Միրզոյանն ու Ռուբիոն համատեղ հայտարարություն կանեն TRIPP-ի վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 13-ից 14-ը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի ԱՄՆ-ում:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
Նախատեսվում է, որ նրանք համատեղ հայտարարություն կանեն TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) նախագծի կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ:
2025թ. դեկտեմբերին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ասել էր, որ
««Թրամփի ուղու» ներքո օգուտները կբացեն առեւտրային ճանապարհներ եւ նորից կմիացնեն Հայաստանը համաշխարհային շուկայի հետ»։
Նա նշել էր, որ ««Թրամփի ուղին» ոչ  միայն նպաստում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնմանը, այլեւ Հայաստանին հնարավորություն է տալիս ընտրելու գործընկերներ արտահանման, ներմուծման ու համատեղ նախաձեռնությունների համար»։
«Ընտրության այս ազատությունը նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ամենանպաստավոր պայմաններով կոմերցիոն պայմանավորվածություններ բանակցել, ինչը շահեկան կլինի Հայաստանի բիզնեսի եւ սպառողների համար», - ասել էր ԱՄՆ դեսպանը:
Քրիստինա Քվինը նկատել էր, որ «տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շուրջ մեր աշխատանքը սկսվում է «Թրամփի ուղու» շրջանակում, սակայն այն սոսկ դրանով չի սահմանափակվում»։
«Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը զուգընթաց մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանի լիարժեք ինտեգրմանը Արեւելք-Արեւմուտք կոմերցիոն օղակներում։ Իրականացման ուղղությամբ մեկ այլ ձեռքբերում էր վերջերս արված հայտարարությունը Միացյալ Նահանգների կողմից 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար նոր ֆինանսավորում տրամադրելու մասին։ Այս միջոցների գերակշիռ մասը կուղղվի «Թրամփի ուղու» աշխատանքներին եւ սահմանների անվտանգության եւ կառավարման բարելավմանը։
Այժմ մենք աշխատում ենք Հայաստանի կառավարության հետ ձեւավորելու «Թրամփի ուղու» եւ հուշագրերից բխող անելիքների մշակման ու իրականացման կառույցներ։
Առաջինը՝ ձեւավորվում են երկու միջկառավարական աշխատանքային խմբեր, որոնք ուղղորդելու են հուշագրերի ու «Թրամփի ուղու» իրականացումը։ Աշխատանքային խմբերն արդեն ստեղծվել են եւ մինչեւ տարեվերջ կանցկացնեն իրենց անդրանիկ նիստերը։
Երկրորդը՝ «Թրամփի ուղու» պլանավորման ու կառուցման աշխատանքները ղեկավարելու նպատակով հայ-ամերիկյան կառույցի ձեւավորումն է։ Այժմ իրավական հարցերն են հստակեցվում կապված այս առանձնահատուկ կառույցի վերաբերյալ», - ասել էր ԱՄՆ դեսպանը:

Yerevan /Mediamax/. On January 13-14, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan will be on a working visit in the United States.
Armenian Foreign Ministry reported that Mirzoyan will have a meeting with the U.S. Secretary of State Marco Rubio.
A joint statement on the TRIPP Implementation Framework is planned.
In December 2025 U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien stated that TRIPP’s benefits for Armenia will “open trade routes and re-connect Armenia to the global market.”
She noted that “TRIPP not only advances regional interconnectivity, it allows Armenia to choose among an array of partners for imports, exports, and joint ventures.”
“This freedom of choice means Armenia can negotiate the most favorable arrangements in every aspect of commerce, benefitting Armenian business and Armenian consumers,” the U.S. ambassador said.
Kristina Kvien noted that “our work on transportation infrastructure is starting with TRIPP, but is not limited to it.”
“As normalization with Turkey and Azerbaijan advance, we are ready to support Armenia’s full integration into East-West commerce channels. Another implementation achievement is the recent U.S. announcement of $145 million in new assistance funding for Armenia. The bulk of these funds will go toward advancing the TRIPP project and enhancing border security and management.
We are now working with the Armenian government to establish the structures that will develop and implement the TRIPP and MOU visions.
The first structure is two intergovernmental working groups that will guide MOU and TRIPP implementation. These working groups are established, and will have their inaugural meeting by the end of the year.
The second is a U.S.-Armenia entity that will manage TRIPP planning and construction. We are working through the legal elements of this unique entity and look forward to updates on progress soon,” the U.S. ambassador said.