Սերժ Թանգյան. Կարծես SOAD-ը ստեղծվել էր հենց այդ օրվա համար - Mediamax.am
2015 թվականի ապրիլի 23-ին Երեւանի Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ System of a Down (SOAD) խմբի պատմական համերգը: Հինգ տարի անց Մեդիամաքսը խնդրեց Սերժ Թանգյանին վերհիշել այն:
- Հինգ տարի առաջ SOAD-ը առաջին անգամ համերգ տվեց Հայաստանում, եւ դա Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նախորդող գիշերն էր: Ի՞նչ ապրումներ ունեիք համերգից առաջ եւ հետո:
- Համերգին նախորդող երկու գիշերը չէի կարողանում նորմալ քնել, որովհետեւ ինձ խնդրել էին խոսել եւ ելույթով հանդես գալ Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում: Ես որոշեցի, որ իբրեւ արտիստ՝ կխոսեմ միայն մեր բեմից, որտեղ ինձ առավելապես հարմարավետ եմ զգում:
2015 թվականի ապրիլի 23-ի համերգը 2015 թվականի ապրիլի 23-ի համերգը
Որքան համերգի օրը մոտենում էր, ես հանգստություն էի զգում, ինչը հազվադեպ է լինում նման մեծ միջոցառումներից առաջ: Ես զգում էի, որ մեր անցած ճանապարհն է մեզ բերել այդտեղ, եւ որ մենք ճիշտ ճանապարհի վրա էինք՝ յուրահատուկ հոգեւոր վերահաստատում էր: Համերգից հետո ես թեթեւության եւ հպարտության զգացում ունեի, որ առաջին անգամ ելույթ ունեցանք հայրենիքում նման բացառիկ առիթով:
- Համերգի սկզբում Տարոն Մալաքյանը բեմից գոռաց. «Դիմում եմ մեզ սպանողներին. սա ռոք համերգ չէ, սա վրեժ է»: Իսկ ես կարծում եմ, որ այդ համերգը կատարսիս էր խմբի համար:
- Իրոք: Ինձ թվում է՝ խմբի ճակատագիրն էր հանդես գալ այդ համերգով, եւ ես դա զգում էի իմ ոսկորներում: Կարծես խումբն ստեղծվել էր հենց այդ օրվա համար: Դա իսկապես աննկարագրելի զգացողություն էր: Միլիոնավոր մարդիկ աշխարհով մեկ դիտում էին համերգն առցանց հեռարձակմամբ՝ նպաստելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը դառնա այդ շաբաթվա գլխավոր լրատվական թեման: Պետք է հիշեցնեմ, որ ամբողջ շրջագայությունը նվիրված էր Ցեղասպանության մասին իրազեկման բարձրացմանը: Մենք ցուցադրում էինք մեր պատրաստած տեսանյութը եւ խոսում այդ մասին շրջագայության ընթացքում այցելած բոլոր քաղաքներում:
- Ոմանք պնդում են, որ համերգն օգնել է փոխել Ցեղասպանության ընկալումը երիտասարդ հայերի կողմից: Եթե նախկինում նրանք իրենց զոհ էին համարում, ապա համերգից հետո սկսեցին վերապրողներ ու հաղթողներ համարել: Կարծում եք՝ համերգն ունե՞ր այդ ուղերձը:
- Հնարավոր է, որ համերգն ակամայից պարունակում էր նման ուղերձ, քանի որ ես ու SOAD-ի իմ թիմակիցները երբեւէ չենք զղջացել մեր քաղաքական տեսակետների եւ հատկապես Ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացման մեր դիրքորոշման համար: Բոլորիս համար դա անձնական հարց է: Ոմանք ասում են, որ համերգն արթնացրեց Հայաստանի երիտասարդությանը՝ զգալու, որ իրենց երազանքներն իրականացնելը հնարավոր է: Ինձ սրա մասին շատերն են ասել: Ես տեսա Հայաստանի ապագան այդ երիտասարդների ժպտացող աչքերում: Բայց այդ ժամանակ ոչ ոք չէր պատկերացնի, որ փոփոխությունն այդքան արագ ու գեղեցիկ տեղի կունենա, ինչպես եղավ 2018 թ. Թավշյա հեղափոխության ժամանակ:
- Ցեղասպանության հարյուրամյակից անցել է հինգ տարի: Ձեր կարծիքով՝ հայերն այդ հինգ տարին օգտագործեցի՞ն աշխարհին ավելի լավ կրթելու Հայոց ցեղասպանության մասին:
- Հեղափոխության շնորհիվ  2015 թվականին հաջորդած հինգ տարիները դարձան հայ ազգի համար վերածննդի տարիներ: Մենք դարձանք ավելի ուժեղ երկիր, որն ավելի լավ դիվանագիտություն է վարում եւ աշխարհում ավելի լուրջ է ընկալվում:
Կարծում եմ՝ դա էր այն գործոններից մեկը, որը մղեց ԱՄՆ Կոնգրեսին 2019 թվականին պաշտոնապես ճանաչելու Ցեղասպանությունը: Իհարկե, դեռ մեծ աշխատանք կա անելու Ցեղասպանության ճանաչման տեսանկյունից, բայց հիմա մենք ավելի լավ հանգրվանում ենք: Վերջերս ելույթ ունեցա Նոր Զելանդիայի խորհրդարանում կազմակերպված միջոցառմանը՝ կոչ անելով ճանաչել Ցեղասպանությունը:
- 2019 թ. հոկտեմբերին հայտարարվեց, որ 2020 թվականին SOAD-ը համերգով հանդես է գալու Երեւանում՝ եվրոպական շրջագայության շրջանակում: Դա ուժի մե՞ջ է, թե՞ բոլոր ծրագրերը չեղարկվել են կորոնավիրուսի պատճառով:
- Չնայած դեռ հստակ չեղարկում չունենք, բայց շրջագայության եվրոպական գործընկերներից շատերը սկսել են չեղարկել համերգները, այնպես որ շատ հավանական է, որ Երեւանում նախատեսված համերգը եւս տեղափոխվի այլ ժամկետի համաճարակի եւ միջազգային սահմանափակումների պատճառով:

Серж Танкян: Казалось, что SOAD создавалась ради этого дня - Mediamax.am
23 апреля 2015 года на Площади Республики в Ереване состоялся исторический концерт группы System of a Down (SOAD). Пять лет спустя Медиамакс попросил Сержа Танкяна поделиться воспоминаниями.
- Пять лет назад SOAD впервые дала концерт в Армении - в ночь перед 100-летием Геноцида армян. Какие эмоции были у Вас до и после концерта?
- Я не мог сомкнуть глаз в течение двух ночей перед концертом, поскольку меня просили выступить с речью и сыграть на Мемориале памяти жертв геноцида. Я решил, что буду говорить только с нашей сцены, где я чувствую себя наиболее комфортно.
SOAD выступают в Ереване 23 апреля 2015 года SOAD выступают в Ереване 23 апреля 2015 года
По мере приближения дня концерта я ощущал спокойствие, что редко бывает перед столь крупными мероприятиями. Я чувствовал, что нас привел сюда избранный нами путь, и что мы на правильном пути - нечто вроде духовного подтверждения. После концерта у меня было ощущение легкости и гордости за то, что мы впервые выступили на родине по такому исключительному случаю.
- В начале концерта Дарон Малакян прокричал со сцены: «Обращаюсь к нашим убийцам: это не рок-концерт, это месть!». А мне кажется, что этот концерт стал катарсисом для вашей группы.
- Да, это так. Мне тогда казалось, что предназначение группы заключалось в том, чтобы сыграть этот концерт, и я чувствовал это всем нутром. Казалось, что SOAD создавалась именно для этого дня. Это было действительно неописуемое чувство. Миллионы людей по всему миру смотрели онлайн-трансляцию концерта, тем самым делая тему Геноцида армян главным информационным поводом недели. Должен напомнить, что весь тур был посвящен повышению осведомленности о геноциде. Мы показывали сделанное нами видео и говорили об этом во всех городах тура.
- Есть мнение, что концерт помог изменить восприятие геноцида молодыми армянами. Если раньше они считали себя жертвами, то после концерта стали ощущать себя выжившими и победителями. На Ваш взгляд, концерт нес такой посыл?
- Возможно, концерт действительно непреднамеренно нес такой мессидж, так как я и мои партнеры по SOAD никогда не сожалели о своих политических взглядах, и особенно о нашей позиции в вопросе повышения осведомленности о геноциде. Для всех нас это очень личное. Некоторые говорят, что концерт разбудил молодежь Армении, помог почувствовать, что их мечты осуществимы. Многие говорили мне об этом. Я увидел будущее Армении в улыбающихся глазах этих молодых людей. Но тогда никто не мог предположить, что изменения произойдут столь быстро и красиво, как это случилось в 2018 году – во время Бархатной революции.
- 5 лет прошло после столетия Геноцида. Как Вы думаете, мы правильно использовали это время, чтобы лучше рассказать миру о Геноциде армян?
- Благодаря революции пять лет после 2015 года стали возрождением для армянского народа. Мы стали более сильной страной, которая ведет лучшую дипломатию и более серьезно воспринимается в мире.
На мой взгляд, это был один из факторов, которые побудили Конгресс США официально признать геноцид в 2019 году. Конечно, еще предстоит проделать большую работу для признания геноцида, но наши позиции во многом улучшились. Недавно я выступал на мероприятии в парламенте Новой Зеландии с призывом признать геноцид.
-  В октябре 2019 года было объявлено, что SOAD даст концерт в Ереване в рамках европейского турне. Концерт в силе, или отменен из-за коронавируса?
- Несмотря на то, что нам пока не говорили об отмене, многие европейские промоутеры начали отменять концерты и весьма вероятно, что концерт в Ереване будет отложен из-за пандемии и международных ограничений.