Հայ-ադրբեջանական գործընթացը քննարկվել է «Տրանսատլանտիկ ընթրիքում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները Նյու Յորքում մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հրավիրած «Տրանսատլանտիկ ընթրիքին»:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրությունում ասվում է.
«Մարկո Ռուբիոն Տրանսատլանտիկ ընթրիքի էր հրավիրել ԵՄ եւ ՆԱՏՕ անդամ պետությունների արտգործնախարարներին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեին, ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասին, ինչպես նաեւ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Շվեյցարիայի եւ Ուկրաինայի արտգործնախարարներին:
Պետքարտուղարը ընդգծել է տրանսատլանտիկ գործընկերության կարեւորությունը խաղաղությունը պահպանելու եւ բարգավաճումն ապահովելու համար, ՆԱՏՕ անդամ պետությունների պաշտպանական ծախսերը ավելացնելու պատմական հանձնառությունը, ինչպես նաեւ դիվանագիտական ջանքերը շարունակելու կարեւորությունը՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմն ավարտելու համար:
Պետքարտուղարը ընդգծել է նաեւ Չինաստանի վնասակար ազդեցությանը հակադրվելու եւ Մերձավոր Արեւելքում կայունություն ապահովելու կարեւորությունը, Իրանի կողմից միջուկային զենք ստանալու հնարավորության բացառումը, նշել է ԱՄՆ նախագահի ձեռքբերումը, որի շնորհիվ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բռնել են տեւական խաղաղությունը տանող ուղին»:

Армяно-азербайджанский процесс обсуждался на «Трансатлантическом ужине» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Главы МИД Армении и Азербайджана приняли участие в «Трансатлантическом ужине» в Нью-Йорке с госсекретарем США Марко Рубио.
В сообщении Госдепартамента США говорится:
«Марко Рубио пригласил на Трансатлантический ужин министров иностранных дел стран-членов ЕС и НАТО, генсека НАТО Марка Рютте, Высокого представителя ЕС Кайю Каллас, а также министров иностранных дел Армении, Азербайджана, Швейцарии и Украины.
Госсекретарь подчеркнул важность трансатлантического партнерства для сохранения мира и достижения процветания, историческую приверженность стран-членов НАТО увеличению оборонных расходов для усиления сдерживания, а также важность продолжения дипломатических усилий по завершению российско-украинской войны.
Госсекретарь подчеркнул важность противодействия пагубному влиянию Китая, сотрудничества для достижения стабильности на Ближнем Востоке, исключения возможности получения ядерного оружия Ираном, отметил достижение президента США, благодаря которому Армения и Азербайджан встали на путь к прочному миру».