Մեդիամաքս-ի հարցազրույցը Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ
- Պարո'ն դեսպան, 2023 թվականի հունվարի 18-ին Հայաստանի եւ Եվրամիության ներկայացուցիչները Երեւանում ազդարարեցին Resilient Syunik Team Europe («Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա») նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկը։ Եկեք խոսենք այս նախաձեռնության առանձնահատկությունների մասին, որը կյանքի է կոչվում ԵՄ կառույցների եւ անդամ երկրների կողմից։ Ինչո՞վ է այն տարբերվում այլ օգնության կամ զարգացման նախաձեռնություններից:
- Շնորհակալություն հարցի համար։ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունն, իսկապես, կարող է անսովոր թվալ, բայց մենք ապրում ենք անսովոր ժամանակներում եւ պետք է անհրաժեշտ մոտեցումներ որդեգրենք՝ արձագանքելու մեր առջեւ ծառացող մարտահրավերներին:
«Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը, որպես ԵՄ անդամ երկրների հետ համատեղ աշխատանքի եզակի եւ նորարարական միջոց, թափ է հավաքում: ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի ժամանակ մենք հասկացանք, թե որքան ազդեցիկ կարող են լինել համատեղ գործողությունները, երբ անում ենք ամեն հնարավորը՝ միավորելու մեր ուժերը։ Արտաքին գործողությունների շրջանակներում ԵՄ-ն եւ նրա անդամ պետությունները մինչ այժմ գործարկել են շուրջ 170 «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնություն:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա»-ն, այլ նախաձեռնությունների հետ համեմատ, եզակի է, քանի որ, հավանաբար, միակն է, որը կենտրոնանում է մեկ մարզի վրա: Այս նախաձեռնությունը շատ կարեւոր է ե՛ւ բոլոր ներգրավված կողմերի ե՛ւ տեղի շահառուների համար: Սյունիքը շատ կարեւոր մարզ է Հայաստանի հասարակության, տնտեսության եւ անվտանգության համար: Այն նաեւ շատ կարեւոր է փոխկապակցվածության ապահովման տեսանկյունից, թե՛ երկրի ներսում, թե՛ նրա սահմաններից դուրս, եւ մենք չպետք է մոռանանք, թե որքան մեծ էր 2020 թվականի պատերազմի, իսկ հետո նաեւ փախստականների ներհոսքով պայմանավորված ճգնաժամի ազդեցությունը Սյունիքի վրա: Միեւնույն ժամանակ պետք է հստակեցնեմ, որ ներգրավվածությունը Սյունիքում տեղի չի ունենում Հայաստանի այլ մարզերում մեր աշխատանքի հաշվին: Մենք փաստացի աշխատում ենք երկրի ամբողջ տարածքում, նշանակալի ներդրումներ ենք իրականացնում կրթության, գյուղատնտեսության, տնտեսության և այլ ոլորտներում Լոռիում, Տավուշում, Շիրակում, ինչպես նաև մյուս մարզերում եւ, իհարկե, Երեւանում:
«Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը հանդես է գալիս որպես շրջանակ կամ «հովանոց», որի ներքո ԵՄ կառույցները, ինչպիսիք են Եվրոպական հանձնաժողովը եւ Եվրոպական ներդրումային բանկը, ԵՄ անդամ պետությունները, համախոհ գործընկեր երկրները եւ զարգացման կազմակերպությունները, կարող են գտնել իրենց տեղը՝ մասնակցելով մարզի կայուն զարգացմանն ու սոցիալական եւ տնտեսական ներուժի բացահայտմանն ուղղված նշանակալի կամ երբեմն ավելի փոքր ծրագրերով։ Բոլոր մասնակիցները հպարտ են Սյունիքում մեր համատեղ մեկնարկած աշխատանքով։ Այս նախաձեռնության համար արդեն իսկ հատկացվել է Սյունիքի համայնքներում ներդրվող ավելի քան 110 մլն եվրո ֆինանսավորում։Սակայն սա ամենակարեւոր բաղադրիչը չէ։ Մեր ֆինանսավորումը խթանում է ստեղծարարությունը եւ հնարավորություններ է ստեղծում տեղում գտնվող մարդկանց համար, եւ սա շատ կարեւոր է:
Մի քանի ամիս առաջ այցելել եմ Սյունիք, հանդիպել եմ ծրագրեր իրականացնողներից շատերին եւ տեսել եմ բոլորի ներուժն ու ոգեւորությունը։ Ցանկանում եմ շեշտել, որ նման մարդակենտրոն նախաձեռնություններում «Թիմ Եվրոպա»-ն հենց տեղի մարդիկ են։ Նրանց ձգտումները, ստեղծարար ունակությունները, գաղափարները՝ սա է մեր սեփական «Թիմ Եվրոպա»-ն Սյունիքում: Եվ այս ուղերձը շատ լավ ընդունում եւ հասկանում են ե՛ւ Բրյուսելում, ե՛ւ Երեւանում։
- Կարո՞ղ ենք խոսել որոշ նախնական արդյունքների մասին: Ի՞նչ է արվել այս նախաձեռնության շրջանակներում մոտ մեկ տարվա ընթացքում։
- Նախեւառաջ, այս առաջին տարվա ընթացքում (որը լի էր մարտահրավերներով մարզի եւ ամբողջ երկրի համար) մենք հստակ սահմանել ենք մեր գործողություններն ու նպատակները։ Կան մի շարք թեմատիկ ոլորտներ, որոնց վրա մենք կենտրոնանում ենք: Առաջին հերթին շեշտը դրվում է տնտեսական զարգացման վրա, որն առանցքային է նաեւ դիմակայունության եւ անվտանգության տեսանկյունից: Սա ներառում է աջակցություն մասնավոր հատվածին, զբաղվածության ապահովմանը եւ սոցիալական ծառայություններին: Դիմակայունության եւ անվտանգության ապահովման համար արվող ներդրումների մյուս ոլորտն ընդգրկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների զարգացումը: Մենք գործակցում ենք տեղական իշխանությունների հետ, ինչը հաջողության պարտադիր պայման է:
Մեր ուշադրության կենտրոնում նաև մարդկային կապիտալն է: Օրինակ՝ աջակցում ենք Կապանում նոր Թումո կենտրոնի ստեղծմանը, աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։ Սյունիքում իրականացվող տարբեր ծրագրեր կենտրոնանում են նաեւ փախստականների ինտեգրման, այդ թվում՝ տարեցներին աջակցելու վրա: Այս ոլորտում քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը նույնպես շատ կարեւոր է: Մարդկանց պետք է հնարավորություններ առաջարկվեն, նրանք պետք է իրենց վստահ զգան, որպեսզի կարողանան արժեք ստեղծել իրենց մարզի համար: Սյունիքում հանդիպել եմ զարմանալի մարդկանց, քաղաքացիական հասարակության եռանդուն ներկայացուցիչների, նվիրյալ պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ովքեր ցանկանում են պատասխանատու կերպով տեղեկացնել իրենց համաքաղաքացիներին, կանանց, ովքեր տքնաջան աշխատում են տեղական արհեստագործական ավանդույթներն ու հմտությունները պահպանելու համար:
Վասիլիս ՄարագոսըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Այս պահին «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը ներառում է 32 ծրագիր, բայց այն ընդլայնվում է, քանի որ անժամկետ, բաց գործընթաց է, եւ ավելի ու ավելի շատ դոնորներ ու գործընկերներից են ստանում ազդակներ առ այն, որ ցանկանում են միանալ նախաձեռնությանը:
Ինչ վերաբերում է կրթությանը եւ մարդկային կապիտալին, հավելեմ, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Բրյուսելում տեղի ունեցած «Global Gateway» (Գլոբալ դարպասներ) համաժողովին, որին ներկա է գտնվել նախագահ Խաչատուրյանը, պայմանագիր է ստորագրվել երկու շատ կարեւոր ոչ ֆորմալ կրթության կենտրոնների ստեղծման մասին, որոնք կյանքի կկոչվեն «Հայաստանի Մանուկներ» Հիմնադրամի - կողմից։ Ոչ ֆորմալ կրթությունը չի կարող փոխարինել ֆորմալ կրթությանը, սակայն այն շատ կարեւոր է, քանի որ էական հնարավորություններ է ընձեռում զարգացնելու մարդկանց, հատկապես երիտասարդների հմտություններն ու կարողությունները:
Ներկայում ակտիվորեն աշխատում ենք տեղերում՝ ֆերմերների հետ, նրանց մոտ բարձրորակ ապրանքներ արտադրելու եւ շուկաներ մուտք գործելու կարողություններն ամրապնդելու համար:
- Դուք արդեն նշեցիք, թե ինչու է որոշվել հատուկ շեշտ դնել Սյունիքի վրա, եւ նկատեցիք, որ դա չի նշանակում, որ մյուս մարզերը կարեւոր չեն։ Ի՞նչ եք կարծում, Սյունիքի հանդեպ այս հատուկ ուշադրությունը հավելյալ հույսեր կամ վստահություն կհաղորդի՞ այնտեղ ապրողներին։
- Սյունիքի վրա կենտրոնանալու պատճառներից մեկն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները դիմել էին մեզ այդ հարցով 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Իսկ Սյունիքի տեղական իշխանություններից ստացել ենք շատ հստակ հայեցակարգ ու շատ հստակ տեսլական։ Սեփականատիրոջ դիրքերից հանդես գալը ցանկացած համագործակցության հիմքն է: Առանց դրա անհնար է որեւէ ծրագիր իրականացնել։ Եվ ես հույս ունեմ, որ մարդիկ եւս իրենց ավելի ապահով են զգում Հայաստանի այս հատվածում Եվրոպական միության եւ նրա գործընկերների ներկայության շնորհիվ։ Այն ուղերձը, որ այս մարզը լքված չէ, որ մենք այնտեղ ենք, իրենց կողքին, ուս՝ ուսի տված կանգնած ենք ժողովրդի հետ, շատ լավ են հասկացել Սյունիքում եւ դրա ականատեսն են դառնում առօրյա կյանքում:
Բայց որոշիչ նշանակություն ունեն տեղում գտնվող մարդկանց նախաձեռնություններն են ու ստեղծարար մոտեցումները: Սա մեր նախագծերի հաջողության հիմնական նախապայմանն է։ Եվ ուզում եմ վստահեցնել Սյունիքի մարդկանց, որ մենք այնտեղ ենք եւ շարունակելու ենք լինել այնտեղ։ Ավելի շատ ենք կենտրոնանալու քաղաքացիական հասարակության վրա, օգնելու ենք զարգացնել եւ ամրապնդել նրանց կարողությունները: Անկախ նրանից, թե որքան մարդ Երեւանում, Բրյուսելում, Բեռլինում կամ Փարիզում ցանկանան օգնել, ի վերջո, տեղի մարդիկ ավելի լավ են պատկերացնում իրենց կարիքները, ուստի՝ ներգրավվում ու առաջնորդում են մեզ տարբեր գործընթացներում։
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Վասիլիս Մարագոսի հետԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Հայաստանի այլ մարզերում մենք փորձարկում ենք ԵՄ գյուղական զարգացման LEADER մոտեցումը տեղական համայնքների հետ՝ մշակելով եւ իրականացնելով կոնկրետ ծրագրեր՝ հիմնված իրենց տեղական ռազմավարությունների վրա: Սա կարող ենք տարածել նաեւ Սյունիքում։ Տեղացի, ինչպես նաեւ միջազգային գործընկերները բերում են անգնահատելի փորձ, որը կարեւոր է տարբեր ոլորտներում հաջողության հասնելու համար:
Նաեւ հիշեցնեմ, որ 2023 թվականի փետրվարից գործարկվել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) աշխատանքները։ Առաքելությունը դիտորդություն է իրականացնում Ադրբեջանի հետ սահմանի հայկական կողմում եւ ներկայացված է նաեւ Սյունիքում։ Սա եւս զորակցության ուղերձ է։
- Կարծում եմ, որ սա նաեւ յուրօրինակ համադրություն է: Մի կողմից ունենք ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն, որը նպաստում է անվտանգությանը, մյուս կողմից՝ «Թիմ Եվրոպա»-ի ներքո իրականացվող զարգացման ծրագրերը:
- Կարծում եմ, Դուք միանգամայն իրավացի եք։ Եվ, իհարկե, այս ամենը պետք է դիտարկել այն ջանքերի համատեքստում, որոնք մենք Հայաստանի իշխանությունների հետ համատեղ գործադրում ենք մեր գործընկերության օրակարգը զարգացնելու համար։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Եվրոպական խորհուրդը Արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին եւ Եվրոպական հանձնաժողովին հանձնարարեց ներկայացնել առաջարկներ՝ լավագույնս ամրապնդելու Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները բոլոր հարթություններում: Ներկայում պատրաստում ենք այդ առաջարկները, բայց շեշտեմ, որ մենք արդեն աշխատում ենք տեղում՝ հիմնվելով խորացված ներգրավվածության այս նոր հարացույցի վրա։ Եվ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունն այն բաղադրիչներից է, որը շատ հստակ լուսաբանում է այդ հարացույցի տեղաշարժը:
Վասիլիս Մարագոսի հետ զրուցել է Արա Թադեւոսյանը
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:

Mediamax’s interview with EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos
Mr. Ambassador, on January 18, 2023, representatives of Armenia and the European Union announced the official launch of the Resilient Syunik Team Europe Initiative in Yerevan. Let’s talk about the peculiarities of the initiative that brought together EU structures and member states. In what way does it differ from other aid or development initiatives?
Thank you for the question. The Resilient Syunik Team Europe Initiative may look somewhat unusual indeed, but we live in unusual times and we need to take the approaches needed to respond to the challenges we face during such times.
Team Europe Initiatives as a unique and innovative way of working together with our Member states in the EU is gaining momentum. It was during the COVID-19 pandemic that we realized how powerful joint actions can be, when we go the extra mile to unite our forces. Within its external action, the EU and its Member States have put together so far around 170 Team Europe Initiatives.
In comparison to other Team Europe Initiatives, Resilient Syunik is unique as it is probably the only one focusing on a region. This initiative is very important for everybody involved and for the local stakeholders. Syunik is a very important region for Armenia’s society, economy, and security. It is very important also in terms of good connectivity throughout the country and beyond, and we should not forget how much this region was affected by the 2020 war and then by the refugee crisis. Let me clarify however that our engagement in Syunik  is not detrimental to our work in other regions of Armenia – we actually cover the whole territory of  the country with significant investments in education, in agriculture, in the economy in in Lori, in Tavush, Shirak and other regions, and of course in Yerevan.
A Team Europe Initiative implies the existence of a framework, an umbrella, under which EU institutions such as the European Commission and the European Investment Bank,  EU member states, likeminded partners and development organizations  - can find their place, participating with significant or sometimes smaller activities with a set of common goals, to strengthen the resilience and unlock the social and economic potential of the region.  All participants are particularly proud of the work we have launched together in Syunik. More than 110 million EUR have already been allocated for this initiative and are being invested on the ground. But this is not the most important element. Our funding fosters creativity and the opportunities for the people on the ground, and this is essential.
I was in Syunik a couple of months ago, I met many of the implementers, and I have seen the potential and the enthusiasm of everybody. Let me also stress that in particular in such an initiative where the focus is on people, “Team Europe” is primarily the people on the ground. Their aspirations, their creativity, their ideas – this is our own “Team Europe” in Syunik. And this message is very well received and understood in Brussels but also in Yerevan.
Can we already talk about some initial results? What has been done in nearly a year within the framework of this initiative?
First of all, during this first year (a year of challenges for the region and for the whole country) we have clearly identified our actions and our goals. There are number of thematic areas we are focusing upon. First focus is on economic development, which is key also for resilience and security. This comprises support to private sector, employment and social services. Second area of investment in resilience and security is the capacity of the local authorities. We partnered with local authorities and this is a sine qua non condition for success.
A key focus is human capital. We are supporting the creation of a new Tumo Centre in Kapan; works are already underway. Numerous actions also focus on the integration of refugees, including elderly people, involving the civil society in this area is also key; people need to be offered opportunities and feel empowered to be able to create value for their region. And let me stress that I have met amazing people in Syunik, enthusiastic civil society actors, committed officials, media workers who are keen to inform responsibly their fellow-citizens, women who work tirelessly to preserve the local handicraft traditions and skills.
Vassilis Maragos Vassilis Maragos
The Team Europe Initiative comprises so far 32 projects, but it is further developing as this is an open-ended process, and we get signals and more donors and partners wish to step in.
When it comes to education and human capital, let me add that, at the Global Gateway Forum in Brussels in October 2023, where President Khachaturyan was present, we have signed an agreement on two very important non-formal education centres, which will be implemented by COAF. Non-formal education cannot replace formal education, but it is crucial as it is offering significant opportunities to develop skills and capabilities of the people on the ground, in particular youth.
We are now working actively on the ground to build further capacities to work with farmers to strengthen their capacity to produce high quality goods and to reach the markets.
You have already mentioned why it was decided to put the special emphasis on Syunik and you have also stated that this does not mean that other regions are not important. Do you think this special focus on Syunik will give additional hopes or trust to the people living there?
One of the reasons why we focused on Syunik is because the Armenian authorities asked us this back in the aftermath of 2020 war. And we have received from the local authorities of Syunik a very clear concept and a very clear vision. Ownership is always the basis for any cooperation. Without ownership, it is impossible to implement any project. And I hope that the people feel more secure as well, because of the presence of the European Union, and its partners in this part of Armenia. The message that this region is not abandoned, that we are there, we are standing by them, we are standing shoulder-to-shoulder with the people on the ground, is very well understood and a daily experience in Syunik.
But the key here is creativity and the initiatives of the people on the ground. This is the main condition of success of our projects. And I would like to reassure the people in Syunik that we are there and we will continue to be there. And we will focus even more on civil society, help develop their capabilities, strengthen their capacity to act. No matter how much people sitting in Yerevan, in Brussels, Berlin, or Paris want to help, at the end of the day it will be the people on the ground who know what are their needs, and engage and guide us through the various processes.
Ara Tadevosyan talks to Vassilis Maragos Ara Tadevosyan talks to Vassilis Maragos
In other areas of Armenia, we have been piloting the EU LEADER approach with local communities developing and implementing specific projects based on their local strategies. This is something we can further expand also in Syunik. All partners on the ground, as well as international partners bring invaluable expertise which is key for the success of the various actions.
Also, let me recall here that since February 2023 the European Union has mobilized a very important civilian mission (the EUMA) which is doing monitoring on the Armenian side of the border with Azerbaijan, and it is very much present in Syunik as well. This is also a powerful message of solidarity to the citizens on the ground.
And I think this is also some kind of a unique combination. From one side, we have the EU patrol mission, which is contributing to security and also development projects through Team Europe. So they go hand in hand.
I think you are absolutely right. And of course, all this has to be seen in the context of the current effort that we are doing together with the Armenian authorities to further develop our partnership agenda. In October last year the European Council tasked the High Representative for Foreign and Security Policy Josep Borrell and the European Commission to present options on how best to strengthen relations between Armenia and the European Union in all their dimensions. We are now preparing such options, but let me stress that we are already working on the ground on the basis of this new paradigm of a deepened engagement. And the Resilient Syunik Team Europe initiative is one of the elements which illustrate very clearly such a  paradigm shift.
Ara Tadevosyan talked to Vassilis Maragos
“The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank, EU Member states - Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland also joining as an external partner. The initiative aims to contribute to the sustainable socioeconomic development of the Syunik region’’.