Կալաս. Մոսկվան ուժեղացնում է ապատեղեկատվական արշավը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն ասել է, որ Ռուսաստանն ուժեղացնում է ապատեղեկատվական արշավը Հայաստանում:
Ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, Կալասը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք տեսնում ենք, որ որքան մերձենում է երկիրը Եվրոպական միության հետ, այնքան ուժգնանում է ճնշումը չարամիտ արտաքին ազդեցության կողմից:
Ռուսաստանը եւ նրա պրոքսիները ուժեղացնում են ապատեղեկատվական արշավները, այդ թվում Հայաստանում՝ հաջորդ տարվա ընտրություններին ընդառաջ: Մոլդովան այս տարվա հիմնական թիրախն էր, բայց նաեւ լավագույն ապացույցը, որ այդ մարտահրավերը հաղթահարելի է:
Մենք կշարունակենք մոբիլիզացնել Արտաքին գործողությունների ծառայության միջոցները, որոնք ստեղծել ենք վերջին տասնամյակում՝ միաժամանակ աջակցելով քաղաքացիական հասարակությանը եւ ազատ մեդիային: Ինչպես սովորեցինք Մոլդովայից, արտաքին միջամտությանը հակազդելու եւ ընտրությունների մաքրությունը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ է «ամբողջ հասարակություն» մոտեցումը»:

Калас: Москва усиливает кампанию дезинформации в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайя Калас заявила, что Россия усиливает свою кампанию дезинформации в Армении.
Выступая на заседании Комитета по иностранным делам Европейского парламента, Калас, в частности, сказала:
«Мы видим, что чем ближе становится страна к Европейскому союзу, тем усиливается давление со стороны злонамеренного внешнего влияния.
Россия и её прокси усиливают кампании дезинформации, в том числе в Армении, в преддверии предстоящихх в следующем году выборов. Молдова была главной целью в этом году, но также и лучшим доказательством того, что с этим вызовом можно справиться.
Мы продолжим мобилизовать ресурсы Службы внешних действий, которые создали за последнее десятилетие, поддерживая при этом гражданское общество и свободные СМИ. Как мы узнали из Молдовы, для противодействия внешнему вмешательству и обеспечения чистоты выборов необходим подход «всё общество».