Ջեյմս Ապատուրայը հույս ունի, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը արդյունավետ կլինի - Mediamax.am
Ջեյմս Ապատուրայը հույս ունի, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը արդյունավետ կլինի
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ - ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Երեւանում եւ Բաքվում բոլոր հանդիպումներում մենք հստակ հայտարարում ենք, որ ԼՂ խնդիրը ռազմական լուծում չունի, եւ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն բանակցությունների եւ փոխզիջումների միջոցով»:
Ջեյմս Ապատուրայն այդ մասին ասել է այսօր Երեւանի ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում` պատասխանելով Ադրբեջանի ագրեսիվ հակահայկական հռետորությանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի վերաբերմունքի մասին հարցին:
«Ինչպես գիտեք, ՆԱՏՕ-ն հակամարտության կարգավորման մեջ որեւէ դեր չունի. մենք աջակցում ենք Մինսկի գործընթացին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Մոտ ապագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում է նախատեսված, եւ մենք հուսով ենք, որ այն կնպաստի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը», - ասել է Ջեյմս Ապատուրայը:

Джеймс Аппатурай надеется, что встреча президентов Армении и Азербайджана окажется результативной - Mediamax.am
3821 просмотров
Джеймс Аппатурай надеется, что встреча президентов Армении и Азербайджана окажется результативной
Ереван /Медиамакс/. Спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай заявил сегодня в Ереване, что «на всех встречах в Ереване и Баку мы ясно заявляем о том, что военного решения карабахской проблемы не существует, и конфликт может быть урегулирован исключительно путем переговоров и компромиссов».
Джеймс Аппатурай сказал об этом сегодня на брифинге в Информационном центре НАТО в Ереване, отвечая на вопрос об отношении Североатлантического альянса к агреесивной антиармянской риторике Азербайджана.
«Как вы знаете, НАТО не играет роли в урегулировании конфликта: мы поддерживаем Минский процесс и деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В ближайшее время ожидается встреча руководителей Армении и Азербайджана, и мы надеемся, что она будет способствовать мирному решению конфликта», - сказал Джеймс Аппптурай.