Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովն ասել է, «Հայաստանը ձգտում է որքան հնարավոր է շուտ միանալ Մաքսային միությանը, եւ պատրաստակամություն է հայտնել անել դա ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում»:
Ինչպես հաղորդում է РБК-ն, Իգոր Շուվալովն այդ մասին ասել է Մինսկում կայացած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստից հետո:
«ՀՀ նախագահը դիմել է Մաքսային միության երկրների նախագահներին, որպեսզի իրենց հնարավորություն տան որքան հնարավոր է շուտ վավերացնել բոլոր համաձայնագրերը», - նշել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը:
Նրա խոսքերով, որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը պետք է «ճանապարհային քարտեզ» եւ հստակ արդյունքներ ներկայացնի դեկտեմբերին Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստին:
Իգոր Շուվալովն ասել է, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ Երեւանի հետ բանակցությունները զգալիորեն տարբերվում են Ղրղզստանի հետ վարվող բանակցություններից: Նա նշել է, որ Ղրղզստանի հետ աշխատանքային խումբը ստեղծված է եւ վաղուց աշխատում է, սակայն բանակցությունները դժվար են ընթանում, քանի որ ղրղզական կողմը պահանջում է որոշակի բացառություններ, ընդ որում` բավական ցավոտ հարցերի շուրջ:
«Իսկ Հայաստանն ասում է` մենք պատրաստ ենք գրեթե ամբողջությամբ վավերացնել բոլոր համաձայնագրերը, դրանք վերլուծված են, մեր բոլոր գերատեսչությունները եւ նախարարությունները տեղյակ են: Մեզ աշխատանքի համար ընդամենը մի քանի ամիս է անհրաժեշտ, առանց որեւէ բացառությունների, եւ մենք պատրաստ ենք միանալ ողջ իրավական պայմանագրային բազային եւ հետեւել բոլոր կանոններին», - ասել է Իգոր Շուվալովը: Բացի այդ, նրա խոսքերով, Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել համապատասխանեցնել իր ներքին օրենսդրությունը Մաքսային միությանը:
Իգոր Շուվալովը նշել է, որ Հայաստանը Doing Business վարկանշում բոլոր դիրքերով ավելի բարձր է գտնվում Մաքսային միությանն անդամակցող պետություններից:

Armenia strives to join Customs Union “as soon as possible”, Igor Shuvalov states
Yerevan /Mediamax/. First Vice Prime Minister of Russia Igor Shuvalov stated that "Armenia strives to join the Customs Union as soon as possible and it expressed the readiness to do it within a few months”.
Igor Shuvalov said this following the session of the Supreme Eurasian Economic Council in Minsk, RBC reports.
“The Armenian President turned to the Presidents of the Customs Union countries to give the country a chance to ratify all the agreements as soon as possible”, noted the Russian Vice PM.
According to him, they made a decision on creating a task force which should present a “roadmap” and concrete results at the next session of the Supreme Eurasian Economic Council in Moscow in December.
Igor Shuvalov said that the talks with Yerevan significantly differ from talks with Kyrgyzstan on joining the Customs Union. He noted that the task force is already established and has been working for a long time, but the process of the talks is tough as the Kyrgyz side insists on some exemptions on rather painful issues.
“While Armenia says: we are ready to almost fully ratify all the agreements which are already analyzed and the work has been realized from the very first day that the Customs Union initiated the agreements; all our ministries and structures are aware of it. We just need a few months to work - in the entire volume, without any exemptions - and we are ready to join the whole legal base and adhere to all the norms”, said Igor Shuvalov. He also said that apart from this, Armenia expressed the will to bring the whole domestic legislation in line with the Customs Union.
Igor Shuvalov noted that in all the positions, Armenia ranks higher on Doing Business rating than the states making part of the Customs Union.