Ջեյմս Ապատուրայը հույս ունի, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը արդյունավետ կլինի - Mediamax.am
Ջեյմս Ապատուրայը հույս ունի, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը արդյունավետ կլինի
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ - ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Երեւանում եւ Բաքվում բոլոր հանդիպումներում մենք հստակ հայտարարում ենք, որ ԼՂ խնդիրը ռազմական լուծում չունի, եւ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն բանակցությունների եւ փոխզիջումների միջոցով»:
Ջեյմս Ապատուրայն այդ մասին ասել է այսօր Երեւանի ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում` պատասխանելով Ադրբեջանի ագրեսիվ հակահայկական հռետորությանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի վերաբերմունքի մասին հարցին:
«Ինչպես գիտեք, ՆԱՏՕ-ն հակամարտության կարգավորման մեջ որեւէ դեր չունի. մենք աջակցում ենք Մինսկի գործընթացին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Մոտ ապագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում է նախատեսված, եւ մենք հուսով ենք, որ այն կնպաստի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը», - ասել է Ջեյմս Ապատուրայը:

James Appathurai hopes the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents will be productive - Mediamax.am
3947 views
James Appathurai hopes the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents will be productive
Yerevan /Mediamax/. NATO Secretary General's Special Representative for South Caucasus and Central Asia James Appathurai stated in Yerevan today that "at all the meetings in Yerevan and Baku, we clearly state there is no military solution to the Karabakh problem and the conflict may be settled through solely negotiations and compromises”.
James Appathurai said this at the briefing held at the Information Center on NATO in Yerevan today answering the question on North-Atlantic Alliance’s stance to Azerbaijan's aggressive anti-Armenian rhetoric.
“As you know, NATO doesn't play a role in the settlement of the conflict: we support the Minsk process and efforts made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. In near future, Armenian and Azerbaijani Presidents are expected to meet, and we hope the meeting will contribute to peaceful settlement of the conflict”, said James Appathurai.