Անտոնիո Մարաս. «Փարաջանովին պատահաբար բացահայտեցի»
Միլանի նորաձեւության շաբաթում վերջերս ցուցադրվեց մի հավաքածու, որի յուրաքանչյուր զգեստ ներդաշնակում էր փարաջանովյան գույներն ու ձեւերը, իսկ ձեռագործ նախշազարդերը յուրօրինակ հայկական շունչ էին հաղորդում:
Հավաքածուի հեղինակը իտալացի մոդելյեր Անտոնիո Մարասն էր, Kenzo նորաձեւության տան նախկին կրեատիվ տնօրենը, որի վերջին հավաքածուի համար ոգեշնչման աղբյուր էր հանդիսացել Սերգեյ Փարաջանովի արվեստը:  Նախորդ շաբաթ նա ընտանիքի հետ ժամանել էր Հայաստան` IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հրավերով:
Մեզ հետ զրույցի ընթացքում Անտոնիո Մարասը պատմեց Փարաջանովի թանգարանում իր համար պատրաստված անակնկալի, հայաստանյան աշունից եւ տեսարժան վայրերից ստացած տպավորությունների մասին: Մեր զրուցակիցը խոսեց նաեւ փարաջանովյան հավաքածուի, իտալական կինոյի եւ շատ ու շատ այլ բաների մասին: Ի դեպ, հարցերին պատասխանելիս Անտոնիո Մարասը շարունակ նկարում էր իր ալբոմի մեջ: Զրույցի ավարտին նա ինձ ցույց տվեց դիմանկարս:
-Պարոն Մարաս, Ձեր վերջին գարուն-ամառ 2016 հավաքածուն ունի փարաջանովյան մոտիվներ: Ե՞րբ ծանոթացաք Սերգեյ Փարաջանովի արվեստին, եւ հատկապես ի՞նչը ոգեշնչման աղբյուր դարձավ Ձեզ համար:
- Իմ առաջին հանդիպումը Փարաջանովի հետ շատ պատահական ստացվեց: Իտալիայում կինոյին նվիրված մի հեռուստահաղորդում կա, որը կոչվում է «Ժամանակից դուրս» եւ հեռարձակվում է կեսգիշերին: Մի օր պատահաբար արթնացա կեսգիշերին եւ միացրեցի հեռուստացույցը: Աչքերիս առջեւ հայտնվեց ֆիլմից մի կադր, որտեղ մի կին իր դեմքին է մոտեցնում ժանյակի մի կտոր: Դեպքը 10 տարի առաջ էր, եւ այդ ժամանակ հեռուստահաղորդումը ետ տանելու հնարավորություն չկար, որպեսզի ստանայի ֆիլմի մասին ողջ ինֆորմացիան:
Անտոնիո Մարասը Անտոնիո Մարասը
Սպասեցի մինչեւ հաղորդման ավարտը, որպեսզի իմանամ, թե ով է այդ գեղեցիկ պատկերների հեղինակը: Ի վերջո, լսեցի եւ գրի առա ռեժիսորի անունը՝ Սերգեյ Փարաջանով: Ֆիլմը նվիրված էր Սայաթ-Նովային եւ կոչվում էր «Նռան գույնը»: Առավոտյան սկսեցի տեղեկություններ հավաքել այդ արտիստի մասին: Իմ տեսած առաջին պատկերը՝ կինը եւ ժանյակի կտորը, շատ տպավորեց ինձ:
Հինգ տարի առաջ Փարիզում կրկին պատահաբար հանդիպեցի Փարաջանովին նվիրված մի ցուցահանդեսի: Ներս մտա եւ բացահայտեցի, որ նա ոչ միայն ռեժիսոր է եղել, այլեւ ունիվերսալ արտիստ: Այնտեղ բացահայտեցի, որ Փարաջանովը եղել է կոլեկցիոներ, որը կարողացել է նոր իմաստներ ու նշանակություններ տալ իրերին, եղել է կոլաժի վարպետ: Բացի այդ նա արվեստների՝ պարի, երաժշտության, թատրոնի, իտալական մշակույթի սիրահար էր, Ֆելինիի եւ Պազոլինիի, Տոնինո Գուերայի ընկերը:
-Դուք պլանավորո՞ւմ էիք նրա արվեստի շունչը կրող հավաքածու ստեղծել:
- Ոչ, չեմ պլանավորել, բայց շարունակ մտածել եմ նրա արվեստի մասին: Փարաջանովյան որոշ մասնիկներ պահպանվել էին մտքիս պահարաններում: Իմ աշխատաոճը մի փոքր նման է Փարաջանովի ոճին: Ես նույնպես հավաքում եւ խմբավորում եմ մտքեր, գաղափարներ, թերթերի եւ ամսագրերի էջեր, լուսանկարներ, իրեր, որոնք հայտնվում են իմ ձեռքերում: Ճիշտ պահին գաղափարները դուրս են թռչում մտքիս պահարաններից, ինչպես որ իմ տան պահարանից որոշ ժամանակ առաջ հայտնաբերեցի այն կատալոգը, որը գնել էի Փարաջանովի ցուցահանդեսի ժամանակ: Այդ օրը որդիս ինձանից ֆիլմի խորհուրդ հարցրեց եւ ես անմիջապես ասացի՝ «Նռան գույնը»: Հենց այդ պահից շատ բնականոն ընթացավ հավաքածուի պատրաստումը:
Ինձ հետ մեկ այլ հետաքրքիր դեպք էլ պատահեց: Ինչպես գիտեք, Փարաջանովի գործերից շատերը պատրաստված են ջարդոններից, հատկապես ճենապակու կտորներից: Մեր ընկերներից մեկը հյուրընկալվել էր մեզ մոտ Սարդինիայում եւ շատ գեղեցիկ ճենապակյա սպասք էր բերել իր հետ: Ես այն դրել էի սեղանին: Մի օր անզգուշորեն դիպչեցի եւ կոտրեցի այդ գեղեցիկ սպասքը: Մտածեցի, որ սա արդեն ճակատագիր է: Դեռ պահպանում են իմ ընկեր Իրինայի հրաշալի նվերը, թեեւ մանր մասեր են մնացել միայն:
- Կպատմե՞ք հավաքածուի մասին:
- Յուրաքանչյուր հավաքածու ծնվում է գաղափարից, պատմությունից, ինչ-որ բան ասելու եւ ինչ-որ բան տալու պահանջմունքից: Նախեւառաջ Փարաջանովին ներկայացրեցի իմ աշխատակիցներին: Ոչ ոք չէր լսել նրա մասին: Եվ բոլորը հիացած էին նրա կերպարով` հատկապես նրա ֆիլմերի գեղեցիկ պատկերների շնորհիվ: Գրավիչ են նաեւ այն կոլաժները, որոնք ստեղծելիս նա օգտագործել է ժանյակներ եւ ասեղնագործ կտորներ: Իմ հավաքածուի ձեռագործ աշխատանքը այդ ամենի կարեւոր արտահայտությունն է:
Հավաքածուներն ինձ համար կարծես մի մեծ խճանկարի փոքր կտորներ լինեն: Հավաքածուի ցանկացած մասնիկ յուրաքանչյուր կին կամ տղամարդ կարող է համադրելի դարձնել իր ճաշակին, ոգուն եւ երեւակայությանը համապատասխան: Օրինակ, կարող է միախառնել այլ գույների հետ, չպահպանելով իմ մատուցած ձեւը: Այսինքն՝ այստեղ փոխանակությունների խաղ կա, ինչն ամբողջական է դարձնում իմ մտքի խճանկարը:
- Ձեր հավաքածուներում գերակշռում է ձեռքի աշխատանքը:
- Յուրաքանչյուր հավաքածու բաղկացած է երկու մասից: Մի մասը գործարանային աշխատանքի արդյունք է` այդ զգեստներից յուրաքանչյուրը կարող ենք թողարկել որքան ուզենք: Հավաքածուի մյուս, առանձնահատուկ մասը, պատրաստվում է Սարդինիայում գտնվող Antonio Marras լաբորատորիայում: Այնտեղ ամենը ձեռքի աշխատանք է: Ձեռագործն ու ասեղնագործը հավաքածուների ամենաճանաչելի մասն են, երբ այն տեսնում են, միանգամից հասկանում են, որ իմ աշխատանքն է: Ձեռքի աշխատանքի արդյունքում հնարավոր չէ ստանալ նույն զգեստի կատարելապես իրար նման մոդելներ, եւ դա յուրաքանչյուր աշխատանք առանձնահատուկ է դարձնում:
-Ձեր ոճը Kenzo նորաձեւության տնից հեռանալուց հետո փոփոխություններ կրե՞լ է:
- Իմ ոճը չի փոխվել, սակայն, ակնհայտ է, որ այն եւս երեւույթների բնականոն էվոլյուցիայի մի մասն է: Իհարկե, Kenzo-ն իմ կարիերայի եւ իմ կյանքի կարեւորագույն հատվածներից էր, սակայն դրանից հետո ես ավելի շատ եմ կենտրոնացել իմ աշխատանքի վրա: Կարծում եմ, ավելացել է միայն իմ եռանդն ու ծախսած էներգիայի քանակը:
-Գիտեմ, որ Ձեզ հետաքրքրում է կինոն: Վերջին ֆիլմերից ո՞րն է ամենաշատը տպավորել Ձեզ:
- Վերջին ֆիլմը, որ ինձ տպավորել է, կոչվում է «La Grande Bellezza»: Այն ինձ համար մեծ անակնկալ էր. սովորաբար իտալացիները բավականին թերահավատ են իտալական կինոյի հանդեպ՝ հատկապես ժամանակակից կինեմատոգրաֆիայի նկատմամբ: Հզոր էր նաեւ Մատեո Գարրոնեի «L'imbalsamatore» ֆիլմը:
-Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները Հայաստանից:
- Շնորհակալ եմ Վերոնիկային հրավերի համար: Շատ տպավորված եմ Հայաստանից: Ես եկել եմ Միջերկրական ծովի մեջտեղում գտնվող շատ փոքր կղզուց՝ Սարդինիայից: Այն քաղաքում, որտեղ մեծացել եմ, մարդիկ խոսում են կատալաներեն (Catalan): Մենք այն անվանում ենք կղզի կղզու մեջ, քանի որ մեր քաղաքը մշակութապես առանձնացված է Սարդինիայից: Մեզ մոտ յուրօրինակ ազգային առանձնահատկություն է համարվում հյուրասեր լինելը: Ձեր երկրում ես տեսնում եմ յուրահատուկ ջերմ ու բարի վերաբերմունք: Նախկինում կարծում էի, որ բացի Սարդինիայից, ուրիշ ոչ մի երկրում այդպիսի հյուրընկալություն չկա: Մենք դա միշտ համարել ենք մեր առանձնահատկությունը: Մարդկանց մտահոգելու, անհարմար իրավիճակի մեջ գցելու աստիճան հյուրընկալ ենք: Այստեղ՝ Հայաստանում, հրաշալի վերաբերմունքի ենք արժանացել:
Բոլորը փոքր-ինչ տխրել են եղանակի համար, որ շատ է անձրեւում եւ մառախլապատ է, սակայն ինձ այս եղանակը անչափ դուր է գալիս: Կարծում եմ, որ այս եղանակի շնորհիվ աշունն ավելի արտահայտիչ է դարձել եւ լանդշաֆտը ավելի գեղեցիկ է, գույներն ավելի տպավորիչ են: Երբ առաջին օրն այցելեցինք Գեղարդ, վանքը մառախուղի մեջ էր… Աննկարագրելի գեղեցիկ տեսարան էր:
Փարաջանովի թանգարան էինք այցելել, որտեղ մեզ ընթրիք մատուցեցին: Այնտեղ նաեւ հրաշալի նվեր ստացա: Թանգարանի տնօրենը՝ Զավենը, ինձ նվիրեց ժապավենով կնոջ լուսանկարը, ֆիլմի այն կադրի, որի շնորհիվ ես ծանոթացա Փարաջանովի հետ:
-Ի՞նչ կարծիք եք կազմել UWC Dilijan դպրոցի մասին:
- Փոքրիկ Դիլիջանում շատ անսպասելի էր բացահայտել երազանքի դպրոց, մի դպրոց, ուր ուզում ես հաճախել: Իմ դպրոցական տարիներին շատ խնդիրներ ունեի սովորելու հետ կապված: Սա սովորական դպրոց չէ, հիանալի է, որ ուսանողները կարողանում են ընտրել այն առարկաները, որոնց վրա ուզում են կենտրոնանալ:
Հրաշալի է, որ կարող են տեղաշարժել իրենց սեղաններն ինչպես ցանկական: Աշակերտները շատ ոգեւորված ցույց էին տալիս, թե ինչպես են սովորում եւ որտեղ են ապրում: Նրանք ասացին, որ որոշ ժամանակ առաջ անգամ չգիտեին, թե որտեղ էր գտնվում Հայաստանը: Հիմա ժամանել են այստեղ եւ աշխարհի ամենաերջանիկ մարդիկ են: Նրանք մեզ համոզեցին որ սա աշխարհի ամենալավ դպրոցն է: Կուզեի վերադարձնել իմ երիտասարդ տարիները եւ հաճախել այս դպրոց:
-Հայկական նորաձեւության մեջ կարծես թե ստեղծարարության պակաս կա: Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն մարդկանց, ովքեր ցանկություն ունեն զարգացնել նորաձեւության բնագավառը Հայաստանում:
- Նախեւառաջ, կարեւոր է լավ կրթություն ստանալ ու հասարակությանը պիտանի անհատ, լավ մարդ դառնալ: Կարելի է սովորել քիմիա, մաթեմատիկա, բայց լինել ստեղծարար: Պետք է նաեւ շատ լավ գիտակցել, թե որտեղից ես գալիս, կարեւոր է իմանալ սեփական մշակույթը: Ովքեր իսկապես ուզում են զբաղվել նորաձեւությամբ, հավատում են դրան, եւ նորաձեւությունը նրանց մտքերի, նրանց տիեզերքի կենտրոնում է: Շատ կարեւոր է, որ այդ մարդիկ բազմաթիվ արբանյակներ ունենան նորաձեւության մոլորակի շուրջ:
Մարիամ Մանոյանը Մարիամ Մանոյանը
Ինձ համար նորաձեւությունն իմ տիեզերքի կենտրոնում է, բայց նրա շուրջը պտտվում են բազմաթիվ արբանյակններ, դիսցիպլիններ, այն ամենն, ինչ ինձ երբեւէ հետաքրքրել է՝ գրականությունը, թատրոնը, բալետը, կինեմատոգրաֆիան: Իմ մոլորակը եւ նրա շուրջը պտտվող արբանյակները շարունակական փոխանակության մեջ են: Նորաձեւությամբ զբաղվող մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ սա շատ կարեւոր է, այլապես նրանց արվեստը չի զարգանա: Կարեւոր է նաեւ շատ ճամփորդելը, միգուցե կրթություն ստանալու նպատակով, օրինակ Ֆրանսիայում, Իտալիայում կամ այլ երկրներում: Հետո, իհարկե, պետք է վերադառնալ սեփական երկիր, սեփական մշակույթին եւ արմատներին:

Антонио Маррас: «Параджанова я открыл для себя случайно»
На последней Неделе моды в Милане была представлена коллекция, каждый элемент которой гармонировал с цветами и формами Параджанова, а рукодельные орнаменты передавали неповторимый армянский дух.
Автор коллекции – итальянский модельер, бывший креативный директор дома моды Kenzo Антонио Маррас. На прошлой неделе он с семьей посетил Армению по приглашению соучредителя фонда IDeA Вероники Зонабенд.
В беседе с нами Антонио Маррас рассказал о сюрпризе, приготовленном для него в музее Параджанова, об армянской осени и своих впечатлениях от колледжа UWC Dilijan. Наш собеседник говорил также о параджановской коллекции, итальянском кино и многом другом. Кстати, отвечая на вопросы, Антонио Маррас продолжал рисовать в своем альбоме, а в конце беседы продемонстрировал мой портрет.
- Г-н Маррас, Ваша последняя коллекция имеет параджановские мотивы. Когда вы познакомились с творчеством Сергея Параджанова, и что именно стало для вас источником вдохновения?
- Моя первая «встреча» с Параджановым была случайной. В Италии есть телевизионная передача о кино - «Вне времени», которая начинается в полночь. Однажды я проснулся около полуночи, включил телевизор и увидел кадр из фильма, в котором женщина подносила к лицу отрезок кружевной ткани. Это было лет 10 назад, и тогда не было возможности перемотать передачу, чтобы получить всю информацию о фильме. Мне пришлось дождаться конца и наконец я услышал и записал имя режиссера - Сергей Параджанов. Фильм был посвящен Саят-Нове и назывался «Цвет граната». Уже утром я начал собирать информацию об этом художнике. Первый кадр, который я увидел – женщина и кружева, очень меня впечатлил.
Антонио Маррас Антонио Маррас
Пять лет назад в Париже я снова случайно попал на выставку, посвященную Параджанову. Так я обнаружил, что он был не только режиссером, но и универсальным художником, коллекционером, придающим новый смысл и новое значение вещам. Он также был мастером коллажа.
Кроме того, Параджанов был поклонником искусств – танца, музыки, театра, итальянской культуры, дружил с Феллини и Пазолини, Тонино Гуэррой.
- Планировали ли Вы создать новую коллекцию в духе Параджанова?
- Нет, не планировал, но часто думал о его творчестве. Некоторые параджановские элементы сохранились на полках моей памяти. Стиль моей работы немного схож с параджановским. Я тоже собираю и группирую мысли, идеи, страницы газет и журналов, фотографии, вещи, которые оказываются в моих руках. В нужный момент идеи соскакивают с полок памяти. Вот недавно я обнаружил в шкафу каталог, купленный на выставке Параджанова. В тот день сын просил меня посоветовать ему фильм для просмотра, и я сразу сказал: «Цвет граната». Именно с того момента создание коллекции вошло в верное русло.
Со мной приключилось еще кое-что интересное. Как вы знаете, многие работы Паражданова сделаны из осколков, кусочков фарфора. Одна из наших друзей гостила у нас в Сардинии, и привезла нам в подарок красивую фарфоровую посуду. Однажды я неосторожно задел ее и разбил вдребезги. Я подумал, что это уже судьба. Я все еще храню подарок нашей любимой Ирины, хотя от него остались лишь мелкие кусочки.
- Как рождалась коллекция?
- Каждая коллекция рождается с идеи, истории, с потребности что-то сказать. В первую очередь я рассказал о Параджанове своим сотрудникам. Никто раньше не слышал о нем. Все они были восхищены его образом.
Коллекции для меня - маленькие детали большой мозаики. Любой элемент коллекции каждый может сочетать согласно своему вкусу, духу и воображению. Например, может смешать с другими цветами, отойдя от моей трактовки. То есть, здесь присутствует игра перестановок, что делает мозаику моей мысли более цельной.
- В Вашей коллекции много ручной работы.
- Каждая коллекция состоит из двух частей. Первая – результат фабричной работы. Вторая, особая часть коллекции, создается в лаборатории Antonio Marras в Сардинии. Там все делается руками. Рукоделие и вышивка – самая узнаваемая часть коллекций: когда их видят, сразу понимают, что это моя работа. В результате ручной работы нельзя получить две совершенно одинаковые модели, и это делает каждую работу уникальной.
- Ваш стиль претерпел изменения после ухода из дома Kenzo?
- Мой стиль не изменился, но он является частью естественной эволюции вещей. Конечно, работа в Kenzo была одной из важнейших вех моей карьеры и жизни, но после этого я больше сконцентрировался на своей работе. Думаю, я лишь стал работать усерднее и прилагать больше энергии.
- Я знаю, что Вы интересуетесь кино. Какой из последних фильмов впечатлил Вас больше всего?
- Он называется «La Grande Bellezza» и стал для меня большим сюрпризом - обычно итальянцы с недоверием относятся к итальянскому кино, особенно к современному. Еще один сильный фильм - «L'imbalsamatore» Маттео Гарроне.
- Каковы Ваши впечатления от Армении?
- Я благодарен Веронике за приглашение. Очень впечатлен Арменией. Я приехал с маленького острова, находящегося посередине Средиземного моря – Сардинии. В городе, где я родился и вырос, люди говорят на каталанском языке. Мы называем его островом на острове, потому что наш город в культурном плане отличается от остальной Сардинии. Нашей национальной особенностью считается гостеприимство. В вашей стране я вижу невероятно теплое и доброе отношение. Раньше я считал, что такое гостеприимство есть только на Сардинии. Мы до такой степени гостеприимны, что можем смутить человека, поставить его в неловкое положение. Здесь, в Армении, мы встретили прекрасный прием.
Все немного огорчены из-за дождей и туманов, но мне очень нравится такая погода. Думаю, она лишь подчеркивает красоту осени: ландшафт и цвета стали более яркими. Когда мы посетили Гегард, монастырь был окутан туманом и это было неописуемо красиво.
В музее Параджанова нас угостили ужином. Кроме того, я получил там прекрасный подарок. Директор музея, Завен, подарил мне фотографию женщины с кружевной тканью – того кадра из фильма, благодаря которому я «познакомился» с Параджановым.
- Какое мнение у Вас сложилось о школе UWC Dilijan?
- Было неожиданно обнаружить в маленьком Дилижане школу мечты, в которую хочется ходить. В школьные годы у меня были проблемы с учебой. Это не обычная школа. Прекрасно, что учащиеся могут выбрать те предметы, на которых хотят сконцентрироваться. Прекрасно, что они могут перемещать свои парты, как им угодно.
Учащиеся с большим энтузиазмом показывали, как они учатся и где живут. Они сказали, что некоторое время назад даже не знали, где находится Армения, а теперь приехали сюда и считают себя самые счастливыми людьми на свете. Они убедили нас, что это лучшая школа на земле. Я бы хотел вернуть свои молодые годы и ходить в эту школу.
- В армянской моде, кажется, не хватает креативности. Что бы Вы посоветовали людям, которые хотят развивать моду в Армении?
- Во-первых, важно получить хорошее образование и стать полезным для общества, хорошим человеком. Важно учить химию, математику, но и быть креативным. Нужно также хорошо знать свои корни, свою культуру. Очень важно, чтобы у людей, которые действительно хотят заниматься модой, было много спутников вокруг планеты моды.
Мариам Маноян Мариам Маноян
Мода находится в центре моей вселенной, однако вокруг нее много спутников, дисциплин, всего того, что когда-либо интересовало меня – литература, театр, балет, кинематограф. Моя планета и ее спутники постоянно перемещаются. Люди, занимающиеся модой, должны осознавать, что это очень важно, иначе их искусство не будет развиваться. Очень важно путешествовать, возможно, с целью получения образования, например – во Франции, Италии или других странах. Затем, конечно, нужно вернуться в свою страну, к своей культуре и корням.
- Не собираетесь открыть в Армении магазин Antonio Marras?
- Это было бы замечательно. Я заметил, что в Ереване немало мультибрендовых магазинов, так что это не исключено.