Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը ցանկանում է շարունակել համակողմանի փոխգործակցության զարգացումը Հայաստանի հետ բոլոր ուղղություններով, որոնք համատեղելի կլինեն Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշման հետ։
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության, այս մասին այսօր Բրյուսելում ասել է Եվրոպական միության Արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը` ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը ցանկանում է հնարավոր բոլոր ուղղություններով առաջ տանել համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ՝ հիմնվելով այն համատեղ ձեռքբերումների եւ առաջընթացի վրա, որոնք վերջին տարիներին գրանցվել են Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերություններում։
«Հայաստանը, ԵՄ աջակցությամբ, անցել է բարեփոխումների կարեւոր ճանապարհ։ Մենք հաստատակամ ենք շարունակելու բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը, դատաիրավական համակարգի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։ Այս գործընթացում մենք ակնկալում ենք ԵՄ շարունակական աջակցությունը»,- ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը։

Ереван /Медиамакс/. Европейский союз желает продолжать развитие всестороннего взаимодействия с Арменией по всем направлениям, которые совместимы с недавно объявленным решением Армении о вступлении в Таможенный союз.
Согласно сообщению пресс-службы МИД Армении, об этом сегодня в Брюсселе сказала Верховный представитель по внешней политике Европейского Союза Кэтрин Эштон на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Глава армянского МИД, в свою очередь, подчеркнул, что Армения желает продвигать отношения с Евросоюзом по всем возможным направлениям, основываясь на достигнутых за последние несколько лет достижениях и прогрессе в двусторонних отношениях.
«Армения при содействии ЕС прошла важный путь преобразований. Мы полны решимости продолжать процесс реформ в направлении демократии, прав человека и укрепления верховенства закона, совершенствования судебно-правовой системы, борьбы с коррупцией. В этом процессе мы рассчитываем на продожение поддержки со стороны Евросоюза», - сказал министр иностранных дел Армении.