Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Ղազախստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 20-21-ին պաշտոնական այցով կգտնվի Ղազախստանում:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այցի շրջանակում նա առանձնազրույց կունենա Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ, որին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Վարչապետը հանդիպումներ կունենա նաեւ Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովի եւ Ղազախստանի խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովի հետ:
Նախատեսվում են այցելություններ «Աստանա էքսպո» արհեստական բանականության միջազգային կենտրոն եւ Ղազախստանի ազգային թանգարան:

Nikol Pashinyan leaves for Kazakhstan
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will pay an official visit to Kazakhstan on November 20-21.
The government reports that within the framework of the visit, Nikol Pashinyan will have a private meeting with the President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, followed by an expanded meeting.
The Prime Minister will also have meetings with the Prime Minister of Kazakhstan, Olzhas Bektenov, and Chairman of the Mazhilis of the Parliament, Yerlan Koshanov.
Nikol Pashinyan is also scheduled to visit the Astana Expo International Center for Artificial Intelligence and the National Museum of Kazakhstan.