Երեւանում ողջունել են Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանն այսօր արձագանքել է Իլհամ Ալիեւի հայտարարությանն այն մասին, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները վերացվել են:
«Հայաստանը ողջունում է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին։
Այս քայլը կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման, փոխվստահության ամրապնդման եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում՝ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ», - ասել է Նազելի Բաղդասարյանը:
Պաշտոնական այցով Աստանայում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում այսօր ասել է.
«Ադրբեջանը վերացրել է Հայաստան բեռնափոխադրման բոլոր սահմանափակումները, որոնք գոյություն ունեին, եւ առաջին նման տարանցիկ բեռը ղազախական հացահատիկի առաքումն էր դեպի Հայաստան: Կարծում եմ, սա նաեւ լավ ցուցանիշ է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղությունը միայն թղթի վրա չէ, այլեւ՝ գործնականում»:

В Ереване приветствуют заявление Ильхама Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян прокомментировала сегодня заявление Ильхама Алиева о снятии ограничений на транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана.
«Армения приветствует заявление президента Азербайджана о снятии ограничений на транзит грузов в Армению.
Этот шаг имеет большое значение для открытия региональных коммуникаций, укрепления взаимного доверия и институционализации мира между Арменией и Азербайджаном в соответствии с договорённостями, достигнутыми в Вашингтоне», -
сказала Назели Багдасарян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, находящийся в Астане с официальным визитом, заявил сегодня на совместной пресс-конференции с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым:
«Азербайджан снял все ограничения на транзит грузов в Армению, которые существовали с момента оккупации, и первым таким транзитным грузом явился груз казахстанского зерна в Армению. Думаю, что это также является хорошим показателем того, что мир между Азербайджаном и Арменией уже не только на бумаге, но и на практике».