Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ առանց ԱՄՆ նախագահի մասնակցության, անձնական ներգրավվածության եւ նախաձեռնության խաղաղության գործընթացն անորոշ կլիներ:
Կառավարությունից հայտնում են, որ պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող վարչապետն այդ մասին ասել է փետրվարի 25-ին՝ Լեհաստանի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում հանդիպելով դիվանագետների եւ վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Միանշանակ է, որ ԱՄՆ նախագահի նախաձեռնությունը եւ մասնակցությունը շատ կարեւոր դեր է խաղացել տարածաշրջանում խաղաղության համար, ավելացրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շատ կարեւոր է ընդգծել, որ 2025 թվականն առաջին տարին էր մեր անկախացումից ի վեր, երբ հայկական եւ ադրբեջանական զորքերի միջեւ հրաձգությունների պատճառով չեղան սահմանային զոհեր: Եվ հիմա կա իրական խաղաղություն մեր տարածաշրջանում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ խաղաղությունը կառուցման փուլում է, որի մասին պետք է հոգ տանել.
«Դա է հիմնական գաղափարը, որը փորձում եմ ներկայացնել մեր ժողովրդին՝ խաղաղությունը պետք է ամրապնդել, ինստիտուցիոնալ դարձնել:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաեւ TRIPP նախագծի մասին.
«Դա ներդրումային նախագիծ է Հայաստանի տարածքում եւ այն ներառելու է երկաթուղի Հայաստանի տարածքով, որը կկապակցի արեւելքը եւ արեւմուտքը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության հետ եւ կբացի երկաթուղային կապը Հայաստանի համար դեպի հարավ: Ինչ խոսք, այն նաեւ նոր հնարավորություններ կստեղծի Եվրոպական Միության համար, քանի որ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բերումով այժմ մենք մատակարարման շղթաների ճգնաժամ ունենք աշխարհում»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министра Армении Никол Пашинян сказал, что без участия и личного вовлечения президента США мирный процесс был бы неопределенным.
Пресс-служба правительства сообщает, что находящийся с официальным визитом в Польше премьер-министр сказал об этом 25 февраля в Польском институте международных дел на встрече с дипломатами и представителями аналитических центров.
«Однозначно, что инициатива и участие президента США сыграли очень важную роль в установлении мира в регионе», - добавил Никол Пашинян.
«Сейчас очень важно подчеркнуть, что 2025 год стал первым с момента обретения Арменией независимости, когда не было жертв на границе в результате перестрелок между вооруженными силами Армении и Азербайджана. И сейчас в нашем регионе царит настоящий мир», - отметил Пашинян.
Он добавил, что «мир находится в процессе строительства и о нем нужно заботиться».
«Это главная идея, которую я пытаюсь представить нашему народу: сейчас у нас есть мир, но мир нужно укреплять, институционализировать», - заметил он.
Никол Пашинян также коснулся проекта TRIPP:
«Это инвестиционный проект на территории Армении, и он будет включать в себя железную дорогу через территорию Армении, которая соединит Восток и Запад, в том числе - основную часть Азербайджана с Нахчеванской Автономной Республикой и откроет железнодорожное сообщение для Армении на юг. Конечно, это также создаст новые возможности для Европейского союза, потому что из-за геополитической ситуации мы сейчас имеем кризис цепочек поставок в мире».