Միրզոյանն ու Ռուբիոն համատեղ հայտարարություն կանեն TRIPP-ի վերաբերյալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 13-ից 14-ը Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի ԱՄՆ-ում:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
Նախատեսվում է, որ նրանք համատեղ հայտարարություն կանեն TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) նախագծի կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ:
2025թ. դեկտեմբերին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ասել էր, որ
««Թրամփի ուղու» ներքո օգուտները կբացեն առեւտրային ճանապարհներ եւ նորից կմիացնեն Հայաստանը համաշխարհային շուկայի հետ»։
Նա նշել էր, որ ««Թրամփի ուղին» ոչ  միայն նպաստում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնմանը, այլեւ Հայաստանին հնարավորություն է տալիս ընտրելու գործընկերներ արտահանման, ներմուծման ու համատեղ նախաձեռնությունների համար»։
«Ընտրության այս ազատությունը նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ամենանպաստավոր պայմաններով կոմերցիոն պայմանավորվածություններ բանակցել, ինչը շահեկան կլինի Հայաստանի բիզնեսի եւ սպառողների համար», - ասել էր ԱՄՆ դեսպանը:
Քրիստինա Քվինը նկատել էր, որ «տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շուրջ մեր աշխատանքը սկսվում է «Թրամփի ուղու» շրջանակում, սակայն այն սոսկ դրանով չի սահմանափակվում»։
«Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը զուգընթաց մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանի լիարժեք ինտեգրմանը Արեւելք-Արեւմուտք կոմերցիոն օղակներում։ Իրականացման ուղղությամբ մեկ այլ ձեռքբերում էր վերջերս արված հայտարարությունը Միացյալ Նահանգների կողմից 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար նոր ֆինանսավորում տրամադրելու մասին։ Այս միջոցների գերակշիռ մասը կուղղվի «Թրամփի ուղու» աշխատանքներին եւ սահմանների անվտանգության եւ կառավարման բարելավմանը։
Այժմ մենք աշխատում ենք Հայաստանի կառավարության հետ ձեւավորելու «Թրամփի ուղու» եւ հուշագրերից բխող անելիքների մշակման ու իրականացման կառույցներ։
Առաջինը՝ ձեւավորվում են երկու միջկառավարական աշխատանքային խմբեր, որոնք ուղղորդելու են հուշագրերի ու «Թրամփի ուղու» իրականացումը։ Աշխատանքային խմբերն արդեն ստեղծվել են եւ մինչեւ տարեվերջ կանցկացնեն իրենց անդրանիկ նիստերը։
Երկրորդը՝ «Թրամփի ուղու» պլանավորման ու կառուցման աշխատանքները ղեկավարելու նպատակով հայ-ամերիկյան կառույցի ձեւավորումն է։ Այժմ իրավական հարցերն են հստակեցվում կապված այս առանձնահատուկ կառույցի վերաբերյալ», - ասել էր ԱՄՆ դեսպանը:

Мирзоян и Рубио cделают заявление по проекту TRIPP - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 13-14 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян будет находится с рабочим визитом в США.
Министерство иностранных дел Армении сообщает, что Арарат Мирзоян встретится с государственным секретарем США Марко Рубио - планируется принятие Совместного заявления о рамках реализации проекта TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity).
В декабре 2025 года посол США в Армении Кристина Куинн заявила, что «преимущества, «пути Трампа» откроют торговые пути и восстановят связь Армении с мировым рынком».
Она говорила, что «путь Трампа» не только способствует расширению региональных связей, но и даст Армении возможность выбирать партнеров для экспорта, импорта и совместных инициатив».
«Эта свобода выбора означает, что Армения может заключать торговые соглашения на наиболее выгодных условиях, что будет выгодно для армянского бизнеса и потребителей», - отмечала посол США.
Кристина Квин говориоа, что «наша работа над транспортной инфраструктурой начинается в рамках программы «Путь Трампа», но не ограничивается ею».
«Параллельно с нормализацией отношений с Турцией и Азербайджаном мы готовы поддержать полную интеграцию Армении в торгово-промышленный комплекс Восток-Запад. Еще одним достижением в направлении реализации стало недавнее объявление о выделении США 145 миллионов долларов на новые проекты. Большая часть этих средств будет направлена на работу в рамках программы «Путь Трампа», а также на улучшение безопасности и управления границами.
Сейчас мы работаем с правительством Армении над созданием структур для разработки и реализации мероприятий, вытекающих из программы «Путь Трампа» и меморандумов.
Во-первых, формируются две межправительственные рабочие группы для реализации меморандумов и программы «Путь Трампа». Рабочие группы уже созданы и проведут свои первые заседания до конца года.
Во-вторых, формируется армяно-американская структура для управления планированием и строительством «Пути Трампа». В настоящее время уточняются правовые вопросы, связанные с этой конкретной структурой», - говорила посол США.