Ծիծաղով զինված ու Սիրո հեղափոխության առաքելությամբ տասնօրյա այցով Հայաստանում էր բժիշկ, ծաղրածու, հիվանդանոցային ծաղրածուական արվեստի հիմնադիր Պատչ Ադամսը: Ծաղրածուների խմբի հետ նա այցելեց Երեւանի, Գյումրիի, Վանաձորի եւ Դիլիջանի մանկատներ ու մանկական հիվանդանոցներ, դասախոսություններ կարդաց Երեւանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում եւ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում:
Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում Պատչ Ադամսն ամփոփել է հայաստանյան շրջագայությունը, պատմել այստեղ իրականացրած առաքելության ու իր տպավորությունների մասին:
- Հայաստանի մասին առաջն անգամ իմացել եք նամականիշներից: Ինչպիսի՞ երկիր էիք պատկերացնում նամականիշների վրայի Հայաստանն ու ինչպիսի՞ն էր այն իրականում:
- Իսկապես, հավաքում էի նամականիշներ: Մենք զինվորական ընտանիքից էինք եւ շատ փող չունեինք, դրանց միջոցով էինք ծանոթանում ամբողջ աշխարհի հետ: Երկրի պատմությունը, արվեստը, բնությունն ու անունն այդ նամականիշների վրա են դրոշմված: Եթե դու քարտեզ ունես, կարողանում ես գտնել այդ երկիրը: Երբ նամականիշ էի հավաքում 9-10 տարեկան էի, այժմ 70 տարեկան եմ: Չես կարող համեմատել. դա նույնն է, որ լսես համբույրի մասին եւ համեմատես իսկական համբույրի հետ: Տարբեր բաներ են: Նամականիշներից սովորեցի, թե որտեղ է գտնվում Հայաստանը: Հետո արդեն Ցեղասպանության վերաբերյալ գրքեր ունեի, գիտեի, որ կան հայեր, կա Վիլիամ Սարոյան, որին դուք կոչում եք հայ, իսկ ես կոչում եմ ամերիկացի:
-Առաջին անգամ էիք մեր երկրում: Ի՞նչ տպավորություններ ունեք, ինչպիսի՞ մարդիկ են այստեղ ապրում:
- Գեղեցիկ ու սիրող մարդկանց երկիր է Հայաստանը: Ի տարբերություն շատ զբոսաշրջիկների՝ ես հարյուրավոր հայերի հետ եմ գրկախառնվել: Բոլորն ինձ ընդունեցին սիրով, տատիկները բարձրաձայն ծիծաղում էին իմ հետ: Մեր այցելած մանկատներում ես տեսա խնամող ու բարի սրտեր:
- Ինչպե՞ս եք ծանոթացել Ռուբեն Վարդանյանի հետ եւ ինչպե՞ս նրանից ստացաք Հայաստան գալու առաջարկը:
-13 տարի առաջ Ռուսաստանում ծանոթացա Մարիա անունով մի կնոջ հետ, ով մանկատներում երեխաների խնամքով էր զբաղվում: Երբ Մարիան սկսեց խնամել երեխաներին, շատ աղքատ էր: Նա այնքան ուժեղ էր, որ իր կազմակերպությունը կառուցեց ու ամեն տարի երեխաների պատրաստած իրերը վաճառում է աճուրդում, որպեսզի կազմակերպությունը կարողանա գոյատեւել: Նախորդ տարի նոյեմբերին հերթական աճուրդին մասնակցում էր նաեւ Ռուբեն Վարդանյանը: Նա ամաչկոտ մարդ չէ: Իր տեսակն ինձ շատ հոգեհարազատ է: Եկավ ինձ մոտ եւ ասաց. «Պատչ, պիտի գաս Հայաստան»: Ես գիտեի՝ ինքն ով է, ասացի. «Միանգամից 25 ծաղրածու տար»: Եղավ: Մեր կատարած 150 ճամփորդություններից միայն 10-ն է, որ վճարվել է մեկ անձի կողմից: Ռուբենի հետ հեշտ է, նա ուզում է կիսվել: Ես երբեք չեմ հանդիպել այդպիսի հարուստ մարդու, որն առանց նախապայամանների կիսվելու այդքան ցանկություն կունենար: Նրա աչքերից հասկացա, որ գալու ենք Հայաստան: Իր թիմը մեզ համար մեծ մայրիկ էր դարձել:
- Հայաստանյան մանկատներում եւ մանկական հիվանդանոցներում ապրող երեխաներն ամենից շատ ինչի՞ կարիք ունեն:
- Որոշ հաստատություններում ֆինանսավորումն ավելի լավ էր, քան մյուսներում: Բայց ֆինանսավորումը դեռ չի նշանակում լավ անձնակազմ: Տեղեր կային, որտեղ ես մայրական սեր ու հոգատարություն էի տեսնում, մի մասում դա ավելի պակաս էր: Ես ցանկանում եմ, որ անձնակազմում ավելի շատ կանայք կամ շատ սիրող տղամարդիկ ներառվեն:
Երեխաներին պետք է սերը դպրոցից սովորեցնել: Ամենավատը ոչ թե երեխային սպանող քաղցկեղն է, այլ որբանոցում ապրող այն ագրեսիվ տղաներն են, որոնց կյանքը սարսափելի է: Իրենք որբանոցում են, մայրական սիրուց զրկված անօթեւաններ են: Ամենաբարդ ու դժվար բանն է սա: Ինչպե՞ս նման կոպիտ ու կոշտ երեխային սիրող անձնավորություն դարձնես. դա շատ դժվար է կատարել որբանոցի միջավայրում: Այդպես բոլոր երկրներում է: Եթե քեզ սիրող ծնողներն են մեծացնում, դու էլ կսիրես, եթե անախորժ եւ բռնի ընտանիքում ես մեծացել, ապա այդպիսի մարդ էլ կդառնաս: Ինչ-որ մեկի կողմից խնամք չստանալը խոցում է բոլոր երեխաներին՝ լինի աղքատ, թե հարուստ:
Ամեն մի երեխայի սիրող ընտանիք է պետք: Եթե ինչ-որ երկրում երեխաները տուն չեն ունենում, ուրեմն այդ երկրում ինչ-որ բան այն չէ: Եվ այդպիսի տեղ, իրոք, դժվար է գտնել: Հույս ունեմ, որ երբ նրանք մեծանան, ուրիշ ուղղություն կվերցնեն: Մեզ բոլորիս տուն է պետք, որտեղ մեզ կսիրեն: Երբ իրենք դա չունեն, իրենց վարքագիծն անախորժ է դառնում:
Ես չեմ ցանկանում, որ տղամարդիկ ծեծեն կանանց: Ես համոզված եմ, որ կատարյալ ընտանիքների մեծ մասը կանանց ուսերի վրա է: Դա կանանց հրաշքն է. եթե անգամ հայրը վատ անձնավորություն է, միեւնույնն է, կանայք կարողանում է ընտանիքը դարձնել սիրով լի տուն:
- Հայաստանում Ձեր առաքելությունն ավարտվա՞ծ է, թե՞ շարունակության սպասենք:
- Այս այցը տարբերվում էր մեր շատ ճանապարհորդություններից, քանի որ սա նվեր էր: Սովորաբար ծաղրածուներն են վճարում իրենց ծախսերը: Ես կզարմանամ, եթե Ռուբենը մեզ նորից չգտնի ու չբերի: Նա սիրող մարդ է, իր հոգու խորքում ուզում է Սիրո հեղափոխություն անել: Վստահ եմ, որ նա կմտածի՝ բերե՞մ նորից: Գիտեմ, որ նրան դուր է եկել գաղափարը, որ Հայաստանը դառնա առաջին երկիրը, որտեղ կսովորեցնեն սիրել: Վստահ եմ՝ նրա ուղեղում այդ միտքը զնգզնգում է: Համոզված եմ, որ Հայաստանից լուրեր կստանանք, որ մեր այցից գոհ են:
Կյանքն առեղծված է, չգիտես ինչ կլինի: Եթե 1971թ.-ին, երբ սկսում էի հիվանդանոց կառուցել, մտածեի, որ ծաղրածուական շարժում եմ հիմնելու, չէի հավատա: Եթե ինձ ասեին, որ թեկուզ մեկ այսպիսի շրջագայություն եմ ունենալու, ես կասեի՝ ոչ, պետք է հիվանդանոցը կառուցեմ եւ ավարտին հասցնեմ: Արդեն 45-րդ տարին եմ դա անում, ոչինչ չստացվեց իմ պատկերացրածի նման: Իմ աշխատանքը դեռ մնում է այդ հիվանդանոցը կառուցելը:
-Ի՞նչ եք տանում Ձեզ հետ Հայաստանից:
- Փոքրիկ զգեստ թոռնուհուս համար, 5 գիրք եւ շատ հիշողություններ: Այցի ընթացքում լուսանկարիչներ եւ օպերատորներ ունեինք: Հերթական շրջագայության ժամանակ ցույց կտամ Հայաստանում հիվանդների, երեխաների հետ մեր կատարած աշխատանքը, ինչպես այստեղ էի ցուցադրում այլ երկրներում մեր շրջագայությունների մասին ֆիլմերը: Տարբեր պատմություններ եմ տանում ինձ հետ:
Ամեն ամիս աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մարդկանց 400-600 նամակ եմ գրում, մյուս ամիս այդ նամակներում կլինեն պատմություններ նաեւ այս շրջագայությունից: Երկրներն իրարից տարանջատված չեն, ինչպես գորգի մեջ տարանջատված չեն թելերը:

Patch Adams: Armenia is a country of beautiful and loving people
Founder of hospital clownery, doctor and clown Patch Adams armed with laughter and committed to his Love Revolution mission spent almost 10 days in Armenia. Along with his group of clowns he visited orphanages and children’s hospitals in Yerevan, Gyumri, Vanadzor and Dilijan, delivered lectures at Yerevan Mkhitar Heratsi State Medical University and American University of Armenia (AUA).
In his interview to Mediamax, Patch Adams summed up his tour in Armenia, told about his mission in here and shared his impressions.
- You first learned about Armenia from post stamps. How did you picture the Armenia depicted on the stamps and how did it prove to be in reality?
- It’s true, I used to collect stamps. My father was an officer in the United States Army and we did not have much money, so these post stamps were the window through which we were darting a glance at the entire world and getting acquainted with it. The history of a country, its art, nature and name are imprinted on those stamps, and with a map you can easily find it. I was collecting stamps when I was 9 or 10. Today I am 70. So you cannot compare it – it is the same as to hear about a kiss and compare it with a real one. Those are two different things. The stamps taught me where Armenia is located. Later on, I acquired books on Armenian Genocide. I knew there are Armenians and there is also William Saroyan, who you call Armenian, and who I call American.
- It was your first time in Armenia. What impressions did Armenia leave on you? What do you think of Armenian people?
- Armenia is a country of beautiful and loving people. Unlike many tourists, I have hugged hundreds of Armenians. They all received me with love and the elderly women were laughing with me loudly. I could see kind and caring hearts at Armenian children’s homes.
- How did you get to know Ruben Vardanyan and how did he suggest visiting Armenia?
- 13 years ago, in Russia, I got to know a girl called Maria. She was providing care for children in orphanages. She was very poor when she started it, but she was strong enough to establish her own organization, which in order to continue its existence, sells at an auction the works and wares created by children. Last November Ruben Vardanyan attended one of those auctions. He is not a timid person and his type is very dear to me. He approached me and said: “Patch, you have to come to Armenia.” I knew who he was and I said: “Take 25 clowns.” And so he did.
Out of our 150 trips, only 10 have been covered by a single person. It’s easy with Ruben; he wants to share. I have never met such a rich person who would be this willing to share without setting any preconditions. I looked him in the eye and understood that we would come to Armenia. His team had become a “grand mother” for us.
- What do children in Armenian orphanages and hospitals mostly need?
- Certain medical institutions had better financing than the rest. But financing does not necessarily mean good staff. There were places where I could see maternal love and care, and there were places that lacked it. I wish the staff consisted of more women or men truly loving and caring for children.
School age is the age at which children should learn to love. Cancer killing the child is not the worst thing; the worst are the aggressive boys running in the orphanage. The life of these children is terrible. They are homeless children living in orphanages, deprived of their mothers’ love. The hardest and most difficult thing is this. How can you make a child-loving person out of such a rough and tough kid? It’s very hard to do in orphanages, and it’s something that occurs in all countries. Being raised by loving parents guarantees your being a loving person too, and being raised in a troublesome and abusive family is who you will become in then end. And after all, being deprived of care deeply affects all children, no matter they are rich or poor.
Every single child needs a loving family. A country where there is a homeless child is a country in the system of which something “has gone haywire.” Unfortunately, such a country is hard to find. I hope when they grow up they will follow a different direction. We all need a home where we will be loved. The lack of a loving home is what makes them violent.
I don’t want men to beat women. I am pretty sure the majority of perfect families lie on the shoulders of women. It’s the miracle of women – even if the father’s not good enough, they still manage to transform the family into a home full of love.
- Is your mission in Armenia accomplished or should we expect some continuation?
- This visit differed from many of our trips in that it was a gift. In general, clowns themselves cover their expenses. I will be surprised if Ruben does not find us again and invite to Armenia. He has much love in him and deep inside his soul, he strives for a Love Revolution. I am sure he will consider inviting us again. I know he loved the idea that Armenia should become the first country that will teach to love. I am sure this idea is “tinkling” in his mind.
Life is a mystery, and you never know to which side it will veer. A slight idea of founding a clownery movement would sound unbelievable to me back in 1971 when I started building my hospital. If someone told me I would make at least one such tour, I would say “no, I must build the hospital”. It’s already the 45th year I have been into this and everything that happened was far from what I had imagined. Building that hospital is still on my task list.
- What are you taking with you from Armenia?
- A dress for my granddaughter, five books and many memories. We had photographers and cameraman during our visit and during my next trip to any destination, I will show the work we did with patients and children in Armenia just like I did in Armenia when showing movies recounting our trips to other countries. The stories I take with me are diverse.
Every month I send 400-600 letters to people living in various corners of the world. The letters I will send next month will include stories from this trip as well. Just like the yarns in the carpet, so the countries in the world are all attached to one other.