Ֆեդերիկա Մոգերինի. «Մենք երբեք «աչք չենք փակել»» - Mediamax.am
Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Եվրոպական Միության Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին մարտի 1-ին կայցելի Հայաստան: Այցի նախօրեին նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Անցյալ տարի դեկտեմբերին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ դուք հայտարարեցիք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համար նոր իրավական շրջանակի մշակման բանակցությունների մեկնարկի մասին։ Նոր փաստաթուղթը հիմնված կլինի նախկինում բանակցված Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասի» վրա, որը չստորագրվեց Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու պատճառով։ Բանակցությունների մեկնարկը նշանակու՞մ է արդյոք, որ ԵՄ-ն եւ նրա անդամները հաղթահարել են 2013թ. սեպտեմբերի հիասթափությունը։
- Մենք շրջել ենք 2013թ. բոլոր անորոշությունների էջը։ Եվրոպական միությունը Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերն է, մեր ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների պատմությունը սկսվում է դեռ անհիշելի ժամանակներից, եւ մենք ունենք ընդհանուր ռազմավարական հետաքրքրություն ձեր տարածաշրջանի կայունության հարցում։ Տնտեսական, պատմական եւ միջազգային նկատառումներից ելնելով՝ փակուղուց դուրս գալը բոլորի շահերից էր բխում։ Այսպիսով, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք ունեցել ենք խիտ ժամանակացույցով մի շարք հանդիպումներ, թե բազմակողմ՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում, թե՛ երկկողմ ձեւաչափով։ Ես հանդիպել եմ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանի հետ բազմաթիվ առիթներով, նախագահ Տուսկը Հայաստան այցելեց հուլիսին, իսկ իմ գործընկեր հանձնակատար Հանը՝ անցյալ տարի մարտին։
Միեւնույն ժամանակ, ԵՄ-ն վերանայել է մեր հարեւանության նկատմամբ իր մոտեցումը։ Կես միլիարդ քաղաքացի ունեցող միությունը կարող էր դեպի իր հարեւանները հայացք գցելու եւ այնտեղ հավանական «արբանյակներ» տեսնելու գայթակղություն ունենալ։ Սակայն դա ձախողում կլիներ։ Մեզ արբանյակներ պետք չեն. մեզ անհրաժեշտ են գործընկերներ` ուժեղ գործընկերներ։ Ավելին, Եվրամիության հետ գործընկերությունը չի բացառում այլ միջազգային դաշինքներ։ Ես կարծում եմ, որ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ավելի ամուր հարաբերությունները կարող են շահեկան լինել ոչ միայն մեր երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար։
- 2017թ. Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ. դրանք կլինեն առաջինը նոր Սահմանադրությունն ընդունելուց հետո, որը երկիրը վեր է ածում խորհրդարանական հանրապետության։ Հայաստանում ընդդիմադիրները հաճախ են քննադատում ԵՄ-ին՝ նախորդ խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների եւ 2015թ. դեկտեմբերին անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում խախտումների վրա «աչքը փակելու» համար։ Պատրաստվու՞մ եք արդյոք հատուկ ուշադրություն դարձնել 2017թ. ընտրություններին։
- Մենք երբեք «աչք չենք փակել», երբ հարցը վերաբերել է ընտրություններին։ Կանոնավոր եւ թափանցիկ ընտրությունները ամուր ժողովրդավարության առանցքային հատկանիշն են, սակայն ոչ մի ընտրական գործընթաց կատարյալ չէ, եւ բոլոր երկրների համար կարող է շահեկան լինել արտաքին դիտորդների ներկայությունը։ Իրականում, Եվրամիության երկրներում մենք կանոնավոր կերպով հրավիրում ենք միջազգային դիտորդների՝ դիտարկելու քվեարկության ընթացքը։ Ահա թե ինչու մենք մեր աչքերը միշտ բաց ենք պահում մեր հարեւան երկրներում տեղի ունեցող իրադարձությունների ուղղությամբ. մենք կարող ենք որպես գործընկերներ օգնել միմյանց։ Այդ իսկ պատճառով սահմանադրական հանրաքվեից հետո մենք կոչ արեցինք Հայաստանի իշխանություններին պարզաբանել ենթադրյալ խախտումների հարցը։ Երբ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատություների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը հրապարակեց իր վերջնական զեկույցը հանրաքվեի վերաբերյալ, մենք համաձայնեցինք այնտեղ ներառված դիտարկումների եւ առաջարկությունների հետ։ Ենթադրյալ կեղծիքները հարկ է անկախ հետաքննության առարկա դարձնել, իսկ եթե դրանք հաստատվեն, անհրաժեշտ կլինի ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ։ Մենք նաեւ հանդես ենք եկել մի շարք առաջարկություններով այն մասին, թե ինչպես կարելի է իրականացնել ընտրական բարեփոխումը։ Ես կարծում եմ, որ մեր առաջարկությունները կարող են արժեքավոր լինել հաջորդ տարի անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Հրավերի դեպքում ԵԱՀԿ լիարժեք դիտորդական առաքելությունը, ինչպես նաեւ տեղական դիտորդները հանդես կգան որպես լրացուցիչ երաշխիք եւ կամրապնդեն 2017թ. ընտրությունների վստահելիությունը։ Մենք կշարունակենք աջակցել ձեր ընտրական գործընթացներին որպես լավ բարեկամ։
-  ԵՄ-ն պաշտոնապես սատարու՞մ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ստեղծելու մի մեխանիզմ, որով հնարավոր կլիներ հետաքննել շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը։ Կարո՞ղ է ԵՄ-ն տրամադրել տեխնիկական միջոցներ եւ միջոցներ՝ այսպիսի մի մեխանիզմ ներդնելու համար։
- Ակնհայտ է, որ ստատուս քվոն անկայուն է։ Անցյալ տարվա ընթացքում մենք ականատեսն ենք դարձել շփման գծի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջազգային սահմանի երկայնքով բռնությունների սրացմանը։ Կիրառվել է ծանր զենք, թիրախ են դարձել խաղաղ բնակիչները։ Հետընթացն այս ուղղությամբ անկարելի է։ Հակամարտության քաղաքական լուծումը, միջազգային իրավունքին համապատասխան, այսօր ավելի հրատապ է, քան երբեւէ։
Մինսկի խմբի միջնորդության ջանքերին մեր ցուցաբերած աջակցությունն անսասան է։ Եվրամիությունը կաջակցի բանակցություններում ցանկացած առաջընթացի։ Ցանկացած բանակցված եւ համաձայնեցված փորձ, որը ուղղված կլինի անվտանգության իրավիճակի կայունացմանը, այդ թվում` նաեւ միջադեպերի կանխման մեխանիզմը, կստանա մեր միության լիաժեք աջակցությունը։ Բացի այդ, մենք պատրաստ ենք քննարկել լրացուցիչ աջակցության հավանական տրամադրումը, եթե այս հարցում դրական քայլեր արձանագրվեն։ Խաղադրույքները շատ բարձր են ձեր երկու երկրների եւ տարածաշրջանի համար։ Պատերազմի սկզբից ավելի քան երկու տասնամյակ է անցել, եւ ժամանակն է, որ երկու երկրների ղեկավարները խիզախություն ցուցաբերեն եւ քայլեր անեն դեպի խաղաղություն։ Մենք կանենք ամեն բան՝ նրանց այս ուղղությամբ աջակցելու համար։
-  ԵՄ-ն եւ իր անդամ պետությունները «վերաբացահայտում» են Իրանը պատժամիջոցները վերացնելուց հետո։ Վերջերս կարծիք է հնչել, որ Իրանի հետ դարավոր առեւտրային եւ մշակութային կապեր ունեցող Հայաստանը կարող է դառնալ «նոր Հոնգ Կոնգ» եւ ծառայել որպես «հանգույց» ԵՄ-ի եւ Իրանի միջեւ։ ԵՄ-ն ունի՞ այդպիսի հանգույցի կարիքը։
- Հայաստանն ուշադիր հետեւել է Իրանի հետ մեր բանակցություններին եւ անցյալ տարի հուլիսին Վիեննայում մեր պատմական հայտարարությանը հաջորդած համաձայնության իրականացմանը։ Ինձ համար սա եւս մեկ հաստատում էր առ այն, որ այս համաձայնությունը ոչ միայն շահեկան կլինի բանակցություններին ուղղակիորեն մասնակցող երկրների, այլեւ տարածաշրջանի եւ ամբողջ աշխարհի համար։ Սա հաստատում էր առ այն, որ մենք գտել ենք փոխշահավետ լուծում։ Համաձայնության արդյունքում Միջին Արեւելքը, Կովկասը եւ Կենտրոնական Ասիան դարձել են ավելի ապահով տարածաշրջաններ, եւ սա կարող է խթանել ավելի դրական տարածաշրջանային դինամիկա։ Իրանի լիարժեք ինտեգրումը միջազգային հանրությանը եւ համաշխարհային տնտեսությանը կարող է շահեկան լինել ոչ միայն Իրանի, այլ հավանաբար նաեւ նրա բոլոր հարեւանների, այդ թվում նաեւ՝ Հայաստանի համար։
Ես շուտով վերադառնալու եմ Իրան մի շարք այլ եվրահանձնակատարների հետ՝ քննարկելու մեր երկկողմ հարաբերությունները, Միջին Արեւելքում եւ ավելի մեծ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ մեր զրույցների ընթացքում ԵՄ-ն նաեւ առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնի տարածաշրջանային հարցերին։ Հարեւանների միջեւ ավելի սերտ հարաբերությունները, տարածաշրջանային կայունությունը եւ զարգացումը հավասարապես բխում են թե՛ մեր, թե՛ ձեր շահերից։
-  Գերմանիայից եւ Շվեդիայից հետո Հայաստանը երրորդ եվրոպական երկիրն է, որն ընդունել է Սիրիայից ամենամեծ թվով տեղահանվածների։ Կարծու՞մ եք արդյոք, որ Հայաստանը կարող է ԵՄ-ի հետ բանակցել որեւէ փաթեթի շուրջ, որի նպատակը կլինի օգնել այդ մարդկանց եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել նրանց համար։
- Եվրոպայում հանրային կարծիքը չափազանց հաճախ է մոռանում, որ մենք միակը չենք, ում վրա ազդել է փախստականների ներկայիս ճգնաժամը. Հայաստանի նման փոքր երկրները մեծ համերաշխություն են ցուցաբերում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր փախչում են պատերազմից եւ ավերածությունից։ Պաշտպանությանն ու ինտեգրմանն ուղղված ձեր ջանքերը հուշում են մեզ, որ հարուստ եւ ուժեղ Եվրոպան չպետք է վախենա ընդունել մեր սիրիացի բարեկամներին։ Ինչպես գիտեք, ԵՄ-ն եւ ես անձամբ առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում հակամարտությանը վերջ դնելու, ինչպես նաեւ սիրիացի փախստականների ամբողջ սերունդների պատերազմի եւ հուսահատության զոհ չդարձնելու համար։ Անցյալ ամիս Լոնդոնում մենք հայտարարեցինք, որ 3 միլիարդ եվրո ենք հատկացնում՝ ի աջակցություն հայրենիքում եւ արտասահմանում գտնվող սիրիացիների։ Մենք ֆինանսավորում ենք մի շարք կրթական ծրագրեր, աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ փախստականներին ընդունող համայնքների աջակցությանն ուղղված նախագծեր։ Մենք կապահովենք այդ աջակցության միջոցների մի մասի ներդրումը ձեր կողմից այդ գործողություններին մեծահոգաբար միանալու ջանքերին։

Федерика Могерини: «Нам нужны не сателлиты, а сильные партнеры» - Mediamax.am
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Европейской Комиссии Федерика Могерини посетит Армению 1 марта. Накануне визита она дала эксклюзивное интервью Медиамакс.
-В декабре прошлого года вы с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном объявили о начале переговоров по новой правовой основе отношений Армении с ЕС. Новый документ будет основан на политической части Соглашения об ассоциации, которое обсуждалось ранее, но не было подписано из-за вступления Армении в Евразийский экономический союз. Означает ли начало этих переговоров, что ЕС и его государства-члены смогли преодолеть разочарование, возникшее в сентябре 2013 года?
- Все неясности, которые возникли в 2013 году, остались в прошлом. Наш Европейский союз – это основной торговый партнер Армении, отношения между нашими народами существуют с незапамятных времен, и у всех нас есть стратегический интерес в стабильности в вашем регионе. В силу экономических, исторических и политических причин все были заинтересованы в том, чтобы найти выход из тупика. Поэтому последние четыре месяца у нас был очень интенсивный график встреч, как многосторонних, в рамках Восточного партнерства, так и двусторонних. Я много раз встречалась с министром иностранных дел Налбандяном, президент Туск в июле посетил Ереван, мой коллега Комиссар Хан приезжал сюда в марте прошлого года.
Тем временем, ЕС также пересмотрел свой подход к нашему соседству. У Европейского союза, население которого составляет полмиллиарда человек, мог возникнуть соблазн смотреть на своих соседей как на потенциальных «сателлитов». Но это обрекло бы наши планы на провал. Нам не нужны сателлиты. Нам нужны партнеры, и сильные партнеры. Более того, партнерство с Европейским Союзом не исключает членства в других международных союзах. Я верю, что от более крепких отношений между ЕС и Арменией выиграют не только наши страны, но и весь регион в целом.
- В 2017 году в Армении пройдут парламентские выборы: они будут первыми после принятия новой конституции, которая трансформирует страну в парламентскую республику. Армянская оппозиция часто критикует ЕС за то, что он часто «закрывал глаза» на нарушения, которые наблюдались на прошлых парламентских и президентских выборах и на референдуме по конституции, состоявшемся в декабре 2015 года. Будете ли вы уделять особое внимание выборам 2017 года?
- Мы никогда не «закрывали глаз», когда речь идет о выборах. Честные и прозрачные выборы – это ключевая характеристика прочной демократии, но электоральный процесс никогда не бывает совершенным, и присутствие внешних наблюдателей может быть полезно для всех стран. На самом деле страны Европейского Союза регулярно приглашают наблюдателей для мониторинга своих выборов. Поэтому мы всегда внимательно следим за событиями в соседних странах: мы можем помочь друг другу как партнеры. Именно поэтому после референдума мы призвали власти Армении дать разъяснения по поводу сообщений о нарушениях. Когда Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ представило свой окончательный доклад относительно голосования, мы разделили их замечания и рекомендации. Сообщения о нарушениях должны подвергнуться независимому расследованию, и если они подтвердятся, необходимо будет принять меры. Мы также высказали некоторые предложения относительно реформы избирательной системы. Я считаю, что наши рекомендации будут полезны накануне парламентских выборов следующего года. Официальная миссия наблюдателей ОБСЕ, если таковая будет приглашена, наряду с местныыми армянскими наблюдателями послужат дополнительной надежной гарантией того, что выборы 2017 года будут заслуживать доверия. Мы продолжим стараться поддерживать электоральный процесс в Армении, как подобает любому хорошему другу.
- Поддерживает ли ЕС официально предложение сопредседателей Минской группы о создании механизма расследования нарушений соглашения о прекращении огня на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе? Может ли ЕС предоставить техническую экспертизу и средства для внедрения подобного механизма?
- Очевидно, что статус-кво неустойчив. В прошлом году мы наблюдали эскалацию насилия на линии соприкосновения, а также вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном. Использовалось тяжелое оружие, целью становилось гражданское население. Нельзя допустить, чтобы стороны и дальше шли по этому пути. Политическое решение конфликта в соответствии с международным правом сегодня важно как никогда.
Мы неукоснительно поддерживаем посреднические усилия Минской группы. Европейский союз поддержит любые решения, достигнутые на этих переговорах. Любая согласованная попытка стабилизировать ситуацию в сфере безопасности, в том числе и создание механизма предотвращения инцидентов, получит полную поддержку нашего Союза. И мы по-прежнему готовы оказывать дальнейшую поддержку, если будут сделаны позитивные шаги в этом направлении. Ставки слишком велики – и для ваших стран, и для всего региона. Прошло более двадцати лет с начала войны, вашим руководителям пора проявить мужество и сделать шаги к миру. Мы сделаем все, что в наших силах, чтобы помочь им в этом.
- После снятия санкций ЕС и его государства-члены «заново открывают для себя» Иран. Недавно было высказано мнение, что Армения, имеющая многовековой опыт торговых и культурных связей с Ираном, может стать «новым Гонконгом» и выступить в роли «хаба» между ЕС и Ираном. Нужен ли такой хаб Европейскому союзу?
- Армения внимательно следила за ходом наших переговоров с Ираном и за реализацией нашего соглашения после исторического заявления в Вене в июле прошлого года. Для меня это еще одно подтверждение того, что от этого соглашения выигрывают не только страны, непосредственно участвовавшие в переговорах, но и весь регион и весь мир. Это было подтверждением того, что мы действительно достигли решения win-win. В результате этого соглашения Ближний Восток, Кавказ и Средняя Азия стали более безопасным местом, и договор может дать толчок более позитивному дальнейшему развитию событий в регионе. Полная интеграция Ирана в международное сообщество и мировую экономику будет полезна не только Ирану, но, потенциально, всем его соседям, включая Армению. Скоро я вместе с другими Комиссарами вернусь в Иран, чтобы обсудить и наши двусторонние отношения, и ситуацию на Ближнем Востоке и в более широком регионе. Могу заверить вас, что ЕС будет уделять особое внимание региональному измерению наших переговоров. Улучшение соседских отношений, стабильность в регионе и развитие региона отвечает нашим интересам так же, как и вашим.
- Армения занимает третье место в Европе по числу принятых перемещенных лиц из Сирии после Германии и Швеции. Может ли Армения обсуждать вопрос о специальной поддержке ЕС для помощи этим людям и создания для них рабочих мест?
- Европейское общественное мнение часто забывает, что кризис беженцев затрагивает не только нас: малые страны, как Армения, демонстрируют огромную солидарность с теми, кто бежит от войны и разрушений. Ваши усилия по предоставлению им защиты и возможности интеграции в общество говорят нам о том, что богатая и сильная Европа не может бояться принимать наших сирийских друзей. Как вы знаете, ЕС и я лично прилагаем максимум усилий для того, чтобы покончить с этим конфликтом, но и для того, чтобы не потерять целое поколение сирийских беженцев. В прошлом месяце в Лондоне мы объявили, что выделяем 3 миллиарда евро для сирийцев в их собственной стране и за рубежом. Мы финансируем целый ряд проектов в области образования, создания рабочих мест, а также для поддержки стран, принимающих беженцев. Мы обязательно проследим за тем, чтобы часть этих средств была направлена вам для поддержку вашей щедрой солидарности.