ԵԽ հանձնակատարը մեկնաբանել է Արցախից տեղահանվածների ինտեգրման հարցերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ'Ֆլահերթին ամփոփել է Հայաստան կատարած այցի արդյունքները, որի ընթացքում հատուկ ուշադրություն էր դարձրել երեք հարցի՝ խտրականության կանխարգելմանը, կանանց նկատմամբ բռնությանը եւ «Հայաստան տեղահանված ղարաբաղցի հայերի իրավունքներին»։
Մայքլ Օ'Ֆլահերթիի զեկույցում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հանձնակատարը նշել է Հայաստանի բացառիկ համերաշխությունը եւ գործնական աջակցությունը Հայաստան տեղահանված ղարաբաղցի հայերին։ Արտակարգ օգնության՝ կացարանի, սոցիալական ծառայությունների, ֆինանսական աջակցության եւ կրթական հնարավորությունների արագ մոբիլիզացումը արտացոլում է Հայաստանի հյուրընկալ վերաբերմունքը։ Մինչ երկիրն անցում է կատարում արտակարգ օգնությունից դեպի երկարաժամկետ ինտեգրում, Հանձնակատարն ընդգծում է առաջիկա մարտահրավերները՝ տնտեսական ինտեգրման ապահովումը, բնակարանային հնարավորությունների բարելավումը, անձը հաստատող եւ կենսաթոշակ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի վերականգնումը եւ քաղաքացիության ապահովումը։
Հանձնակատարը ողջունում է իշխանությունների կողմից այդ խնդիրների ճանաչումը եւ աջակցության ծրագրերն առավել ներառական դարձնելու շարունակական ջանքերը՝ առաջնահերթություն տալով առավել խոցելի խմբերին։ Նա հորդորում է ՀՀ իշխանություններին ընդունել ինտեգրման համապարփակ եւ ռեսուրսներով ապահովված ռազմավարություն՝ տեղահանված անձանց, քաղաքացիական հասարակության եւ միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ։
Հանձնակատարը նաեւ հիշեցնում է, որ կամավոր, անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը կարեւոր է մնում ղարաբաղցի հայերի համար, եւ կոչ է անում իշխանություններին ապահովել, որ տեղահանված անձինք լինեն լիարժեք տեղեկացված եւ աջակցություն ստանան՝ իրենց ապագայի վերաբերյալ ազատ որոշումներ կայացնելու համար։ Նա ընդունում է այս հարցի զգայունությունը շարունակվող խաղաղության գործընթացի համատեքստում եւ կոչ է անում շարունակել ջանքերը՝ ուղղված բոլոր տեղահանված անձանց իրավունքների հարգմանը եւ կարիքների բավարարմանը։
Ինտեգրման հաջողված ռազմավարությունը պետք է ներառական եւ համապարփակ լինի։ Չափազանց կարեւոր է, որ առավել խոցելիները, այդ թվում՝ երեխաները, տարեցները եւ հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ուշադրությունից զրկված չմնան: Դա պահանջում է ռեսուրսներով ապահովված ռազմավարություն՝ մշակված քաղաքացիական հասարակության հետ գործընկերությամբ, որը կերաշխավորի ոչ միայն կացարան եւ աշխատանք, այլեւ յուրաքանչյուր անհատի՝ իր ապագայի ազատ եւ գիտակցված ընտրության իրավունքը»։

Комиссар Совета призвал принять комплексную стратегию интеграции армян из Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О'Флаэрти подвел итоги своего визита в Армению, в рамках которого уделил особое внимание трем вопросам: недопущение дискриминации, насилие в отношении женщин и «права человека карабахских армян, перемещенных в Армению».
В отчете Майкла О'Флаэрти, в частности, говорится:
«Комиссар отметил исключительную солидарность и практическую поддержку Армении карабахским армянам, перемещенным в Армению. Быстрая мобилизация чрезвычайной помощи - жилья, социальных услуг, финансовой помощи и образовательных возможностей - отражает гостеприимное отношение Армении. По мере того как страна переходит от чрезвычайной помощи к долгосрочной интеграции, Комиссар отмечает предстоящие проблемы: обеспечение экономической интеграции, улучшение жилищных возможностей, восстановление документов, удостоверяющих личность и необходимых для получения пенсий, обеспечение гражданства.
Комиссар приветствует признание властями этих проблем и продолжающиеся усилия по адаптации программ поддержки, чтобы сделать их более инклюзивными, уделяя приоритетное внимание наиболее уязвимым. Он призывает армянские власти принять комплексную, обеспеченную ресурсами стратегию интеграции с участием перемещенных лиц, гражданского общества и международных партнеров.
Комиссар также напоминает, что право на добровольное, безопасное и достойное возвращение остается важным для карабахских армян, и призывает власти обеспечить, чтобы перемещенные лица были полностью информированы и поддержаны в принятии свободных решений о своем будущем. Он признает деликатность этого вопроса на фоне продолжающегося мирного процесса и призывает продолжать усилия по соблюдению прав и удовлетворению потребностей всех перемещенных лиц.
Успешная стратегия интеграции должна быть инклюзивной и всеобъемлющей. Крайне важно, чтобы наиболее уязвимые - включая детей, пожилых людей и людей с инвалидностью - не остались без внимания. Это требует обеспеченной ресурсами стратегии, разработанной в партнерстве с гражданским обществом, которая будет гарантировать не только жилье и работу, но и право каждого человека на свободный и осознанный выбор своего будущего».