Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ պետք է «պատրաստ լինել՝ ադրբեջանական պատվիրակություններն այցելելու են Հայաստան, իսկ հայկական պատվիրակություններն այցելելու են Ադրբեջան»:
«Հայաստանն ակնկալում է, որ բոլոր այն երկրները, որոնք մշտապես մասնակցել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, Երեւանում նույնպես կմասնակցեն։
Իհարկե, կան հարցեր Ադրբեջանի հետ, որոնք պետք է քննարկվեն, մասնավորապես, գերիների, պահվող անձանց հարցը, որը մեծագույն խնդիր է, բայց, այնուամենայնիվ, շփումները շարունակվելու են, ու մենք դրանք խորացնելու ենք:
Ակնկալում ենք, որ թե Ադրբեջանի, թե Թուրքիայի նախագահները Հայաստանում կմասնակցեն այդ գագաթնաժողովին, որին մասնակցելու են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ: Մենք էլ ամեն ինչ կանենք, որ իրենց համար այստեղ հանգիստ լինի»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հոկտեմբերի 30-ին ադրբեջանական Caliber.Az պարբերականը, հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրին, հաղորդել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը չի պլանավորում մասնակցել 2026 թվականի մայիսին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) գագաթնաժողովին:

Симонян: Cделаем всё, чтобы Алиев и Эрдоган чувствовали себя комфортно в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил сегодня, что мы должны «быть готовы к тому, что азербайджанские делегации будут посещать Армению, а армянские - Азербайджан».
«Армения ожидает, что страны, которые всегда участвовали в саммитах Европейского политического сообщества, будут предсталвены в Ереване.
Конечно, с Азербайджаном есть вопросы, которые необходимо обсудить, в частности, вопрос военнопленных, задержанных лиц, что является серьёзной проблемой, но, тем не менее, контакты будут продолжаться, и мы будем их углублять.
Мы ожидаем, что в этом саммите наряду с лидерами многих стран примут участие президенты Азербайджана и Турции. Мы сделаем всё, чтобы им было здесь комфортно», - сказал Ален Симонян.
30 октября азербайджанское издание Caliber.Az сообщило со ссылкой на дипломатический источник, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не планирует участвовать в саммите Европейского политического сообщества (ЕПС), который состоится в Армении в мае 2026 года.