Ծիծաղով զինված ու Սիրո հեղափոխության առաքելությամբ տասնօրյա այցով Հայաստանում էր բժիշկ, ծաղրածու, հիվանդանոցային ծաղրածուական արվեստի հիմնադիր Պատչ Ադամսը: Ծաղրածուների խմբի հետ նա այցելեց Երեւանի, Գյումրիի, Վանաձորի եւ Դիլիջանի մանկատներ ու մանկական հիվանդանոցներ, դասախոսություններ կարդաց Երեւանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում եւ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում:
Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում Պատչ Ադամսն ամփոփել է հայաստանյան շրջագայությունը, պատմել այստեղ իրականացրած առաքելության ու իր տպավորությունների մասին:
- Հայաստանի մասին առաջն անգամ իմացել եք նամականիշներից: Ինչպիսի՞ երկիր էիք պատկերացնում նամականիշների վրայի Հայաստանն ու ինչպիսի՞ն էր այն իրականում:
- Իսկապես, հավաքում էի նամականիշներ: Մենք զինվորական ընտանիքից էինք եւ շատ փող չունեինք, դրանց միջոցով էինք ծանոթանում ամբողջ աշխարհի հետ: Երկրի պատմությունը, արվեստը, բնությունն ու անունն այդ նամականիշների վրա են դրոշմված: Եթե դու քարտեզ ունես, կարողանում ես գտնել այդ երկիրը: Երբ նամականիշ էի հավաքում 9-10 տարեկան էի, այժմ 70 տարեկան եմ: Չես կարող համեմատել. դա նույնն է, որ լսես համբույրի մասին եւ համեմատես իսկական համբույրի հետ: Տարբեր բաներ են: Նամականիշներից սովորեցի, թե որտեղ է գտնվում Հայաստանը: Հետո արդեն Ցեղասպանության վերաբերյալ գրքեր ունեի, գիտեի, որ կան հայեր, կա Վիլիամ Սարոյան, որին դուք կոչում եք հայ, իսկ ես կոչում եմ ամերիկացի:
-Առաջին անգամ էիք մեր երկրում: Ի՞նչ տպավորություններ ունեք, ինչպիսի՞ մարդիկ են այստեղ ապրում:
- Գեղեցիկ ու սիրող մարդկանց երկիր է Հայաստանը: Ի տարբերություն շատ զբոսաշրջիկների՝ ես հարյուրավոր հայերի հետ եմ գրկախառնվել: Բոլորն ինձ ընդունեցին սիրով, տատիկները բարձրաձայն ծիծաղում էին իմ հետ: Մեր այցելած մանկատներում ես տեսա խնամող ու բարի սրտեր:
- Ինչպե՞ս եք ծանոթացել Ռուբեն Վարդանյանի հետ եւ ինչպե՞ս նրանից ստացաք Հայաստան գալու առաջարկը:
-13 տարի առաջ Ռուսաստանում ծանոթացա Մարիա անունով մի կնոջ հետ, ով մանկատներում երեխաների խնամքով էր զբաղվում: Երբ Մարիան սկսեց խնամել երեխաներին, շատ աղքատ էր: Նա այնքան ուժեղ էր, որ իր կազմակերպությունը կառուցեց ու ամեն տարի երեխաների պատրաստած իրերը վաճառում է աճուրդում, որպեսզի կազմակերպությունը կարողանա գոյատեւել: Նախորդ տարի նոյեմբերին հերթական աճուրդին մասնակցում էր նաեւ Ռուբեն Վարդանյանը: Նա ամաչկոտ մարդ չէ: Իր տեսակն ինձ շատ հոգեհարազատ է: Եկավ ինձ մոտ եւ ասաց. «Պատչ, պիտի գաս Հայաստան»: Ես գիտեի՝ ինքն ով է, ասացի. «Միանգամից 25 ծաղրածու տար»: Եղավ: Մեր կատարած 150 ճամփորդություններից միայն 10-ն է, որ վճարվել է մեկ անձի կողմից: Ռուբենի հետ հեշտ է, նա ուզում է կիսվել: Ես երբեք չեմ հանդիպել այդպիսի հարուստ մարդու, որն առանց նախապայամանների կիսվելու այդքան ցանկություն կունենար: Նրա աչքերից հասկացա, որ գալու ենք Հայաստան: Իր թիմը մեզ համար մեծ մայրիկ էր դարձել:
- Հայաստանյան մանկատներում եւ մանկական հիվանդանոցներում ապրող երեխաներն ամենից շատ ինչի՞ կարիք ունեն:
- Որոշ հաստատություններում ֆինանսավորումն ավելի լավ էր, քան մյուսներում: Բայց ֆինանսավորումը դեռ չի նշանակում լավ անձնակազմ: Տեղեր կային, որտեղ ես մայրական սեր ու հոգատարություն էի տեսնում, մի մասում դա ավելի պակաս էր: Ես ցանկանում եմ, որ անձնակազմում ավելի շատ կանայք կամ շատ սիրող տղամարդիկ ներառվեն:
Երեխաներին պետք է սերը դպրոցից սովորեցնել: Ամենավատը ոչ թե երեխային սպանող քաղցկեղն է, այլ որբանոցում ապրող այն ագրեսիվ տղաներն են, որոնց կյանքը սարսափելի է: Իրենք որբանոցում են, մայրական սիրուց զրկված անօթեւաններ են: Ամենաբարդ ու դժվար բանն է սա: Ինչպե՞ս նման կոպիտ ու կոշտ երեխային սիրող անձնավորություն դարձնես. դա շատ դժվար է կատարել որբանոցի միջավայրում: Այդպես բոլոր երկրներում է: Եթե քեզ սիրող ծնողներն են մեծացնում, դու էլ կսիրես, եթե անախորժ եւ բռնի ընտանիքում ես մեծացել, ապա այդպիսի մարդ էլ կդառնաս: Ինչ-որ մեկի կողմից խնամք չստանալը խոցում է բոլոր երեխաներին՝ լինի աղքատ, թե հարուստ:
Ամեն մի երեխայի սիրող ընտանիք է պետք: Եթե ինչ-որ երկրում երեխաները տուն չեն ունենում, ուրեմն այդ երկրում ինչ-որ բան այն չէ: Եվ այդպիսի տեղ, իրոք, դժվար է գտնել: Հույս ունեմ, որ երբ նրանք մեծանան, ուրիշ ուղղություն կվերցնեն: Մեզ բոլորիս տուն է պետք, որտեղ մեզ կսիրեն: Երբ իրենք դա չունեն, իրենց վարքագիծն անախորժ է դառնում:
Ես չեմ ցանկանում, որ տղամարդիկ ծեծեն կանանց: Ես համոզված եմ, որ կատարյալ ընտանիքների մեծ մասը կանանց ուսերի վրա է: Դա կանանց հրաշքն է. եթե անգամ հայրը վատ անձնավորություն է, միեւնույնն է, կանայք կարողանում է ընտանիքը դարձնել սիրով լի տուն:
- Հայաստանում Ձեր առաքելությունն ավարտվա՞ծ է, թե՞ շարունակության սպասենք:
- Այս այցը տարբերվում էր մեր շատ ճանապարհորդություններից, քանի որ սա նվեր էր: Սովորաբար ծաղրածուներն են վճարում իրենց ծախսերը: Ես կզարմանամ, եթե Ռուբենը մեզ նորից չգտնի ու չբերի: Նա սիրող մարդ է, իր հոգու խորքում ուզում է Սիրո հեղափոխություն անել: Վստահ եմ, որ նա կմտածի՝ բերե՞մ նորից: Գիտեմ, որ նրան դուր է եկել գաղափարը, որ Հայաստանը դառնա առաջին երկիրը, որտեղ կսովորեցնեն սիրել: Վստահ եմ՝ նրա ուղեղում այդ միտքը զնգզնգում է: Համոզված եմ, որ Հայաստանից լուրեր կստանանք, որ մեր այցից գոհ են:
Կյանքն առեղծված է, չգիտես ինչ կլինի: Եթե 1971թ.-ին, երբ սկսում էի հիվանդանոց կառուցել, մտածեի, որ ծաղրածուական շարժում եմ հիմնելու, չէի հավատա: Եթե ինձ ասեին, որ թեկուզ մեկ այսպիսի շրջագայություն եմ ունենալու, ես կասեի՝ ոչ, պետք է հիվանդանոցը կառուցեմ եւ ավարտին հասցնեմ: Արդեն 45-րդ տարին եմ դա անում, ոչինչ չստացվեց իմ պատկերացրածի նման: Իմ աշխատանքը դեռ մնում է այդ հիվանդանոցը կառուցելը:
-Ի՞նչ եք տանում Ձեզ հետ Հայաստանից:
- Փոքրիկ զգեստ թոռնուհուս համար, 5 գիրք եւ շատ հիշողություններ: Այցի ընթացքում լուսանկարիչներ եւ օպերատորներ ունեինք: Հերթական շրջագայության ժամանակ ցույց կտամ Հայաստանում հիվանդների, երեխաների հետ մեր կատարած աշխատանքը, ինչպես այստեղ էի ցուցադրում այլ երկրներում մեր շրջագայությունների մասին ֆիլմերը: Տարբեր պատմություններ եմ տանում ինձ հետ:
Ամեն ամիս աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մարդկանց 400-600 նամակ եմ գրում, մյուս ամիս այդ նամակներում կլինեն պատմություններ նաեւ այս շրջագայությունից: Երկրներն իրարից տարանջատված չեն, ինչպես գորգի մեջ տարանջատված չեն թելերը:

Доктор, клоун, основатель искусства больничной клоунады Патч Адамс почти 10 дней находился в Армении с миссией «Революции любви». Вместе с группой клоунов он объездил детские дома и больницы Еревана, Гюмри, Ванадзора и Дилижана, выступил с лекциями в Ереванском государственном медицинском университете и Американском университете Армении.
В интервью Медиамакс Патч Адамс подвел итоги поездки в Армению и рассказал о полученных впечатлениях.
- Впервые Вы узнали об Армении благодаря почтовым маркам. Какой Вы представляли себе страну, изображенную на них, и какой она оказалась на самом деле?
- Да, действительно, я коллекционировал марки. Я рос в семье солдата, у нас было немного денег, так что марки были единственным доступным способом познавать мир. История страны, искусство, природа, название – все это можно найти на марках. Если у тебя есть карта, ты можешь отыскать на не понравившуюся страну. Когда я собирал марки, мне было 9-10 лет, сейчас мне 70. Нельзя сравнивать: это словно слышать о том, что люди целуются и потом сравнить услышанное с настоящим поцелуем. Из марок я узнал, где находится Армения. Уже потом я читал книги о Геноциде, узнал, что есть Уильям Сароян, которого вы называете армянином, а я - американцем.
- Вы впервые были в Армении. Каковы Ваши впечатления, какие люди здесь живут?
- Армения – страна красивых и любящих людей. В отличие от многих туристов я обнял сотни армян. Все тепло принимали меня, бабушки громко смеялись вместе со мной. В детских домах я видел заботливые и добрые сердца.
- Как Вы познакомились с Рубеном Варданяном, и как получилось так, что он пригласил Вас в Армению?
- 13 лет назад в России я познакомился с женщиной по имени Мария, которая заботилась о детях из приютов. Когда Мария начала заботиться о детях, она была очень бедна. Но она оказалась настолько сильной, что смогла создать собственную организацию. Она каждый год продавала с аукциона предметы, сделанные детьми, чтобы поддерживать работу своей организации. В прошлом году на очередном из аукционов присутствовал Рубен Варданян. Он вовсе не застенчивый человек. Такой тип людей очень близок мне. Он просто подошел ко мне и сказал: «Патч, ты должен поехать в Армению». Я знал, кто он такой, потому сказал: «Пригласи сразу 25 клоунов». Получилось.
С Рубеном легко – он готов делиться. Я никогда не встречал таких богатых людей, готовых делиться без каких-то предварительных условий. По его глазам я понял: мы поедем в Армению. Его команда стала для нас «большой мамой».
- В чем больше всего нуждаются дети в армянских приютах и детских больницах?
- Чувствовалось, что в некоторых учреждениях финансирование получше, чем в других. Но финансирование никогда не заменит хороший персонал. Где-то я замечал материнскую любовь и заботу, где-то этого не хватало. Мне бы хотелось, чтобы с детьми работами больше женщин и мужчин, способных любить.
Детей надо обучать любви со школы. Хуже всего – не рак, убивающий ребенка, а агрессивные мальчики, живущие в приютах. Их жизнь – ужасна. Это люди, лишенные дома и материнской любви. Это тяжелее всего. Как сделать любящую личность из огрубевшего ребенка? Этого трудно добиться в условиях приюта. Так во всех странах. Если ты растешь у любящих родителей, то научишься любить, если же живешь в атмосфере грубости, тебе будет намного сложнее любить. Отсутствие заботы плохо для всех детей – и богатых, и бедных.
Мне бы хотелось, чтобы мужчины не обижали женщин. Я уверен, что заслуга в создании идеальной семьи принадлежит главным образом женщинам. Это женское чудо. Даже если отец – не лучшая личность, женщинам удается превратить семью в дом, наполненный любовью.
- Ваша миссия завершена в Армении, или нам ждать продолжения?
- Эта поездка отличалась от многих других, потому что она была подарком. Обычно клоуны сами платят за свои поездки. Я удивлюсь, если Рубен не решит пригласить нас снова. Он очень любящий человек, и в глубине души хочет, чтобы произошла революция Любви. Уверен, он думает, а не пригласить ли нас снова? Знаю, ему нравится идея о том, что Армения станет первой страной, где будут учить любить. Я убежден, что эта мысль звенит в его голове.
Жизнь – это тайна, никогда не знаешь, что случится. Если бы в 1971 году, когда я начал строить больницу, мне бы сказали, что я стану основателем клоунского движения, я бы не поверил. Если бы мне сказали, что когда-нибудь я поеду в такое путешествие, я бы сказал, что мне еще нужно достроить больницу. Но я уже 45 лет занимаюсь именно этим, все получилось совсем не так, как я себе представлял.
- Что Вы увозите с собой из Армении?
- Платье для моей внучки, 5 книг и много воспоминаний. Нас сопровождали фотографы и операторы. Во время очередного путешествия я буду показывать нашу работу с армянскими больными и детьми, как показывал записи других наших поездок в Армении. Я увожу с собой разные истории.
Ежемесячно я пишу 400-600 писем людям в разных уголках мира, и в моих новых письмах будут истории из этого путешествия. Не забывайте, что все страны переплетены между собой, как нити в ковре.