Լավրովը մեկնաբանել է հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական գործընթացները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «հիացական խոսքերը, որոնք հնչում էին [ԱՄՆ-ի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների] Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը հաջորդած մի քանի օրերին, փաստաթղթի հրապարակումից հետո փոխարինվեցին թերահավատ գնահատականներով»:
Լավրովն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ՝ պատասխանելով Հարավային Կովկասում ՌԴ դիվանագիտության առաջնահերթությունների մասին հարցին:
Նախարարը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը՝ ի դեմս նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «վճռական դեր է խաղացել երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը կանգնեցնելու գործում»:
«Այդ ամենը կարող էր ավելի շուտ կանգնեցվել, սակայն ոչ բոլոր կողմերն էին պատրաստակամ այդ հարցում», - նկատել է Լավրովը:
«Տեսնում ենք, որ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին համաձայնությունը, որը բխում է 2020-2022 թթ. Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ ձեռք բերված համաձայնություններից, որոշեցին կնքել Միացյալ Նահանգների տարածքում: Սա մեր հարեւանների ինքնիշխան իրավունքն է: Բայց պետք է դիտարկել, թե ինչպես է այն աշխատելու, քանի որ հիացական խոսքերը, որոնք հնչում էին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը հաջորդած մի քանի օրերին, փաստաթղթի հրապարակումից հետո փոխարինվեցին թերահավատ գնահատականներով: Պարզվում է, այնտեղ ամեն ինչ չէ, որ համաձայնեցված է: Արտաքին քաղաքականության մեջ կա մի ժանր, երբ պետք է վառ մի բան անել եւ գեղեցիկ ներկայացնել այն մեդիայում: Կարծում եմ, որ նման մեթոդը որոշակի իրավիճակներում կյանքի իրավունք ունի, բայց եթե դրան ոչինչ չհետեւի, ապա դա սոսկ այդպիսի մի «փայլատակում» կմնա: Մենք շահագրգիռ ենք, որ իրականում խաղաղության պայմանագիր կնքվի:
Այս կապակցությամբ մենք ողջունում ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Վերջերս տեղի ունեցավ հերթական շփումը: Ընդ որում, հայտարարվեց (առնվազն հնչեց իրադարձությունների վերլուծության մեջ), որ ըստ որոշ տվյալների՝ Թուրքիան այլեւս չի շաղկապում Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերականգնումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման հետ: Մեկ այլ քայլ առաջ էր Հայաստանի եւ Պակիստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը:
Հույս ունենք, որ կվերսկսվի աշխատանքը ժամանակին Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի առաջ քաշած «3+3» հարթակի շրջանակում: Մենք նախարարական մակարդակով մի քանի հանդիպում ունեցանք 2023 թվականին, եղել են շփումներ նախարարների տեղակալների մակարդակով: Կարծում ենք, որ հիմա այս ձեւաչափը վերսկսելու  ճիշտ ժամանակն է: Մեր իրանցի հարեւանները աջակցում են այս գործընթացին: Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մենք կհանդիպենք», - ասել է Լավրովը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «восторженные отзывы, которые прозвучали в первые несколько дней после встречи [лидеров США, Армении и Азербайджана] в Вашингтоне, потом сменились скептическими оценками, когда документ был опубликован».
Лавров сказал об этом 8 сентября на встрече со студентами и преподаватями МГИМО, отвечая на вопрос о приоритетах российской дипломатии на Южном Кавказе.
Российский министр напомнил, что Россия в лице президента Владимира Путина сыграла «решающую роль в том, чтобы остановить вторую Карабахскую войну.
«Всё это могло остановиться гораздо раньше, но там не с каждой стороны была готовность к этому», - заметил при этом Лавров.
«Видим, что договоренность о заключении мирного договора, выросшая из соглашений, достигнутых в 2020-2022 г. между президентами России, Армении и Азербайджана, решили заключить на территории Соединенных Штатов. Это суверенное право наших соседей. Но надо посмотреть, как она будет работать, потому что все восторженные отзывы, которые прозвучали в первые несколько дней после встречи в Вашингтоне, потом сменились скептическими оценками, когда документ был опубликован. Как выясняется, там далеко не всё согласовано. Есть такой жанр во внешней политике, когда нужно сделать что-то яркое, красиво это обыграть в медийном пространстве. Считаю, что такой метод имеет право на существование в определенных ситуациях, но если за ним ничего не последует, то это останется такой «вспышкой». Мы заинтересованы в том, чтобы реально был заключён мирный договор.
В этой связи мы приветствуем процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией. Недавно состоялся очередной контакт. Причем было объявлено (по крайней мере, прозвучало в анализе событий), что по некоторым данным Турция больше не увязывает восстановление отношений с Арменией с полной нормализацией армяно-азербайджанских отношений. Еще один шаг вперед – это недавнее возобновление дипотношений между Арменией и Пакистаном. Надеемся, что возобновится работа в рамках инициативы, которую в свое время выдвинули Турция и Азербайджан о создании платформы «3+3». Три страны Южного Кавказа (Армения, Азербайджан, Грузия) и три их больших соседа (Иран, Турция и Россия). У нас состоялась пара встреч на уровне министров в 2023 году, были встречи на уровне заместителей министров. Считаем, сейчас самое время возобновить этот формат. Наши иранские соседи поддерживают этот процесс. Турция и Азербайджан были инициаторами этой платформы. Надеюсь, что в ближайшее время мы встретимся», - заявил Лавров.