Ամեն տարի ապրիլի վերջին շաբաթը նշվում է որպես «Իմունականխագելման համաշխարհային շաբաթ»: Դրա նպատակն է խթանել պատվաստանյութերի օգտագործումը՝ բոլոր տարիքի անձանց հիվանդություններից պաշտպանելու համար:
Պատվաստումների թեման վերջերս հանրային քննարկման կենտրոնում է, քանի որ դրանք առաջարկվում են որպես COVID-19 համաճարակի դեմ պայքարի արդյունավետ գործիք: Որքանո՞վ են արդյունավետ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերը: Ապահո՞վ են արդյոք դրանք: Վերջ կտա՞ն դրանք համաճարակին: Մենք բոլոր այս հարցերի շուրջ զրուցել ենք Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ներկայացուցիչ
Եգոր Զայցեւի հետ:
- Պարոն Զայցեւ, սկսենք մի հարցով, որը հետաքրքիր է բոլորին: Արդյո՞ք պատվաստումները կօգնե՞ն մեզ վերջապես վերադառնալ մեր նորմալ կյանքին:
- COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի ազդեցությունը համաճարակի վրա կախված կլինի մի շարք գործոններից: Դրանց թվում են՝ թե որքան արագ հնարավոր կլինի արտադրել, մատակարարել եւ կիրառել դրանք, թե ինչ մտահոգիչ սցենարներ կարող են զարգանալ եւ թե քանի մարդ, ի վերջո, կպատվաստվի: ԱՀԿ-ն ջանքեր է գործադրում՝ ապահովելու պատվաստանյութերի արդար բաշխումը COVAX FACILITY հարթակում: Այնուամենայնիվ, վարակն ակտիվ կերպով շարունակվում է փոխանցվել, եւ հիվանդանոցները, վերակենդանացման բաժանմունքները եւ բուժաշխատողները ենթարկվում են ահռելի ճնշումների: Ղեկավարների եւ քաղաքացիների կողմից ընդունվող որոշումներն առաջիկա մի քանի շաբաթների ընթացքում կկանխորոշեն, թե արդյո՞ք համաճարակի սուր փուլը կավարտվի:
Ապահով եւ արդյունավետ պատվաստանյութերն արմատապես կփոխեն իրավիճակը. այնուամենայնիվ, կանխատեսելի ապագայում մենք ստիպված կլինենք շարունակել կրել դիմակներ, պահպանել ֆիզիկական հեռավորությունը եւ խուսափել բազմամարդ վայրերից: Պատվաստվել չի նշանակում մոռանալ զգուշության մասին եւ մեզ ու այլոց ռիսկի ենթարկել:
- Որո՞նք են պատվաստվելու առավելությունները:
- COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերը պաշտպանում են հիվանդությունից՝ SARS-CoV-2 վիրուսի դեմ իմունային արձագանք ձեւավորելու միջոցով: Պատվաստման միջոցով իմունիտետ ձեռք բերելը նշանակում է, որ նվազում է հիվանդանալու եւ դրա հետեւանքների վտանգը: Իմունիտետն օգնում է պայքարել վիրուսի դեմ, եթե վարակվեք: Պատվաստվելու դեպքում դուք նաեւ կարող եք պաշտպանել ձեր շրջապատի մարդկանց, քանի որ եթե ինքներդ պաշտպանված եք, ապա պակաս հավանական է, որ կվարակեք մեկ ուրիշի: Սա հատկապես կարեւոր է պաշտպանելու համար COVID-19 սուր հիվանդության բարձր ռիսկային խմբի անձանց, ինչպիսիք են առողջապահության ոլորտի աշխատակիցները, մեծահասակները կամ ծերերը, կամ էլ կողմնակի հիվանդություններ ունեցող անձինք:
- Կարո՞ղ են արդյոք մարդիկ դադարեցնել պատվաստվելուց հետո զգուշավորություն դրսեւորելը:
- Պատվաստումը պաշտպանում է մարդկանց COVID-19-ով լուրջ հիվանդանալուց եւ մահանալուց: Պատվաստվելուց հետո առաջին տասնչորս օրվա ընթացքում պաշտպանության մակարդակը բարձր չէ, որն աստիճանաբար աճում է: Պատվաստանյութի մեկ դեղաչափի դեպքում իմունիտետ սովորաբար կառաջանա պատվաստումից երկու շաբաթ հետո: Եթե պահանջվում է պատվաստանյութի երկու դեղաչափ, ապա երկու դեղաչափերն էլ պետք է ներարկվեն իմունիտետի ամենաբարձր մակարդակ ապահովելու համար:
Եգոր Զայցեւը
Չնայած COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութը պաշտպանում է լուրջ հիվանդությունից եւ մահացությունից, դեռեւս հայտնի չէ, թե որքանով է այն պաշտպանում վարակվելուց եւ վիրուսը մեկ ուրիշին փոխանցելուց: Այլ մարդկանց ապահովության համար՝ շարունակեք պահպանել առնվազն 1,5 մետր հեռավորությունը, հազի կամ փռշտոցի դեպքում արմունկով ծածկեք բերանը, հաճախակի լվացեք ձեռքերը եւ դիմակ կրեք՝ հատկապես փակ, բազմամարդ կամ վատ օդափոխվող տարածքներում: Մշտապես հետեւեք երկրի ղեկավարների ցուցումներին՝ կախված այն տարածքի իրավիճակից եւ ռիսկայնությունից, որտեղ ապրում եք:
- Կարծես, հանրային քննարկումն ավելի շատ պատվաստանյութերի անվտանգության եւ ոչ թե դրանց արդյունավետության շուրջ է: Պատվաստանյութերն անվտա՞նգ են:
- Պատվաստանյութերի անվտանգությունը եւ որակն ապահովելն ԱՀԿ-ի ամենաբարձր առաջնահերթություններից է: ԱՀԿ-ն սերտորեն համագործակցում է ներպետական մարմինների հետ՝ ապահովելու համար, որ մշակվեն եւ կիրառվեն համընդհանուր նորմեր եւ ստանդարտներ՝ պատվաստանյութերի որակը, անվտանգությունը եւ արդյունավետությունը գնահատելու համար:
COVID-ի դեմ պատվաստանյութեր մշակելու գործընթացն արագ է տեղի ունենում՝ պահպանելով ամենաբարձր չափանիշները: Քանի որ հրատապ է կանգնեցնել համաճարակը՝ ձեռնարկվող քայլերի միջեւ ընդմիջումները, որոնք հաճախ անհրաժեշտ են ֆինանսավորում ապահովելու համար, կրճատվել են կամ վերացվել, իսկ որոշ դեպքերում ձեռնարկվում են զուգահեռ քայլեր՝ գործընթացն արագացնելու համար այն դեպքերում, երբ ապահով է: COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ մշակողները համատեղ երդումով են հանդես եկել այն մասին, որ իրենք չեն փորձի կառավարություններից հաստատում ստանալ իրենց պատվաստանյութերի համար մինչեւ այն պահը, երբ ապացուցվի, որ դրանք ապահով են եւ արդյունավետ:
COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի անվտանգությունն ապահովելու համար գործում են պաշտպանության բազմաթիվ խիստ կանոններ: Ինչպես այլ պատվաստանյութերի դեպքում, COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերն անցնում են խիստ, բազմափուլ թեստավորման գործընթաց, այդ թվում՝ լայնածավալ (փուլ III) փորձարկումներ, որոնց մեջ ներգրավված են տասնյակ հազարավոր մարդիկ: Այս փորձարկումները, որոնցում ներգրավված են բարձր ռիսկայնության որոշ խմբեր (օրինակ, հղի եւ կրծքով կերակրող կանայք ներառված չեն պատվաստանյութերի փորձարկումների շրջանակում), հատկապես նախատեսված են հայտնաբերելու ընդհանուր կողմնակի ազդեցությունները կամ անվտանգության նկատառումներով այլ մտահոգություններ:
Այն պահին, երբ կլինիկական փորձարկումը ցույց է տալիս, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութն անվտանգ է եւ արդյունավետ, պահանջվում է կատարել արդյունավետությունը եւ անվտանգությունն ապացուցող մի շարք անկախ վերանայումներ, այդ թվում՝ օրենսդրական վերանայումներ, եւ հաստատում այն երկրում, որտեղ արտադրվել է պատվաստանյութը՝ նախքան ԱՀԿ-ն կհամարի պատվաստանյութը Հրատապ օգտագործման ցանկի (ՀՕՑ) կամ նախաորակավորման արտադրանք: ՀՕՑ-ը եւ նախաորակավորումն ապացույց է պատվաստանյութ ձեռք բերել ցանկացող երկրների համար, առ այն, որ ԱՀԿ-ն հաստատում է, որ օրենսդրական վերանայման գործընթացը, որը սովորաբար իրականացվում է արտադրող երկրում, պահպանել է ամենաբարձր չափանիշները: Այս գործընթացի մաս է կազմում նաեւ Պատվաստանյութերի անվտանգության գլոբալ խորհրդատվական կոմիտեի կողմից ներկայացվող անվտանգության ապացուցման փորձագիտական կարծիքը:
ԱՀԿ-ի համար աշխատող դրսի փորձագետների խումբը վերլուծում է կլինիկական փորձարկումների արդյունքները, ինչպես նաեւ ապացույցները հիվանդության, ազդեցության ենթարկված մարդկանց տարիքային խմբի, ռիսկի գործոնների եւ այլ տեղեկությունների վերաբերյալ: Այս խումբը հանդես է գալիս առաջարկությամբ՝ թե արդյո՞ք պետք է օգտագործել պատվաստանյութը եւ ինչպե՞ս: Առանձին երկրների պետական այրերը որոշում են կայացնում, թե արդյոք պետք է հաստատել պատվաստանյութն իրենց երկրում օգտագործման համար եւ մշակել քաղաքականություն այն մասին, թե ինչպես պետք է օգտագործել պատվաստանյութերն իրենց երկրում՝ հենվելով ԱՀԿ-ից ստացված առաջարկների վրա:
COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ներմուծումից հետո ԱՀԿ-ն աջակցում է պատվաստանյութ արտադրողներին, առանձին երկրների առողջապահության աշխատակիցներին, ինչպես նաեւ այլ գործընկերների՝ մշտապես վերահսկելու համար անվտանգության հետ կապված խնդիրները:
- Իսկ ի՞նչ կարող եք ասել AstraZeneca պատվաստանյութի մասին:
- Պատվաստանյութերի լուրջ կողմնակի ազդեցությունները չափազանց հազվադեպ են: Կարեւոր է հիշել, որ մենք ականատես ենք պատմությանը հայտնի ամենալայնածավալ զանգվածային պատվաստման քարոզարշավի, եւ որոշ հազվագյուտ ռեակցիաներ կարելի է ակնկալել:
AstraZeneca պատվաստանյութը չափազանց արդյունավետ է COVID-19-ի հետեւանքով առաջացած հիվանդությունը եւ մահվան ելքը կանխարգելելու համար տարիքային բոլոր խմբերի չափահասների համար: Այս պատվաստանյութի օգուտները շարունակում են գերազանցել ռիսկերը:
Ապրիլի 22-ի դրությամբ՝ 900 միլիոն դեղաչափ է օգտագործվել ամբողջ աշխարհում՝ հազվադեպ լուրջ կողմնակի ազդեցություններով: Չափազանց հազվադեպ հանդիպող, բայց լուրջ կողմնակի ազդեցություն (արյան մակարդում՝ տրոմբոցիտների քանակի նվազմամբ) կարող է տեղի ունենալ առաջին դեղաչափից հետո: Նախնական փորձը ցույց է տալիս, որ դա կարող է հանդիպել 4-6 մարդու մոտ՝ 1 միլիոնից: Այն ավելի քիչ է հանդիպում մեծահասակ չափահասների մոտ, քան երիտասարդ չափահասների, սակայն շարունակում է մնալ հազվադեպ: Պատվաստման օգուտները շատ ավելի մեծ են, քան հազվադեպ կողմնակի ազդեցության ռիսկը: Բացի COVID-19-ից լուրջ հիվանդության եւ մահվան ելքի կանխարգելումից, պատվաստանյութը պաշտպանում է ընդհանրապես COVID-19-ից եւ հետ-COVID-յան բարդություններից ու մահվան դեպքերից, պոտենցիալ կերպով պաշտպանում է մոտիկ շփումները եւ համայնքը՝ կանխարգելելով վարակի փոխանցումը եւ հանգեցնելով վիրուսի տարատեսակներից լուրջ հիվանդության նվազմանը: Պատվաստանյութի օգտագործումը շարունակվում է խրախուսվել (իսկ որոշ խմբերի համար՝ առաջնահերթություն է):
- Դուք ինքներդ կպատվաստվե՞ք COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութով:
- Կպատվաստվեմ, իհարկե: Պատվաստանյութերը հանրային բարօրություն են, եւ դրանք պաշտպանում են մեզ եւ մեր սիրելի մարդկանց: Իմ ծնողները 65 տարեկանից բարձր են, եւ մայրս արդեն պատվաստվել է: Այս պահին հրատապ է, որ երկրներն ապահովեն պատվաստանյութի հասանելիությունն ամենախոցելի խմբերին, որոնք ավելի հավանական է, որ լրջորեն կհիվանդանան եւ կմահանան: Այս ձեւով հնարավոր է մեծապես նվազեցնել ծանր դեպքերի թիվը, նվազեցնել մահացությունը եւ նվազեցնել մեր առողջապահական համակարգի, բժիշկների եւ բուժքույրերի բեռը՝ թույլ տալով նրանց օգնել շատ ուրիշ պացիենտների, որոնք ունեն բազմաթիվ, բայց ոչ այդքան լուրջ հիվանդություններ:

World Immunization Week is celebrated every year in the last week of April. It aims to promote the use of vaccines to protect people of all ages against disease.
The topic of vaccination has recently been in the center of public discussions, as they are offered as an effective tool to fight COVID-19 pandemic. How effective are COVID-19 vaccines? Are they safe? Will they end the pandemic? We talked about all these issues with Egor Zaitsev, WHO Representative in Armenia.
Mr. Zaitsev, let’s start from the question that is interesting for everyone. Will vaccination make us finally return to our normal life?
The impact of COVID-19 vaccines on the pandemic will depend on several factors. These include how quickly they are manufactured, delivered and deployed; the possible development of other variants of concern and how many people get vaccinated. WHO is working to ensure fair distribution of vaccines through COVAX FACILITY. However, this pandemic still has a long a way to run: Intense transmission is ongoing and is putting enormous pressure on hospitals, intensive care units and health workers. Decisions made by leaders and citizens in the coming weeks will determine when the acute phase of the pandemic will end.
Safe and effective vaccines are gamechangers: but for the foreseeable future we must continue wearing masks, physically distance and avoid crowds. Being vaccinated doesn't mean that we can throw caution to the wind and put ourselves and others at risk.
What are the benefits of being vaccinated?
The COVID-19 vaccines produce protection against the disease, as a result of developing an immune response to the SARS-Cov-2 virus. Developing immunity through vaccination means there is a reduced risk of developing the illness and its consequences. This immunity helps you fight the virus if exposed. Getting vaccinated may also protect people around you, because if you are protected from getting infected and from disease, you are less likely to infect someone else. This is particularly important to protect people at increased risk for severe illness from COVID-19, such as healthcare providers, older or elderly adults, and people with other medical conditions.
Can people stop taking precautions after being vaccinated?
Vaccination protects people from getting seriously ill and dying from COVID-19. For the first fourteen days after getting a vaccine, one does not have significant levels of protection, then it increases gradually. For a single dose vaccine, immunity will generally occur two weeks after vaccination. For two-dose vaccines, both doses are needed to achieveto provide the highest level of immunity.
Egor Zaitsev
While COVID-19 vaccine will protect you from serious illness and death, we still don’t know the extent to which it keeps you from being infected and passing the virus on to others. To help keep others safe, continue to maintain at least a 1-metre distance from others, cover a cough or sneeze in your elbow, clean your hands frequently and wear a mask, particularly in enclosed, crowded or poorly ventilated spaces. Always follow guidance from local authorities based on the situation and risk where you live.
It seems that now public discourse is more about vaccines safety rather than efficiency. Are vaccines safe?
Ensuring the safety and quality of vaccines is one of WHO’s highest priorities. WHO works closely with national authorities to ensure that global norms and standards are developed and implemented to assess the quality, safety and efficacy of vaccines.
The process to develop COVID vaccines is fast-tracked while maintaining the highest standards: Given the urgent need to stop the pandemic, pauses between steps, often needed to secure funding, have been shortened, or eliminated, and in some cases, steps are being carried out in parallel to accelerate the process, wherever that is safe to do. COVID-19 vaccine developers have issued a joint pledge not to seek government approval for their vaccines until they’ve been proven to be safe and effective.
There are many strict protections in place to help ensure that COVID-19 vaccines are safe. Like all vaccines, COVID-19 vaccines are going through a rigorous, multi-stage testing process, including large (phase III) trials that involve tens of thousands of people. These trials, which include some groups at high risk for COVID-19 (certain groups like pregnant and lactating women were not included in vaccine trials), are specifically designed to identify any common side effects or other safety concerns.
Once a clinical trial shows that a COVID-19 vaccine is safe and effective, a series of independent reviews of the efficacy and safety evidence is required, including regulatory review and approval in the country where the vaccine is manufactured, before WHO considers a vaccine product for Emergency Use Listing (EUL) or prequalification. EUL or Prequalification verifies to those countries that would want to procure a particular vaccine that there has been an assurance by WHO that the regulatory review process, usually in the country of manufacture, has held up to the highest standards. Part of this process also involves a review of all the safety evidence by the Global Advisory Committee on Vaccine Safety.
An external panel of experts convened by WHO analyzes the results from clinical trials, along with evidence on the disease, age groups affected, risk factors for disease, and other information. The panel recommends whether and how the vaccines should be used. Officials in individual countries decide whether to approve the vaccines for national use and develop policies for how to use the vaccines in their country based on the WHO recommendations.
After a COVID-19 vaccine is introduced, WHO supports work with vaccine manufacturers, health officials in each country, and other partners to monitor for any safety concerns on an ongoing basis.
And what can you say about AstraZeneca vaccine?
Serious side effects from vaccines are extremely rare. It is important to remember that we are witnessing they largest mass vaccination campaign in history and some rare reactions are to be expected.
The AstraZeneca vaccine is very effective in preventing severe disease and death due to COVID-19 in adults of all ages. The benefits of vaccination continue to overweigh any risk.
As of 22 nd April, 900 million doses have been administered worldwide with very few serious side effects. A very rare but serious side effect (blood clotting with low platelets) may occur after a first dose. Initial experience shows it occurs in about 4-6 people in a million, it appears less likely in older adults than younger adults – but remains very rare. The benefits of vaccination are far greater than the risk of the rare side effect. In addition to the benefits in preventing severe disease and death due to COVID-19, the vaccine offers protection against overall COVID-19 and complications from ‘long COVID’ and death, protection potentially for close contacts and the community, by preventing transmission, reduction of risk of severe disease from some variant strains of the virus. The use of the vaccine continues to be recommended (for groups prioritized).
Would you get COVID-19 vaccine yourself?
I will, for sure. The vaccines are public good and they protect us and our loved ones. My parents are over 65-year-old and my mother is already vaccinated. At the moment it is critical that countries ensure access to vaccines to the most vulnerable groups, that are more likely to develop serious disease and die. This way it allows to seriously decrease number of severe cases, decrease mortality and decrease burden on our health systems, doctors and nurses to allow them manage many other patients with multiple but no less serious conditions.