Կալաս. Մոսկվան ուժեղացնում է ապատեղեկատվական արշավը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն ասել է, որ Ռուսաստանն ուժեղացնում է ապատեղեկատվական արշավը Հայաստանում:
Ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, Կալասը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք տեսնում ենք, որ որքան մերձենում է երկիրը Եվրոպական միության հետ, այնքան ուժգնանում է ճնշումը չարամիտ արտաքին ազդեցության կողմից:
Ռուսաստանը եւ նրա պրոքսիները ուժեղացնում են ապատեղեկատվական արշավները, այդ թվում Հայաստանում՝ հաջորդ տարվա ընտրություններին ընդառաջ: Մոլդովան այս տարվա հիմնական թիրախն էր, բայց նաեւ լավագույն ապացույցը, որ այդ մարտահրավերը հաղթահարելի է:
Մենք կշարունակենք մոբիլիզացնել Արտաքին գործողությունների ծառայության միջոցները, որոնք ստեղծել ենք վերջին տասնամյակում՝ միաժամանակ աջակցելով քաղաքացիական հասարակությանը եւ ազատ մեդիային: Ինչպես սովորեցինք Մոլդովայից, արտաքին միջամտությանը հակազդելու եւ ընտրությունների մաքրությունը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ է «ամբողջ հասարակություն» մոտեցումը»:

Kallas: Moscow is ramping up disinformation campaign in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas stated that Russia is ramping up disinformation campaign in Armenia.
In her remarks at the meeting of European Parliament’s Committee on Foreign Affairs, Kallas, in particular, said:
“We see that the closer a country gets to the European Union, the greater the
pressure from malign foreign influence.
Russia and its proxies are ramping up disinformation campaigns, including in Armenia ahead of next year’s election. Moldova was this year’s primary target, but also the best proof that this challenge can be overcome.
“We will keep mobilising the External Action Service assets we have created over thelast decade while supporting civil society and free media. As we learnt from Moldova, countering foreign interference and defending the integrity of elections requires a ‘whole-of-society’ approach.”