Հայտնի շվեդ տնտեսագետ, գրող եւ հրապարակախոս, «Բիզնես ֆանկ ոճում. Տաղանդը պարեցնում է կապիտալը» գրքի համահեղինակ Կյել Նորդստրյոմը սեպտեմբերի 7-ին Երեւանում «Business In FAANG Style» թեմայով դասախոսություն է վարել:
Դասախոսության կազմակերպիչը skill.am-ն էր, գլխավոր գործընկերը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Մեդիամաքսը գրի է առել դասախոսությանը հնչած առավել ուշագրավ մտքերը՝ լրջագույն փոփոխությունների, մասսայական ուրբանիզացման, դեգլոբալիզացայի եւ մարդկության ապագայի մասին:
Մոնոպոլիաներն ու լրջագույն փոփոխությունների շեմը
Մենք ապրում ենք FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix եւ Google) ընկերությունների աշխարհում, այսինքն՝ այն ընկերությունների, որոնք գերիշխում են: Իրենց չափսերի եւ առանձնահատկությունների շնորհիվ, դրանք փաստացի մոնոպոլիաներ են, ներխուժում են ամենուր եւ մրցակցությունից դուրս են: Բայց դա ժամանակավոր է, մի քանի տարի անց մենք լրջագույն փոփոխությունների ականատես կլինենք:
Երբ ծնվեց Facebook-ը, բոլորը հիացած էին: Կարծում էին, որ դա կմիավորի բոլորին, մարդիկ ավելի մոտ կլինեն իրար, կշփվեն, հակամարտությունները կավարտվեն: Բայց կա մի հիմնաքարային հարց. մենք՝ բանական էակներս, որքան շատ բան ենք իմանում միմյանց մասին, այնքան քիչ ենք իրար դուր գալիս: Այդ դեպքում հարց է ծագում՝ 5 տարի անց մենք թույլ կտա՞նք այդ տեխնոլոգիաներին հետագայում էլ զարգանալ այս ձեւով: Ո՛չ: Միայն այդ տեխնոլոգիաների հայտնվելուց հետո է գալիս գիտակցությունը, թե ինչ են անում դրանք: Հիմա այդ ոլորտի օրենսդրությունը գնալով խստացվում է: Եվ բոլոր տեխնոլոգիաները՝ Facebook-ը, Google-ը, Amazon-ը եւ այլն, կենթարկվեն խիստ օրենսդրությանը:
Կյել Նորդստրյոմը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Մեր աշխարհում գործում են ժամանակավոր մոնոպոլիաներ: Դրանք հայտնվում են ինչ-որ ժամանակ, միակն են լինում, որ կոնկրետ առանձնահատուկ ծառայություններ են մատուցում, բայց որոշ ժամանակ անց շուկան այնքան է տրանսֆորմացվում, որ այդ տեխնոլոգիաները սկսում են ընդօրինակել եւ տարածել, դրանք դադարում են մոնոպոլիաներ լինել: Դա այն է, ինչ սպասվում է ցանկացած նորարարությանը:
Թվային աշխարհում ժամանակավոր մոնոպոլիաների կյանքի տեւողությունն ավելի ու ավելի է կրճատվում: Այսինքն՝ գիտելիքը շատ արագ է տարածվում, այն ինչը ձեր էքսկլյուզիվն էր, քիչ ժամանակ անց անում են բոլորը:
Ճիշտ է, FAANG ընկերություններն այսօր հսկաներ են, բայց դա ժամանակավոր է, եւ նրանց վերջը կգա: Հիմա, գուցե, նրանք էլ չեն հավատում դրան, բայց նրանց հետ կլինի նույնը, ինչ եղավ, օրինակ՝ Nokia-ի կամ Volvo-ի հետ:
Ապագայի կանխատեսումը
Երբ ինձ հրավիրում են սեմինարների, հաճախ խնդրում են խոսել ապագայի մասին: Ո՛չ ոք, ո՛չ ես, ո՛չ դուք չենք կարող կանխատեսել ապագան: Ինչո՞ւ, որովհետեւ ապագայի վերաբերյալ հստակ վերլուծություն չունենք, մենք միայն կարող ենք միացնել կետերը, կառուցել հիպոթեզեր, բայց ոչ ավելին: Կա նաեւ լավ նորություն. մենք կարող ենք ուրվագծել մեծամասշտաբ թրենդերը եւ բավական հստակ նկարագրել դրանք՝ ելնելով այսօրվա իրավիճակից ու պատկերից: Մենք գիտեք՝ ինչ է կատարվում այսօր եւ գիտենք բավական հստակ, ելնելով դրանից՝ կարող ենք պրոյեկտել ապագան:
Ուզում եմ ձեզ զգուշացնել՝ ամեն անգամ, երբ ձեզ թույլ եք տալիս արտահայտվել հաջորդ շաբաթվա, տարվա մասին, մի մոռացեք, որ դա շատ տարօրինակ, ծիծաղելի, գուցե, նաեւ անիմաստ է հնչում:
3000 անգամ ավելի հզոր տեխնոլոգիաները
Ես գործընկերներ ունեմ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում (MIT), եւ նրանք փորձել են հասկանալ, թե որն է տարբերությունն անցյալի ու ապագայի միջեւ:
Տարբերությունն արագության մեջ է. փոփոխությունների տեմպերը 10 անգամ ավելի արագ են՝ էլեկտրական լամպի, հեռախոսի, մեքենայի եւ այլ տեխնոլոգիաների ստեղծման ժամանակաշրջանի համեմատ: Նայեք այսօրվա աշխարհին, մենք ավելի արագ ենք աշխատում, այնպես չէ՞: Մյուս կարեւոր հարցն այն է, որ տեխնոլոգիաները, որոնցով այսօր աշխատում ենք, 300 անգամ ավելի հզոր եւ ազդեցիկ են, քան նախկինները: Եթե մենք 300-ը բազմապատկենք 10-ով՝ կստանանք 3000, այսինքն՝ ուժերը, որոնք երազում են ազդել գլոբալ տնտեսության վրա մոտ 3000 անգամ ավելի հզոր են, ազդեցիկ են, քան նախորդ գյուտերը:
Այնպես, որ մեր կյանքում ամեն բան հարվածի տակ է, նրանք փորձում են տրանսֆորմացնել ամեն ինչ, որ կապված է մարդկանց կյանքի հետ, եւ ձեզ չպետք է զարմացնի այն փաստը, որ որոշ մարդկանց մոտ դա անհարմարություն ու շփոթություն է առաջացնում:
Մարդը, կապիկն ու երեւակայությունը
Հետազոտելով կապիկներին՝ մենք շատ բան ենք հասկանում մեր մասին, որովհետեւ նրանք գենետիկորեն շատ նման են մեզ: Հիմա հարց՝ այդ դեպքում ինչո՞ւ մենք՝ մարդիկս, այսքան հաջողակ ենք, կարողացել ենք բնակություն հաստատել ողջ մոլորակում, իսկ շիմպանզեները գործականում վերանում են: Ո՞րն է մարդու եւ շիմպանզեների տարբերությունը: Վերջին գիտական հետազոտություններն այդ հաջողության բանալին համարում են հարմարվողականությունը. մենք նրանցից լավ ենք հարմարվում շրջակա միջավայրին:
Իսկ ինչո՞ւ է դա այդպես, եթե ե՛ւ մենք ունենք ուղեղ, ե՛ւ նրանք: Մեր ուղեղում ունենք մի բան, որը չունեն նրանք, դա երեւակայությունն է, ագրեսիվ երեւակայությունը: Մենք կարող ենք մտածել բաների մասին, որոնք գոյություն չունեն, երազել, հնարել պատմություններ, իսկ նրանք՝ ոչ: Մենք կարող ենք կիսվել մեր ֆանտազիաներով: Ես հիմա կկիսեմ ձեզ հետ իմ ֆանտազիաներից մեկը. այնտեղ՝ վերեւում, կա մեկը, որ կառավարում է բոլորիս, նա արարիչն է: Դա տիպիկ ֆանտազիա է, նրան ոչ ոք չի տեսել, բայց ի՞նչ է տեղի ունենում, երբ կիսվում ենք այդ ֆանտազիայով: Մարդիկ սկսում են հավատալ դրան, եւ տեղի է ունենում հրաշքը, մարդիկ, ովքեր չեն ճանաչում միմյանց, միավորվում են այդ ընդհանուր գաղափարի շուրջ: Նրանք մի նավի մեջ են, քանի որ հավատում են նույն գաղափարին, իսկ շիմպանզեներն այդպես չեն կարող, նրանք չեն կարող կիսվել մտքերով այն մակարդակում, ինչ մարդիկ, այդ պատճառով էլ չեն կարող մեծ խմբեր ձեւավորել: Օրինակ՝ Հայաստան երկիրը կամ Siemens ընկերությունը. դրանք ֆանտազիա են, որով կարելի է կիսվել ուրիշների հետ եւ հավատալ դրանց գոյությանը, միավորվել դրա շուրջ:
Ինչո՞ւ եմ ես պատմում այս ամենը, որովհետեւ այսօրվա տեխնոլոգիաները, ինչպես ասացի, 3000 անգամ ավելի հզոր են, եւ այն լեգենդները, որոնց մենք հավատում ենք, որոնցով սնվել ենք, սկսում են կործանվել հենց մեր աչքերի առաջ, դադարում են գոյություն ունենալ, երկիրը փախնում է մեր ոտքերի տակից: Հին պատմությունները մահանում են, ծնվում են նորերը, դրանք գլոբալ վերափոխում են մեր կյանքը, եւ մենք չգիտենք՝ ինչպես դառնալ դրանց մասնիկը:
Դեգլոբալիզացիան, մատրիցան եւ ուլտրաուբանիզացիան
Ամբողջ աշխարհն այսօր մեծ շինարարական հրապարակ է: Առաջիկա 40 տարում ավելի շատ կառուցապատում կլինի, քան վերջին 4000-ում: Սա բոլորովին այլ աշխարհ է, եւ բոլորովին նոր բաժին է մարդկության պատմության մեջ: Հնարավոր է, որ մենք գտնվում ենք դեգլոբալիզացիայի պրոցեսի սկզբում: Այս ամբողջ ընթացքում աշխարհի սահմանները բացվում էին: Բայց հիմա այլ գործընթացներ են ընթանում, միջազգային ընկերությունները վաճառում են իրենց միջազգային ակտիվները եւ վերադառնում են տուն՝ իրենց հարազատ շրջաններ: Միջազգային ներդրումները պակասում են, փոխարենը մեծ վաճառք է ընթանում:
Մենք նոր, բազմամյա թրենդի ականատեսն ենք, երբ մեծ, միջազգային ընկերությունների փոխարեն աճում են տեղական ընկերությունները:
Տարբեր մարդիկ այսօրվա տեխնոլոգիաները տարբեր կերպ են ընդունում, ոմանք՝ մեծ ուրախությամբ, ոմանք՝ թշնամաբար: Ես կարծում եմ, որ նրանցից ոչ մեկը ճիշտ չեն, ճշմարտությունը մեջտեղում է:
Ես որոշակի մատրիցա եմ տեսնում, որը շրջապատում է աշխարհը: Ի՞նչ տեսք ունի այդ մատրիցան: Պատկերը ստանալու համար առաջինը կապիտալիզմի մասին է պետք խոսել: Աշխարհն ամբողջովին կապիտալիզմի մեջ է: Բոլոր տեղերում շուկայական տնտեսություն է: Կապիտալիզմը մեքենա է, բարդ մեխանիզմ, որը կարող է միայն մի բան անել՝ տեսակավորել: Այն ամեն ինչ բաժանում է երկու տեսակի՝ արդյունավետ եւ անարդյունավետ:
Մյուս իրավիճակը, որ պետք է արձանագրել, այն է, որ մենք գտնվում ենք մարդկային պատմության ամենաարագ ուրբանիզացիայի շեմին: Սա աննախադեպ բան է: Ի՞նչ է տեղի ունենում: Այսօր մոլորակի վրա կան 200 երկրներ, որոնք կվերածվեն 600 քաղաքների: Այդ քաղաքներում աշխարհի բնակչության 80-90%-ը կկենտրոնանա: Այսինքն՝ տնտեսական ակտիվության 80-90%-ը կլինի այդ 600 քաղաքներում, եւ այդ տրանսֆորմացիան կպահանջի ընդամենը 30 տարի: Սա էլ գլխավոր պատճառն է, թե ինչու հաջորդ 40 տարում ավելի շատ կառուցապատում կլինի, քան նախորդ 4000-ում: Մարդիկ կապրեն միայն քաղաքներում, ինչի համար ենթակառուցվածքներ են հարկավոր: Սա մասսայական ուրբանիզացիան է, որն այսօր էլ տեսանելի է, պարզապես հարկավոր է գիշերը տիեզերքից լուսանկարել մոլորակը, եւ մենք կտեսնենք, որտեղ են վառվում լույսերը. դրանք մեծ քաղաքներում են, որտեղ էլ կյանքը եռում է:
Որքան ընդլայնված եւ հզոր են տեխնոլոգիաները, այնքան արագ են ուրբանիզացիայի տեմպերը, եւ այնքան իրար մոտ ենք մենք ուզում ապրել: Սա պարադոքս է, բայց իրականությունն այսպիսին է: Քաղաքները երկրներից ուժեղ կլինեն, եւ դա չի կարող չազդել քաղաքականության եւ տնտեսության վրա:
Մատրիցայի մյուս կողմը թվայնացումն է: Այն, ինչ հնարավոր է թվայնացնել, թվայնացվում է, կրկնօրինակվում եւ տարածվում բոլորովին անվճար` դառնալով հանրության սեփականությունը: Ինտերնետը հսկա պատճենահանող մեքենա է, եւ ոչինչ որեւէ կերպ պաշտպանել հնարավոր չէ, կապ չունի՝ գիտելիք է, տեխնոլոգիա, թե մեկ այլ բան: Սա ազդում է բոլոր ոլորտների վրա, ձեր գաղտնիքներն այլեւս ձերը չեն եւ դուք չեք կարող կառչել ձեր մրցակցային առավելությունից:
Արհեստական բանականությունը
Արհեստական բանականությունն ինձ առհասարակ չի անհանգստացնում: Ես դա վտանգ չեմ համարում: Գոյություն ունի կոնկրետ, առանձնահատուկ արհեստական բանականություն:
Համակարգիչը սովորում է կոնկրետ բաներ եւ գործում է ըստ կոնկրետ իրավիճակների: Մինչդեռ մարդկային բանականությունը բոլորովին այլ կերպ է աշխատում: Ի՞նչն է մարդկանց մոտ ավելի լավ ստացվում, ի տարբերություն ռոբոտի: Սխալվելը: Մենք ավելի լավ ենք սխալներ գործում, քան ցանկացած համակարգիչ, ցանկացած ռոբոտ: Մենք կատարյալ չենք եւ դրա գեղեցկությունն այն բանում է, որ սխալներն անհրաժեշտ են: Գիտությունը, ըստ էության, սխալների բազմապատկումն է: Առանց սխալներ գործելու ոչինչ հնարավոր չէ ստեղծել, իսկ մարդիկ դա շատ լավ են անում: Այո՛, ռոբոտները, մեքենաները, արհեստական բանականությունն իրենց բաժինը կունենան մեր կյանքում, այո՛, նրանք ավելի կատարյալ կլինեն կոնկրետ առաջադրանքներում, բայց մի շարք մակարդակներում մարդու բանականությունը գերազանցում է արհեստականին: Մեքենաները չեն կարողանում զվարճանալ, կատակել: Ինչո՞ւ, որովհետեւ մեր կյանքի ամենածիծաղելի բաները հիմնվում են սխալների վրա:
Արհեստական բանականությունն, այսպես ասած, ծառայություն է, բայց այն չի կարող խլել մեզանից կյանքը: Այն շատ աշխատատեղեր կվերցնի մարդուց, բայց փոխարենը կստեղծի ավելի շատերը:

Кьелл Нордстрем: матрица настоящего и урбанизированное будущее
Известный шведский экономист и писатель, соавтор книги «Бизнес в стиле фанк: Капитал пляшет под дудку таланта» Кьелл Нордстрем 7 сентября провел в Ереване инсайт-сессию «Business In FAANG Style».
Сессия была организована skill.am, главным партнером выступил ВиваСелл-МТС.
Медиамакс представляет наиболее интересные мысли, прозвучавшие на сессии Нордстрема - о серьезных изменениях, массовой урбанизации, деглобализации и будущем человечества.
Монополисты и порог серьезных изменений
Мы живем в мире FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google) компаний, то есть, доминирующих компаний. По своим размерам и особенностям они фактически являются монополистами: вторгаются повсюду и действуют вне конкуренции. Но это временно. Несколько лет спустя мы станем свидетелями серьезнейших изменений.
Когда появился Facebook, все были в восторге. Считали, что он объединит всех: люди станут ближе друг к другу, будут общаться, а конфликты закончатся. Но есть фундаментальная проблема. Чем больше мы, разумные существа, узнаем, тем меньше нравимся друг другу. И возникает вопрос: 5 лет назад мы бы позволили этим технологиям таким образом развиваться и в будущем? Нет! Только после возникновения таких технологий мы понимаем, к чему они приводят. Сейчас законодательство в этой сфере все более ужесточается. И все технологии (Facebook, Google, Amazon и другие) будут строже регулироваться.
Кьелл Нордстрем Кьелл Нордстрем
В нашем мире действуют временные монополисты. Они появляются в какое-то время, становятся единственным в сфере предоставления конкретных уникальных услуг, но спустя некоторое время рынок трансформируется настолько, что эти технологии начинают копировать и распространять, и они перестают быть монополистами. Это то, что ожидает любую инновацию.
В цифровом мире продолжительность жизни временных монополистов все более сокращается. Иными словами, знание распространяется очень быстро. То, что считалось вашим эксклюзивом, спустя некоторое время делают все.
Да, FAANG компании сегодня являются гигантами, но это временно – им тоже придет конец. Может быть, сейчас они не верят в это, но с ними случится то же самое, что произошло, к примеру, с Nokia или Volvo.
Прогноз на будущее
На семинарах меня часто просят рассказать о будущем. Но ни я, ни вы не можете прогнозировать будущее. Почему? А потому, что у нас нет специальных исследований. Мы только можем соединять точки, строить гипотезы, но не более. Есть и хорошая новость: исходя из сегодняшней ситуации, мы можем наметить масштабные тенденции и достаточно четко описать их. Мы знаем, что происходит сегодня и знаем это достаточно твердо. Исходя из этого, мы можем спроецировать будущее.
Хочу вас предупредить. Каждый раз, когда вы позволяете себе высказаться насчет следующей недели или года, не забывайте, что это звучит очень странно, смешно и, возможно, даже бессмысленно.
В 3000 раз более мощные технологии
Мои коллеги в Массачусетском технологическом институте (MIT) пытались понять, в чем разница между будущим и прошлым.
Разница в скорости. Темпы изменений в 10 раз быстрее по сравнению с периодом создания электрической лампы, телефона, автомобиля и других технологий. Посмотрите на сегодняшний мир. Мы работаем быстрее. Другой важный аспект: технологии, с помощью которых мы сейчас работаем, в 300 раз мощнее и влиятельнее прежних. Если мы умножим 300 на 10, получим 3000. То есть, силы, которые мечтают влиять на глобальную экономику, приблизительно в 3000 раз мощнее и влиятельнее прежних открытий.
Человек, обезьяна и воображение
Изучая обезьян, мы начинаем многое понимать, поскольку мы очень похожи генетически. Почему мы, люди, такие успешные? Почему мы смогли расселиться по всей планете, а шимпанзе фактически вымирают? В чем разница между человеком и шимпанзе? Последние научные исследования считают причиной такого успеха умение приспосабливаться. Мы лучше шимпанзе приспосабливаемся к окружающей нас среде.
Почему это так, если и у нас, и у них есть мозг? В нашем мозге есть то, чего нет у них –воображение. Агрессивное воображение. Мы можем думать о вещах, которых не существует, можем мечтать, придумывать истории, а они – нет. Мы можем делиться нашими фантазиями. Сейчас я поделюсь с вами одной из своих фантазий: там, наверху, есть кто-то, кто управляет всеми, – творец. Это типичная фантазия: его никто не видел, но что происходит, когда мы делимся этой фантазией? Люди начинают верить в это, и происходит чудо. Люди, которые не знают друг друга, объединяются вокруг общей идеи. Они в одной лодке, поскольку верят в одну и ту же идею, а шимпанзе так не умеют, они не могут делиться мыслями на том уровне, на каком делают это люди. Поэтому шимпанзе не могут формировать большие группы. Например, страна Армения или компания Siemens – это фантазии, которыми можно делиться с другими и верить в их существование, объединять вокруг них.
Почему я рассказываю об этом? Потому, что сегодняшние технологии, как я уже сказал, в 3000 раз мощнее, и те легенды, в которые мы верим, с которых мы начинали, разрушаются перед нашими глазами. Они прекращают свое существование, земля уходит из под наших ног. Старые истории умирают, рождаются новые. Они глобально меняют нашу жизнь, и мы не знаем, как стать их частью.
Деглобализация, матрица и ультраурбанизация
Весь мир сегодня – большая строительная площадка. В ближайшие 40 лет строительства будет больше, чем было в последние 4000 лет. Это совершенно другой мир и совершенно новый раздел в истории человечества. Возможно, мы находимся в начале процесса деглобализации. В течение всего последнего времени границы нашего мира открывались. Но сейчас идут другие процессы: международные компании продают свои иностранные активы и возвращаются домой, в родные края. Международные инвестиции сокращаются.
Мы свидетели нового тренда, когда вместо больших, международных компаний растут местные компании.
Разные люди воспринимают сегодняшние технологии по-разному. Кто-то – с большой радостью, кто-то – враждебно. Я считаю истина где-то посередине.
Я вижу некую матрицу, которая окружает мир. Как выглядит эта матрица? Чтобы получить ее изображение, необходимо, в первую очередь, поговорить о капитализме. Везде – рыночная экономика. Капитализм похож на машину, сложный механизм, который может делать только одно, – сортировать. Для него все делится на два свойства: эффективно и неэффективно.
Другая ситуация, которую нужно зафиксировать, заключается в том, что мы находимся на пороге самой быстрой урбанизации в истории человечества. Это беспрецедентно. Сегодня на планете насчитывается 200 стран, которые превратятся в 600 городов. В этих городах будет сосредоточено 80-90% населения мира. И эта трансформация потребует всего лишь 30 лет. Это и есть главная причина того, почему в следующие 40 лет  строительства будет больше, чем в предыдущие 4000. Люди будут жить только в городах, для чего нужна инфраструктура. Это массовая урбанизация, которая ощущается и сегодня.
Чем шире и мощнее технологии, тем быстрее темпы урбанизации и тем больше мы хотим жить ближе друг к другу. Это парадокс, но действительность такова. Города будут сильнее стран, и это не может не влиять на политику и экономику.
Другая сторона матрицы – цифровизация. То, что возможно цифровизировать, цифровизируется, копируется и распространяется совершенно бесплатно, становясь собственностью общественности. Интернет – это огромная копировальная машина, и невозможно что-либо защитить. Не имеет значения, знание ли это, технология или что-то другое. Это влияет на все сферы. Ваши секреты больше не ваши, и вы не можете цепляться за свои конкурентные преимущества.
Искусственный интеллект
Искусственный интеллект меня, в целом, не беспокоит. Я не считаю его опасностью.
Компьютер учится конкретным вещам и действует согласно конкретным ситуациям, а человеческий интеллект работает совершенно по-другому. Что у людей в отличие от роботов получается лучше? Ошибаться. Мы намного лучше совершаем ошибки, чем любой компьютер, любой робот. Мы не совершенны и прелесть именно в том, что ошибки необходимы. Наука, по сути, – это умножение ошибок. Без совершения ошибок ничего невозможно создать, и люди это делают очень хорошо. Роботы, машины, искусственный интеллект будут иметь место в нашей жизни. Да, они будут более совершенны в конкретных заданиях. Но человеческий интеллект будет превосходить искусственный по ряду уровней. Машины не могут веселиться, шутить. Почему? Потому что самые смешные вещи в нашей жизни основаны на ошибках.
Искусственный интеллект – это так называемая услуга, но он не может отнять у нас жизнь. Он отнимет у человека много рабочих мест, но взамен создаст намного больше.