Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ պետք է «պատրաստ լինել՝ ադրբեջանական պատվիրակություններն այցելելու են Հայաստան, իսկ հայկական պատվիրակություններն այցելելու են Ադրբեջան»:
«Հայաստանն ակնկալում է, որ բոլոր այն երկրները, որոնք մշտապես մասնակցել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, Երեւանում նույնպես կմասնակցեն։
Իհարկե, կան հարցեր Ադրբեջանի հետ, որոնք պետք է քննարկվեն, մասնավորապես, գերիների, պահվող անձանց հարցը, որը մեծագույն խնդիր է, բայց, այնուամենայնիվ, շփումները շարունակվելու են, ու մենք դրանք խորացնելու ենք:
Ակնկալում ենք, որ թե Ադրբեջանի, թե Թուրքիայի նախագահները Հայաստանում կմասնակցեն այդ գագաթնաժողովին, որին մասնակցելու են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ: Մենք էլ ամեն ինչ կանենք, որ իրենց համար այստեղ հանգիստ լինի»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հոկտեմբերի 30-ին ադրբեջանական Caliber.Az պարբերականը, հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրին, հաղորդել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը չի պլանավորում մասնակցել 2026 թվականի մայիսին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) գագաթնաժողովին:

Simonyan: We will do everything to ensure Aliyev and Erdogan feel comfortable in Yerevan - Mediamax.am
1320 views
Simonyan: We will do everything to ensure Aliyev and Erdogan feel comfortable in Yerevan
Yerevan /Mediamax/. National Assembly Speaker Alen Simonyan said today that “we must be prepared for Azerbaijani delegations to visit Armenia, and for Armenian delegations to visit Azerbaijan.”
“Armenia expects all countries that have traditionally participated in the European Political Community summit to attend the session in Yerevan as well.
Of course, there are issues with Azerbaijan that need to be discussed, in particular, the issue of prisoners of war, detainees, which remains a serious concern. Nevertheless, contacts will continue, and we will deepen them.
We expect that the presidents of both Azerbaijan and Turkey will participate in the summit in Armenia, which will be attended by leaders of many countries. We will do everything to ensure that they feel comfortable here,” Simonyan said.
On October 30, the Azerbaijani Caliber.Az news outlet, citing diplomatic sources, reported that Azerbaijani President Ilham Aliyev does not plan to participate in the European Political Community (EPC) summit scheduled in Armenia in May 2026.