсуждать эту перспективу до политического урегулирования абхазской проблемы?
- Мы всегда готовы к обсуждению как проблемных, так и перспективных вопросов.  Главное, чтобы к этому были бы готовы все стороны-участницы процесса. Мы находимся в нестандартных условиях, и поиск инновационных подходов к решению существующих проблемных вопросов необходим.
Фото: http://gdb.rferl.org/
- По понятным причинам Армения поддерживает принцип самоопределения, а Грузия - принцип территориальной целостности. Создает ли это проблемы в отношениях двух стран?
- Я не вижу противоречий между этими двумя принципами.
Грузинская сторона заинтересована в скорейшем урегулировании конфликтов, существующих на Южном Кавказе и в утверждении мира и стабильности в регионе.
Грузия поддерживает общие принципы территориальной целостности и суверенитета каждого государства.
Относительно Нагорно-Карабахского конфликта, Грузия поддерживает урегулирование указанного конфликта только мирным путем, на основе норм и принципов международного права.
В процессе разрешения конфликта обязательно более активное участие международного сообщества.
- Весной 2011 года в интервью нашему агентству тогда оппозиционный политик – а ныне член Вашей команды, вице-премьер и министр обороны Ираклий Аласания выразил пожелание, чтобы в Грузии было больше армянских политиков. «Грузии это будет только выгодно», - отмечал он. Готово ли ваше правительство поощрять грузинских армян к более активному участию в политических процессах?
- Граждане Грузии должны быть более активными вне зависимости от их этнического происхождения. Мы выступаем за усиление интеграционных процессов.  Существующие барьеры при этом необходимо преодолевать. Грузинские армяне исторически участвовали в управлении страной и были неплохими грузинскими политиками. И сейчас есть политики, которые имеют армянское происхождение, многие из них представленны в парламенте и правительстве Грузии. Я знаю, что и в Армении есть армянские политики – выходцы из различных регионов Грузии.
Фото: http://cdn.theatlantic.com/
- В последние несколько лет Армения и Грузия спорят по поводу принадлежности ряда церквей в Тбилиси. И пока стороны спорят, церкви рушатся или находятся на грани разрушения. В частности, в начале января мы побывали в Тбилиси и увидели, что трещины на фасаде церкви Норашен за последние годы существенно увеличились и церковь может обрушиться в любое время. Что думаете Вы о путях решения этой проблемы?
- Все памятники на территории Грузии защищаются государством. Надо отметить, что Грузия на протяжении многих лет уделяет особое внимание вопросам сохранения культурного и архитектурного наследия. Однако, мы намерены усилить инвестиции в этом направлении – как государственные, так и внебюджетные.  Надо не спорить, а работать над сохранением нашего культурного наследия, которое представляет общий духовный и экономический ресурс.
- Несмотря на то, что от Еревана до Тбилиси – всего 5 часов езды, жители двух стран не очень много знают друг о друге, особенно - представители молодежи. Такая ситуация создает благодатную почву для укрепления взаимных страхов и стереотипов и рождения новых мифов. Что, на Ваш взгляд, могут сделать политики Армении и Грузии, чтобы стимулировать контакты между простыми людьми?
- Я полностью разделяю вашу точку зрения. Думаю надо стимулировать, прежде всего, развитие молодежного туризма. В этом процессе большая роль нашего университетского сообщества. Это направление требует большего внимания и соответствующие министерства должны создать новое видение развития сотрудничества между нашими гражданами. В то же время, не думаю, что надо ограничиваться возрастными категориями. Мы должны проявлять особую заботу к пожилым людям, к пенсионерам, создавать условия для развития регионального туризма.