Զուրաբ Դավիթաշվիլի. Չեմ բացառում, որ Հայաստանը Վրաստանից շուտ անդամակցի ԵՄ-ին
-Որքանո՞վ էր անսպասելի Ձեզ համար Վրաստանի արտաքին քաղաքական վերակողմնորոշումը։ Եվ ի՞նչ հետեւանքներ կարող է դա ունենալ Հարավային Կովկասի համար։
-Իր ողջ պատմության ընթացքում Արեւմուտքը կողմնորոշիչ է եղել Վրաստանի համար։ Մենք մեզ եվրոպական ժողովուրդ ենք համարում։ Նույնիսկ Վրաստանի մենշեւիկյան կառավարությունը 1918-1921 թթ. հավատարիմ էր արեւմտամետ կողմնորոշմանը։ Վրաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ժորդանիան ասել էր. «Ես գերադասում եմ արեւմտյան իմպերիալիստներին արեւելյան ֆանատիկոսներին»:
Շեւարդնաձեն արեւմտյան կողմնորոշում ուներ։ Այո, Աբխազիայի պատերազմում պարտվելուց հետո նա ստիպված եղավ թեքվել դեպի Ռուսաստան, սակայն մի քանի տարի անց նա բացահայտ ասում էր, որ մեր նպատակը ՆԱՏՕ-ն է եւ Եվրամիությունը։ Էլ չեմ խոսում Սաակաշվիլիի մասին, որը գերարեւմտամետ էր։
2012 թվականի ընտրություններում «Վրացական երազանքի» հաղթանակից հետո նրանց կարգախոսը նույնն էր՝ եվրոպական ինտեգրում։ Չնայած ես «Վրացական երազանքի» կողմնակիցը չէի, բայց տեսնում էի, որ նրանք հավատարիմ էին արեւմտամետ դիրքորոշմանը։
Իրավիճակը փոխվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո, եւ այն, որ Վրաստանը փոխել է իր կողմնորոշումն, այսօր արձանագրված փաստ է։
Ադրբեջանում ավտոկրատական ռեժիմ է, եւ, իհարկե, Ալիեւը գիտի, որ նման պետությունը եվրոպական հեռանկար չունի։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ես մեծ հետաքրքրությամբ եմ հետեւում տեղի ունեցող փոփոխություններին։ Իմ կարծիքով, Հայաստանն այսօր արդեն եվրոպամետ, ոչ թե ռուսամետ պետություն է։ Չեմ բացառում, որ Հայաստանը Վրաստանից շուտ կդառնա Եվրամիության անդամ, քանի որ մենք չգիտենք, թե երբ կունենանք կառավարություն, որը կվերադառնա արեւմտամետ կողմնորոշմանը։
- Կարո՞ղ են արտաքին քաղաքական տարբեր առաջնահերթությունները բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի եւ Վրաստանի երկկողմ հարաբերությունների վրա:
- Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց Վրաստանի, ինչպես Վրաստանը՝ առանց Հայաստանի։ Հովհաննես Թումանյանն ասել էր, որ Վրաստանի պատմության մեջ Հայաստանի դերը չգնահատող վրացին իր ժողովրդի թշնամին է, ինչպես եւ այն հայը, ով չի գնահատում Վրաստանի դերը Հայաստանի պատմության մեջ։
Շատերը ցանկանում են, որ Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ լարված հարաբերություններ լինեն։ Սակայն քաղաքականությունը մի բան է, իսկ մարդկանց հարաբերությունները՝ բոլորովին այլ բան։ Վրացիների եւ ադրբեջանցիների խառն ամուսնությունները հազվադեպ երեւույթ են, բայց դրանք շատ են վրացիների եւ հայերի միջեւ: Ես Կախեթիից եմ, եւ այնտեղ դժվար է գտնել ընտանիք, որը հայ ազգականներ չունի։ Տատիկիս քույրն ամուսնացած էր հայի հետ, հորս զարմիկները հայ էին։
Զուրաբ Դավիթաշվիլին Զուրաբ Դավիթաշվիլին
Կարծում եմ, որ երկկողմ կապերը կզարգանան, նույնիսկ եթե Վրաստանի եւ Հայաստանի արտաքին քաղաքական կողմնորոշումները տարբեր լինեն։ Իհարկե, շատ ավելի լավ կլիներ, եթե երկու երկրներն էլ եվրոպական ուղով գնային։
-Թուրքիան Վրաստանի համար կարեւոր գործընկեր է։ Հայաստանում կարելի է կարծիքներ լսել, որ դա կարող է սպառնալ վրացական ինքնությանը։
- Վրաստանը երբեք թուրքամետ չի դառնա։ Դա բացառվում է։ Այո, Թուրքիան Վրաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերներից մեկն է, այո, այստեղ թուրքական հեռուստասերիալները մեծ տարածում ունեն, բայց վրացական ինքնության հնարավոր կորստի մասին խոսք լինել չի կարող։ Ցավոք, ներկայիս կառավարությունը կարծում է, որ վրացական ինքնությանը սպառնում է  եվրոպական ինտեգրումը։

Mediamax’s interview with Professor of Tbilisi State University Zurab Davitashvili.
(The interview was recorded in Tbilisi on November 27, 2024, prior to the mass protests in Georgia).
- How unexpected was Georgia’s foreign policy reorientation for you? What could be its consequences for the South Caucasus?
- Throughout history, the West has always been a reference point for Georgia. We consider ourselves a European nation. Even the Menshevik government of Georgia in 1918-1921 had a pro-Western orientation. The then President of Georgia Zhordania used to say: “I prefer Western imperialists to Eastern fanatics.”
Shevardnadze had a Western orientation. Yes, after losing the war in Abkhazia he was forced to turn towards Russia, but a few years later, he openly said that our goal was NATO and the European Union. I am not even mentioning Saakashvili, who was extremely pro-Western.
After the Georgian Dream won the elections in 2012, their slogan was the same - European integration. Although I was an opponent of the Georgian Dream, I saw that they had pro-Western positions.
The situation has changed after the Russian-Ukrainian war and the fact that Georgia has changed its course is now a fact beyond doubt.
Azerbaijan has an autocratic regime, and of course, Aliyev knows that such a state has no European prospects. As for Armenia, I follow the changes there with great interest. In my opinion, Armenia is already a pro-European state and not pro-Russian. I do not exclude that Armenia will become a member of the European Union sooner than Georgia, as we do not know when we will have a government that will return to a pro-Western orientation.
- Can different foreign policy priorities negatively affect bilateral relations between Armenia and Georgia?
- Armenia cannot develop without Georgia, just as Georgia cannot develop without Armenia. Hovhannes Tumanyan said that a Georgian who does not understand Armenia’s role in the history of Georgia is an enemy of his people, just as an Armenian who does not understand Georgia’s role in the history of Armenia.
There are many people who want tense relations between Georgia and Armenia. However, politics is one thing, and the relationships between peoples are another. Mixed marriages between Georgians and Azerbaijanis are quite rare, but there are many between Georgians and Armenians. I am from Kakheti region, and it is almost impossible to find a family there without Armenian relatives. My grandmother’s sister was married to an Armenian, my father’s cousins were Armenians.
Zurab Davitashvili Zurab Davitashvili
I believe that bilateral ties will develop even if Georgia’s and Armenia’s foreign policy orientations differ. Of course, it would be much better for both countries to move along a common European course.
- Turkey is an important partner for Georgia. In Armenia, there are opinions that this could threaten Georgian identity.
- Georgia will never become pro-Turkish. This is out of the question. Yes, Turkey is one of Georgia’s key economic partners, yes, Turkish TV series have become very popular among us, but there is no question of possible loss of Georgian identity. Unfortunately, our current government believes that European integration can lead to the loss of Georgian identity.