Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերությունն «իր բնույթով համագործակցություն, այլ ոչ թե հակասություններ ստեղծելուն ուղղված նախաձեռնություն է, այն ուղղված չէ որեւէ պետության կամ պետությունների խմբի դեմ»:
Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է հուլիսի 11-ին Քիշնեւում`Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Արեւելյան գործընկերության առաջնորդների երրորդ գագաթնաժողովին հետեւած համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Այս գործընկերությունն ուղղված է բաժանարար գծերի վերջնական հաղթահարմանը», - շեշտել է ՀՀ նախագահը:
«Արդյունավետ աշխատելու համար Արեւելյան գործընկերությունը պետք է հասկանալի եւ հասու լինի գործընկեր պետության յուրաքանչյուր քաղաքացու համար: Մենք ինքներս մեզ պետք է հարցնենք` ինչպե՞ս է մեր այս կամ այն համաձայնագիրը հեշտացնում քաղաքացու կյանքը, ինչպես է այն ազդում Հայաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի քաղաքացու կյանքի որակի վրա: Մեր քաղաքացիները պետք է հստակ տեսնեն, թե ի՞նչ իրենք ստացան այս գործընթացից», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ «Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանը մեծապես կարեւորում է փակ սահմաններին վերջ դնելը»:
«Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագիրը ուժի մեջ մտնելուց հետո չի կարող լիարժեք գործել, եթե Հայաստան-Թուրքիա սահմանը մնա փակ, ինչպես ներկայումս», - նկատել է նա:

Armenian President: Eastern Partnership is not directed against any state - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that the EU’s Eastern Partnership “is an initiative aimed at creating cooperation not contradictions; it is not directed against any state or a group of states.”
Armenian President said this at a press conference in Chisinau July 11, following the third European People's Party (EPP) Summit of the heads of states and governments of Eastern Partnership member states.
“This partnership is aimed to finally overcome the dividing lines,” Serzh Sargsyan stressed.
“For the effective work the Eastern Partnership should be understandable and available for every citizen of partner states of this initiative. We should ask ourselves: how does any agreement we sign make the life of citizens easier, how does it affect the quality of life of the citizens of Armenia, Moldova, Georgia? Our citizens should clearly see what they are going to get from this process,” said Serzh Sargsyan.
The head of the state pointed out that Armenia attaches special importance to stopping the policy of closed borders between the countries within the Eastern Partnership.
“After coming into force, the Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement won’t fully work if the Armenian-Turkish border remains closed,” the noted.