Միրզոյանը ԿԽՄԿ նախագահի հետ քննարկել է հայ գերիների խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը եւ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերը քննարկել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ պատանդառված քաղաքացիների ազատ արձակման, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում ԿԽՄԿ գրասենյակի փակման պայմաններում նրանց այցելությունների կազմակերպման խնդիրները:
«Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան գագաթաժողովի համաձայնություններով հաստատված խաղաղությունը կնպաստի նաեւ հումանիտար հարցերի կարգավորմանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Мирзоян обсудил вопрос армянских пленных с председателем МККК - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел в Нью-Йорке встречу с председателем Международного комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич-Эггер.
Пресс-служба МИД Армении сообщает, что Арарат Мирзоян и Мирьяна Сполярич-Эггер обсудили вопросы освобождения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, а также проблемы организации их посещений в условиях закрытия офиса МККК в Баку.
«Собеседники выразили надежду, что мир, установленный между Арменией и Азербайджаном согласно вашингтонским договоренностям от 8 августа, будет способствовать урегулированию и гуманитарных вопросов», - говорится в сообщении.