Զվիադ Քորիձե. «Պատմությունը հաստատ չի կարող մեզ միավորել»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը լրագրող, Transparency International Georgia կազմակերպության տարածաշրջանային գրասենյակների մենեջեր Զվիադ Քորիձեի հետ:
-Ի՞նչ եք կարծում, անկախություն ձեռք բերելուց հետո Վրաստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող էին տարածաշրջանային համագործակցության եւ արտաքին քաղաքական ձգտումների ներդաշնակեցման ձեւաչափ ձեւավորել։
- Ջանքերը ներդաշնակեցման մասին մենք պետք էր ավելի վաղ մտածել՝ 1980-ականների վերջին, երբ արդեն ակնհայտ էր, որ Խորհրդային Միությունը շուտով փլուզվելու է։ Ցավոք, բոլոր երեք երկրների բախտը չբերեց ղեկավարների առումով։
- Կարծում եք, որ այսօրվա խնդիրների արմատները Խորհրդային Միությո՞ւնում են:
- Իհարկե։ Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչու Հարավային Կովկասի երեք երկրները չկարողացան համագործակցություն կառուցել Բալթյան երեք երկրների օրինակով։ Հիմնական պատճառն այն է, որ բալթյան երկրները ձգտում, մտածում եւ աշխատում էին այդ ուղղությամբ, իսկ Հարավային Կովկասի երկրները հակառակն էին անում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք ունեինք ավելի ամուր պատմական կապեր, հարաբերություններ, բարեկամություն եւ փոխըմբռնում ինչպես մշակութային, այնպես էլ առօրյա կյանքում, Բալթյան երկրների ղեկավարները շատ ավելի պրագմատիկ եւ խելացի գտնվեցին։
-Ի՞նչը կարող է մեզ միավորել այսօր։
-Պատմությունը մեզ միավորել չի կարող։ Մենք շատ սխալներ ենք գործել վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում, եւ պատմական համատեքստը միայն խանգարում է: Ցավոք, երեք երկրներն էլ լուրջ ֆոբիաներ կան միմյանց նկատմամբ։
Մեզ կարող է միավորել աշխարհագրությունը, սակայն այսօր այն ակտիվ դեր չի խաղում։ Աշխարհագրությունը օգնեց Վրաստանին այն առումով, որ Բաքու-Ջեյհան խողովակաշարն անցավ մեր երկրով։ Բայց եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ քաղաքական իրավիճակը փոխվի, խողովակի համար կարող է այլ երթուղի գտնվել։
Մենք պետք է ստեղծենք սեփական անվտանգային համակարգ եւ գործընկերներ գտնենք, որոնք ընդունելի կլինեն բոլոր երեք երկրների համար: Հաջորդը ընդհանուր շուկան է, որի մասին մենք նույնիսկ լրջորեն չենք մտածել։ Առանձին վերցրած Հայաստանը, առանձին վերցրած Վրաստանը եւ անգամ առանձին վերցրած Ադրբեջանը ներդրումների համար այնքան էլ գրավիչ երկրներ չեն, իսկ կովկասյան շուկան արդեն այլ հարց է։
Հաջորդը՝ միասնական մշակութային տարածք ստեղծելն է, ինչն ամենեւին չի նշանակում, որ պետք է հրաժարվենք մեր ազգային նախագծերից կամ ինքնությունից:
-Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում բազմիցս առաջ է քաշվել «3+3» ձեւաչափով տարածաշրջանային անվտանգության համակարգի ստեղծման գաղափարը։ Այդ գաղափարին ավելի կոնկրետ ուրվագծեր տալու եւս մեկ փորձ արվեց 2020 թվականի պատերազմից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի կողմից՝ Ադրբեջանի քողարկված մասնակցությամբ, սակայն Վրաստանը մինչ այսօր չի մասնակցել արտգործնախարարների հանդիպումներին։
- Եթե Վրաստանը ներգրավվի «3+3» ձեւաչափում, ապա ես այնտեղ Հայաստանն այլեւս չեմ պատկերացնի, քանի որ Վրաստանում, Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Ռուսաստանում եւ Իրանում իշխում են ավտորիտար ռեժիմներ։
Ո՞ւմ հետ է Կոբախիձեն (Վրաստանի վարչապետը-Մեդիամաքս) փորձում ընդհանուր լեզու գտնել։ Նրանց, ում ժողովրդավարությունը հետաքրքիր չէ ՝ Լուկաշենկոյի, Օրբանի հետ։
- Արդյո՞ք Վրաստանում հետեւում են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
- Վրաստանում կան քաղաքական գործիչներ եւ փորձագետներ, որոնք ասում են՝ նայեք Հայաստանին, նա Ռուսաստանի դեմ գնաց եւ կորցրեց Ղարաբաղը, եթե մենք էլ Ռուսաստանի դեմ գնանք, մենք նորից որեւէ բան կկորցնենք։
Սակայն Հայաստանի իշխանություններն այսօր նոր որոշումներ են կայացնում, եւ դա պետք չէ ընկալել միայն ռուսական գործոնի լույսի ներքո։ Հայաստանը ցանկանում է ժամանակակից պետություն դառնալ, քննարկվում են «իրական» եւ պատմական Հայաստան հասկացությունները։
Զվիադ Քորիձեն Զվիադ Քորիձեն
Վրաստանում իշխանությունների առաջարկներն ու ծրագրերը արխայիկ են, ապագային միտված կարգախոս չունեն։ Հայաստանը փորձում է «պատմությունից դուրս պրծնել» եւ ժամանակակից պետություն դառնալ։ Ալիեւը նույնպես հենվում է պատմության վրա, եւ նրա միակ ուժեղ կողմը նավթն է։ Նա կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ հսկայական միջազգային գագաթնաժողով էր հյուրընկալել, որը բացեց «նավթը Աստծո պարգեւ է» խոսքերով։ Որովհետեւ այդ պարգեւի շնորհիվ է իշխանություն է ստացել։ Նավթային երկրների համար շատ դժվար է ժողովրդավարության ճանապարհով գնալ. «Ես նավթ ունեմ, ես հարուստ եմ, իսկ եթե հարուստ եմ, էլ ինչի՞ս է պետք ժողովրդավարությունը»:
Ցանկացած ավտորիտար, նահապետական կառավարման ձեւ դա անցյալ է, պատմություն է։ Երբ Ալիեւ-ավագը եւ Շեւարդնաձեն սկսեցին ռազմավարական գործընկերություն կառուցել Ադրբեջանի եւ Վրաստանի միջեւ, նրանք մտածում էին ապագայի մասին, իսկ Իվանիշվիլիի եւ Ալիեւ-կրտսերի գործակցությունը բոլորովին այլ ուղղությամբ է ընթանում։
- Բայց չի կարելի ամբողջությամբ հրաժարվել պատմությունից:
- Պատմությունը թողնենք թանգարաններում, գրքերում։ Եթե այսօրվա քաղաքական իրողությունները դիտարկենք պատմության պրիզմայով, պետք է պատերազմենք։ Պատմությունը այլ մատրից չունի։ Հարգանքի տուրք մատուցենք նրան, ծաղկեպսակ դնենք պատմության շիրիմին, շնորհակալություն ասենք մեր նախնիներին։ Երբ մեր երկրների հարաբերություններում ինչ-որ բան չի ստացվում, մենք ապավինում ենք պատմությանը, եւ այդպես եղել է միշտ։ Իսկ եթե այլ պրիզմայով նայենք, այլ իրականություն կունենանք։

Звиад Коридзе: «История не может нас объединить»
Интервью Медиамакс с журналистом, менеджером региональных офисов Transparency International Georgia Звиадом Коридзе.
(Интервью было записано в Тбилиси 27 ноября 2024 года - до начала массовых акций протестов в Грузии).
- Как Вы думаете, была возможность для того, чтобы после обретения независимости Грузия, Армения и Азербайджан сформировали формат для регионального сотрудничества и гармонизации своих внешнеполитических устремлений?
- О гармонизации усилий надо было думать раньше - в конце 80-х, когда было очевидно, что Советский Союз скоро развалится. К сожалению, всем трем странам не повезло с лидерами.
- Вы считаете, что корни сегодняшних проблем уходят в Советский Союз?
- Конечно! Меня часто спрашивали, почему три страны Южного Кавказа не смогли выстроить сотрудничество по образцу трех стран Балтии. Главная причина заключается в том, что балтийские страны к этому стремились, думали и работали, а страны Южного Кавказа - наоборот. Несмотря на то, что у нас были более сильные исторических связи, отношения, дружба и взаимопонимание как в культурном, так и в бытовом плане, лидеры в странах Балтии оказались гораздо более прагматичными и разумными.
- Что может объединить нас сегодня?
- История нас объединить не может. За последние три десятилетия мы многое натворили, и исторический контекст только мешает. К сожалению, во всех трех странах существуют серьезные фобии в отношении друг друга.
Нас может объединить география, но сегодня она не играет активной роли. География помогла Грузии в том смысле, что труба Баку-Джейхан была проложена через нашу страну. Но если политическая ситуация между Арменией и Азербайджаном изменится, для трубы может найтись другой маршрут.
Мы должны создать свою систему безопасности и найти партнеров для ее поддержки, которые бы подходили всем трем странам. Второе - общий рынок, о котором мы даже серьезно не думали. Отдельно взятая Армения, отдельно взятая Грузия и даже отдельно взятый Азербайджан - не очень привлекательные страны для инвестиций, а единый кавказский рынок - это уже другой вопрос.
Далее - создать единое культурное пространство, и это вовсе не означает, что мы должны отказаться от своих национальных проектов или от своей идентичности.
- За прошедшие три десятилетия много раз возникала идея создания системы региональной безопасности в формате 3+3. Очередная попытка придать этой идее более конкретные очертания была сделана после войны 2020 года со стороны России и Турции при негласном участии Азербайджана, однако Грузия до сих пор не принимала участия в заседаниях министров иностранных дел.
- Если Грузия войдет в формат «3+3», то места для Армении я там не вижу, потому что
в Грузии, Азербайджане, Турции, России и Иране у власти находятся авторитарные режимы.
С кем Кобахидзе (премьер-министр Грузии-Медиамакс) ищет общий язык? С правителями, которым не интересна демократия - с Лукашенко, с Орбаном.
- Насколько то, что происходит в Армении, интересно и актуально для грузинского общества?
- В Грузии есть политики и эксперты, которые говорят: посмотрите на Армению, она пошла против России и потеряла Карабах, если и мы пойдем против России - потеряем еще что-то.
Но армянское правительство принимает сегодня новые решения, и не стоит воспринимать это только с точки зрения российского фактора. Армения хочет стать современным государством, обсуждаются понятия «реальной» и исторической Армении.
Звиад Коридзе Звиад Коридзе
В Грузия предложения и программы властей архаичны, у них нет современного, ориентированного на будущее лозунга. Армения пытается «выйти из истории» и стать современным государством. Алиев тоже опирается на историю, и его единственный реальный конек - нефть. Он провел огромный международный саммит, посвященный проблемам изменения климата, который открыл словами о том, что «нефть – это дар Божий». Потому что благодаря этому дару он получил власть. Нефтяным странам очень трудно идти путем демократии: «у меня есть нефть, я богатый, а раз я богатый - то зачем мне демократия?».
Любой авторитаризм, патриархальная форма правления - это вчерашний день, это история. Когда Алиев-старший и Шеварднадзе начинали строить стратегическое партнерство между Азербайджаном и Грузией, они думали о будущем, а взаимодействие Иванишвили и Алиева-младшего идет совсем в другом направлении.
- Но ведь нельзя полностью отказаться от истории?
- Историю оставим в музеях, в книгах. Если мы будем рассматривать наши сегодняшние  политические реалии сквозь призму истории, мы должны воевать. В истории нет другой матрицы. Отдадим ей должное, возложим венок на могилу истории, скажем «спасибо» нашим предкам. Когда в отношениях между нашими странами что-то не получается, мы опираемся на историю, и так было всегда. А если мы будем смотреть сквозь другую призму, получим другую реальность.