Մայիսի 11-12-ը Երեւանում անցկացվեց ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի կազմակերպած «Էլեկտրոնային դիվանագիտություն. հեռանկարներ եւ մարտահրավերներ» համաժողովը, որին մասնակցեցին 70 դիվանագետ ու գիտնական աշխարհի 25 երկրից:
Մեդիամաքսը բացառիկ զրույց է ունեցել համաժողովի ամենաակտիվ բանախոսներից մեկի՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Թվանշային դիվանագիտության հարցերով հատուկ խորհրդատու Գրեհեմ Լեմպայի հետ:
- Դուք մասնակցեցիք երկօրյա այս համաժողովին, որը նվիրված էր Թվանշային դիվանագիտության հեռանկարներին ու մարտահրավերներին: Ի՞նչ եք մտածում սոցիալական մեդիաներում հայկական դիվանագիտության ներկայացվածության մասին:
- Հայաստանի արտգործնախարարությունը շատ ակտիվ է սոցիալական մեդիաներում: Այն առաջին նախարարությունների թվում էր, որ սկսեց ակտիվորեն կիրառել սոցիալական մեդիաները՝ հասարակայնության հետ կապերն ապահովելու նպատակով: Ես տեսնում եմ, որ նախարարության խոսնակները շատ ակտիվ են եւ անմիջականորեն գործակցում ու շփվում են մարդկանց հետ: Ինչ վերաբերում է համաժողովին, ապա ամենից շատ ինձ հետաքրքրում էին բանավեճերն այն մարդկանց միջեւ, որոնք անմիջականորեն ներգրավված են այս ոլորտում որպես գործնական աշխատողներ, եւ գիտնականների բանավեճերը, որոնք վերլուծում են սոցիալական մեդիաների կիրառման տարբեր եղանակները: Դա մեզ հնարավորություն տվեց ավելի խորը վերլուծելու սոցմեդիաների օգտագործման լավագույն ճանապարհները՝ կառավարության ու բնակչության միջեւ կապը պահպանելու տեսանկյունից: Դիվանագիտական դպրոցի սաների հետ շփումը նույնպես շատ արժեքավոր էր, քանի որ նրանք մեզ մարտահրավերներ էին նետում՝ ստիպելով մտածել մարդկանց միջեւ շփում իրականացնելու նոր ուղիների մասին, ինչպես նաեւ այն մասին, թե ինչպես է կարելի դիվանագիտությունը մոտեցնել աշխարհում առկա իրողություններին:
- Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կբնութագրեիք Թվանշային դիվանագիտությունը: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին մի առիթով գրել էր, որ «Թվանշային դիվանագիտություն» առանձին եզրույթի կիրառումն ավելորդ է դարձել, քանի որ այն արդեն դիվանագիտության անբաժանելի մասն է: Ձեր կարծիքով՝ այսօր դեռ մե՞ծ է տարբերությունը թվանշային դիվանագիտության ու ինքնին դիվանագիտության միջեւ:
- Ես Թվանշային դիվանագիտությունը կբնութագրեի որպես ինտերնետ-տեխնոլոգիաների կիրառում՝ ընդհանուր դիվանագիտական առաքելության առաջխաղացման նպատակով: Ինչ վերաբերում է պետքարտուղար Քերիի դիտարկմանը, ապա ես կիսում եմ նրա կարծիքը: Կհավելեի նաեւ, որ սոցիալական մեդիաները շարունակում են հանրային դիվանագիտության գործիք մնալ նրանց համար, ովքեր պատասխանատու են արտասահմանյան լսարանների հետ կապի հաստատման ու ազգային սահմաններից դուրս մարդկանց միավորման համար: Կարծում եմ, որ մենք կառաջադիմենք «Թվանշային դիվանագիտությունը» «հասարակ դիվանագիտությանը» ինտեգրելու հարցում, երբ քաղաքական ու տնտեսագիտական բաժինների աշխատակիցները եւս սկսեն կիրառել սոցիալական մեդիաներն իրենց աշխատանքում: Դա նշանակում է, որ նրանք պետք է հասկանան, թե ինչ հասարակական կարծիք է տիրում այն երկրներում, որտեղ իրենք աշխատում են, որպեսզի իրենց կառավարությանն ու արտգործնախարարությանն ավելի մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնեն տվյալ երկրի բնակիչների կարիքների ու ցանկությունների մասին:
- Որեւէ թերություն կամ սպառնալիք տեսո՞ւմ եք դիվանագիտության ու միջազգային հարաբերությունների ոլորտում սոցիալական մեդիաների կիրառման մեջ:
- Կարծում եմ՝ որոշակի վտանգ կա Թվանշային դիվանագիտության օգտագործման մեջ, եւ մենք ԱՄՆ-ում եւս որոշակի սխալներ ենք թույլ տալիս: Երբեմն, օրինակ, կրտսեր դիվանագետները համացանցում ոչ այնքան դիվանագիտորեն են իրենց դրսեւորում, որքան անհրաժեշտ է: Երբ մենք աշխատում ենք այլ երկրների հետ, ինչպիսին օրինակ, Հայաստանն է, փորձում ենք խրախուսել նրանց կիրառել Թվանշային դիվանագիտությունը: Մենք նրանց հիշեցնում ենք, որ չնայած բոլորը հետեւում են ԱՄՆ-ին, ու որոշ մարդիկ շատ կցանկանային, որ մենք թերանայինք, սակայն մեր սխալները կարելի է մեկ ձեռքի մատների վրա հաշվել, եւ երբ մենք սխալվում ենք, անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք ներողություն խնդրել:
Պետք է հաշվի առնել այն, որ թվանշային տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները մի քանի անգամ գերազանցում են պոտենցիալ վտանգները: Շատ կարեւոր է պատասխանատու եւ հաշվետու լինել սեփական երկրի հանրության առջեւ, ինչպես նաեւ պատասխանատու՝ այլ երկրների բնակիչների հանդեպ: Դա մեզ հնարավորություն է տալիս լսել մարդկանց ու նրանց առաջարկել այն, ինչի կարիքը նրանք ունեն: Տեխնոլոգիաները մեզ թույլ են տալիս այլ երկրների բնակիչների կարծիքները լսել ու հասկանալ, թե ինչպես ԱՄՆ-ն կարող է օգնել նրանց՝ բարելավելու նրանց կյանքն ու սեփական հասարակությունը:
- Որքանո՞վ է հասարակությունն ազդում դիվանագետի հաղորդագրության բովանդակության վրա: Եվ արդյո՞ք դիվանագետը պետք է հաշվի առնի լսարանի արձագանքները:
- Կարծում եմ, որ պրոֆեսիոնալները առաջին հերթին պետք է հասկանան, որ նրանք ծառայում են հասարակությանը: Թվանշային տեխնոլոգիաները մեզ թույլ են տալիս ավելի լավ գիտակցել, թե որ ոլորտները բարելավման կարիք ունեն, կամ որ հարցերին մասնագետները պետք է առավել մեծ ուշադրություն դարձնեն: Հասարակությունը մարտահրավեր է նետում պաշտոնատար անձանց, քանի որ մենք, որպես կանոն, կիրառում ենք դիվանագիտական բառապաշարի նրբությունները, եւ մեր խոսքը երբեմն այնքան ուղիղ չէ, որքան կցանկանար տեսնել լսարանը: Բարեբախտաբար, հասարակությունը ստիպում է մեզ ավելի հստակ արտահայտվել: Դա մարտահրավեր է մեզ համար եւ յուրաքանչյուր նախարարության համար, որ ջանում է միավորել իրական մարդկանց:
- Որո՞նք են սոցիալական մեդիայի օգտագործման ընդհանուր սխալներն ու ձախողումները:
- Ըստ իս՝ ամենամեծ սխալը ձանձրալի լինելն է, երբ սոցիալական մեդիաները դիտարկվում են պարզապես որպես մամուլի հաղորդագրությունների տարածման միջոց: Դուք իսկապես պետք է խոսեք մարդկանց հետ, եւ դա պետք է անեք նրանց լեզվով, որպեսզի նրանք հասկանան ձեր աշխատանքի կարեւորությունը: Մարդիկ պետք է զգան, որ հրավիրված են՝ ձեզ հետ զրուցելու: Երբ դուք օգտագործում եք ձեր մասնագիտական, ընկալման համար բարդ լեզուն, մարդիկ չեն տեսնում այդ զրույցի հրավերը: Դա կարող է ստիպել նրանց մտածելու, որ իրենք «փորձագետներին» ասելու բան չունեն: Մարտահրավերը բարդ իրողությունները պարզ լեզվով բացատրելն է: Սոցիալական մեդիաները նաեւ ստիպում են կառավարություններին հաշվետու լինել, իսկ պաշտոնատար անձանց՝ ավելի պարզ արտահայտել հասարակության կյանքի բարելավման հետ կապված իրենց գաղափարները:
- Կոնկրետ ի՞նչ խորհուրդ կարող եք տալ «ձանձրալի» չլինելու համար: Ամեն դեպքում, սոցցանցերում ԱԳՆ-ի հիմնական առաքելությունը պաշտոնական հաղորդագրություններ տարածելն է: Ինչպե՞ս կարելի է այն ավելի զանազան եւ հետաքրքիր դարձնել:
- Մենք կարծում ենք, որ պետական պաշտոնյաների եւ քաղաքական առաջնորդների համար ավելի օգտակար է, երբ նրանք անձամբ են ներկայացված սոցցանցերում: Երբ մարդն ինքն իրեն է ներկայացնում, դա նրան ավելի բաց եւ հանրության համար ավելի հաշվետու է դարձնում: Այսինքն` հասարակությունը պետական ինստիտուտի հետեւում իրական մարդ է տեսնում: Երբ դուք նայում եք ԱՄՆ պետքարտուղարության կամ Հայաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական օգտահաշիվները, առաջին հերթին մտածում եք շենքի կամ դրոշի մասին, սակայն սոցցանցերը պետք է օգտագործվեն մարդկանց միավորելու եւ գաղափարներ փոխանակելու համար:
- Ձեր կարծիքով՝ Թվանշային դիվանագիտության ինչպիսի՞ ռազմավարություն կարող են որդեգրել Հայաստանի նման փոքր պետությունները:
- Կարծում եմ, որ սոցիալական մեդիաները շատ պիտանի են նաեւ փոքր երկրների պարագայում: Հայաստանը մեծացնում է իր ներկայությունը սոցիալական մեդիաներում: Թվանշային դիվանագիտության մեր դասախոսության ժամանակ [որին մասնակցում էին Հայաստանի պետական գերատեսչությունների հանրային կապերի պատասխանատուները - Մեդիամաքս] ես նրանց մոտ սոցցանցերի օգտագործման մեծ ցանկություն նկատեցի: Երբ դուք օգտագործում եք այդ գործիքները պետության բրենդավորման կամ ձեր երկրի մասին երկխոսության ծավալելու համար, սոցիալական մեդիան հնարավորություն է տալիս ընդլայնել ձեր ռեսուրսները՝ դուրս գալով ձեր պետության ֆիզիկական սահմաններից դուրս:
Հայաստանն ունի նաեւ Սփյուռքի առավելությունը: Հաջողության բանալին կարող է լինել ձեր սփյուռքի, դեսպանությունների եւ բիզնես մարդկանց համախմբումը՝ քննարկելու ձեր մեծ ակտիվների կիրառման լավագույն եղանակները՝ ի նպաստ Հայաստանի՝ փոքր, սակայն միջազգային ասպարեզում ազդեցիկ պետության զարգացմանը: Թվանշային դիվանագիտությունը դրան հասնելու ճանապարհներից է՝ այդ բոլոր էլեմենտները համախմբելու եւ երկխոսություն ծավալելու համար:
- Ինչպիսի՞ն է թվանշային դիվանագիտության ապագան: Ի՞նչ հեռանկարներ են մեզ սպասում այս բնագավառում:
- Ինձ թվում է, որ թվանշային ներգրավվածությունը մեզ հնարավորություն է տալիս խոսել եւ լսել բազմաթիվ մարդկանց այնպիսի միջոցներով, որոնց օգտագործումը անցյալում հնարավոր չէր: Դա նաեւ մարդկանց սեփական կառավարության հետ խոսելու հնարավորություն է ընձեռում: Թվանշային տեխնոլոգիաները մեզ համար նոր հնարավորություններ են բացում, ինչպիսին է օրինակ քրաուդսորսինգը, երբ դուք մոբիլիզացնում եք մարդկանց հանուն ինչ-որ նպատակի: Երբ մենք խրախուսում ենք մեր քաղաքական ու տնտեսական բաժինների պատասխանատուներին օգտագործել սոցցանցերը, մենք ընդգծում ենք, որ բացի նրանից, որ անհրաժեշտ է խոսել, լսելը այս պարագայում ոչ պակաս կարեւոր է: Մարդկանց լսելը լավ հնարավորություն է՝ վերլուծելու տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Ես սիրում եմ ասել, որ տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս ձեզ կարդալ մարդկանց մտքերը եւ տեսնել ապագան: Եթե դուք ճիշտ մարդկանց եք հետեւում սոցցանցերում, ապա ականատես կլինեք պատմությունների զարգացմանը՝ նախքան նրանց՝ հեռուստատեսությունում կամ թերթերում հայտնվելը: Դիվանագետների համար սա, թերեւս, սոցցանցերի ամենահետաքրքիր ասպեկտն է:

Грэхэм Лэмпа: Армянская дипломатия активна в социальных медиа
11-12 мая в Ереване прошла организованная Дипломатической академией МИД Армении конференция «Цифровая дипломатия: перспективы и вызовы», в которой приняли участие более 70 дипломатов и ученых из 25 стран.
Медиамакс побеседовал с одним из наиболее активных спикеров - специальным советником по цифровой дипломатии Госдепартамента США Грэхэмом Лэмпой.
- Вы приняли участие в двухдневной конференции, посвященной перспективам и вызовам в области цифровой дипломатии. Что Вы думаете о присутствии армянской дипломатии в социальных медиа?
- Министерство иностранных дел Армении очень активно в социальных медиа, и оно было первым среди правительственных министерств, ставшим активно использовать социальные медиа для связи с общественностью. Я вижу, что споксмены министерства очень активны, и они напрямую взаимодействуют и общаются с людьми. Что касается конференции, то наиболее интересной ее частью были дискуссии между людьми, напрямую вовлеченными в эту сферу в качестве практических работников, и учеными, которые анализируют различные аспекты использования социальных медиа.
Это дало нам возможность глубже анализировать пути их лучшего использования для обеспечения связи между правительством и людьми. Общение со студентами Дипломатической академии также было очень ценным для нас, поскольку они бросали нам прямые вызовы, заставляя думать о том, как делать дипломатию приближенной к реалиям мира.
- Как бы вы в целом определили «цифровую дипломатию»? Госсекретарь США Джон Керри как-то сказал, что использование отдельного термина «цифровая дипломатия» уже является излишним, поскольку она стала неотъемлемой и неразрывной частью дипломатии как таковой.
- Я бы охарактеризовал цифровую дипломатию как использование интернет-технологий для продвижения дипломатической миссии в целом. Что касается замечания госсекретаря Керри, то я согласен с его мнением. Я бы также добавил, что социальные медиа продолжают оставаться инструментом публичной дипломатии для тех, кто ответственен за охват иностранной публики, и объединения людей через национальные границы. Я думаю, что мы преуспеем в интеграции «цифровой дипломатии» в «регулярную дипломатию», когда работники политических и экономических отделов также будут использовать социальные медиа для того, чтобы преуспеть в своей работе. Это включает в себя их использование понимания общественного мнения в тех странах, в которых они работают, для того, чтобы предоставлять своему посольству и министерству более полноценную информацию о потребностях и желаниях людей в данной стране.
- Вы видите какие-либо недостатки и опасности в использовании социальных медиа в сфере дипломатии и международных отношений?
- Определенные опасности в использовании цифровой дипломатии присутствуют, и мы в США также совершали некоторые ошибки. Иногда младший дипломат или местный сотрудник может быть не столь дипломатичен онлайн, как следовало бы. Когда мы работаем с другими странами, такими как Армения, для поощрения их в использовании цифровой дипломатии, мы напоминаем, что, несмотря на то, что все смотрят и следят за США, и некоторые люди желали бы, чтобы мы совершили ошибки, наши промахи можно сосчитать на пальцах. Но когда мы ошибаемся, мы готовы извиниться. Важно учитывать то обстоятельство, что те возможности, которые предоставляют нам цифровые технологии, намного превосходят потенциальные опасности. Очень важно быть ответственным и подотчетным общественности своей страны, а также ответственным в отношении людей других стран. Это дает нам возможность лучше прислушиваться к людям и предоставлять им то, в чем они нуждаются.
Технологии позволяют нам слушать желания людей других стран, и анализировать то, как США может помочь им улучшить их жизнь и собственное общество.
- Насколько общественность отражает содержание сообщения дипломата? И следует ли дипломату учитывать отклики, получаемые от публики?
- Профессионалам следует осознать, что они служат общественности. Цифровые технологии дают нам возможность лучше осознать сферы, нуждающиеся в улучшении, или те области, на которые профессионалам следует обратить особое внимание. Общественность стимулирует официальных лиц, поскольку мы, как правило, используем множество нюансов и дипломатического лексикона, который обычно не может быть таким прямым, каким бы желала увидеть публика. К счастью, общественность заставляет нас выражаться яснее и делать это более прямо. Это вызов для нас и для каждого министерства.
- Каковы общие ошибки в использовании социальных медиа?
- Самой большой ошибкой является быть скучным, и рассматривать социальные медиа в качестве очередного «канала» для публикации пресс-релизов. Вам действительно нужно разговаривать с людьми, и делать это на их языке, чтобы они сумели понять важность вашей работы. Люди должны чувствовать себя приглашенными к беседе с вами, потому что иногда, если вы используете жаргон и сложный для понимания язык, люди не чувствует этого приглашения принять участия в разговоре. Это может заставить их чувствовать, что им нечего сказать «экспертам». Вызов заключается в том, чтобы объяснять сложные вещи простым языком.
Социальные медиа также заставляют правительства быть более подотчетными, а официальных лиц - лучше выражать свои идеи для улучшения жизни общества.
- Что конкретно Вы могли бы посоветовать для того, чтобы «не быть скучным»? Ведь в любом случае основным обязательством МИД в социальных сетях является распространение официальной информации. Как разнообразить это и сделать более интересным?
- Мы обнаружили, что правительственным чиновникам и политическим лидерам полезнее самим присутствовать в соцсетях. Когда люди представляют себя самого, это делает их более открытыми и подотчетными. Люди видят за правительственным институтом реального человека. Если вы посмотрите на аккаунт Госдепартамента США или МИД Армении, вы, прежде всего, думаете о здании или флаге, но вы должны использовать социальные медиа для объединения людей и обмена идеями о том, что может улучшить их жизнь.
- Какую стратегию цифровой дипломатии могут использовать небольшие страны, такие как Армения?
- Социальные медиа уникальным образом подходят и для маленьких стран. Армения увеличивает свое присутствие в социальных медиа. В ходе нашей лекции для сотрудников департаментов по связям с общественностью государственных ведомств Армении, я заметил у них большое желание использовать эти инструменты. Когда вы используете социальные медиа для брендинга государства или ради дискуссии о своей стране с другими, социальные медиа дают вам власть расширять свои ресурсы, выходя за физические границы вашей страны. У Армении также есть преимущество диаспоры. Реальным ключом к успеху может быть объединение вашей диаспоры, посольств и бизнесменов и обсуждение идей о том, как широко использовать все те активы, которые имеет Армения по всему миру. Цифровая дипломатия может быть путем для достижения этого – для объединения всех этих элементов для дискуссии о том, как помочь Армении - небольшой, но влиятельной в международном плане стране.
- Каково будущее цифровой дипломатии? Что нас ждет впереди?
- Цифровое вовлечение дает нам власть говорить и слышать множество людей посредством путей, которые были невозможны раньше. Это также дает людям доступ к правительству. Цифровые технологии открывают нам новые возможности, такие как краудсоурсинг, когда вы мобилизируете людей для достижения определенных целей. Когда мы поощряем наших чиновников из политических или экономических секций использовать социальные медиа, то подчеркиваем, что важно не только выражать свою позицию, но и слушать. Я люблю говорить, что технологии позволяют вам читать мысли людей и видеть будущее. Если вы следите за правильными людьми в социальных медиа, вы увидите развитие историй еще до того, как они появятся в газетах или на телевидение. Для дипломатов это наиболее интригующий аспект социальных медиа.