Երեւանում ողջունել են Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանն այսօր արձագանքել է Իլհամ Ալիեւի հայտարարությանն այն մասին, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները վերացվել են:
«Հայաստանը ողջունում է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին։
Այս քայլը կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման, փոխվստահության ամրապնդման եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում՝ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ», - ասել է Նազելի Բաղդասարյանը:
Պաշտոնական այցով Աստանայում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաեւի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում այսօր ասել է.
«Ադրբեջանը վերացրել է Հայաստան բեռնափոխադրման բոլոր սահմանափակումները, որոնք գոյություն ունեին, եւ առաջին նման տարանցիկ բեռը ղազախական հացահատիկի առաքումն էր դեպի Հայաստան: Կարծում եմ, սա նաեւ լավ ցուցանիշ է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղությունը միայն թղթի վրա չէ, այլեւ՝ գործնականում»:

Yerevan welcomes Ilham Aliyev’s statement
Yerevan /Mediamax/. The spokesperson for the Prime Minister of Armenia, Nazeli Baghdasaryan, responded today to Ilham Aliyev’s statement that Azerbaijan has lifted restrictions on the transit of goods to Armenia.
“Armenia welcomes the statement by the President of Azerbaijan on the lifting of restrictions on cargo transit to Armenia.
This step is of great importance for opening regional communications, strengthening mutual trust, and institutionalizing the peace established between Armenia and Azerbaijan, in line with the agreements reached in Washington,” said Nazeli Baghdasaryan.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, who is in Astana on an official visit, said today at a joint press conference with Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev:
“Azerbaijan has lifted all existing restrictions on cargo transportation to Armenia. The first such transit shipment was the delivery of Kazakh grain to Armenia. I believe this is also a good indicator that peace between Azerbaijan and Armenia is not only on paper, but also in practice.”