Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայեր. «Հետաքննության մեխանիզմը կարեւոր է» - Mediamax.am
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանի համար` տրված Մեդիամաքսին
- 2016 թ.-ին Գերմանիան ստանձնել է ԵԱՀԿ նախագահությունը:  Որո՞նք են ձեր երկրի նախագահության առաջնահերթությունները:
- Ներկայում մենք կանգնած ենք Սառը պատերազմի ավարտից ի վեր Եվրոպայում խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող հավանաբար ամենալուրջ մարտահրավերի առջեւ: Մենք լիովին գիտակցում ենք, թե ինչ է նշանակում ստանձնել ԵԱՀԿ նախագահությունը նման դժվար ժամանակաշրջանում, եւ այն պատասխանատվությունը, որը մենք կրելու ենք Եվրոպայի համար:
ԵԱՀԿ-ում մեր նախագահության համար մեր կողմից ընտրված կարգախոսն է՝  երկխոսության վերսկսում, վստահության վերստեղծում  եւ անվտանգության վերականգնում: Մենք տքնաջանորեն աշխատելու ենք այս առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու համար: Վերջին տարիների ընթացքում Եվրոպայում  վստահությունը զգալիորեն պակասել է: Այն վերստեղծելը դժվար կլինի, բայց դա չանելու տարբերակ չկա: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի մենք կարողանանք ասել գալիք սերունդներին՝ մենք արեցինք հնարավոր ամեն ինչ՝ պահպանելու խաղաղությունը մեր մայրցամաքում:
- Որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր՝ ինչպե՞ս եք դուք ակնկալում օգնել Մերձդնեստրի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հարավային Կովկասի մյուս չլուծված հակամարտությունների կարգավորմանը:
- Անկեղծ ասած, ես չեմ ցանկանում ընդունել ֆատալիզմի այն տեսակը, որն այդ հակամարտությունները պիտակավորում է որպես «սառեցված»: Յուրաքանչյուր տարի դրանք շարունակում են մարդկանց զրկանքների եւ խնդրո առարկա տարածաշրջանների լճացման պատճառ մնալ: Մենք ցանկանում ենք կայունացնել հրադադարները, վստահություն կառուցել եւ մեղմել մարդկանց առօրյա կենցաղը՝ ձեռնարկելով փոքր, բայց շոշափելի քայլեր, ինչպես օրինակ, բարելավել տնտեսական կապերը:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա մեզ մտահոգում է շփման գծի եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանի  երկայնքով զինված բախումները: Գերմանիան կոչ է անում ակտիվացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող բանակցությունները:  Այս ճանապարհին կարեւոր քայլ կլիներ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը:
Մերձդնեստրի մասով մենք փնտրում ենք համակողմանի կարգավորում, որը կճանաչի Մոլդովայի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, եւ կտրամադրի Մերձդնեստրին հատուկ կարգավիճակ:
Վրաստանում ևս իրավիճակը լուծման առումով բարդ է: Այնուամենայնիվ, վերջերս առաջընթաց է գրանցվել հակամարտության կողմերի միջեւ գործնական համագործակցության առումով: Մենք ցանկանում ենք պահպանել այս դրական դինամիկան՝  այն ամրապնդելով վստահության կառուցման միջոցներով եւ հումանիտար գործողություններով:
- Հակամարտությունն Արեւելյան Ուկրաինայում շարունակվում է արդեն երկու տարի: Ի՞նչ դեր կարող է ԵԱՀԿ-ն այնտեղ խաղալ ապագայում: ԵԱՀԿ Հատուկ դիտորդական առաքելությունը (SMM) ընդլայնելու ծրագրեր կա՞ն:
- 2014 թ.-ից ի վեր Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումները ցույց տվեցին, որ ԵԱՀԿ անփոխարինելի է Եվրոպայի անվտանգության համար: Անկախ բոլոր անհաջողություններից՝ առանց դիտորդական առաքելության մենք չէինք արձանագրի այսքան մեծ առաջընթաց, որն ունեցանք ռազմական լարվածության թուլացման եւ զինտեխնիկայի դուրսբերման առումով: Այժմ պետք է ժամանակ չկորցնենք և կայացնենք առաքելության մանդատի երկարացման եւ բյուջեի վերաբերյալ անհրաժեշտ որոշումները, որպեսզի դիտորդները կարողանան շարունակել իրենց կարեւոր աշխատանքը:
Այժմ արդեն կարող ենք փաստել, որ Հատուկ դիտորդական առաքելության մանդատը կայացած է: Այն առաքելությանն օժտել է խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ ամենալայն հնարավորություններով: Դիտորդներին հաջողվել է տեղում ճկունորեն արձագանքել իրավիճակի զարգացմանը և նորահայտ  պահանջներին:  Հետևաբար մենք աշխատելու ենք առաքելության մանդատի երկարացման ուղղությամբ:
- Ինչպե՞ս կարող է ԵԱՀԿ-ն նպաստել Եվրոպայում խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը: Որոնք ենք ԵԱՀԿ-ի՝ որպես կազմակերպություն, առավելությունները, որոնցով այն տարբերվում է մյուս միջազգային դերակատարներից:
- ԵԱՀԽ գործընթացը մեզ սովորեցրել է, որ մենք իրավունք չունենք թույլ տալու, որ մասնակից պետությունների միջեւ երկխոսության թելը կտրվի հատկապես ա'յն ժամանակ, երբ Արևմուտքի ու Արևելքի միջև խորանում է անվստահությունը եւ աճում է անհաղորդությունը:  Այն, որ ԵԱՀԿ-ն այժմ դարձել է անվտանգության ասպարեզում աշխարհի ամենախոշոր տարածաշրջանային կազմակերպությունը, փաստում է, թե որքան արդիական է այս մոտեցումը:
Կարեւոր է նաեւ գիտակցել, որ Մինսկի խաղաղ գործընթացում հաջողության որևէ հնարավորություն չի կարող լինել առանց ԵԱՀԿ: Դիտորդական առաքելության, ինչպես նաև Եռակողմ կոնտակտային խմբում ունեցած իր առանցքային դերակատարման շնորհիվ ԵԱՀԿ վճռորոշ կերպով նպաստել է ուկրաինական հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացի նախաձեռնմանը:  Սա ամբողջ կազմակերպությանը հանել է այսպես կոչված «քնած արքայադստեր» թմբիրից՝ վերադարձնելով ն միջազգային անվտանգության քաղաքականության հարթակ, իմ կարծիքով, շատ ճիշտ ժամանակին:
- Ինչպե՞ս է ԵԱՀԿ-ն արձագանքում միջազգային ահաբեկչության ահագնացող սպառնալիքին:
- Ստամբուլի սրտում ահասարսուռ հարձակումները եւ անցած տարի Փարիզից մինչեւ Բեյրութ տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունները դաժանորեն հուշեցին, որ մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է ահաբեկչության թիրախ դառնալ: Ակնհայտ է, որ որևէ պետություն չի կարող ինքնուրույնաբար և միայնակ դիմակայել  այս սպառնալիքին: Ուստի գալիք տարիներին մենք ստիպված ենք ամրապնդել ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր 57 պետությունների հակաահաբեկչական կարողությունները: Մեզնից առաջ ԵԱՀԿ նախագահող Շվեյցարիան եւ Սերբիան կարեւոր աշխատանք են կատարել այս հարցում: Մենք ցանկանում ենք շարունակել այն, նաև օրինակ՝ այս ամառ Բեռլինում ահաբեկչության դեմ պայքարի միջազգային համաժողով հրավիրելու միջոցով:
- Ինչպե՞ս կարող են ԵԱՀԿ մասնակից պետություններն արձագանքել փախստականների ճգնաժամին:
-  Փախստականների ճգնաժամն ակնհայտ կերպով ցույց տվեց, որ մենք առաջ չենք շարժվի՝ առաջնորդվելով բացառապես ազգային ռազմավարություններով, եւ որքան էլ դժվար լինի Եվրոպայում հասնել համաձայնության, մենք պետք է շարունակենք փնտրել համատեղ լուծումներ: ԵԱՀԿ ներսում մենք միասնական ենք ճգնաժամի հետեւանքների դեմ  պայքարի եւ ԵԱՀԿ տարածքում սահմանների կառավարման բարելավման հարցում: Այս ուղղությամբ ենք շարունակելու այս տարի մեր աշխատանքը:
Երկարաժամկետ տեսանկյունից, ինտեգրումը հասարակության համար լուրջ խնդիր է լինելու: Ուստի չափազանց կարեւոր է հենց այժմվանից վճռականորեն գործել ԵԱՀԿ տարածքում անհանդուրժողականության, խտրականության եւ այլատյացության դեմ: Գերմանիայի նախագահությունը կենտրոնանալու է հատկապես այս խնդիրների վրա՝ հաշվի առնելով անցյալի համար մեր պատասխանատվությունը:
- ԵԱՀԿ-ի տիրույթում գտնվող մյուս ուղղությունը՝ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների  թեմաները, ի՞նչ դեր է ունենալու գերմանական նախագահության համար:
- Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը մեր օրակարգի ամենակարեւոր մասն է կազմում: Մենք աշխատանք ենք տանելու, որ գոյություն ունեցող պարտավորություններն ամբողջությամբ հարգվեն ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետությունների, այդ թվում, անշուշտ, մեր կողմից:
Արդյունավետ պետական կառավարումը եւս շարունակելու է առանցքային չափանիշ  մնալ կայուն տնտեսական կապերի համար, եւ այս երկուսը չափազանց որոշիչ են վստահության կառուցման համար: Այդ պատճառով մայիսին Բեռլինում կայանալիք տնտեսական համաժողովի շրջանակում մենք փորձելու ենք երկխոսության մեջ մտնել գործարար աշխարհի հետ՝ ձեռնարկատերերից լսելու, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ տնտեսական կապերը ԵԱՀԿ տարածքում կայունորեն ամրապնդելու համար, ինչից, ի վերջո,  շահելու ենք նաև քաղաքական ու հասարակական առումներով:
- Երբ մեկ տարի անց ետ նայեք ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահությանը, ի՞նչն եք համարելու հաջողություն:
- Դեկտեմբերին Համբուրգում մենք հանդիպելու ենք ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների արտգործնախարարների հետ եւ ամփոփելու ենք մեր նախագահության մեկ տարվա արդյունքները: Հուսով եմ՝ մեզ կհաջողվի ԵԱՀԿ ներսում կրկին անցնել կառուցողական գործողությունների: Մենք պետք է անենք ավելին, քան սոսկ ստատուս քվոն պահպանելն է:
Հավելումն դրա, որպես նախագահող երկիր՝ մենք փորձելու ենք խթանել կոնսենսուսի սկզբունքը կազմակերպության ներսում: Սակայն ակնհայտ է, որ կոնսենսուսի հնարավոր չէ հասնել այնքան ժամանակ, քանի դեռ մասնակից երկրները չեն ցանկանանում փոխզիջման գնալ: Բոլորիս համար հաջողություն կլինի, եթե ԵԱՀԿ յուրաքանչյուր անդամ պետություն իր նպաստը բերի այդ գործին:

Франк-Вальтер Штайнмайер: «Механизм расследования важен»
Эксклюзивное интервью министра иностранных дел Германии, Действующего председателя ОБСЕ Франка-Вальтера Штайнмайера для Армении, предоставленное Медиамакс
- В 2016 году Германия председательствует в ОБСЕ. Каковы приоритеты страны в период председательства?
- Сегодня мы столкнулись, наверное, с самой серьезной угрозой миру и безопасности в Европе со времен окончания Холодной войны. Мы прекрасно осознаем, что значит быть председателем ОБСЕ в столь сложный период, и понимаем всю ответственность за Европу, возложенную на нас.
Наш девиз, выбранный для председательства в ОБСЕ - «Возобновление диалога, воссоздание доверия и восстановление безопасности». Мы будем усердно трудиться для исполнения этих приоритетов. За последние годы в Европе резко убавилось доверие. Восстановить его будет сложно, однако у нас нет другого выбора. Мне бы хотелось, чтобы мы могли сказать будущим поколениям, что сделали все возможное для поддержания мира на нашем материке.
- Как вы намерены помочь разрешению Приднестровского и Карабахского конфликтов, а также других неразрешенных конфликтов Южного Кавказа?
- Честно говоря, не хочу принимать разновидность фатализма, согласно которой эти конфликты считаются «замороженными». Из года в год они продолжают быть источниками лишений для людей, задерживая развитие проблемных регионов. Мы хотим стабилизировать перемирия, установить доверие и облегчить повседневный быт людей, предпринимая небольшие, но ощутимые шаги, как, например, налаживание экономических связей.
Что касается Карабахского конфликта, то нас беспокоят вооруженные столкновения на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе. Германия призывает активизировать переговоры, проходящие под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Важным шагом на этом пути было бы создание механизма расследования нарушений режима перемирия.
Для Приднестровья мы ищем возможности для всестороннего урегулирования, при котором будут соблюдены суверенитет и территориальная целостность Молдавской Республики, а Приднестровью будет присвоен особый статус.
Ситуация в Грузии также достаточно сложная в плане разрешения. Тем не менее, в последнее время наблюдается прогресс с точки зрения практического сотрудничества сторон. Мы хотели бы сохранить положительную динамику, укрепляя ее средствами налаживания доверия и гуманитарной деятельностью.
- Конфликт на востоке Украины длится уже два года. Какую роль ОБСЕ может сыграть там в будущем. Есть ли планы по расширению Специальной мониторинговой миссии (SMM)?
- Начиная с 2014 года события на Украине демонстрируют, что ОБСЕ незаменима в обеспечении безопасности в Европе. Несмотря на все неудачи, без мониторинговой миссии не было бы того значительного прогресса, который был достигнут в плане ослабления напряжения и вывода военной техники. Теперь нужно не терять времени и принять необходимые решения, связанные с продлением мандата миссии и выделением бюджета, чтобы наблюдатели могли продолжить свою важную работу.
Уже сейчас можно констатировать, что мандат Специальной мониторинговой миссии устоялся. Миссия наделена самыми широкими возможностями для решения проблем. Наблюдатели могли на месте гибко реагировать на развитие ситуации и возникающие проблемы. Следовательно, мы будем работать над продлением мандата миссии.
- Как ОБСЕ может содействовать установлению мира и безопасности в Европе? В чем заключаются преимущества ОБСЕ как организации, которые отличают ее от других международных игроков?
- Как показал процесс СБСЕ, у нас нет права допускать, чтобы нить переговоров между странами-участницами прерывалась, особенно в тех случаях, когда между Западом и Востоком углубляется недоверие и растет изоляция. То, что ОБСЕ стала самой крупной региональной организацией в области безопасности в мире, свидетельствует об актуальности подобного подхода.
Важно также осознавать, что у Минского мирного процесса без ОБСЕ нет никаких шансов на достижение успеха. Благодаря своей ключевой роли в мониторинговой миссии и трехсторонней контактной группе, ОБСЕ решительным образом способствовала инициации политического процесса по урегулированию украинского конфликта. Это вывело всю организацию из дремоты «спящей красавицы», вернув организацию на арену международной политики безопасности и, на мой взгляд, это произошло в самый подходящий момент.
- Как ОБСЕ реагирует на растущие угрозы международного терроризма?
- Ужасающие атаки в самом сердце Стамбула и теракты, произошедшее в прошлом году в разных местах – от Парижа до Бейрута – подсказывают, что любой из нас может стать мишенью террористов. Очевидно, что ни одна страна не может самостоятельно и в одиночку противостоять этим рискам. Так что в предстоящие годы мы будем вынуждены укреплять антитеррористические возможности всех 57 стран-участниц ОБСЕ.
Председательствующие до нас Швейцария и Сербия провели важную работу в этом направлении. Мы хотим продолжить ее, в том числе, например, с помощью международного форума по борьбе против терроризма, который пройдет этим летом в Берлине.
- Как могут страны-участницы ОБСЕ реагировать на кризис беженцев?
- Кризис беженцев наглядно показал, что мы не сможем двигаться вперед, руководствуясь исключительно национальными стратегиями. Как бы ни было трудно достичь согласия в Европе, мы должны продолжать поиски общих компромиссных решений. Внутри ОБСЕ мы едины в борьбе с последствиями, а также в вопросе совершенствования контроля над границами на территории ОБСЕ. В этом году мы продолжим работать в этом направлении.
В долгосрочной перспективе интеграция станет серьезной проблемой для общества. Так что крайне важно начать решительно действовать против нетерпимости, дискриминации и шовинизма на территории ОБСЕ. Немецкое председательство будет особенно фокусироваться на этих вопросах, учитывая нашу ответственность за прошлое.
- Какую роль в председательстве Германии будут играть другие направления, входящие в «корзину» ОБСЕ – права человека и фундаментальные свободы?
- Защита прав и фундаментальных свобод составляет важнейшую часть нашей повестки. Мы будем работать над тем, чтобы существующие обязательства полностью соблюдались всеми странами ОБСЕ, в том числе, без сомнения, и нами.
Эффективное государственное управление также продолжит оставаться ключевым критерием для стабильных экономических связей, и эти два фактора чрезвычайно важны для установления доверия. Поэтому в мае на экономическом форуме в Берлине мы постараемся вступить в диалог со сферой бизнеса и услышать от предпринимателей, что необходимо сделать для стабильного укрепления экономических связей на территории ОБСЕ, от чего, в конечном итоге, мы выиграем как в политическом, так и в общественном плане.
- Оглядываясь через год на председательство Германии, что вы будете считать своими достижениями?
- В декабре мы встретимся в Гамбурге с министрами иностранных дел стран ОБСЕ и подведем итоги нашего председательства. Надеюсь, нам удастся снова перейти к конструктивным действиям внутри ОБСЕ. Мы должны добиться чего-то большего, чем простое поддержание «статуса-кво».
В дополнение ко всему, в качестве страны-председателя мы постараемся продвигать принцип консенсуса внутри организации. Однако очевидно, что консенсуса невозможно будет достичь, пока страны-участницы не захотят идти на компромисс. Для всех будет лучше, если каждый член ОБСЕ внесет свой вклад в это дело.