Զվիադ Քորիձե. «Պատմությունը հաստատ չի կարող մեզ միավորել»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը լրագրող, Transparency International Georgia կազմակերպության տարածաշրջանային գրասենյակների մենեջեր Զվիադ Քորիձեի հետ:
-Ի՞նչ եք կարծում, անկախություն ձեռք բերելուց հետո Վրաստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող էին տարածաշրջանային համագործակցության եւ արտաքին քաղաքական ձգտումների ներդաշնակեցման ձեւաչափ ձեւավորել։
- Ջանքերը ներդաշնակեցման մասին մենք պետք էր ավելի վաղ մտածել՝ 1980-ականների վերջին, երբ արդեն ակնհայտ էր, որ Խորհրդային Միությունը շուտով փլուզվելու է։ Ցավոք, բոլոր երեք երկրների բախտը չբերեց ղեկավարների առումով։
- Կարծում եք, որ այսօրվա խնդիրների արմատները Խորհրդային Միությո՞ւնում են:
- Իհարկե։ Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչու Հարավային Կովկասի երեք երկրները չկարողացան համագործակցություն կառուցել Բալթյան երեք երկրների օրինակով։ Հիմնական պատճառն այն է, որ բալթյան երկրները ձգտում, մտածում եւ աշխատում էին այդ ուղղությամբ, իսկ Հարավային Կովկասի երկրները հակառակն էին անում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք ունեինք ավելի ամուր պատմական կապեր, հարաբերություններ, բարեկամություն եւ փոխըմբռնում ինչպես մշակութային, այնպես էլ առօրյա կյանքում, Բալթյան երկրների ղեկավարները շատ ավելի պրագմատիկ եւ խելացի գտնվեցին։
-Ի՞նչը կարող է մեզ միավորել այսօր։
-Պատմությունը մեզ միավորել չի կարող։ Մենք շատ սխալներ ենք գործել վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում, եւ պատմական համատեքստը միայն խանգարում է: Ցավոք, երեք երկրներն էլ լուրջ ֆոբիաներ կան միմյանց նկատմամբ։
Մեզ կարող է միավորել աշխարհագրությունը, սակայն այսօր այն ակտիվ դեր չի խաղում։ Աշխարհագրությունը օգնեց Վրաստանին այն առումով, որ Բաքու-Ջեյհան խողովակաշարն անցավ մեր երկրով։ Բայց եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ քաղաքական իրավիճակը փոխվի, խողովակի համար կարող է այլ երթուղի գտնվել։
Մենք պետք է ստեղծենք սեփական անվտանգային համակարգ եւ գործընկերներ գտնենք, որոնք ընդունելի կլինեն բոլոր երեք երկրների համար: Հաջորդը ընդհանուր շուկան է, որի մասին մենք նույնիսկ լրջորեն չենք մտածել։ Առանձին վերցրած Հայաստանը, առանձին վերցրած Վրաստանը եւ անգամ առանձին վերցրած Ադրբեջանը ներդրումների համար այնքան էլ գրավիչ երկրներ չեն, իսկ կովկասյան շուկան արդեն այլ հարց է։
Հաջորդը՝ միասնական մշակութային տարածք ստեղծելն է, ինչն ամենեւին չի նշանակում, որ պետք է հրաժարվենք մեր ազգային նախագծերից կամ ինքնությունից:
-Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում բազմիցս առաջ է քաշվել «3+3» ձեւաչափով տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի ստեղծման գաղափարը։ Այդ գաղափարին ավելի կոնկրետ ուրվագծեր տալու եւս մեկ փորձ արվեց 2020 թվականի պատերազմից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի կողմից՝ Ադրբեջանի քողարկված մասնակցությամբ, սակայն Վրաստանը մինչ այսօր չի մասնակցել արտգործնախարարների հանդիպումներին։
- Եթե Վրաստանը ներգրավվի «3+3» ձեւաչափում, ապա ես այնտեղ Հայաստանն այլեւս չեմ պատկերացնի, քանի որ Վրաստանում, Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Ռուսաստանում եւ Իրանում իշխում են ավտորիտար ռեժիմներ։
Ո՞ւմ հետ է Կոբախիձեն (Վրաստանի վարչապետը-Մեդիամաքս) փորձում ընդհանուր լեզու գտնել։ Նրանց, ում ժողովրդավարությունը հետաքրքիր չէ ՝ Լուկաշենկոյի, Օրբանի հետ։
- Արդյո՞ք Վրաստանում հետեւում են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
- Վրաստանում կան քաղաքական գործիչներ եւ փորձագետներ, որոնք ասում են՝ նայեք Հայաստանին, նա Ռուսաստանի դեմ գնաց եւ կորցրեց Ղարաբաղը, եթե մենք էլ Ռուսաստանի դեմ գնանք, մենք նորից որեւէ բան կկորցնենք։
Սակայն Հայաստանի իշխանություններն այսօր նոր որոշումներ են կայացնում, եւ դա պետք չէ ընկալել միայն ռուսական գործոնի լույսի ներքո։ Հայաստանը ցանկանում է ժամանակակից պետություն դառնալ, քննարկվում են «իրական» եւ պատմական Հայաստան հասկացությունները։
Զվիադ Քորիձեն Զվիադ Քորիձեն
Վրաստանում իշխանությունների առաջարկներն ու ծրագրերը արխայիկ են, ապագային միտված կարգախոս չունեն։ Հայաստանը փորձում է «պատմությունից դուրս պրծնել» եւ ժամանակակից պետություն դառնալ։ Ալիեւը նույնպես հենվում է պատմության վրա, եւ նրա միակ ուժեղ կողմը նավթն է։ Նա կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ հսկայական միջազգային գագաթնաժողով էր հյուրընկալել, որը բացեց «նավթը Աստծո պարգեւ է» խոսքերով։ Որովհետեւ այդ պարգեւի շնորհիվ է իշխանություն է ստացել։ Նավթային երկրների համար շատ դժվար է ժողովրդավարության ճանապարհով գնալ. «Ես նավթ ունեմ, ես հարուստ եմ, իսկ եթե հարուստ եմ, էլ ինչի՞ս է պետք ժողովրդավարությունը»:
Ցանկացած ավտորիտար, նահապետական կառավարման ձեւ դա անցյալ է, պատմություն է։ Երբ Ալիեւ-ավագը եւ Շեւարդնաձեն սկսեցին ռազմավարական գործընկերություն կառուցել Ադրբեջանի եւ Վրաստանի միջեւ, նրանք մտածում էին ապագայի մասին, իսկ Իվանիշվիլիի եւ Ալիեւ-կրտսերի գործակցությունը բոլորովին այլ ուղղությամբ է ընթանում։
- Բայց չի կարելի ամբողջությամբ հրաժարվել պատմությունից:
- Պատմությունը թողնենք թանգարաններում, գրքերում։ Եթե այսօրվա քաղաքական իրողությունները դիտարկենք պատմության պրիզմայով, պետք է պատերազմենք։ Պատմությունը այլ մատրից չունի։ Հարգանքի տուրք մատուցենք նրան, ծաղկեպսակ դնենք պատմության շիրիմին, շնորհակալություն ասենք մեր նախնիներին։ Երբ մեր երկրների հարաբերություններում ինչ-որ բան չի ստացվում, մենք ապավինում ենք պատմությանը, եւ այդպես եղել է միշտ։ Իսկ եթե այլ պրիզմայով նայենք, այլ իրականություն կունենանք։

Mediamax’s interview with journalist, regional offices manager at Transparency International Georgia Zviad Koridze.
(The interview was recorded in Tbilisi on November 27, 2024, prior to the mass protests in Georgia).
- Do you think there was an opportunity for Georgia, Armenia, and Azerbaijan to establish a framework for regional cooperation and harmonization of foreign policy goals after independence?
- Harmonization of efforts should have been considered much earlier - in the late 80s, when it was obvious that the Soviet Union was about to collapse. Unfortunately, all three countries were unlucky with their leaders.
- Do you believe that the roots of today’s problems go back to the Soviet Union?
- Absolutely! I’m often asked why the three South Caucasus countries haven’t managed to establish cooperation similar to the model of the Baltic States. The main reason is that the Baltic countries strived, planned and worked for it, while the South Caucasus countries did the opposite.
Despite the fact that we had stronger historical ties, relations, friendship and mutual understanding both culturally and domestically, the Baltic leaders proved to be far more pragmatic and reasonable.
- What can unite us today?
- History cannot unite us. Over the past three decades, we have done a lot of things, and the historical context only hinders us. Unfortunately, all three countries have serious phobias about each other.
Geography could unite us, but, at present, it does not play an active role. Geography helped Georgia for example with the Baku-Ceyhan pipeline passing through our territory. However, if the political situation between Armenia and Azerbaijan changes, an alternative pipeline route could emerge.
We need to establish our own security system and find partners who can support it in a way that benefits all three countries. We also need to create a common market - something we haven’t even seriously considered. Separately, either Armenia, or Georgia or even Azerbaijan are not particularly attractive countries for investment, but a common Caucasus market is another matter.
Additionally, we should work toward building a common cultural space. This does not mean giving up our national projects or our identity.
- Over the past three decades, the idea of establishing a regional security system in the 3+3 format has surfaced numerous times. After the 2020 war, another attempt to formalize this concept was initiated by Russia and Turkey, with Azerbaijan’s tacit involvement, but Georgia has not yet participated in the meetings of foreign ministers.
- If Georgia joins the 3+3 format, I don’t see any place for Armenia there, because Georgia, Azerbaijan, Turkey, Russia and Iran are ruled by authoritarian regimes.
With whom is Kobakhidze (Prime Minister of Georgia-Mediamax) trying to find a common language? With rulers who are not interested in democracy - with Lukashenko, with Orban.
- How relevant and interesting is what’s happening in Armenia for Georgian society?
- There are politicians and experts in Georgia who say: “Look at Armenia, it went against Russia and lost Karabakh, if we go against Russia we will lose something else”.
However, Armenian government is making new decisions today, and this should not be viewed solely through the lens of the Russian factor. Armenia wants to become a modern state, the concepts of “real” and historical Armenia are being discussed.
Zviad Koridze Zviad Koridze
In Georgia, the proposals and programs of the authorities are archaic and lack a modern, forward-looking slogan. Armenia is attempting to “step out of history” and become a modern state. Aliyev is also relying on history, with his only real asset being oil. He held a huge international summit on climate change, which he opened by saying that “oil is a gift from God.” Because that gift gave him power. It is very difficult for oil countries to follow the democratic path: “I have oil, I am rich, and if I am rich, why do I need democracy?”
Any form of authoritarianism or patriarchal governance belongs to the past - it is history. When Aliyev Sr. and Shevardnadze started building a strategic partnership between Azerbaijan and Georgia, their focus was on the future. However, the interaction between Ivanishvili and Aliyev Jr. is moving in an entirely different direction.
- But surely, we can’t completely abandon history, can we?
- We will leave history in museums and books. If we view our current political realities through the prism of history, we must go to war. There is no other matrix in history. Let’s honor history, lay a wreath on its grave and thank our ancestors. When things do not work out between our countries, we rely on history, and this has always been the case. And if we look through a different lens, we will get a different reality.