Ֆեդերիկա Մոգերինի. «Մենք երբեք «աչք չենք փակել»» - Mediamax.am
Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Եվրոպական Միության Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին մարտի 1-ին կայցելի Հայաստան: Այցի նախօրեին նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Անցյալ տարի դեկտեմբերին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ դուք հայտարարեցիք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համար նոր իրավական շրջանակի մշակման բանակցությունների մեկնարկի մասին։ Նոր փաստաթուղթը հիմնված կլինի նախկինում բանակցված Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասի» վրա, որը չստորագրվեց Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու պատճառով։ Բանակցությունների մեկնարկը նշանակու՞մ է արդյոք, որ ԵՄ-ն եւ նրա անդամները հաղթահարել են 2013թ. սեպտեմբերի հիասթափությունը։
- Մենք շրջել ենք 2013թ. բոլոր անորոշությունների էջը։ Եվրոպական միությունը Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերն է, մեր ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների պատմությունը սկսվում է դեռ անհիշելի ժամանակներից, եւ մենք ունենք ընդհանուր ռազմավարական հետաքրքրություն ձեր տարածաշրջանի կայունության հարցում։ Տնտեսական, պատմական եւ միջազգային նկատառումներից ելնելով՝ փակուղուց դուրս գալը բոլորի շահերից էր բխում։ Այսպիսով, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք ունեցել ենք խիտ ժամանակացույցով մի շարք հանդիպումներ, թե բազմակողմ՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում, թե՛ երկկողմ ձեւաչափով։ Ես հանդիպել եմ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանի հետ բազմաթիվ առիթներով, նախագահ Տուսկը Հայաստան այցելեց հուլիսին, իսկ իմ գործընկեր հանձնակատար Հանը՝ անցյալ տարի մարտին։
Միեւնույն ժամանակ, ԵՄ-ն վերանայել է մեր հարեւանության նկատմամբ իր մոտեցումը։ Կես միլիարդ քաղաքացի ունեցող միությունը կարող էր դեպի իր հարեւանները հայացք գցելու եւ այնտեղ հավանական «արբանյակներ» տեսնելու գայթակղություն ունենալ։ Սակայն դա ձախողում կլիներ։ Մեզ արբանյակներ պետք չեն. մեզ անհրաժեշտ են գործընկերներ` ուժեղ գործընկերներ։ Ավելին, Եվրամիության հետ գործընկերությունը չի բացառում այլ միջազգային դաշինքներ։ Ես կարծում եմ, որ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ավելի ամուր հարաբերությունները կարող են շահեկան լինել ոչ միայն մեր երկրների, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար։
- 2017թ. Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ. դրանք կլինեն առաջինը նոր Սահմանադրությունն ընդունելուց հետո, որը երկիրը վեր է ածում խորհրդարանական հանրապետության։ Հայաստանում ընդդիմադիրները հաճախ են քննադատում ԵՄ-ին՝ նախորդ խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների եւ 2015թ. դեկտեմբերին անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում խախտումների վրա «աչքը փակելու» համար։ Պատրաստվու՞մ եք արդյոք հատուկ ուշադրություն դարձնել 2017թ. ընտրություններին։
- Մենք երբեք «աչք չենք փակել», երբ հարցը վերաբերել է ընտրություններին։ Կանոնավոր եւ թափանցիկ ընտրությունները ամուր ժողովրդավարության առանցքային հատկանիշն են, սակայն ոչ մի ընտրական գործընթաց կատարյալ չէ, եւ բոլոր երկրների համար կարող է շահեկան լինել արտաքին դիտորդների ներկայությունը։ Իրականում, Եվրամիության երկրներում մենք կանոնավոր կերպով հրավիրում ենք միջազգային դիտորդների՝ դիտարկելու քվեարկության ընթացքը։ Ահա թե ինչու մենք մեր աչքերը միշտ բաց ենք պահում մեր հարեւան երկրներում տեղի ունեցող իրադարձությունների ուղղությամբ. մենք կարող ենք որպես գործընկերներ օգնել միմյանց։ Այդ իսկ պատճառով սահմանադրական հանրաքվեից հետո մենք կոչ արեցինք Հայաստանի իշխանություններին պարզաբանել ենթադրյալ խախտումների հարցը։ Երբ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատություների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը հրապարակեց իր վերջնական զեկույցը հանրաքվեի վերաբերյալ, մենք համաձայնեցինք այնտեղ ներառված դիտարկումների եւ առաջարկությունների հետ։ Ենթադրյալ կեղծիքները հարկ է անկախ հետաքննության առարկա դարձնել, իսկ եթե դրանք հաստատվեն, անհրաժեշտ կլինի ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ։ Մենք նաեւ հանդես ենք եկել մի շարք առաջարկություններով այն մասին, թե ինչպես կարելի է իրականացնել ընտրական բարեփոխումը։ Ես կարծում եմ, որ մեր առաջարկությունները կարող են արժեքավոր լինել հաջորդ տարի անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Հրավերի դեպքում ԵԱՀԿ լիարժեք դիտորդական առաքելությունը, ինչպես նաեւ տեղական դիտորդները հանդես կգան որպես լրացուցիչ երաշխիք եւ կամրապնդեն 2017թ. ընտրությունների վստահելիությունը։ Մենք կշարունակենք աջակցել ձեր ընտրական գործընթացներին որպես լավ բարեկամ։
-  ԵՄ-ն պաշտոնապես սատարու՞մ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ստեղծելու մի մեխանիզմ, որով հնարավոր կլիներ հետաքննել շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը։ Կարո՞ղ է ԵՄ-ն տրամադրել տեխնիկական միջոցներ եւ միջոցներ՝ այսպիսի մի մեխանիզմ ներդնելու համար։
- Ակնհայտ է, որ ստատուս քվոն անկայուն է։ Անցյալ տարվա ընթացքում մենք ականատեսն ենք դարձել շփման գծի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջազգային սահմանի երկայնքով բռնությունների սրացմանը։ Կիրառվել է ծանր զենք, թիրախ են դարձել խաղաղ բնակիչները։ Հետընթացն այս ուղղությամբ անկարելի է։ Հակամարտության քաղաքական լուծումը, միջազգային իրավունքին համապատասխան, այսօր ավելի հրատապ է, քան երբեւէ։
Մինսկի խմբի միջնորդության ջանքերին մեր ցուցաբերած աջակցությունն անսասան է։ Եվրամիությունը կաջակցի բանակցություններում ցանկացած առաջընթացի։ Ցանկացած բանակցված եւ համաձայնեցված փորձ, որը ուղղված կլինի անվտանգության իրավիճակի կայունացմանը, այդ թվում` նաեւ միջադեպերի կանխման մեխանիզմը, կստանա մեր միության լիաժեք աջակցությունը։ Բացի այդ, մենք պատրաստ ենք քննարկել լրացուցիչ աջակցության հավանական տրամադրումը, եթե այս հարցում դրական քայլեր արձանագրվեն։ Խաղադրույքները շատ բարձր են ձեր երկու երկրների եւ տարածաշրջանի համար։ Պատերազմի սկզբից ավելի քան երկու տասնամյակ է անցել, եւ ժամանակն է, որ երկու երկրների ղեկավարները խիզախություն ցուցաբերեն եւ քայլեր անեն դեպի խաղաղություն։ Մենք կանենք ամեն բան՝ նրանց այս ուղղությամբ աջակցելու համար։
-  ԵՄ-ն եւ իր անդամ պետությունները «վերաբացահայտում» են Իրանը պատժամիջոցները վերացնելուց հետո։ Վերջերս կարծիք է հնչել, որ Իրանի հետ դարավոր առեւտրային եւ մշակութային կապեր ունեցող Հայաստանը կարող է դառնալ «նոր Հոնգ Կոնգ» եւ ծառայել որպես «հանգույց» ԵՄ-ի եւ Իրանի միջեւ։ ԵՄ-ն ունի՞ այդպիսի հանգույցի կարիքը։
- Հայաստանն ուշադիր հետեւել է Իրանի հետ մեր բանակցություններին եւ անցյալ տարի հուլիսին Վիեննայում մեր պատմական հայտարարությանը հաջորդած համաձայնության իրականացմանը։ Ինձ համար սա եւս մեկ հաստատում էր առ այն, որ այս համաձայնությունը ոչ միայն շահեկան կլինի բանակցություններին ուղղակիորեն մասնակցող երկրների, այլեւ տարածաշրջանի եւ ամբողջ աշխարհի համար։ Սա հաստատում էր առ այն, որ մենք գտել ենք փոխշահավետ լուծում։ Համաձայնության արդյունքում Միջին Արեւելքը, Կովկասը եւ Կենտրոնական Ասիան դարձել են ավելի ապահով տարածաշրջաններ, եւ սա կարող է խթանել ավելի դրական տարածաշրջանային դինամիկա։ Իրանի լիարժեք ինտեգրումը միջազգային հանրությանը եւ համաշխարհային տնտեսությանը կարող է շահեկան լինել ոչ միայն Իրանի, այլ հավանաբար նաեւ նրա բոլոր հարեւանների, այդ թվում նաեւ՝ Հայաստանի համար։
Ես շուտով վերադառնալու եմ Իրան մի շարք այլ եվրահանձնակատարների հետ՝ քննարկելու մեր երկկողմ հարաբերությունները, Միջին Արեւելքում եւ ավելի մեծ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ մեր զրույցների ընթացքում ԵՄ-ն նաեւ առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնի տարածաշրջանային հարցերին։ Հարեւանների միջեւ ավելի սերտ հարաբերությունները, տարածաշրջանային կայունությունը եւ զարգացումը հավասարապես բխում են թե՛ մեր, թե՛ ձեր շահերից։
-  Գերմանիայից եւ Շվեդիայից հետո Հայաստանը երրորդ եվրոպական երկիրն է, որն ընդունել է Սիրիայից ամենամեծ թվով տեղահանվածների։ Կարծու՞մ եք արդյոք, որ Հայաստանը կարող է ԵՄ-ի հետ բանակցել որեւէ փաթեթի շուրջ, որի նպատակը կլինի օգնել այդ մարդկանց եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել նրանց համար։
- Եվրոպայում հանրային կարծիքը չափազանց հաճախ է մոռանում, որ մենք միակը չենք, ում վրա ազդել է փախստականների ներկայիս ճգնաժամը. Հայաստանի նման փոքր երկրները մեծ համերաշխություն են ցուցաբերում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր փախչում են պատերազմից եւ ավերածությունից։ Պաշտպանությանն ու ինտեգրմանն ուղղված ձեր ջանքերը հուշում են մեզ, որ հարուստ եւ ուժեղ Եվրոպան չպետք է վախենա ընդունել մեր սիրիացի բարեկամներին։ Ինչպես գիտեք, ԵՄ-ն եւ ես անձամբ առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում հակամարտությանը վերջ դնելու, ինչպես նաեւ սիրիացի փախստականների ամբողջ սերունդների պատերազմի եւ հուսահատության զոհ չդարձնելու համար։ Անցյալ ամիս Լոնդոնում մենք հայտարարեցինք, որ 3 միլիարդ եվրո ենք հատկացնում՝ ի աջակցություն հայրենիքում եւ արտասահմանում գտնվող սիրիացիների։ Մենք ֆինանսավորում ենք մի շարք կրթական ծրագրեր, աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ փախստականներին ընդունող համայնքների աջակցությանն ուղղված նախագծեր։ Մենք կապահովենք այդ աջակցության միջոցների մի մասի ներդրումը ձեր կողմից այդ գործողություններին մեծահոգաբար միանալու ջանքերին։

High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Federica Mogherini will visit Armenia on March 1. Ahead of her visit she gave an exclusive interview to Mediamax.
- Together with Armenian FM Edward Nalbandian, you announced the launch of negotiations on a new legal framework of Armenia-EU relations last December. The new document will be based on the “political part” of early negotiated Association Agreement that wasn’t signed due to Armenia’s membership in Eurasian Economic Union. Does the start of the negotiations mean that the EU and its members overcame the frustration that aroused in September 2013?
- We have turned the page on any uncertainties created back in 2013. Our European Union is Armenia’s main trading partner, relations between our peoples date back to time immemorial, and we share a strategic interest in the stability of your region. For economic, historic and international reasons, it was in everyone’s interest to move beyond the impasse.
So in the last few months we have had an intense schedule of meetings, both multilaterally – in the Eastern Partnership framework – and in bilateral settings. I have met with Foreign Minister Nalbandian on many occasions, President Tusk visited Yerevan in July, and my colleague Commissioner Hahn visited last March.
In the meantime, the EU has also reviewed its approach towards our neighbourhood. A Union of half a billion citizens could be tempted to look at its neighbours and see potential “satellites”. But it would be a non-starter. We don’t need satellites: we need partners, and strong ones. Moreover, a partnership with our European Union does not exclude other international alliances. I believe that stronger relationships between the EU and Armenia can benefit not just our countries, but the entire region.
- Parliamentary elections will be held in Armenia in 2017 - this will be the first voting after adopting a new Constitution that transforms the country into parliamentary republic. Armenian opposition often criticizes the EU for “shutting eyes” to the irregularities observed during past parliamentary and presidential elections and the referendum on Constitution held in December, 2015. Are you going to give special attention to the elections of 2017?
- We have never 'shut our eyes' when it has come to elections. Regular and transparent elections are a key feature of a solid democracy, but no electoral process is perfect and all countries can benefit from the presence of external observers. In fact, countries in our European Union systematically invite international observers to monitor our votes. This is why we always keep our eyes open on events in our neighbouring countries: we can help each other, as partners. And this is why after the constitutional referendum we called for a clarification by the Armenian authorities on the alleged irregularities. When the Office for Democratic Institutions and Human Rights at the OSCE issued its final report on the vote, we shared its observations and recommendations.
The alleged frauds should be independently investigated and, if they are confirmed, action will be necessary. We have also made a series of proposals on how electoral reform could be carried out. I believe our recommendations can prove valuable towards next year's parliamentary elections. If invited, a full-fledged OSCE election observation mission as well as domestic observers would serve as an additional safeguard and reinforce the 2017 elections’ credibility. We will keep trying to support your electoral process, as any good friend would do.
- Does the EU formally support the proposal of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to create a mechanism to investigate violations of the ceasefire on the Contact Line and Armenian-Azerbaijani border? Can EU provide any technical expertise and means for installing such a mechanism?
- It is clear that the status quo is unsustainable. Over the past year we have witnessed an escalation of violence along the line of contact, as well as along the international border between Armenia and Azerbaijan. Heavy weapons were used, civilians were targeted. No one can afford to keep going down this path. A political settlement to the conflict, in accordance with international law, is more urgent than ever.
Our support to the mediation efforts of the Minsk Group has been unwavering. The European Union will support any progress made in the negotiations. Any negotiated attempt to stabilise the security situation, including an incident prevention mechanism, would have our Union’s full backing. And we stand ready to consider further support in case positive steps are taken on these matters. The stakes are way too high – for your two countries and for the region. Over two decades after the beginning of the war, it is time for your leaders to show courage and make a move towards peace. We will do all we can to help them in this direction.
- The EU and its Member states are “rediscovering” Iran after lifting the sanctions. An opinion was voiced recently that having centuries old trade and cultural ties with Iran, Armenia can become a “new Hong Kong” and serve as a “hub” between the EU and Iran. Does the EU need such a hub?
- Armenia has followed closely our negotiations with Iran and the deal’s implementation after our historic announcement in Vienna last July. To me, it was yet another confirmation that the agreement will not only benefit the countries that were directly involved in the talks, but the entire region and the whole world. It was a confirmation that we truly reached a win-win solution. The deal has made the Middle East, the Caucuses and Central Asia a safer place, and it can start to foster more positive regional dynamics. The full integration of Iran in the international community and the global economy will benefit not just Iran, but potentially all its neighbours, including Armenia. I will go back to Iran soon, together with a number of other European Commissioners, to discuss both our bilateral relationship and the situation in the Middle East and the broader region. I can assure you that the EU will also pay particular attention to the regional dimension of our conversations. Improved neighbourly relations, regional stability and development are in our interest as much as they are in yours.
- Armenia is the third European country to host the biggest number of displaced people from Syria after Germany and Sweden. Do you think that Armenia can negotiate some special package with the EU aimed at helping those people and creating new jobs for them?
- European public opinion too often forgets that we are not the only ones to be touched by the current refugee crisis: small countries like yours are showing great solidarity to those who are fleeing war and destruction. Your efforts for protection and integration tell us that the rich and powerful Europe cannot be afraid of welcoming our Syrian friends. As you know, the EU and myself personally are putting our best efforts to bring the conflict to an end, but also not to lose entire generations of Syrian refugees to war and despair. Last month, in London, we have announced that we are mobilising €3 billion for Syrians in their country and abroad. We are financing a number of projects for education, jobs and for supporting the host communities. We will make sure that part of this support contributes also to your generous solidarity.