Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին:
Հունվարի 17-ին առաջին այցով Հայաստան կժամանի Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: Այցից առաջ նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Պարոն վարչապետ, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա վիճակը: Ի՞նչը, Ձեր կարծիքով, բարելավման կարիք ունի:
- Հայաստանը ու Վրաստանը համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Մենք առաջին հերթին պետք է գնահատենք այդ հնարավորությունները եւ նոր բազմոլորտ ռազմավարություն մշակենք համագործակցության զարգացման համար: Վստահ չեմ, որ այդ ռեսուրսները բավարար կերպով հետազոտվել են: Նոր մոտեցումներ են անհրաժեշտ ինչպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ միջազգային ձեւաչափերում մեր համատեղ մասնակցության համար:
Լուսանկարը՝ http://i1.mail.com
- Հայաստանը մեկուսացված է տարածաշրջանային էներգետիկ եւ տրանսպորտային նախագծերից, որոնք իրականացվում են Վրաստանի եւ Ադրբեջանի մասնակցությամբ: Տեսնո՞ւմ եք արդյոք հնարավորություն այդ իրավիճակի փոփոխման եւ Հայաստանի ներգրավման համար:
- Հարավային Կովկասի համագործակցությունը պետք է զարգացնել բոլոր ոլորտներում: Մենք, անշուշտ, պետք է ձգտենք ողջ տարածաշրջանը ներառող միասնական տնտեսական տարածության ստեղծմանը: Կովկասյան տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ պետք է կենտրոնանալ նոր մոտեցումների վրա, ստեղծել նոր համատեղ նախագծեր՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ բնույթի:
Բնականաբար, մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ: Դա նախադրյալներ կստեղծի  տնտեսական համագործակցության զարգացման համար: Հատկապես կարեւոր է համագործակցության զարգացումը շրջակա միջավայրի, մեր ընդհանուր տարածքի պահպանման հարցում:
- Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում «Վրացական երազանքի»-ի հաղթանակից հետո խոսակցություններ սկսվեցին երկաթգծի աբխազական հատվածի վերականգնման հեռանկարների մասին, որոնք, սակայն, շուտով մարեցին: Դուք պատրա՞ստ եք քննարկել այդ հեռանկարը մինչեւ աբխազական խնդրի քաղաքական կարգավորումը:
- Մենք միշտ պատրաստ ենք քննարկել ինչպես խնդրահարույց, այնպես էլ հեռանկարային հարցերը: Կարեւորն այն է, որպեսզի դրան պատրաստ լինեն գործընթացի բոլոր մասնակից կողմերը: Մենք գտնվում ենք ոչ ստանդարտ պայմաններում, եւ անհրաժեշտ է նորարարական մոտեցումներ որոնել առկա խնդրահարույց հարցերի լուծման համար:
Լուսանկարը՝ http://gdb.rferl.org/
- Հասկանալի պատճառներով Հայաստանը պաշտպանում է ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը, իսկ Վրաստանը՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Արդյո՞ք դա խնդիրներ չի ստեղծում երկու երկրների հարաբերություններում:
- Ես հակասություններ չեմ տեսնում այդ երկու սկզբունքների միջեւ:
Վրացական կողմը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում առկա հակամարտությունների շուտափույթ կարգավորման եւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման մեջ: Վրաստանը պաշտպանում է տարածքային ամբողջականության եւ յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխանության ընդհանուր սկզբունքները:
Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա Վրաստանը հանդես է գալիս այդ հակամարտություն բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու օգտին` հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների վրա:
Հակամարտության հանգուցալուծման գործընթացում պարտադիր է միջազգային հանրության ավելի ակտիվ մասնակցությունը:
- 2011 թվականի գարնանը մեր գործակալության հետ հարցազրույցում այն ժամանակ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, իսկ այժմ՝ Ձեր թիմի անդամ, փոխվարչապետ եւ պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան ցանկություն հայտնեց, որպեսզի Վրաստանում ավելի շատ հայազգի քաղաքական գործիչներ լինեն: «Վրաստանի համար դա միայն օգուտ կլինի», - նշել էր նա: Պատրա՞ստ է արդյոք Ձեր կառավարությունը խրախուսել Վրաստանի հայերին ավելի ակտիվ մասնակցել քաղաքական գործընթացներին:
- Վրաստանի քաղաքացիները պետք է ակտիվ լինեն անկախ իրենց էթնիկ ծագումից: Մենք հանդես ենք գալիս ինտեգրացիոն գործընթացների ուժեղացման օգտին: Ընդ որում, անհրաժեշտ է հաղթահարել գոյություն ունեցող խոչընդոտները: Վիրահայերը պատմականորեն մասնակցել են երկրի կառավարմանը եւ բավականին լավ վրացի քաղաքական գործիչներ են եղել: Այսօր էլ կան հայկական ծագում ունեցող քաղաքական գործիչներ, որոնցից շատերը ներկայացված են Վրաստանի խորհրդարանում եւ կառավարությունում: Ես գիտեմ, որ Հայաստանում եւս կան հայ քաղաքական գործիչներ, որոնք ծագումով Վրաստանի տարբեր տարածաշրջաններից են:
Լուսանկարը՝ http://cdn.theatlantic.com/
- Հայաստանը եւ Վրաստանը վիճարկում են Թբիլիսիում մի շարք եկեղեցիների պատկանելիության հարցը: Եվ մինչ կողմերը վիճում են, եկեղեցիները փլուզվում են կամ գտնվում են փլուզման եզրին: Մասնավորապես, հունվարի սկզբին մենք այցելեցինք Թբիլիսի եւ տեսանք, որ Նորաշեն եկեղեցու ճակատային մասի ճաքերը զգալիորեն ավելացել են եւ եկեղեցին կարող է փլուզվել ցանկացած պահին: Ի՞նչ եք մտածում այդ խնդրի լուծման ուղիների վերաբերյալ:
- Վրաստանի տարածքում բոլոր հուշարձանները պաշտպանվում են պետության կողմից: Պետք է նշել, որ երկար տարիներ Վրաստանը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում մշակութային եւ ճարտարապետական ժառանգության պահպանմանը: Սակայն, մենք մտադիր ենք ավելացնել ներդրումներն այդ ուղղությամբ` ինչպես պետական, այնպես էլ արտաբյուջետային: Պետք է ոչ թե վիճել, այլ աշխատել մեր մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ, որն իրենից ընդհանուր հոգեւոր եւ տնտեսական ռեսուրս է ներկայացնում:
- Չնայած այն հանգամանքը, որ Երեւանից Թբիլիսի ընդամենը 5 ժամ է ավտոմեքենայով, երկու ժողովուրդները շատ բան չգիտեն միմյանց մասին, հատկապես երիտասարդները: Այդ իրավիճակը հող է ստեղծում փոխադարձ վախերի եւ կարծրատիպերի ամրապնդման համար: Ըստ Ձեզ, ի՞նչ միջոցներ կարող են ձեռնարկել Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքական գործիչները՝ սովորական մարդկանց միջեւ շփումները խրախուսելու համար:
- Ես լիովին կիսում եմ ձեր տեսակետը: Կարծում եմ, առաջին հերթին պետք է խթանել երիտասարդական տուրիզմի զարգացումը: Այդ գործընթացում մեծ է մեր համալսարանական հանրության դերը: Այդ ուղղությունն ավելի մեծ ուշադրություն է պահանջում, եւ համապատասխան նախարարությունները պետք է ստեղծեն մեր քաղաքացիների միջեւ համագործակցության զարգացման նոր տեսլականը: Միեւնույն ժամանակ, չեմ կարծում, որ պետք է սահմանափակվել տարիքային խմբերով: Մենք պետք է հատուկ հոգատարություն ցուցաբերենք նաեւ տարեց մարդկանց, թոշակառուների նկատմամբ, պայմաններ ստեղծենք տարածաշրջանային տուրիզմի զարգացման համար:

Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili.
On January 17, Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili will pay his first visit to Armenia. On the eve of the visit, he gave an exclusive interview to Mediamax agency.
- Mr. Prime Minister, thank you for your readiness to answer our questions. How do you assess the current state of Armenian-Georgian relations? What do you think needs to be improved?
- Thank you for  your interest. Armenia and Georgia have a huge potential for the development of their cooperation. First of all, we should assess these options and work out a new multi-channel strategy for developing the cooperation. I am not sure that the resources have been studied enough. New approaches to the development of our bilateral relations and our joint participation in international formats are needed.
Photo: http://i1.mail.com
- Armenia is isolated from regional energy and transport projects which are implemented with participation of Georgia and Azerbaijan. Do you see any opportunity for changing the situation and involving Armenia?
- South-Caucasian cooperation should develop in all the spheres. Of course, we should strive to build common economic area covering all the region. We should focus on new approaches in Caucasian regional policy, create new joint projects of both bilateral and multilateral character.
Naturally, we should create conditions for conflict settlement across our whole region. It will create prerequisites for development of the economic cooperation. Development of environmental cooperation, our shared space, is of special importance.
- Shortly after “Georgian Dream”’s victory at the Georgian parliamentary elections there was a talk about the prospects of resumption of the Abkhazian sector of the railway which faded away, though. Are you ready to discuss this prospect before the political settlement of the Abkhazian issue?
-We all are ready for discussion of both problematic and promising issues. It's more important that all the sides involved in the process were ready. We are in nonstandard conditions and the search for innovative approaches to settlement of the current problematic issues is needed.
Photo: http://gdb.rferl.org/
- For clear reasons, Armenia supports the peoples self-determination principle and Georgia backs the principle of territorial integrity. Does it create problems in the relations of the two countries?
- I don't see any contradictions between the two principles.
The Georgian side is interested in speedy settlement of conflicts in South Caucasus. Georgia supports shared principles of territorial integrity and sovereignty of each state.
As for the Nagorno Karabakh conflict, Georgia supports the settlement of the conflict only in a peaceful way, based on the norms and principles of international law.
More active participation of the international community is mandatory for the process of the conflict settlement.
- In spring 2011, in his interview to our agency, then - oppositional politician and currently  member of your team, Vice Prime Minister and Defense Minister Irakli Alasania expressed the wish to have more Armenian politicians in Georgia. "Georgia will only benefit from it", he noted. Is your government ready to encourage Georgian Armenians to more active participation in political processes?
- Georgian citizens should be more active irrespective of their ethnic descent. We support strengthening of integration processes. At the same time, we should overcome the current hindrances. Historically, Georgian Armenians took part in ruling the country and were good Georgian politicians. And now there are politicians who are of Armenian descent and many of them are represented in the parliament and the Georgian government. I know that there are Armenian politicians who come from various Georgian regions in Armenia as well.
Photo: http://cdn.theatlantic.com/
- Over past several years, Armenia and Georgia have argued over the belonging of a number of churches in Tbilisi. And while the sides are disputing churches are being destroyed or are close to destruction. In early January particularly, we visited Tbilisi and saw that cracks on the facade of Norashen church have become substantially bigger over the past years and the church may come down at any time. What do you think of the ways of settling this issue?
- All the monuments on Georgia's territory are protected by the state. It should be noted that over many years, Georgia has paid special attention to the issues of preserving cultural and architectural heritage. However, we are going to boost investments in this area - both state and off-budget ones. We should not argue but work over preserving our cultural heritage which is a shared spiritual and economic resource.
- Though it's only 5-hour drive from Yerevan to Tbilisi, citizens of the two countries, especially young people, don't know about each other much.  Such a situation provides a fertile ground for strengthening mutual fears and stereotypes and creating new myths. What do you think the Armenian and Georgian politicians may do to boost ties between common people?
- I fully share your standpoint. I think first of all, we should boost development of youth tourism. Our university community has a great role in this process. This area should be paid much attention to and relevant ministries should create a new vision of development of cooperation between our citizens. At the same time, I don't think we should limit ourselves to the age categories. We should demonstrate special care toward the elderly, pensioners and create conditions for development of  regional tourism.