Գաբրիել Գեւին. Աշխարհը ոչինչ չարեց, երբ Ղարաբաղի բնակչությունը ստիպված լքեց իր տունը
Բրիտանական Hurst Publishers հրատարակչությունը լույս է ընծայել լրագրող Գաբրիել Գեւինի «Մեր հայրերի մոխիրը. Լեռնային Ղարաբաղի անկումը՝ ներսից» գիրքը (“Ashes of Our Fathers: Inside the Fall of Nagorno-Karabakh”).
Գաբրիել Գեւինը լրագրող եւ գրող է Օքսֆորդից։ Նա գրել է նախկին Խորհրդային Միության երկրների եւ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մասին Politico-ի, ինչպես նաեւ Time-ի, Foreign Policy-ի եւ The Spectator-ի համար։
Մեդիամաքսը բացառիկ զրույց է ունեցել Գաբրիել Գեւինի հետ:
- Երբ լուսաբանում էիք, թե ինչ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում, մտածո՞ւմ էիք, որ մի օր հնարավոր է գիրք դառնա։
- Ոչ, բացարձակապես ոչ: Երբ առաջին անգամ ժամանեցի 2022 թվականի մարտին, շատ քիչ պատկերացում ունեի Հայաստանի մասին։ Գաղափար չունեի հակամարտության մասին: Դրա մասին կարդացել էի միայն 2020-ի պատերազմի մասին լուրերի վերնագրերում: Ու շատ արագ տարվեցի կոնֆլիկտով։
Հիշում եմ՝ սարերով իջնում էի Գորիս. այս տեսարանը նկարագրում եմ գրքում: Ստիպված էի վարորդ վարձել, որովհետեւ «մարշրուտկան» լիքն էր։ Այդ մարդը պատմում էր ինձ իր կյանքի մասին ու հարցրեց՝ «Ինչո՞ւ եք այստեղ»: Ասացի՝ «Լրագրող եմ, եկել եմ լուսաբանելու վերջին լարվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում»: Նա այնքան ուրախ ու երջանիկ էր, որ հանդիպել է մեկին, որը լուսաբանելու է պատմության այդ կողմը, որովհետեւ զգում էր, որ տարածաշրջանում եւս մի հակամարտությունից խուսափելու միակ հույսը միջազգային ուշադրությունն է: Նա ձեռքը տարավ մեքենայի պահոցիկին ու հանեց զինվորական գրքույկը։ Ցույց տվեց այն կնիքը, որը ստացել էր 18 տարեկանում, երբ առաջին անգամ բանակ էր գնացել։ Ցույց տվեց նաեւ կնիքը, որը ստացել էր 2020-ի պատերազմին կամավորագրվելիս։ Եվ դատարկ տեղերը՝ ապագա կնիքների համար: Ասես ակնարկեց ապագա հակամարտության հեռանկարին: Նա հանեց հեռախոսը ու սկսեց թերթել այն մարդկանց լուսանկարները, որոնց հետ կռվել էր եւ որոնք զոհվել էին: Հիշում եմ, որ մտածեցի՝ «Ես սրա մասին ոչինչ չգիտեմ»:
Ես ծանոթ չեմ մեկին, որը որեւէ բան գիտի այս հակամարտության մասին: Եվրոպայի եզրին դաժան, անողոք կոնֆլիկտ է մոլեգնում, եւ ոչ ոք առանձնապես հետաքրքրված չէ: Կարծում եմ՝ հատկապես ադրբեջանցիներն էին միշտ հիասթափված, որ 90-ականներին էլ հակամարտության միջազգային ուշադրություն չէր հատկացվում:
Կարծում եմ, որ կարգավորման չհասնելը որոշ չափով պայմանավորված է բավարար ուշադրության բացակայությամբ: Ցավոք, ես դառնորեն հիասթափվեցի 2023 թվականի սեպտեմբերին, երբ, չնայած նախազգուշացումներին ու հասարակության ուշադրությանը, աշխարհը ոչինչ չարեց, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությունը ստիպված լքեց իր տունը: Ինձ համար դա շատ դառը փորձ էր։ Ամեն օր մտածում եմ դրա մասին:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են լրագրողներն անում այն, ինչ անում են, ինչու են քաղաքական գործիչները անում այն, ինչ անում են։
- Հրատարակչի կայքում տեղադրված տեքստում ասվում է, որ Դուք աշխատում էիք առաջնագծի երկու կողմերից: Ուրեմն Ադրբեջանում էլ էիք աշխատում։
- Այո, ինձ բախտ վիճակվեց մի քանի անգամ մեկնել Ադրբեջան եւ այնտեղ մի քանի շաբաթ անցկացնել: Ես կարողացա այցելել 2020-ի պատերազմի ժամանակ գրավված տարածքը։ Երբ 2023-ի սեպտեմբերին տեղի ունեցավ զանգվածային փախուստը, ես մոտ երկու շաբաթ ապրեցի Գորիսում՝ Կոռնիձորի սահմանին, հանդիպեցի փախստականներին, տեսա մարդկանց, որոնց հետ շփվել էի շրջափակման ողջ ընթացքում։ Նրանք ինձ պատմում էին, թե ինչ են ուտում նախաճաշին, ճաշին եւ ընթրիքին (երբեմն՝ ոչինչ): Տեսա, թե ինչպես են նրանք անցնում սահմանը, տեսա վերամիավորվող ընտանիքների վիշտն ու ուրախությունը, վախը ապագայի նկատմամբ, իրական ժամանակում ոչնչացվող պատմական ու ուրույն հասարակությունը:
Հետո՝ մոտ երկու շաբաթ անց, Թբիլիսիից մեկնեցի Բաքու։ Օդանավակայանի անցակետի տղան պատրաստում էր կնիքը, որ ինձ ներս թողնի, հետո անձնագրումս հայկական կնիքներ տեսավ ու սեղմեց սեղանի վրայի կոճակը։ Ոչ ոք չէր գալիս, նա ուժգին խփում էր ապակուն, հետո եկավ նրա ղեկավարը եւ կանգնեց մեջքի հետեւում: Նա ցույց էր տալիս իմ հայկական կնիքները։ Շեֆը նայեց ինձ ու հարցրեց. «Ինչո՞ւ էիք գնացել Հայաստան», ասացի՝ «Աշխատանքի բերումով»: Ու մտածեցի, որ սա բավականին վախեցնող է, որովհետեւ ես շաբաթներ շարունակ շատ կոպիտ ու ճշգրիտ բառերով լուսաբանել եմ այն, ինչ անում էր Ադրբեջանը շրջափակման ու զանգվածային արտագաղթի ժամանակ: Բայց նրանք նայեցին միմյանց, կնիքը խփեցին անձնագրումս ու բաց թողեցին:
- Ասացիք, որ իրականացված էթնիկ զտումից հետո եղել եք Լեռնային Ղարաբաղում։ Կարծում եմ՝ Դուք այն սակավաթիվ օտարերկրյա լրագրողներից եք, որոնց թույլ են տվել այցելել այնտեղ: Ի՞նչ տեսաք:
- Տեսանելի են Ադրբեջանի կառավարության ահռելի ջանքերը ու ներդրած գումարները՝ ինչ-որ բաներ փոխելու, ինչ-որ բաներ կառուցելու, առաջընթաց ցույց տալու համար: Բայց միեւնույն ժամանակ շատ հազվադեպ կարելի է տեսնել կամ հանդիպել սովորական ադրբեջանցու, որն օգտվում է այդ առաջընթացից: Ես խոսել եմ մարդկանց հետ, որոնք վերադարձել են այն տարածքներ, որոնք Ադրբեջանն անվանում է ազատագրված։ Հանդիպել եմ մարդկանց, որոնք մանրամասն հիշում են այն վայրը, որտեղ իրենց գյուղն էր 90-ականներին: Որոշ դեպքերում նրանց նոր տներ են տվել, բայց ես հայտնաբերել եմ, որ շատ առումներով դա «պոտյոմկինյան» տնտեսություն է, քանի որ մարդիկ տուն են ստանում, բայց հաճախ պարզ չէ, թե ինչպես ու որտեղ են աշխատելու։
Իմ վերջին այցելության ժամանակ հանդիպեցի մի ընտանիքի, որին տուն էին հատկացրել Լաչինում: Տղամարդն ասաց՝ «Մեզ ոչ ոք չի օգնում, ես չեմ կարող այստեղ աշխատել»: Սրանք այն մարդիկ են, որոնց համար էր այս ամենը, ինչպես ասում է ադրբեջանական իշխանությունը: Բայց նրանք ինձ ասում են, որ բավարար ուտելիք չունեն: Ինչպե՞ս է դա արտացոլում ադրբեջանական պետության առաջնահերթությունները։
- Համոզված եմ՝ գիտեք, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում հասարակությունը չափազանց զգայուն է այն ամենի նկատմամբ, որ գրվում է հակամարտության մասին՝ լինի հոդված, գիրք կամ վավերագրական ֆիլմ: Պատրա՞ստ եք Ձեր գրքի ոչ միարժեք ընդունելությանը:
- Կարծում եմ, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում օտարազգի լինելը իսկապես օգտակար էր, քանի որ հայերի եւ ադրբեջանցիների համար գրեթե անհնար է լուսաբանել միմյանց, նույնիսկ պարզապես միմյանց հետ գործ ունենալ ու լսել միմյանց պատմությունները: Ես միշտ փորձել եմ կամուրջի դեր ստանձնել, որը կարող է միաժամանակ տեսնել երկու շատ տարբեր, շատ հակասական աշխարհներ: Եվ ես իրոք փորձել եմ հարցին մոտենալ խոնարհության զգացումով:
Գրքում խոսում եմ այն մասին, որ եթե այս հարցի մասին գրենք, եթե լուսաբանում լինի, գուցե արդյունքը բռնություն եւ ողբերգություն չլինի: Այն գիտակցությունը, որ այդպես չեղավ, ցնցեց ինձ մինչեւ հոգուս խորքը ու ստիպեց հարցնել ինքս ինձ, թե ինչով եմ զբաղված եւ ինչու:
Լուսանկարը` Hurst Publishers
Կարծում եմ, որ մյուս պահն այն է, որ իմ ընդհանուր դիրքորոշումը (եւ բրիտանական մեդիա մշակույթը) այն է, որ ես քամահրանքով եմ մոտենում բոլոր քաղաքական գործիչներին, որոշումներ կայացնողներին, մարդկանց, որոնք կանգնում եւ ասում են՝ այսպես պետք է լինի։ Իմ մեկնարկային կետը այդ մարդկանց հնարավորինս լրջորեն հարցաքննելն է նրանց դրդապատճառների, գործողությունների եւ գործողությունների հետեւանքների վերաբերյալ:
Եթե համակրում եմ, ապա այն մարդկանց, որոնք տուժում են այդ որոշումներից: Սովորական մարդկանց: Ադրբեջանցուն, որը իննսունականներին ապրել էր գյուղում ու մշակել իր հողը, հետո ստիպված իրերը հավաքել ու փախել, կամ տղային, որը մահացել է 2020 թվականին իշխանության սխալ կառավարման եւ անկարողության պատճառով: Այն մարդկանց, որոնք մի քանի ժամում ստիպված էին հավաքել ողջ ունեցվածքը, նրանց, ովքեր 2023թ. սեպտեմբերյան զանգվածային փախուստի ժամանակ վառելիքի պահեստի պայթյունի հետեւանքով որդիներ, եղբայրներ, ամուսիններ են կորցրել եւ հետո ստիպված փախել են Հայաստան իրենց զոհվածների միայն նկարներով՝ ոչ մարմիններով։
Հենց այս պատմություններն են մղում այս գիրքը: Ոչ ոքի չի հետաքրքրում իմ կարծիքը, թե որն է ճիշտ կամ սխալ: Կարծում եմ՝ դա միանգամայն ճիշտ է: Ես երբեք չեմ ակնկալի, որ ադրբեջանցիները կամ հայերը իմ գրքում կամ ինձ մոտ փնտրեն հակամարտության լուծումը կամ արդարության հարցի պատասխանը: Ես ընդամենը փորձել եմ ներկայացնել փաստերը, իսկ մարդիկ կարող են ինքնուրույն որոշել:
Ներածությունում գրել եմ, որ ընթերցողներս պետք է որոշեն՝ արդյո՞ք ակն ընդ ական մոտեցումը արդարություն է, թե պարզապես հանգեցնում է կոլեկտիվ կուրության: Փորձել եմ նաեւ խուսափել այն բանից, ինչը հաճախ քննադատության առարկա է դառնում հայերի ու ադրբեջանցիների շրջանում, երբ արեւմտյան թղթակիցները գրում են՝ «մի կողմից ղարաբաղցիներն ասում են, որ ուտելու բան չունեն, մյուս կողմից կա Աղդամի ճանապարհը», եւ չեն օգնում ընթերցողներին հասկանալ, թե ինչու է այդպես:
Ես բազմիցս հարցազրույց եմ վերցրել Բրյուսելում Ադրբեջանի դեսպանից։ Ես խոսում էի Ղարաբաղի շրջափակման մասին, իսկ նա հակադարձում էր՝ «իսկ Նախիջեւանի՞ շրջափակումը»։ Բազմաթիվ լրագրողներ պարզապես կհայտնեն այդ երկու փաստերը եւ կգրեն, որ երկու կողմերն էլ ասում են, որ իրենց տարածքը շրջափակված է։ Բայց լրագրողական պարտքի թերացում է Ստեփանակերտում սովամահ եղող մարդկանց մասին ռեպորտաժ անել եւ չգրել, որ Նախիջեւանում նման խնդիր չկա: Նախիջեւանում 30 տարի այդպես չի եղել. այն օդային եւ ավտոմոբիլային հաղորդակցություն ունի Իրանի եւ Թուրքիայի հետ։
Կարծում եմ, պատճառներից մեկը, որ այս տարածաշրջանը վերջին տարիներին այդքան վատ է լուսաբանվել լրագրողների կողմից, այն է, որ խնդիրն այնքան բարդ է, որ մարդիկ իրոք վախենում են դրանով զբաղվել: Ես հաճախ տեսնում էի, որ տարածաշրջանի մասին ցանկացած նոր հոդվածին անմիջական արձագանքը բուռն զայրույթ էր:
Ես տեսել եմ լրագրողների, որոնք լուսաբանում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ամենափոքր խնդիրները, ու նրանց վրա թափվում էր բողոքների ու քննադատության տարափը։ Ինչ-որ առումով դա հասկանալի է, քանի որ ամեն ինչ մեծ նշանակություն ունի հակամարտության մեջ ներգրավված մարդկանց համար:
Միեւնույն ժամանակ (դատողություն չեմ անում, ուղղակի անկողմնակալ ասում եմ) լրագրողներն ու լրատվական միջոցները իրոք վախենում են լուսաբանել կոնֆլիկտը: Վստահ եմ, որ արեւմտյան լրատվամիջոցներում կան խմբագիրներ, որոնք ասում են.
«Եկեք չխոսենք այդ մասին: Եկեք դրա մասին չգրենք։ Մղձավանջ կլինի: Եթե գրենք, մեզ վրա կհարձակվեն»։
Դրանից բացի, մենք այնքան էլ լավ չենք հասկանում հարցը, որպեսզի կարողանանք գրել: Երբ գիրք ես գրում, միշտ մտածում ես լսարանի մասին, որին ուղղում ես այն: Գուցե ոչ մեկ, այլ երկու լսարանի մասին, որոնց հետ ցանկանում ես կապ հաստատել քո գրքով. տարածաշրջանի մարդիկ կամ միջազգային հանրությունը, որն այնքան անգործուն էր, որը ոչինչ չարեց մարդկանց օգնելու համար:
Ես միշտ ասում եմ, որ իմ ռեպորտաժների թիրախային լսարանը մայրս է: Դա այն բաներից է, որն ինձ դրդեց լուսաբանել տարածաշրջանը: Հիշում եմ, որ Գորիսում էի ու հաղորդում էի ինչ-որ ընդհարման մասին, կամ գուցե 2022-ի երկօրյա պատերազմն էր։ Հաղորդագրություն էի ուղարկում մայրիկիս ու պատմում տեղի ունեցողը։ Իսկ նա թե՝ «Անգլիական նորություններում դրա մասին ոչինչ չկա»: Դա այն բաներից էր, որն ինձ դրդեց մնալ ու աշխատել տարածաշրջանում: Ես չէի զգում, որ հասարակ մարդիկ՝ խելացի եւ հետաքրքրված, ունեն իրենց աչքի առջեւ տեղեկատվություն, որպեսզի կարողանան հասկանալ, թե ինչ է կատարվում։ Իսկ ես կարծում եմ, որ կարեւոր է հասկանալ:
Հիշում եմ՝ երբ պատկերացնում էի գիրքը, Բաքվի հյուրանոցային համարում էի: Նստած էի մարդկանց պատմությունների, վկայությունների, տեղում արված գրառումների եւ ամեն օր կատարվածի մասին փաստերի հետ, եւ մտածում էի, որ ոչ մի խմբագիր ինձ երբեք չի հանձնարարել սրա մասին պատմություն գրել:
Politico-ն հրաշալի էր, թույլ տվեց ինձ մոտիկից լուսաբանել հակամարտությունը, բայց մեկ տարի շարունակ չէի կարող այնտեղ պատմություններ գրել հակամարտությունից տուժած մարդկանց մասին: Դրանք չեն կարող լրատվական հոդվածի ձեւաչափով լինել: Այդ պատճառով զգացի, որ գիրքը միակ տարբերակն է, որ այդ նյութը, այդ պատմությունները լույս աշխարհ գան:
Ես մի քիչ պարտավորված էի զգում պատմության համար գրի առնել ամեն ինչ ճիշտ այնպես, ինչպես տեսել եմ: Իմ պատմությունը մի քիչ նման է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը տեսահսկման խցիկի միջոցով դիտելուն: Դու գիտես, որ կարող ես պատմել միայն այն մասին, ինչ տեսնում սեփական աչքով: Գիտես, որ դա ամբողջական պատկերը չէ: Բայց ես փորձել եմ թույլ տալ ընթերցողին պատկերացնել, որ վերջին երեք տարիները անցկացրել է լուսաբանելով հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, տեսել է այն իմ աչքերով եւ այն մարդկանց աչքերով, որոնց հանդիպել եմ:
Կարծում եմ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նկատմամբ երբեք այսքան մեծ հետաքրքրություն չի եղել: Ուկրաինայում Ռուսաստանի ցեղասպանական պատերազմը ուշադրություն է հրավիրել նախկին Խորհրդային Միության այլ վայրերում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Պաշտոնյաներն ու քաղաքականություն մշակողները, որոնք ցանկանում են հասկանալ, թե ինչ է կատարվում աշխարհի այս հատվածում, պետք է նայեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ հասկանալու համար, թե ինչպես է փոխվում իշխանության դինամիկան, ինչպես է փոխվում Ռուսաստանի դերը, ինչպես է ընթանում պայքարը հանուն ժողովրդավարության եւ ազատության։ Այդ պատճառով կարծում եմ, որ գիրքը պետք է հետաքրքրի բոլորին: Երեւի, ամենաքիչը կհետաքրքրի հայերին ու ադրբեջանցիներին, քանի որ նրանք գիտեն սեփական պատմությունը: Հետո մտածում եմ՝ բայց նրանք հաճախ չգիտեն միմյանց պատմությունները։
Ըստ էության՝ գիրքը գրել եմ նաեւ ինքս ինձ համար, քանի որ դա իմ տեսած որոշ բաները իմաստավորելու ձեւ էր, կատարելու իմ պարտքը. ներկայացնել հակամարտության ամենամեծ, ամբողջական պատկերը, որը միշտ չէ, որ հնարավոր է, երբ գրում ես 300 բառից բաղկացած լրատվական հոդված:
- Այնուամենայնիվ, կցանկանա՞ք, որ գիրքը հայերեն եւ ադրբեջաներեն թարգմանվի:
- Դա հրաշալի կլիներ: Վստահ չեմ, թե ինչ ծրագրեր ունի հրատարակիչն այս պահին: Գիտեմ, որ խոսվում է հնարավոր թարգմանության մասին։ Որոշումն իրենք են կայացնելու: Բայց կարծում եմ, որ իսկապես կարեւոր է, որ այս բաները քննարկվեն այն լեզուներով, որոնցով մարդիկ խոսում են:
Ես շատ ավելի շատ հայերի ու ադրբեջանցիների եմ ճանաչում, որոնք անգլերեն չեն խոսում, քան խոսացողների, եւ կարծում եմ, որ դա մարդկանց համար հիանալի հնարավորություն կլիներ: Բայց կրկնեմ. ես երբեք չեմ ցանկացել, որ այս գիրքը «վերջնական խոսք» լինի հակամարտության վերաբերյալ: Իրականում կցանկանայի, որ ավելի շատ հայեր եւ ադրբեջանցիներ գրեն եւ ավելի շատ բովանդակություն ստեղծեն:
2020-ի պատերազմից հետո շատ քիչ գրքեր ենք տեսել, հատկապես միջազգային լսարանի համար, այդպես չէ՞: Թավշյա հեղափոխության կամ 1990-ականների ադրբեջանական փորձի եւ Ղարաբաղից նրանց բռնի գաղթի մասին այդքան նյութ չկա: Հիասթափեցնողն այն է, որ հատկապես Ադրբեջանում փաստերը վարկաբեկվում են, քանի որ դրանց ծագումը բնական չէ. կառավարությունն է հավաքում Աղդամի լուսանկարների գիրքը կամ որեւէ այլ բան, եւ մենք չենք լսում իրական, անկեղծ պատմություններ անմիջականորեն ներգրավված մարդկանցից, որոնք ներկայացնում են փաստերի վերաբերյալ իրենց տեսակետները: Այս հակամարտությունից տուժած մարդիկ հայերն ու ադրբեջանցիներն են, եւ նրանք շարունակում են տառապել: Խոսքը ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների մասին է, դպրոցներում ու զորանոցներում ապրող հայ փախստականների մասին է: Շատ ափսոս, որ մենք հազվադեպ ենք լսում դրա մասին բնական ձեւով: Պատումը միշտ օրակարգ է հետապնդում:
Վերջերս տեսա մի բան, որն ինձ ստիպում է արտասվել ամեն անգամ, երբ դիտում եմ թրեյլերը, եւ որը բախտ ունեցա տեսնելու Երեւանի «Ոսկե ծիրան» փառատոնում. «Իմ անուշ երկիր» վավերագրական ֆիլմը։ Դա կոնֆլիկտի վերաբերյալ մեկ մարդու տեսակետի հրաշալի պատկերում է, ինչպես եւ իմ գիրքը փորձել է ներկայացնել մարդկանց ընկալումները հակամարտության վերաբերյալ: Կցանկանայի ավելի շատ նման բաներ տեսնել:
Չեմ կարծում, որ այս պահին հնարավոր է ադրբեջանական «Իմ անուշ երկիր» ֆիլմ լինի, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է քննադատել պետությանը, ինչն այս պահին հնարավոր չէ։ Բայց կցանկանայի տեսնել ավելի շատ հայկական եւ ադրբեջանական պատմություններ, վկայություններ եւ ընկալումներ այն մասին, թե ինչ է արել այս պատերազմը իրենց երկրների, հասարակությունների, ընտանիքների հետ:

Gabriel Gavin: The world did nothing as Nagorno-Karabakh’s entire population was forced to flee their homes - Mediamax.am
13469 views
British publishing house Hurst Publishers has published journalist Gabriel Gavin’s book “Ashes of Our Fathers: Inside the Fall of Nagorno-Karabakh.”
Gabriel Gavin is a journalist and writer from Oxford, England. He has covered the politics and foreign affairs of the former Soviet Union and Turkey as a reporter for Politico, as well as for outlets including Time, Foreign Policy and The Spectator.
Mediamax had an exclusive interview with Gabriel Gavin.
When you were covering what was happening in Nagorno-Karabakh, did you have in mind that someday it could become a book?
No, absolutely not. When I first arrived in March 2022, I had very little idea about Armenia. I first covered a flare-up of violence, and I had no idea about the conflict. It was something that I’d really only seen in the headlines from the 2020 war. And I quickly became quite obsessed with the conflict.
I remember driving down to Goris through the mountains; it’s one of the scenes I describe in the book. I had to hire a taxi driver because the ‘marshrutka’ was full. This guy was talking to me about life, and he said, ‘Why are you here’? I said, ‘I’m a journalist, I’m here to cover recent tensions in Nagorno-Karabakh’. And he was so delighted and happy to meet someone who was there to cover that side of the story, because he felt that the only hope the region had of avoiding another conflict was international attention. He reached into the glove compartment of the car and pulled out his military commission book. He showed me the stamp that he got when he was 18 years old and first went to the army. He showed me the stamp that he got when he volunteered in the 2020 war. And he showed me the space for future stamps as well. And it raised the prospect of yet more conflict. He pulled out his phone and was cycling through pictures of people he’d fought with who had died. And I remember thinking, ‘I know nothing about this’.
I don’t think anyone I know knows anything about this. There’s this bitter, raging conflict, burning away at the edge of Europe, and nobody seems particularly interested. And I think Azerbaijanis in particular have always been really frustrated that in the nineties there wasn’t very much international attention on the conflict then either.
I think some of the failure to arrive at a suitable settlement comes from the fact that there wasn’t enough attention paid. But unfortunately, I found myself bitterly disappointed in September last year when, despite the warnings, despite the public attention, the world did nothing as Nagorno-Karabakh’s entire population was forced to flee their homes. So, for me it was a very bitter experience.
And it’s something that I think about every day. There really should be a question as to why journalists do what they do, why politicians do what they do.
The text posted on the publisher’s website says you were working from both sides of the front line. So, you were working in Azerbaijan as well.
Yes, I was fortunate enough to travel to Azerbaijan several times over the course of my reporting and spent a couple of weeks there. I was able to visit territory taken in the 2020 war. When the mass exodus happened in September 2023, I spent about two weeks living in Goris, out on the border in Kornidzor, meeting people who’d fled, seeing people who I’d communicated with throughout the blockade, who had told me what they were eating for breakfast, lunch and dinner – sometimes nothing. I watched them come through; I saw these scenes unfold.
I saw the sorrow and the joy of families being reunited, the fear of what comes next and the reality of a historic and unique society being destroyed in real time. And then, within about two weeks, I was on a flight from Tbilisi to Baku. The guy at the airport checkpoint gets his stamp ready to let me in, and then he sees Armenian stamps in my passport and starts pressing a button on the table. No one comes, so he bangs on the glass, and his boss comes over and stands over his shoulder.
He shows him my Armenian stamps. And the boss looks up at me and asks, ‘Why did you go to Armenia?’ I said, ‘For work’. And I was thinking, this is quite a scary experience because I’ve just spent weeks and weeks covering in very blunt and accurate terms, what Azerbaijan had been doing during the blockade and then during the mass exodus. But they looked at each other, stamped my passport and let me through.
You said you were in Nagorno-Karabakh after the ethnic cleansing happened. I think you are one of the very few foreign reporters that were allowed to visit there. Can you please say more about that?
You see this enormous government effort to put money to change things, to build things, to show progress. But at the same time, it’s really rare that you see or meet an ordinary Azerbaijani who’s benefiting from that progress. I have sat down with people who returned to what Azerbaijan calls the liberated territories. I’ve met people who could remember down to the spot where their village was in the nineties. In some cases, they’ve been given new houses, but one of the things that I found was that it’s actually a kind of ‘Potemkin’ economy in many ways because while people get a house, it’s often not clear how and where they’re going to work.
I met a family on my most recent visit there who had been given a house in Lachin, and the man said, ‘Nobody helps us, I can’t work here’. These are the people who the Azerbaijani state says it is doing all this for. But they’re telling me that they don’t have enough food for groceries. So, how does that reflect the Azerbaijani state’s priorities?
I am sure you know that the societies both in Armenia and Azerbaijan are very sensitive about anything that is produced about the conflict – be it an article, a book, a documentary, etc. Have you prepared yourself for the mixed perception of your book?
I think in the case of Armenia, Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh, being an outsider was really helpful because it’s almost impossible for Armenians and Azerbaijanis to cover each other’s countries, even just to get access and deal with each other and hear each other’s stories. What I’ve always tried to do is to play that role of being a bridge, being able to see simultaneously two very different, very contradictory worlds. And I also really tried to come at it with a sense of humility.
One of the things I talk about in the book is the idea that if we report on this, if there’s coverage, then maybe the outcome won’t be violence and tragedy. And just realising that wasn’t going to be the case was something that shook me to my core and made me question what I do and why.
The other thing is that my general stance – the British media culture – is that I try and start from a position of contempt for all politicians, people who make decisions, people who stand up and say, well, it should be this way. I think my starting point is to question those people as seriously as possible about their motivations and their actions and the consequences of their actions.
If I have sympathies, it’s with the people who are affected by their decisions. It’s the ordinary people. It’s the Azerbaijani guy who lived in a village in the nineties and farmed his land and then had to pack up and flee, or it’s the young boy who died in 2020 because of government mismanagement and incompetence.
It’s about the people who had to pack all their possessions with a few hours’ notice, in some cases having lost sons, brothers, husbands in the fuel depot explosion during the mass exodus in September, and who then faced the decision to flee to Armenia, maybe with just a picture of them and not even their bodies. You know, it’s those stories that drive this book for me. Nobody is interested in what I think is right or wrong.
And that’s quite right. I wouldn’t ask for a moment that Azerbaijanis or Armenians look to my book or look to me for a solution to the conflict or for a question of justice in true journalistic style. All I’ve tried to do is present the facts, and people can decide for themselves.
I say in the introduction that I leave it to my readers to decide when an eye for an eye is justice and when it just results in collective blindness. I’ve also tried to avoid what’s often been a criticism among Armenians and Azerbaijanis of Western reporters who say, on the one hand the Karabakh Armenians say that they haven’t got anything to eat, on the other hand, there is this road from Aghdam, and you would never really help readers to understand why that’s the case.
Or, for example, I’ve interviewed the Azerbaijani ambassador in Brussels many times. I would talk about the blockade in Karabakh, and he’d say, well, what about the blockade in Nakhichevan? And there are plenty of journalists who will just report those two things and say that both sides say their territory is being blockaded. But it’s a dereliction of journalistic duty to report about people starving in Stepanakert, and not point out that that’s not the case in Nakhichevan. It’s not been the case in Nakhichevan for 30 years; it has air transport and road transport from Iran and Turkey.
I think one of the reasons that this region has been so badly served by reporters in recent years, is because it is such a complex issue, and people are really afraid to engage with it. One of the things that I saw a lot was that the instant reaction to anyone writing about the region was fury.
You know, I’ve seen journalists covering the most minor aspects of the Nagorno-Karabakh conflict, maybe a legal dispute or something like that. And they will be inundated with complaints and criticism. That’s in some ways understandable because it’s something that means so much to people involved in the conflict.
At the same time it makes it – I’m not making a judgement, I’m just saying objectively – a really intimidating thing for journalists and news outlets to cover. I’m sure that there are editors across the Western media who say, ‘Let’s not talk about it. Let’s not write about that. That’ll be a nightmare, you know. We will be attacked if we do this.’
And also, we don’t understand it well enough to be able to report on it. When you are writing a book – because I’ve also written some books – you always keep in your head the audience that you would like to reach, not necessarily one single audience, maybe a couple, to whom you would like to reach out with your book: people in the region, or people in the international community who were so inactive, who did nothing to help people.
I always say that the target audience for my reporting is my mom. It’s one of the things that motivated me to cover the region. I remember being in Goris reporting on some flare-up, or maybe it was the two-day war in 2022. I was messaging my mom, saying this is happening and this is happening. And she was like, well, it’s not on the news in England. And that was one of the things that motivated me to stay and work on the region. I didn’t feel that ordinary people who are bright, engaged, and interested had the information in front of them to be able to understand what was happening. And I think it’s important to understand what was happening.
I remember pitching the book when I was in a hotel room in Baku. I remember sitting with my notebooks of people’s stories, people’s testimonials, notes from the ground and little facts of what happened each day, and thinking no editor ever commissioned me to write a story about this. Politico has been fantastic in allowing me to cover the conflict as closely as I did, but the news cycle can’t allow a year writing stories about people who were affected by conflict, right? It’s never going to happen in the format of a news article. So, I felt that doing the book was the only way to make sure that that material, those stories saw the light of day.
And I felt a bit of a sense of obligation for the historical record to put something together in just the way I saw it. And I think my account is a bit like watching World War Two through a CCTV camera. You know you can only report on what you see in front of you. You know that it’ll never be the full picture. But what I’ve tried to do is to allow someone to imagine that they’ve spent the last three years covering the Armenia-Azerbaijan conflict and to see it through my eyes, and through the eyes of people that I’ve met who’ve shared their stories.
I think personally there’s never been more interest in Armenia and Azerbaijan. Russia’s genocidal war in Ukraine has rightly created attention about what’s happening elsewhere in the former Soviet Union. I think that officials and policymakers who want to understand what’s happening in this part of the world need to look to the Nagorno-Karabakh conflict to work out how power dynamics are changing; how Russia’s role is changing; how the fight for democracy and freedom is playing out. So, it should be of interest to everybody. The people who it will be of least interest to, I would say, are Armenians and Azerbaijanis because they tend to know their own stories. But then I think, well, they often don’t know each other’s stories. And this will be the most interesting focus for people from the region or further afield, in the US or elsewhere.
Fundamentally, I also wrote the book for me because it was a way of processing some of the things that I’d seen, and doing what I felt was my duty in presenting the biggest, holistic picture of the conflict, which isn’t always possible when you are writing a 300-word news story.
Would you like your book to be translated into Armenian and Azerbaijani?
I would love my book to be translated into Armenian and Azerbaijani. I think that would be fantastic. I’m not sure what the publisher’s plans are at the moment. I know that there is talk of some potential translation. That will be their decision. But it is really important that these things are discussed in languages that people speak.
I know far more Armenians and Azerbaijanis who don’t speak English than who do, and I think it’s a great opportunity for people to hear this. But again, I never wanted this book to be the definitive word on the conflict. What I’d actually love to see is more Armenians and Azerbaijanis producing their version of the conflict and producing more content.
We’ve seen very few books, certainly for an international audience, since the 2020 war, right? There hasn’t been that much on the Velvet Revolution or the Azerbaijani experience of what happened in the 1990s, and their forced exodus from Karabakh. What’s disappointing is that in Azerbaijan in particular, stuff gets discredited because it’s not organic; because it’s the government putting together a book of pictures of Aghdam or something, and we never hear genuine, unadulterated stories from people directly involved who reflect on their real perspectives on things. The people who’ve suffered from this conflict are Armenians and Azerbaijanis, and people continue to suffer, right? We are talking about Azerbaijani political prisoners. We are talking about Armenian refugees living in schools and barracks. There is so much shared experience here. And I think it’s a real shame that we rarely hear it in an organic way. It always comes with an agenda.
One of the things that I saw recently that makes me cry every time I watched the trailer – and I was lucky enough to watch the screening of it at the Golden Apricot Festival in Yerevan – was the documentary, ‘My Sweet Land’, which I thought was just a fantastic portrayal of one person’s perspective on the conflict as my book has tried to be a portrayal of people’s perceptions on the conflict. I’d love to see more like that.
I don’t think it’s possible for there to be an Azerbaijani ‘My Sweet Land’ at the moment because it requires criticism of the state in a way that I don’t think is possible at the moment. But I would love to see more Armenian and Azerbaijani accounts and testimonials and perceptions of what this war has done to their countries, to their societies, to their families.