Մեդիամաքս-ի հարցազրույցը Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ
- Պարո'ն դեսպան, 2023 թվականի հունվարի 18-ին Հայաստանի եւ Եվրամիության ներկայացուցիչները Երեւանում ազդարարեցին Resilient Syunik Team Europe («Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա») նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկը։ Եկեք խոսենք այս նախաձեռնության առանձնահատկությունների մասին, որը կյանքի է կոչվում ԵՄ կառույցների եւ անդամ երկրների կողմից։ Ինչո՞վ է այն տարբերվում այլ օգնության կամ զարգացման նախաձեռնություններից:
- Շնորհակալություն հարցի համար։ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունն, իսկապես, կարող է անսովոր թվալ, բայց մենք ապրում ենք անսովոր ժամանակներում եւ պետք է անհրաժեշտ մոտեցումներ որդեգրենք՝ արձագանքելու մեր առջեւ ծառացող մարտահրավերներին:
«Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը, որպես ԵՄ անդամ երկրների հետ համատեղ աշխատանքի եզակի եւ նորարարական միջոց, թափ է հավաքում: ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի ժամանակ մենք հասկացանք, թե որքան ազդեցիկ կարող են լինել համատեղ գործողությունները, երբ անում ենք ամեն հնարավորը՝ միավորելու մեր ուժերը։ Արտաքին գործողությունների շրջանակներում ԵՄ-ն եւ նրա անդամ պետությունները մինչ այժմ գործարկել են շուրջ 170 «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնություն:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա»-ն, այլ նախաձեռնությունների հետ համեմատ, եզակի է, քանի որ, հավանաբար, միակն է, որը կենտրոնանում է մեկ մարզի վրա: Այս նախաձեռնությունը շատ կարեւոր է ե՛ւ բոլոր ներգրավված կողմերի ե՛ւ տեղի շահառուների համար: Սյունիքը շատ կարեւոր մարզ է Հայաստանի հասարակության, տնտեսության եւ անվտանգության համար: Այն նաեւ շատ կարեւոր է փոխկապակցվածության ապահովման տեսանկյունից, թե՛ երկրի ներսում, թե՛ նրա սահմաններից դուրս, եւ մենք չպետք է մոռանանք, թե որքան մեծ էր 2020 թվականի պատերազմի, իսկ հետո նաեւ փախստականների ներհոսքով պայմանավորված ճգնաժամի ազդեցությունը Սյունիքի վրա: Միեւնույն ժամանակ պետք է հստակեցնեմ, որ ներգրավվածությունը Սյունիքում տեղի չի ունենում Հայաստանի այլ մարզերում մեր աշխատանքի հաշվին: Մենք փաստացի աշխատում ենք երկրի ամբողջ տարածքում, նշանակալի ներդրումներ ենք իրականացնում կրթության, գյուղատնտեսության, տնտեսության և այլ ոլորտներում Լոռիում, Տավուշում, Շիրակում, ինչպես նաև մյուս մարզերում եւ, իհարկե, Երեւանում:
«Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը հանդես է գալիս որպես շրջանակ կամ «հովանոց», որի ներքո ԵՄ կառույցները, ինչպիսիք են Եվրոպական հանձնաժողովը եւ Եվրոպական ներդրումային բանկը, ԵՄ անդամ պետությունները, համախոհ գործընկեր երկրները եւ զարգացման կազմակերպությունները, կարող են գտնել իրենց տեղը՝ մասնակցելով մարզի կայուն զարգացմանն ու սոցիալական եւ տնտեսական ներուժի բացահայտմանն ուղղված նշանակալի կամ երբեմն ավելի փոքր ծրագրերով։ Բոլոր մասնակիցները հպարտ են Սյունիքում մեր համատեղ մեկնարկած աշխատանքով։ Այս նախաձեռնության համար արդեն իսկ հատկացվել է Սյունիքի համայնքներում ներդրվող ավելի քան 110 մլն եվրո ֆինանսավորում։Սակայն սա ամենակարեւոր բաղադրիչը չէ։ Մեր ֆինանսավորումը խթանում է ստեղծարարությունը եւ հնարավորություններ է ստեղծում տեղում գտնվող մարդկանց համար, եւ սա շատ կարեւոր է:
Մի քանի ամիս առաջ այցելել եմ Սյունիք, հանդիպել եմ ծրագրեր իրականացնողներից շատերին եւ տեսել եմ բոլորի ներուժն ու ոգեւորությունը։ Ցանկանում եմ շեշտել, որ նման մարդակենտրոն նախաձեռնություններում «Թիմ Եվրոպա»-ն հենց տեղի մարդիկ են։ Նրանց ձգտումները, ստեղծարար ունակությունները, գաղափարները՝ սա է մեր սեփական «Թիմ Եվրոպա»-ն Սյունիքում: Եվ այս ուղերձը շատ լավ ընդունում եւ հասկանում են ե՛ւ Բրյուսելում, ե՛ւ Երեւանում։
- Կարո՞ղ ենք խոսել որոշ նախնական արդյունքների մասին: Ի՞նչ է արվել այս նախաձեռնության շրջանակներում մոտ մեկ տարվա ընթացքում։
- Նախեւառաջ, այս առաջին տարվա ընթացքում (որը լի էր մարտահրավերներով մարզի եւ ամբողջ երկրի համար) մենք հստակ սահմանել ենք մեր գործողություններն ու նպատակները։ Կան մի շարք թեմատիկ ոլորտներ, որոնց վրա մենք կենտրոնանում ենք: Առաջին հերթին շեշտը դրվում է տնտեսական զարգացման վրա, որն առանցքային է նաեւ դիմակայունության եւ անվտանգության տեսանկյունից: Սա ներառում է աջակցություն մասնավոր հատվածին, զբաղվածության ապահովմանը եւ սոցիալական ծառայություններին: Դիմակայունության եւ անվտանգության ապահովման համար արվող ներդրումների մյուս ոլորտն ընդգրկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների զարգացումը: Մենք գործակցում ենք տեղական իշխանությունների հետ, ինչը հաջողության պարտադիր պայման է:
Մեր ուշադրության կենտրոնում նաև մարդկային կապիտալն է: Օրինակ՝ աջակցում ենք Կապանում նոր Թումո կենտրոնի ստեղծմանը, աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։ Սյունիքում իրականացվող տարբեր ծրագրեր կենտրոնանում են նաեւ փախստականների ինտեգրման, այդ թվում՝ տարեցներին աջակցելու վրա: Այս ոլորտում քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը նույնպես շատ կարեւոր է: Մարդկանց պետք է հնարավորություններ առաջարկվեն, նրանք պետք է իրենց վստահ զգան, որպեսզի կարողանան արժեք ստեղծել իրենց մարզի համար: Սյունիքում հանդիպել եմ զարմանալի մարդկանց, քաղաքացիական հասարակության եռանդուն ներկայացուցիչների, նվիրյալ պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ովքեր ցանկանում են պատասխանատու կերպով տեղեկացնել իրենց համաքաղաքացիներին, կանանց, ովքեր տքնաջան աշխատում են տեղական արհեստագործական ավանդույթներն ու հմտությունները պահպանելու համար:
Վասիլիս ՄարագոսըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Այս պահին «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը ներառում է 32 ծրագիր, բայց այն ընդլայնվում է, քանի որ անժամկետ, բաց գործընթաց է, եւ ավելի ու ավելի շատ դոնորներ ու գործընկերներից են ստանում ազդակներ առ այն, որ ցանկանում են միանալ նախաձեռնությանը:
Ինչ վերաբերում է կրթությանը եւ մարդկային կապիտալին, հավելեմ, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Բրյուսելում տեղի ունեցած «Global Gateway» (Գլոբալ դարպասներ) համաժողովին, որին ներկա է գտնվել նախագահ Խաչատուրյանը, պայմանագիր է ստորագրվել երկու շատ կարեւոր ոչ ֆորմալ կրթության կենտրոնների ստեղծման մասին, որոնք կյանքի կկոչվեն «Հայաստանի Մանուկներ» Հիմնադրամի - կողմից։ Ոչ ֆորմալ կրթությունը չի կարող փոխարինել ֆորմալ կրթությանը, սակայն այն շատ կարեւոր է, քանի որ էական հնարավորություններ է ընձեռում զարգացնելու մարդկանց, հատկապես երիտասարդների հմտություններն ու կարողությունները:
Ներկայում ակտիվորեն աշխատում ենք տեղերում՝ ֆերմերների հետ, նրանց մոտ բարձրորակ ապրանքներ արտադրելու եւ շուկաներ մուտք գործելու կարողություններն ամրապնդելու համար:
- Դուք արդեն նշեցիք, թե ինչու է որոշվել հատուկ շեշտ դնել Սյունիքի վրա, եւ նկատեցիք, որ դա չի նշանակում, որ մյուս մարզերը կարեւոր չեն։ Ի՞նչ եք կարծում, Սյունիքի հանդեպ այս հատուկ ուշադրությունը հավելյալ հույսեր կամ վստահություն կհաղորդի՞ այնտեղ ապրողներին։
- Սյունիքի վրա կենտրոնանալու պատճառներից մեկն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները դիմել էին մեզ այդ հարցով 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Իսկ Սյունիքի տեղական իշխանություններից ստացել ենք շատ հստակ հայեցակարգ ու շատ հստակ տեսլական։ Սեփականատիրոջ դիրքերից հանդես գալը ցանկացած համագործակցության հիմքն է: Առանց դրա անհնար է որեւէ ծրագիր իրականացնել։ Եվ ես հույս ունեմ, որ մարդիկ եւս իրենց ավելի ապահով են զգում Հայաստանի այս հատվածում Եվրոպական միության եւ նրա գործընկերների ներկայության շնորհիվ։ Այն ուղերձը, որ այս մարզը լքված չէ, որ մենք այնտեղ ենք, իրենց կողքին, ուս՝ ուսի տված կանգնած ենք ժողովրդի հետ, շատ լավ են հասկացել Սյունիքում եւ դրա ականատեսն են դառնում առօրյա կյանքում:
Բայց որոշիչ նշանակություն ունեն տեղում գտնվող մարդկանց նախաձեռնություններն են ու ստեղծարար մոտեցումները: Սա մեր նախագծերի հաջողության հիմնական նախապայմանն է։ Եվ ուզում եմ վստահեցնել Սյունիքի մարդկանց, որ մենք այնտեղ ենք եւ շարունակելու ենք լինել այնտեղ։ Ավելի շատ ենք կենտրոնանալու քաղաքացիական հասարակության վրա, օգնելու ենք զարգացնել եւ ամրապնդել նրանց կարողությունները: Անկախ նրանից, թե որքան մարդ Երեւանում, Բրյուսելում, Բեռլինում կամ Փարիզում ցանկանան օգնել, ի վերջո, տեղի մարդիկ ավելի լավ են պատկերացնում իրենց կարիքները, ուստի՝ ներգրավվում ու առաջնորդում են մեզ տարբեր գործընթացներում։
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Վասիլիս Մարագոսի հետԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Հայաստանի այլ մարզերում մենք փորձարկում ենք ԵՄ գյուղական զարգացման LEADER մոտեցումը տեղական համայնքների հետ՝ մշակելով եւ իրականացնելով կոնկրետ ծրագրեր՝ հիմնված իրենց տեղական ռազմավարությունների վրա: Սա կարող ենք տարածել նաեւ Սյունիքում։ Տեղացի, ինչպես նաեւ միջազգային գործընկերները բերում են անգնահատելի փորձ, որը կարեւոր է տարբեր ոլորտներում հաջողության հասնելու համար:
Նաեւ հիշեցնեմ, որ 2023 թվականի փետրվարից գործարկվել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) աշխատանքները։ Առաքելությունը դիտորդություն է իրականացնում Ադրբեջանի հետ սահմանի հայկական կողմում եւ ներկայացված է նաեւ Սյունիքում։ Սա եւս զորակցության ուղերձ է։
- Կարծում եմ, որ սա նաեւ յուրօրինակ համադրություն է: Մի կողմից ունենք ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն, որը նպաստում է անվտանգությանը, մյուս կողմից՝ «Թիմ Եվրոպա»-ի ներքո իրականացվող զարգացման ծրագրերը:
- Կարծում եմ, Դուք միանգամայն իրավացի եք։ Եվ, իհարկե, այս ամենը պետք է դիտարկել այն ջանքերի համատեքստում, որոնք մենք Հայաստանի իշխանությունների հետ համատեղ գործադրում ենք մեր գործընկերության օրակարգը զարգացնելու համար։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Եվրոպական խորհուրդը Արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին եւ Եվրոպական հանձնաժողովին հանձնարարեց ներկայացնել առաջարկներ՝ լավագույնս ամրապնդելու Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները բոլոր հարթություններում: Ներկայում պատրաստում ենք այդ առաջարկները, բայց շեշտեմ, որ մենք արդեն աշխատում ենք տեղում՝ հիմնվելով խորացված ներգրավվածության այս նոր հարացույցի վրա։ Եվ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունն այն բաղադրիչներից է, որը շատ հստակ լուսաբանում է այդ հարացույցի տեղաշարժը:
Վասիլիս Մարագոսի հետ զրուցել է Արա Թադեւոսյանը
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:

Василис Марагос: Сюник приобрел особое значение - Mediamax.am
- 18 января 2023 года представители Армении и Евросоюза объявили о запуске инициативы Resilient Syunik Team Europe. Давайте поговорим об особенностях этой инициативы, которую реализуют структуры ЕС и государства-члены. Чем она отличается от других инициатив по оказанию помощи или развитию?
- Инициатива Resilient Syunik Team Europe действительно может показаться необычной, но мы живем в необычные времена и должны проявлять необходимые подходы для ответа на вызовы, с которыми мы сталкиваемся.
Инициатива Team Europe набирает обороты как уникальное и инновационное средство совместной работы со странами-членами ЕС. Во время пандемии COVID-19 мы поняли, насколько эффективными могут быть совместные действия. В рамках внешних действий ЕС и его государства-члены на данный момент запустили около 170 инициатив Team Europe.
Resilient Syunik Team Europe уникальна по сравнению с другими инициативами, поскольку, вероятно, это единственная инициатива, ориентированная на один регион. Эта инициатива очень важна как для всех вовлеченных, так и для бенефициаров на местах. Сюник является очень важным регионом для общества, экономики и безопасности Армении. Он также очень важен также с точки зрения обеспечения связи как внутри страны, так и за ее пределами, и мы не должны забывать, насколько сильным было влияние на регион войны 2020 года и впоследствии - кризиса беженцев. В то же время я должен уточнить, что вовлечение в Сюнике не происходит за счет нашей работы в других регионах Армении. Мы работаем по всей стране, делаем значительные инвестиции в образование, сельское хозяйство, экономику и другие сферы в Лори, Тавуше, Шираке, в других марзах и, конечно же, в Ереване.
Инициатива Team Europe является «зонтиком», в рамках которого такие структуры ЕС, как Европейская комиссия и Европейский инвестиционный банк, государства-члены ЕС, партнеры-единомышленники и организации развития могут найти свое место, участвуя в устойчивом развитии региона и в значительных, а иногда и небольших проектах, целью которых является раскрытие социально-экономического потенциала. Все участники гордятся работой, которую мы вместе начали в Сюнике. На данную инициативу уже выделено более 110 миллионов евро, которые будут инвестировано в общины Сюника, однако это не самая важная составляющая. Наше финансирование стимулирует творческий подход и создает возможности для людей на местах, и это очень важно.
Несколько месяцев назад я посещал Сюник и видел потенциал и энтузиазм участников. Я бы хотел подчеркнуть, что Team Europe - это главным образом местные жители. Их стремления, творческие подходы, идеи - это наша Team Europe в Сюнике. И этот посыл очень хорошо принят и понят как в Брюсселе, так и в Ереване.
- Можно ли говорить о предварительных результатах? Что было сделано в рамках этой инициативы примерно за год?
- Прежде всего, в течение этого первого года (который был полон вызовов для региона и страны) мы четко определили свои действия и цели. Есть несколько тематических направлений, которым мы уделяем внимание. В первую очередь, упор делается на экономическое развитие, которое также является ключем для обеспечения устойчивости и безопасности. Это включает в себя поддержку частного сектора, занятости и социальных услуг. Второе направление инвестиций в устойчивость и безопасность касается наращивание потенциала органов местного самоуправления. Мы сотрудничаем с местными властями, что является обязательным условием успеха.
В центре нашего внимания человеческий капитал. Например, мы поддерживаем создание нового центра «Тумо» в Капане, работы уже идут. Различные программы, реализуемые в Сюнике, направлены на интеграцию беженцев, в том числе - на поддержку пожилых людей. Участие гражданского общества в этой области очень важно. Людям необходимо давать возможности, они должны чувствовать уверенность в том, что смогут создавать ценность для своего региона. В Сюнике я встретил удивительных людей, энергичных представителей гражданского общества, преданных своему делу представителей госсектора, представителей СМИ, которые хотят ответственно информировать своих сограждан, женщин, которые усердно работают над сохранением местных ремесленных традиций и навыков.
Василис Марагос Василис Марагос
На данный момент инициатива Team Europe состоится из 32 проектов, однако она расширяется, поскольку представляет собой открытый процесс и получает сигналы от все большего числа доноров и партнеров о том, желающих присоединиться.
Что касается образования и человеческого капитала, должен добавить, что на конференции «Global Gateway» в Брюсселе в октябре 2023 года, на которой присутствовал президент Хачатурян, было подписано соглашение о создании двух очень важных центров неформального образования, которые будут реализованы Фондом «Дети Армении». Конечно, неформальное образование не заменяет собой формальное, однако является очень важным, поскольку предоставляет значительные возможности для развития навыков и способностей людей, особенно молодежи.
В настоящее время мы активно работаем на местах с фермерами с целью укрепления их потенциала по производству высококачественной продукции и доступа к рынкам.
- Вы уже упомянули, почему было решено сделать особый акцент на Сюнике, и отметили, что это не означает, что другие регионы Армении не важны. Как вы думаете, особое внимание к Сюнику придает дополнительные надежды и уверенность живущим там людям?
- Одна из причин нашего внимания к Сюнику заключается в том, что власти Армении обратились к нам с этим вопросом после войны 2020 года. И мы получили очень четкую концепцию и очень четкое видение от местных властей Сюника. Выступать с позиции собственника крайне важно для любого партнерства. Без этого невозможно реализовать ни один проект. Я надеюсь, что люди в этой части Армении также чувствуют себя безопаснее благодаря присутствию Европейского Союза и его партнеров. Сигнал о том, что этот регион не брошен, что мы находимся рядом, стоим плечом к плечу с людьми, был очень хорошо понят в Сюнике, и люди видят это в своей повседневной жизни.
Однако решающее значение имеют инициативы и творческие подходы людей на местах. Это основной залог успеха наших проектов. И я хочу заверить жителей Сюника, что мы здесь и будем продолжать здесь находиться. Мы будем уделять больше внимания гражданскому обществу, будем помогать развивать и укреплять его потенциал.
Независимо от того, сколько людей работающих в Ереване, Брюсселе, Берлине или Париже хотят помочь, в конечном итоге местные жители лучше понимают свои потребности, поэтому они участвуют и направляют нас в различных процессах.
Ара Тадевосян беседует с Василисом Марагосом Ара Тадевосян беседует с Василисом Марагосом
В других регионах Армении мы с местными сообществами тестируем подход EU LEADER  по развитию сельских районов, разрабатывая и реализуя конкретные программы на основе их местных стратегий. Мы можем распространить это и в Сюнике. Местные и международные партнеры привносят бесценный опыт, который важен для успеха в различных областях.
Также напомню, что с февраля 2023 года началась деятельность Гражданской миссии ЕС в Армении (EUMA). Миссия осуществляет наблюдение на армянской стороне границы с Азербайджаном и широко представлена в Сюнике. Это также посыл солидарности.
- Думаю, это также уникальное сочетание. С одной стороны, у нас есть гражданская миссия ЕС, которая способствует безопасности, с другой - программы развития, реализуемые в рамках Team Europe.
- Вы абсолютно правы. И, конечно, все это следует рассматривать в контексте тех усилий, которые мы предпринимаем совместно с властями Армении по развитию нашей партнерской повестки. В октябре прошлого года Европейский совет поручил Верховному представителю по внешней политике и политике безопасности Жозепу Боррелю и Европейской комиссии представить предложения по укреплению отношений между Арменией и Европейским Союзом по всем направлениям. В настоящее время мы готовим эти предложения, но я хотел бы подчеркнуть, что мы уже работаем на местах, основываясь на этой новой парадигме углубленного вовлечения. И инициатива Resilient Syunik Team Europe является одним из компонентов, наглядно иллюстрирующих смену парадигмы.